УХВАЛА
02 грудня 2024 року
м. Київ
справа №990/321/24
адміністративне провадження №П/990/321/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Білак М.В.,
суддів: Губської О.А., Загороднюка А.Г., Мацедонської В.Е., Уханенка С.А.
за участю секретаря судового засідання: Мамчича Р.В.,
учасники справи:
представник позивача Васильєв П.П.
представник відповідача Саввін С.С.
розглянувши клопотання представника Президента України про залучення третіх осіб у адміністративній справі №990/321/24 за позовом КОНСОРЦІУМУ «ДОРЛІДЕР» про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 04 квітня 2024 року № 219/2024 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 квітня 2024 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині,
УСТАНОВИВ:
Ухвалою Верховного Суду від 21 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за позовом КОНСОРЦІУМУ «ДОРЛІДЕР» до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 04 квітня 2024 року № 219/2024 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 квітня 2024 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині введення в дію пункту 82 Додатку 2 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 квітня 2024 року щодо КОНСОРЦІУМУ «ДОРЛІДЕР» (Consortium «Dorlider»), ідентифікаційний код юридичної особи 43978883.
07 листопада 2024 року на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про залучення Ради національної безпеки і оборони (далі - РНБО) та Служби безпеки України (далі - СБУ) в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Зазначене клопотання мотивоване, зокрема, тим, що санкції до позивача застосовано РНБО за результатами розгляду пропозицій СБУ.
З огляду на положення статті 107 Конституції України, статті 49 КАС України, статей 3, 5 Закону України «Про санкції», статті 10 Закону України «Про Раду національної безпеки та оборони України» та предмет судового оскарження, рішення у справі безумовно вплине на права, інтереси, обов`язки цих органів, що не є сторонами в справі, уважає автор указаного клопотання.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав подане клопотання, просив його задовольнити.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, вказуючи що спірні правовідносини виникли у зв`язку з оскарженням акту Президента України, а у випадку необхідності докази у справі можна витребувати у будь-яких осіб без їх залучення до участі у справі.
Вирішуючи питання щодо можливості залучення вказаних суб`єктів до участі у справі як третіх осіб, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п`ята статті 49 КАС України).
Предметом позову у справі, що розглядається, є Указ Президента України від 04 квітня 2024 року №219/2024 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 квітня 2024 року, яким було введено в дію рішення від 04 квітня 2024 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" у частині застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до КОНСОРЦІУМУ «ДОРЛІДЕР» (Consortium «Dorlider»).
Як стверджує відповідач, санкції до позивача застосовано РНБО за результатами розгляду пропозицій СБУ.
Відповідно до частин першої та третьої статті 5 Закону України «Про санкції» пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.
Рішення щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи - нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб`єктів, які здійснюють терористичну діяльність (персональні санкції), передбачених пунктами 1 - 21, 23 - 25 частини першої статті 4 цього Закону, приймається Радою національної безпеки та оборони України та вводиться в дію указом Президента України. Відповідне рішення набирає чинності з моменту видання указу Президента України і є обов`язковим до виконання.
З огляду на такі обставини, участь СБУ та РНБО у процедурі підготовки та виданні спірного Указу Президента України від 04 квітня 2024 року №219/2024, а також наведене правове