Рішення
від 03.12.2024 по справі 300/8039/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2024 р. справа № 300/8039/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за матеріалами адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними і скасування рішення №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної та зобов`язання до вчинення дій щодо реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (надалі по тексту також - позивач, платник податків, суб`єкт господарювання, підприємство, товариство, ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ") звернулося в суд до Державної податкової служби України (надалі по тексту також - відповідач, ДПС України), Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач 2, контролюючий орган, податковий орган, ГУ ДПС в Івано-Франківській області), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних №10993281/41236351 від 02.05.2024;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування податкову накладну №107 від 20.03.2024 фактичною датою її подання.

Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 21.10.2024" та підписана електронно-цифровим підписом представника - керівника Ткача Мар`яна Богдановича (надалі по тексту також - представник, керівник товариства, Ткач М.Б), який діє на підставі статуту.

Підставою звернення ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" із позовною заявою є протиправна, на переконання позивача, відмова Державної податкової служби України у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024, у зв`язку з чим прийнято необґрунтоване оскаржуване рішення.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" уклало договір поставки №180306 від 01.03.2018 (надалі по тексту також - договір поставки, договір 180306 від 01.03.2018, Договір) із Товариством з обмеженою відповідальністю "Клімат стандарт плюс" (надалі по тексту також - покупець, ТОВ "Клімат стандарт плюс"), за умовами якого постачальник зобов`язується поставити й передати у власність покупця, а покупець прийняти та оплатити товари, що пропонуються постачальником до продажу згідно з умовами Договору.

На підставі рахунку на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024, на загальну суму 625 074,30 гривень, ТОВ "Клімат стандарт плюс" 20.03.2024 здійснено часткову попередню оплату, згідно платіжних інструкцій №4640 від 20.03.2024 та №4645 від 20.03.2024 на загальну суму 488 537,15 гривень.

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" на підставі рахунку на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 поставлено покупцю товар в повному обсязі, що підтверджується видатковими накладними №488 від 01.04.2024, №489 від 01.04.2024, №521 від 02.04.2024, №735 від 01.05.2024, № 753 від 08.05.2024.

За фактом здійснення попередньої оплати в межах рахунку на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 за платіжними інструкціями №4640 від 20.03.2024, №4645 від 20.03.2024 на загальну суму 488 537,15 гривень товариством, на переконання останнього - з дотриманням вимог чинного законодавства, складено та подано на реєстрацію податкову накладну №107 від 20.03.2024 (надалі по тексту також - ПН, спірна накладна).

Відповідно до квитанції від 11.04.2024 за № 9089460629 податковим органом зупинено реєстрацію вказаної ПН з наступних мотивів: "відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (надалі по тексту також - ПК України), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 (зі змінами) (надалі по тексту також - Порядок №1165), реєстрація податкової накладної від 20.03.2024 за №107 в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також - ЄРПН) зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8302, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.2839%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.".

Платником податків надано до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів, щодо ПН реєстрацію якої зупинено, за №6 від 18.04.2024, до котрого долучено первинні документи з поясненнями. В подальшому, податковим органом сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10937160/41236351 від 22.04.2024. Вказаним повідомленням запропоновано суб`єкту господарювання надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити), первинних документів щодо транспортування продукції, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, Додаткова інформація: запропоновано надати підтверджуючі документи щодо підтвердження транспортування придбаного товару (ТТН), Акти звірок по взаєморозрахунках з постачальниками товару.

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ", на виконання вимог вказаного повідомлення, надано акт звірки взаємних розрахунків між позивачем та ТОВ "Укрінстал", між товариством та ТОВ "Клімат стандарт плюс" і відповідні товарно-транспортні накладні.

Відповідачем 2, на переконання товариства, всупереч вимог чинного законодавства прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН за №10993281/41236351 від 02.05.2024 (надалі по тексту також - спірне рішення, оскаржуване рішення), яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 у зв`язку з надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: Відповідно до наданого акту звірки взаєморозрахунків та платіжної інструкції від 20.03.2024 за №3 при складанні податкової накладної порушено пункт 187.1 статті 187, пункти 201.1, 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки, сума отриманих коштів згідно платіжної інструкції не відповідає сумі згідно складеної податкової накладної.

Також платник податків акцентує увагу на тому, що подані ним на підтвердження реальності господарської операції документи не містили дефекту форми, змісту чи походження, а відповідачем 2 не надано жодних доказів на спростування вказаного. Таким чином, на думку підприємства, первинні та інші подані документи для реєстрації ПН в ЄРПН засвідчують факт виконання ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" господарських операцій перед контрагентом, і є підставними та достатніми для реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вважаючи протиправним рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН за №10993281/41236351 від 02.05.2024, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав, шляхом зобов`язання відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування податкову накладну №107 від 20.03.2024 фактичною датою її подання. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 31.10.2024 на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами. Одночасно судом витребувано додаткові докази у сторін (том 1, а.с.164-166).

Відповідачі скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від ГУ ДПС в Івано-Франківській області надійшов відзив від 13.11.2024 за №14361/5/09-19-05-02-05, реєстрацію якого з відповідними доказами здійснено судом 13.11.2024 за вх.№32121/24 (том 1, а.с.169-227). Представник відповідачів не погоджується з доводами підприємства, викладеними у позовній заяві, вважає їх безпідставними та необґрунтованими з огляду на таке.

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" складено та подано на реєстрацію податкову накладну №107 від 20.03.2024 на суму 488537,15 гривень (в тому числі ПДВ 81422,86 гривень). Відповідно до квитанції №9089460629 від 11.04.2024 реєстрацію вказаної ПН зупинено. Товариством 18.04.2024 подано до контролюючого органу повідомлення №6 від 18.04.2024 щодо надання пояснень та копій документів, котрі стосуються спірної ПН та долучено 12 додатків. За результатами розгляду повідомлення №6 від 18.04.2024, комісія ГУ ДПС в Івано-Франківській області прийняла повідомлення №10937160/41236351 від 22.04.2024 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Платником податків надано до контролюючого органу повідомлення №2 від 29.04.2024, до якого долучено документи та пояснення у кількості 6 додатків. За наслідком розгляду отриманих від позивача документів та пояснень, Комісія ГУ ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, прийняла рішення №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в ЄРПН, внаслідок надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

Правомірність прийнятого рішення представник відповідачів обґрунтовує тим, що у поданих ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" товарно-транспортних накладних від 01.04.2024 за №№Р488, Р489 і від 02.04.2024 за №Р521 відсутні підписи водія/експедитора, тобто такі не містять всіх обов`язкових реквізитів та не є належно оформленими у відповідності до вимог чинного законодавства.

За аргументами представника відповідачів, товариством надано до Комісії ГУ ДПС в Івано-Франківській області копії платіжних інструкцій №4640 від 20.03.2024 на суму 312 537,15 гривень, №4645 від 20.03.2024 на суму 176 000,00 гривень, №3 від 20.03.2024 на суму 680 000,00 гривень, тоді як рахунок №520 від 19.03.2024 сформований на суму 625 074,30 гривень (в тому числі ПДВ 104 179,05 гривень). Таким чином різниця між перерахованими коштами за договором №180306 від 01.03.2018 згідно платіжних інструкцій за №№4640, 4645 від 20.03.2024 та виписаним рахунком №520 від 19.03.2024 становить 136 537,15 гривень. Окрім того, платником податків надано до суду копію платіжної інструкції №4986 від 20.05.2024, яка не була, і не могла бути поданою на розгляд Комісії ГУ ДПС в Івано-Франківській області з підстав того, що складена у часі пізніше, аніж прийнято спірне рішення.

На переконання представника відповідачів, позивачем не виконано вимоги ПК України та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 за №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України13.12.2019 за №1245/34216 (надалі по тексту також - Порядок №520), щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, а тому рішення №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в ЄРПН є правомірним, відповідно позов таким, що не підлягає до задоволення.

Представником позивача Ткачем М.Б. через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему подано до суду відповідь із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 14.11.2024" на відзив відповідачів, реєстрацію якої з відповідними документами проведено в суді 14.11.2024 за вх.№32213/24 (том 1, а.с.228-235). Товариство заперечило проти доводів відповідачів, викладених у відзиві, вказує на їх безпідставність, з огляду на наступне.

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" виставлено ТОВ "Клімат стандарт плюс" рахунок на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 на загальну суму 625 074,30 гривень. 20.03.2024 покупцем на розрахунковий рахунок товариства здійснено попередню оплату по вищезазначеному рахунку, шляхом здійснення кількох авансових платежів, згідно платіжних інструкцій №4640 від 20.03.2024 на суму 312 537,15 гривень та №4645 від 20.03.2024 на суму 176 000,00 гривень, а загальна сума склала 488 537,15 гривень. Таким чином, на підставі здійснених авансових платежів, ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" виписано податкову накладну № 107 від 20.03.2024 на загальну суму 488 537,15 гривень.

Зазначає, що відповідно до Узагальнюючої податкової консультації щодо окремих питань відображення у податковому обліку з податку на додану вартість звітного періоду податкових накладних, виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту, затвердженої Наказом ДПС України від 16.02.2012 за №127, у випадку отримання кількох авансових платежів протягом одного дня від одного і того ж покупця за один і той же товар в межах одного і того ж договору, не буде вважатися помилкою, коли постачальником буде виписана одна податкова накладна на загальну суму таких авансових платежів. Відтак, враховуючи отримання суб`єктом господарювання декілька авансових платежів від одного й того ж покупця, за товар, який визначений одним рахунком, відсутні будь-які порушення в тому, що виписано одну податкову накладну на загальну суму таких авансових платежів.

Мотивуючи протиправність прийняття податковим органом спірного рішення, позивач стверджує, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях. Натомість, за доводами товариства, надіслані позивачу квитанції містять пропозицію щодо надання пояснень та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідачами подано на адресу суду клопотання від 18.11.2024 за №14555/5/09-19-05-02-05 про розгляд справи з повідомленням (викликом сторін), реєстрацію якого здійснено судом 18.11.2024 за вх.№32477/24 (том 1, а.с.236-239). Клопотання представника відповідачів мотивовано рядом власних аргументів, серед яких, характеризуючи важливість справи для органу державної податкової служби, останній вказує наступне: "податкові надходження займають значний відсоток у структурі доходів Державного бюджету", "дана адміністративна справа має важливе значення для контролюючого органу, що відповідає за наповнення дохідної частини Державного бюджету, якому може бути завдана матеріальна шкода".

Окрім того, представник відповідачів у клопотанні вказує, що відповідно до норм частини 3 статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 19.11.2024 залишено клопотання Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про розгляд у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін адміністративної справи №300/8039/24, без задоволення (том 1, а.с.240-243).

Відповідачі скерували до суду заперечення від 20.11.2024 за №14695/5/09-19-05-02-05 на відповідь на відзив позивача, реєстрацію яких із відповідними доказами проведено у суді 21.11.2024 за вх.№32834/24 (том 2, а.с.1-4). Коментовані заперечення містять в собі ідентичні мотиви на засвідчення правомірності рішення контролюючого органу, котрі висловлені у відзиві на позовну заяву. Додатково зазначено, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 містить усіх необхідні реквізити, відповідно до положень пунктів 10 та 11 Порядку №1165, зокрема, й стосовно Критеріїв ризиковості. З наведених підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзив, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (ідентифікаційний код юридичної особи 41236351) є юридичною особою, 25.02.2021 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації позивача, а також зареєстровано платником податку на додану вартість (том 1, а.с.8).

Видами економічної діяльності ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" згідно кодів КВЕД є 46.74 "оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього (основний)"; 43.22 "монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування"; 43.29 "інші будівельно-монтажні роботи"; 46.15 "діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами"; 47.52 "роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах"; 71.12 "діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах" (том 1, а.с.8).

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ", як постачальником та Товариством з обмеженою відповідальністю "Клімат стандарт плюс", як покупцем 01.03.2018 укладено договір поставки №180306 (том 1, а.с.10-11).

За умовами вказаного договору, в тому числі пунктів 1.1., 1.1.1., 1.2., 3.1., 3.2., 4.1., 5.1., 5.2., постачальник зобов`язується поставити й передати у власність покупця, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товари, що пропонуються постачальником до продажу згідно з умовами договору.

Під товаром у цьому договорі слід розуміти, але не виключно: обладнання, залізні вироби, водопровідне і опалювальне устаткування, матеріали та інструмент для монтажу систем опалення, водопостачання, водовідведення, каналізації.

Найменування, кількість, одиниці виміру, асортимент, ціна товару та інша інформації про товар, яку сторони вважатимуть за потрібне узгодити на кожну поставку, вказуються у рахунках-фактурах, які оформлюються постачальником на підставі замовлення покупця. Кожен рахунок-фактура є невід`ємною частиною даного договору.

Ціна на товар визначається у рахунках постачальника до цього договору. Загальна вартість договору визначається сукупністю усіх поставок за цим договором здійснених на підставі видаткових накладних.

Товар поставляється покупцеві на умовах ExWorks, склад постачальника відповідно до правил Інкотермс-2010, що розташований за адресою: 76014, м. Івано-Франківськ, вул. Дудаєва, 31-Б, якщо інше не буде погоджено сторонами у товаросупровідних документах. Підписана сторонами видаткова накладна свідчить про виконання постачальником умов поставки.

Оплата за товар здійснюється на умовах 100 (сто) % передоплати загальної вартості замовленого товару, поставка товару при цьому, здійснюється тільки після надходження всієї суми передоплати. Сторони прийняли до згоди вважати датою проведення розрахунку дату зарахування коштів на поточний рахунок постачальника. Всі витрати пов`язані з перерахунками грошових коштів сплачує покупець за власний рахунок.

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" складено рахунок на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 за основним договором, на 75 найменувань товарів на загальну суму разом з ПДВ 625 074,30 гривень (з яких сума ПДВ 104 179,05 гривень) (том 1, а.с.72-73), а Товариством з обмеженою відповідальністю "Клімат стандарт плюс" проведено розрахунок за поставлений товар згідно договору поставки №180306 від 01.03.2018, що підтверджується платіжними інструкціями №4640 від 20.03.2024, №4645 від 20.03.2024 та №4986 від 20.05.2024 (том 1, а.с.74-76).

Під час поставки товару ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" виписано видаткові накладні: №488 від 01.04.2024 на загальну суму з ПДВ 541 173,84 гривень, №489 від 01.04.2024 на загальну суму з ПДВ 6 206,40 гривень, №521 від 02.04.2024 на загальну суму з ПДВ 23 917,74 гривень, №735 від 01.05.2024 на загальну суму з ПДВ 3 690,24 гривень, №753 від 08.05.2024 на загальну суму з ПДВ 50 086,08 гривень (том 1, а.с.77-80, 89-90, 94-95, 99-100, 102-103).

Прийняття ТОВ "Клімат стандарт плюс" від ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" товару засвідчується накладеним електронним підписом уповноваженої особи і електронною печаткою ТОВ "Клімат стандарт плюс" на коментованих вище видаткових накладних, проставлених за допомогою сервісу "Вчасно" і протоколами електронних підписів із згаданого сервісу (том 1, а.с.77, 81, 89, 91, 94, 96, 99, 101, 102, 104).

За фактом поставки товару товариством складено податкову накладну від 20.03.2024 за №107 на загальну суму 488 537,15 гривень, в тому числі ПДВ 81 422,86 гривень (том 1, а.с.109-112), яку, за допомогою програми електронного документообігу Автоматизована система "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, подало до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також - ЄРПН) (том 1, а.с.109).

Державна податкова служба України сформувала і надіслала позивачу квитанцію від 11.04.2024 за №9089460629 про прийняття та зупинення реєстрації податкової накладної від 20.03.2024 за №107 з підстав "відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (надалі по тексту також - ПК України), Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 20.03.2024 за №107 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8302, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.2839%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних." (том 1, а.с.113).

Суб`єктом господарювання 18.04.2024 подано до ГУ ДПС в Івано-Франківській області повідомлення №6 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено. До коментованого повідомлення товариством долучено 12 додатків та надано пояснення, в яких просило розблокувати ПН №107 від 20.03.2024, виписану на підставі авансового платежу на суму 488 537,15 гривень, якими платник податків стверджував, що порушень при формуванні ПН не було, документи, які підтверджують господарську діяльність додано. Як вважає позивач, долучені до повідомлення документи складені з дотримання вимог законодавства і є достатніми для реєстрації ПН, оскільки в повній мірі підтверджують реальність здійснення господарської операції (том 1, а.с.114).

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - Комісія ГУ ДПС в Івано-Франківській області) надіслала ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" повідомлення від 22.04.2024 за №10937160/41236351 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, яким запропоновано товариству подати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, зокрема, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів та первинних документів щодо транспортування продукції. Додатково запропоновано надати підтвердження транспортування придбаного та реалізованого товару (ТТН), акти звірок по взаєморозрахунках із постачальником товару (том 1, а.с.118).

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" скерувало до контролюючого органу повідомлення від 29.04.2024 за №2 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, до котрого долучило 6 додатків та надано пояснення наступного змісту: додатково надаємо акт звірки з постачальником і покупцем та ТТН (том 1, а.с.119).

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Івано-Франківській області прийнято рішення від 02.05.2024 за №10993281/41236351 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Відповідно до наданого акту звірки взаєморозрахунків та платіжної інструкції від 20.03.2024 за №3 при складанні податкової накладної порушено пункт 187.1 статті 187, пункти 201.1, 201.7 статті 201 ПК України, оскільки сума отриманих коштів згідно платіжної інструкції не відповідає сумі згідно складеної податкової накладної (том 1, а.с.121-122).

Вважаючи протиправним рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних №10993281/41236351 від 02.05.2024, ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" звернулось до суду з метою захисту своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Податковий кодекс України (надалі по тексту також - ПК України, Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Стаття 185 ПК України визначає об`єкти оподаткування податком на додану вартість.

Так, підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Згідно підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту, серед іншого, відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів та послуг.

За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець послуг, як того вимагає пункт 201.10 статті 201 ПК України, зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі по тексту також - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі по тексту також - ЄРПН, Реєстр).

Податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації (пункт 2 Порядку №1246).

Як визначено у пункті 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку №1246 регламентовано, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (надалі по тексту також квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).

Як свідчать положення пункту 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає "Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 за №520 (надалі по тексту також - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520, рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (надалі по тексту також - комісія регіонального рівня).

Згідно пункту 3 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (надалі по тексту також - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:

отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;

постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;

отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів (пункт 5 Порядку №520).

За приписами пункту 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (надалі по тексту також - повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці 6 цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (пункт 9 Порядку №520).

Комісія регіонального рівня у відповідності до пункту 10 Порядку №520 приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

В спірному випадку, Комісією ГУ ДПС в Івано-Франківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, прийнято рішення за №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для такої відмови контролюючим органом визначено: "у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства", а саме "відповідно до наданого акту звірки взаєморозрахунків та платіжної інструкції від 20.03.2024 за №3 при складанні податкової накладної порушено пункт 187.1 статті 187, пункти 201.1, 201.7 статті 201 ПК України, оскільки сума отриманих коштів згідно платіжної інструкції не відповідає сумі згідно складеної податкової накладної" (том 1, а.с.121-122).

Досліджуючи висновки контролюючого органу в частині підстави для відмови у реєстрації ПН, а також беручи до уваги зміст пояснень та документів, поданих позивачем для підтвердження інформації, відображеної у спірній податковій накладній, суд виходить із таких фактичних обставин.

Зі змісту квитанції від 11.04.2024 за №9089460629 про прийняття і зупинення реєстрації податкової накладної від 20.03.2024 за №107 слідує, що Державною податковою службою України зроблено наступний висновок "обсяг постачання товару/послуги 8302, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.2839%, "Рпоточ"=0".

Запропоновано платнику податків надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. (том 1, а.с.113).

За наслідками виконання вказаної квитанції ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" сформовано і подано до контролюючого органу повідомлення №6 від 18.04.2024 про надання пояснень та додаткових документів (12 додатків) для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної із долученням копій документів про підтвердження реальності здійснення операцій за коментованою ПН, реєстрація якої зупинена (том 1, а.с.114).

За змістом викладених у повідомленні пояснень, платник податків просив розблокувати ПН №107 від 20.03.2024, сформовану на підставі авансового платежу на суму 488 537,15 гривень. Зазначив, що подані документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації ПН в ЄРПН, оскільки в повній мірі підтверджують реальність здійснення господарської операції.

У відзиві на позовну заяву відповідачі підтвердили отримання пояснення із додатковими копіями документів (12 додатків), з чого слід дійти висновку про перебування у віданні контролюючого органу коментованих пояснень разом з поданими документами, станом на дату прийняття спірного рішення.

В контексті доводів податкового органу про зазначення у коментованій квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної усіх реквізитів, що їх вимагають положення пунктів 10, 11 Порядку №1165, суд зазначає наступне.

За змістом вищезгаданих пунктів постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 за №1165 (надалі по тексту також - Порядок №1165), у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 за №520.

Так, згідно пункту 5 Порядку №520, платник податку, який склав податкову накладну /розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

На виконання частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, до спірних правовідносин суд застосовує висновки, викладені у постанові від 03.11.2021 у справі №360/2460/20, де Верховний Суд, за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

За змістом правових висновків Верховного Суду у постанові від 22.07.2019 в справі №815/2985/18, у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Окремо слід зазначити, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретних обставин за відповідним критерієм оцінки ступеня ризиків.

Вживання податковим органом загальних посилань на певний критерій ризиковості платника податків, без наведення конкретних обставин за яких його застосовано, які документи необхідно надати, призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків на участь в прийнятті рішення, оскільки такий платник не знає, які саме конкретно зауваження є в фіскального органу до операції такого платника, і які документи йому необхідно подати.

Необхідно констатувати, що зазначення у квитанції від 11.04.2024 за №9089460629 про зупинення реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 про необхідність "надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", на переконання суду, є лише дублюванням припису, передбаченого підпунктом 3 пункту 11 Порядку №1165, а не чітким визначенням переліку документів, необхідних для об`єктивного розгляду питання про прийняття рішення за наслідками складання ПН/РК для їх реєстрації в ЄРПН.

Так, як свідчать матеріали справи, підставою для зупинення реєстрації ПН слугувало те, що обсяг постачання товару/послуги 8302, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв.

На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій, зокрема, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації ПН зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податкових накладних, які подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість таких квитанцій.

Відтак, квитанція про зупинення реєстрації спірної ПН не відповідає вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критеріїв ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкових накладних в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

За наслідками розгляду поданих товариством пояснень та додаткових документів (12 додатків) згідно повідомлення №6 від 18.04.2024, на засіданні Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1, прийнято рішення, оформлене витягом з протоколу від 22.04.2024 за №83, "надіслати ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" повідомлення щодо недостатності пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН" (том 1, а.с.200-201).

Відповідачем 2 надіслано ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" повідомлення від 22.04.2024 за №10937160/41236351 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Таким запропоновано товариству подати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, зокрема, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів та первинних документів щодо транспортування продукції.

Додатково запропоновано надати документи щодо підтвердження транспортування придбаного та реалізованого товару (ТТН), акти звірок по взаєморозрахунках із постачальником товару (том 1, а.с.206-207).

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" скерувало до контролюючого органу повідомлення від 29.04.2024 за №2 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, до котрого долучило 6 додатків та надано пояснення наступного змісту: додатково надаємо акт звірки з постачальником і покупцем та ТТН (том 1, а.с.119).

Відповідачами у відзиві на позовну заяву підтверджено отримання пояснення із додатковими копіями документів (6 додатків), отже такі перебували у віданні контролюючого органу станом на момент прийняття спірного рішення.

Відповідно до витягу з протоколу від 02.05.2024 за №91 Комісією ГУ ДПС в Івано-Франківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних №1 на засіданні прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування по Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (том 1, а.с.203-204), про що винесено рішення за №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних (том 1, а.с.121-122).

Дане рішення прийнято з підстав "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства", а саме "відповідно до наданого акту звірки взаєморозрахунків та платіжної інструкції від 20.03.2024 за №3 при складанні податкової накладної порушено пункт 187.1 статті 187, пункти 201.1, 201.7 статті 201 ПК України, оскільки сума отриманих коштів згідно платіжної інструкції не відповідає сумі згідно складеної податкової накладної".

Досліджуючи доводи та мотиви, котрі лягли в основу прийняття рішення за №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд виходить з наступного.

Так, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ", як постачальником та Товариством з обмеженою відповідальністю "Клімат стандарт плюс", як покупцем 01.03.2018 укладено договір поставки №180306 (том 1, а.с.10-11).

За умовами вказаного договору, в тому числі пунктів 1.1., 1.1.1., 1.2., 3.1., 3.2., 4.1., 5.1., 5.2., постачальник зобов`язується поставити й передати у власність покупця, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товари, що пропонуються постачальником до продажу згідно з умовами договору.

Під товаром у цьому договорі слід розуміти, але не виключно: обладнання, залізні вироби, водопровідне і опалювальне устаткування, матеріали та інструмент для монтажу систем опалення, водопостачання, водовідведення, каналізації.

Найменування, кількість, одиниці виміру, асортимент, ціна товару та інша інформації про товар, яку сторони вважатимуть за потрібне узгодити на кожну поставку, вказуються у рахунках-фактурах, які оформлюються постачальником на підставі замовлення покупця. Кожен рахунок-фактура є невід`ємною частиною даного договору.

Ціна на товар визначається у рахунках постачальника до цього договору. Загальна вартість договору визначається сукупністю усіх поставок за цим договором здійснених на підставі видаткових накладних.

Товар поставляється покупцеві на умовах ExWorks, склад постачальника відповідно до правил Інкотермс-2010, що розташований за адресою: 76014, м. Івано-Франківськ, вул. Дудаєва, 31-Б, якщо інше не буде погоджено сторонами у товаросупровідних документах. Підписана сторонами видаткова накладна свідчить про виконання постачальником умов поставки.

Оплата за товар здійснюється на умовах 100 (сто) % передоплати загальної вартості замовленого товару, поставка товару при цьому, здійснюється тільки після надходження всієї суми передоплати. Сторони прийняли до згоди вважати датою проведення розрахунку дату зарахування коштів на поточний рахунок постачальника. Всі витрати пов`язані з перерахунками грошових коштів сплачує покупець за власний рахунок.

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" складено рахунок на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 за основним договором, на 75 найменувань товарів на загальну суму разом з ПДВ 625 074,30 гривень (з яких сума ПДВ 104 179,05 гривень) (том 1, а.с.72-73).

На виконання вказаного рахунку на оплату, ТОВ "Клімат стандарт плюс" проведено авансовий розрахунок за поставлений товар згідно договору поставки №180306 від 01.03.2018 (перша подія), що підтверджується платіжними інструкціями №4640 від 20.03.2024 на суму 312 537,15 гривень, №4645 від 20.03.2024 на суму 176 000,00 гривень (том 1, зворотній бік а.с.12, а.с.13).

Також згідно платіжної інструкції №4986 від 20.05.2024 ТОВ "Клімат стандарт плюс" проведено остаточний розрахунок за поставлений товар згідно договору поставки №180306 від 01.03.2018 (друга подія), на суму 136 537,15 гривень (том 1, зворотній бік а.с.13), однак така платіжна інструкція складена в часі пізніше, аніж прийняте рішення про відмову в реєстрації спірної ПН в ЄРПН та не була предметом оцінки контролюючого органу.

Втім, слід звернути увагу на те, що остаточний розрахунок по договору поставки №180306 від 01.03.2018 жодним чином не впливає на раніше проведений авансовий платіж по вказаному договору, за яким складено та направлено на реєстрацію спірну податкову накладну.

Під час поставки товару ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" виписано видаткові накладні: №488 від 01.04.2024 на загальну суму з ПДВ 541 173,84 гривень, №489 від 01.04.2024 на загальну суму з ПДВ 6 206,40 гривень, №521 від 02.04.2024 на загальну суму з ПДВ 23 917,74 гривень, №735 від 01.05.2024 на загальну суму з ПДВ 3 690,24 гривень, №753 від 08.05.2024 на загальну суму з ПДВ 50 086,08 гривень (том 1, а.с.77-80, 89-90, 94-95, 99-100, 102-103). Прийняття ТОВ "Клімат стандарт плюс" від ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" товару засвідчується накладеним електронним підписом уповноваженої особи і електронною печаткою ТОВ "Клімат стандарт плюс" на коментованих вище видаткових накладних, проставлених за допомогою сервісу "Вчасно" і протоколами електронних підписів із згаданого сервісу (том 1, а.с.77, 81, 89, 91, 94, 96, 99, 101, 102, 104).

Позивачем подано до контролюючого органу акт звірки взаємних розрахунків по стану за період березень 2024 року між ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" і Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінстал" (том 1, а.с.216-223) та акт звірки взаємних розрахунків по стану за період 01.01.2024 по 25.04.2024 між ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" і ТОВ "Клімат стандарт плюс" (том 1, а.с.224).

Щодо доводів представника відповідачів про те, що відповідно до наданого акту звірки взаєморозрахунків та платіжної інструкції від 20.03.2024 за №3 при складанні податкової накладної порушено пункт 187.1 статті 187, пункти 201.1, 201.7 статті 201 ПК України, оскільки сума отриманих коштів згідно платіжної інструкції не відповідає сумі згідно складеної податкової накладної, то суд звертає на безпідставність таких доводів.

Так, згідно платіжної інструкції №3 від 20.03.2024 ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" перерахувало Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінстал" 680 000,00 гривень за товарно-матеріальні цінності згідно договору №170610 від 01.06.2017, в тому числі ПДВ 20% 113 333,33 гривень (том 1, а.с.134).

Вказана платіжна інструкція стосується правовідносин між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінстал" згідно договору №170610 від 01.06.2017 на поставку товару на суму 680 000,00 гривень.

ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" складено рахунок на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 за основним договором, на 75 найменувань товарів на загальну суму разом з ПДВ 625 074,30 гривень (з яких сума ПДВ 104 179,05 гривень) (том 1, а.с.72-73) відносно ТОВ "Клімат стандарт плюс", на суму меншу, аніж отриману від Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал" - 680 000,00 гривень.

Податковий орган не наводить суду обґрунтованих мотивів того, яким чином розбіжність у сумах, внесених до платіжної інструкції від 20.03.2024 за №3 та рахунку на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 за основним договором, спростовує реальність вчинення господарської операції, а відтак неправомірності складення спірної ПН.

Також суд звертає увагу на те, що представник відповідачів не надав суду будь-якої податкової інформації як щодо позивача, так і його контрагентів, про те, що господарські операції, за результатами яких видано податкову спірну накладну, не відбулися.

В суду відсутні дані про те, що комісія досліджувала вказані вище обставини щодо недоліків оформлення певних документів, робила відповідні запити та отримувала офіційну інформацію у відповідних компетентних державних органів чи позивача саме щодо вказаних обставин.

Додатково, в розрізі вказаних зауважень, суд зазначає про те, що коли контролюючий орган ставить під сумнів дійсність операцій з постачання товарів/послуг, то такі обставини можуть бути встановлені за результатами проведення документальної перевірки, а не під час реєстрації податкової накладної, за умови, коли платником податків подано первині документи, що підтверджують підстави її складення.

Верховний Суд в постанові від 27.04.2023 в справі №460/8040/20 зазначив:

"… 73. При цьому, колегія суддів зауважує, що у межах спірних правовідносин, приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не здійснює повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

74. Здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

75. Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 18 липня 2019 року у справі №1740/2004/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 25 жовтня 2019 року у справі №0340/1834/18, від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18…".

У відзиві на позовну заяву представник відповідачів додатково вказав на обставини відмови у реєстрації спірної ПН в ЄРПН, які оскаржуване рішення не містить, зокрема, у поданих ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" товарно-транспортних накладних від 01.04.2024 за №№Р488, Р489 і від 02.04.2024 за №Р521 відсутні підписи водія/експедитора, тобто такі не містять всіх обов`язкових реквізитів та не є належно оформленими у відповідності до вимог чинного законодавства, а також товариством надано до Комісії ГУ ДПС в Івано-Франківській області копії платіжних інструкцій №4640 від 20.03.2024 на суму 312 537,15 гривень, №4645 від 20.03.2024 на суму 176 000,00 гривень, №3 від 20.03.2024 на суму 680 000,00 гривень, тоді як рахунок №520 від 19.03.2024 сформований на суму 625 074,30 гривень (в тому числі ПДВ 104 179,05 гривень). Таким чином різниця між перерахованими коштами за договором №180306 від 01.03.2018 згідно платіжних інструкцій за №№4640, 4645 від 20.03.2024 та виписаним рахунком №520 від 19.03.2024 становить 136 537,15 гривень.

Зауваження податкового органу "обсяг постачання товару/послуги 8032, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D" = 1.2839%, "Рпоточ" = 0" спростовується наявними в матеріалах справи відповідними доказами. Так, згідно платіжної інструкції №3 від 20.03.2024 ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" перерахувало Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінстал" 680 000,00 гривень за товарно-матеріальні цінності згідно договору №170610 від 01.06.2017, в тому числі ПДВ 20% 113 333,33 гривень (том 1, а.с.134). Такі документи підтверджують певне придбання товарно-матеріальних цінностей/складників та компонентів для виготовлення продукції (товарів) згідно договору поставки №180306 від 01.03.2018.

Доводи відповідачів в частині неналежності оформлення товарно-транспортних накладних від 01.04.2024 за №№Р488, Р489 і від 02.04.2024 за №Р521, спростовуються наступним.

Так, товариством, на виконання повідомлення №10937160/41236351 від 22.04.2024 подано товарно-транспортні накладні від 01.04.2024 за №№Р488, Р489 і від 02.04.2024 за №Р521 (том 1, а.с.212, 225, 226), що підтверджують транспортування реалізованого товару. Такі містять всі необхідні реквізити сторін, підписи та відтиски печатки (штампів) підприємств (сторін договору), а також прізвище ім`я та по батькові водія/експедитора.

Відсутність підпису водія/експедитора на товарно-транспортних накладних сама по собі не може свідчити про те, що господарська операція не відбулась.

Верховний Суд в постановах від 01.12.2022 у справі №160/20895/21 та від 23.09.2022 у справі №1.380.2019.005516 виснував, що сама собою наявність або відсутність окремих документів, а також недоліки в їх оформленні, які можуть бути звичайними описками внаслідок халатності працівників, які їх заповнювали, не можуть бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій та відмови у формуванні податкового кредиту, якщо з інших даних вбачаються зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі платника у зв`язку з його господарською діяльністю.

Окремо слід зазначити, що відповідачами не ставиться під сумнів відповідність видаткових накладних за №488 від 01.04.2024 на загальну суму з ПДВ 541 173,84 гривень, №489 від 01.04.2024 на загальну суму з ПДВ 6 206,40 гривень, №521 від 02.04.2024 на загальну суму з ПДВ 23 917,74 гривень, №735 від 01.05.2024 на загальну суму з ПДВ 3 690,24 гривень, №753 від 08.05.2024 на загальну суму з ПДВ 50 086,08 гривень (том 1, а.с.77-80, 89-90, 94-95, 99-100, 102-103), як первинних документів, вимогам статей 198, 201 ПК України, частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88.

В свою чергу, суд констатує що такі, як і решта долучених позивачем документів для реєстрації податкової накладної за №107 від 20.03.2024, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу вищезазначених приписів спричиняють втрату такими первинними документами юридичної сили і доказовості.

Будь-яка належна господарська діяльність добросовісного платника податків, особливо в сфері виробничої діяльності, передбачає постійний процес створення великого обсягу документів первинного бухгалтерського і податкового обліку, що супроводжується на різних етапах виробничого процесу по створенню кінцевого продукту як готового товару/виробу, в тому числі від закупівлі матеріалів, сировини, складових елементів, забезпечення їх транспортування до виробництва, переміщення на складах, переробка, розміщення готової продукції на складах, до оформлення договорів на реалізації, формування замовлень і транспортування кінцевому споживачу/покупцю.

При цьому, суд наголошує, що відповідачі мають доступ до електронної звітності відповідних платників особливо в розрізі контрагентів за зареєстрованими зобов`язаннями із податку на додану вартість за попередні періоди, який передує періоду, в якому подається на реєстрацію податкова накладна.

Стосовно доводів відповідачів в частині відмови у реєстрації спірної ПН в ЄРПН з підстав того, що існує різниця між перерахованими коштами за договором №180306 від 01.03.2018 згідно платіжних інструкцій за №№4640, 4645 від 20.03.2024 та виписаним рахунком №520 від 19.03.2024, суд зазначає наступне.

Як вже неодноразового наголошувалось судом, ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" виставлено ТОВ "Клімат стандарт плюс" рахунок на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024 року, на 75 (сімдесят п`ять) найменувань товарів на загальну суму 625 074,30 гривень (том 1, а.с.72-73).

Покупцем 20.03.2024 на розрахунковий рахунок товариства здійснено попередню оплату по вищезазначеному рахунку, шляхом здійснення кількох авансових платежів згідно платіжних інструкцій №4640 від 20.03.2024 на суму 312 537,15 гривень (том 1, а.с.74) та №4645 від 20.03.2024 на суму 176 000,00 гривень (том 1, а.с.75), а загальна сума склала 488 537,15 гривень.

В той час, як суб`єктом господарювання складено податкову накладну від 20.03.2024 за №107 на загальну суму 488 537,15 гривень, в тому числі ПДВ 81 422,86 гривень (том 1, а.с.109-112). Така оформлена саме за попереднім (авансовим) платежем на 71 (сімдесят одне) найменування товарів, тобто не за всі 75, передбачені рахунком на оплату по замовленню №520 від 19.03.2024, найменування товарів.

Поряд з цим, варто зважати на позицію, викладену у пункту 53 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява №387/03), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом".

Оцінюючи згадані документи - в сукупності та кожен зокрема - суд вважає, що такі не дають підстав для сумніву щодо реальності здійснення вищенаведених операцій або висновку про їх нездійснення.

Відтак, спірна ПН від 20.03.2024 за №107 на загальну суму 488 537,15 гривень, складена за попереднім (авансовим) платежем відповідає вимогам пункту 201.10 статті 201 ПК України, а тому підлягає державній реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На переконання суду, відповідачами не надано належних та допустимих доказів на підтвердження нереальності господарських операцій ТОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" із ТОВ "Клімат стандарт плюс", на підставі яких складено податкову накладну №107 від 20.03.2024, а факт порушення позивачем вимог чинного законодавства, в тому числі Податкового кодексу України не доведено.

Як наслідок, оскаржуване рішення №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

В той же час, в адміністративному судочинстві діє принцип офіційного з`ясування усіх обставин справи, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).

В даній справі суд вжив усіх заходів для витребування необхідних доказів, в тому числі з власної ініціативи, свідченням чого є пункт 5 і 6 резолютивної частини ухвали суду від 31.10.2024 (том 1, а.с.164-166).

З урахуванням встановлених вище обставин, суд вважає, що відповідачі не обґрунтували правомірність свого рішення.

Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені позивачем податкову накладну №107 від 20.03.2024, то суд зазначає таке.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Судом враховано при обранні ефективного способу відновлення порушених відповідачем прав позивача такі норми та практику Європейського суду з прав людини.

Так, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, якими передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної податкової служби відповідного рішення суду). У разі надходження до Державної податкової служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. У першому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, яке ухвалюється саме Комісією Державної податкової служби. У другому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної, при цьому датою реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні або день набрання законної сили рішенням суду.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) у справі "Чуйкіна проти України" (Case of Chuykina v. Ukraine) (Заява N28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Отже, зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену позивачем податкову накладну №107 від 20.03.2024, буде ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача, оскільки забезпечить достатні гарантії того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про обґрунтованість адміністративного позову в цілому, а позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд зазначає, що позивачем за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір, із застосуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, в розмірі 2 422,40 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься платіжна інструкція №1 від 21.10.2024 (том 1, а.с.7).

За приписами частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини як Державної податкової служби України, яка здійснювала зупинення реєстрації податкових накладних, так із вини Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яке необґрунтовано відмовило у реєстрації такої накладної, підлягають стягненню з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в солідарному порядку по 1 211,20 гривень з кожного.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10993281/41236351 від 02.05.2024 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" у реєстрації податкової накладної №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" №107 від 20.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код відокремленого підрозділу юридичної особи за ЄДРПОУ 43968084) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (ідентифікаційний код юридичної особи 41236351) сплачений судовий збір в розмірі 1 211,20 гривень (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (ідентифікаційний код юридичної особи 41236351) сплачений судовий збір в розмірі 1 211,20 гривень (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (ідентифікаційний код юридичної особи 41236351), вул. Йосифа Сліпого, 26, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76002;

відповідач 1 - Державна податкова служба України (ідентифікаційний код юридичної особи 43005393), Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053;

відповідач 2 - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код відокремленого підрозділу юридичної особи за ЄДРПОУ 43968084), вул.Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Чуприна О.В.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123472749
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю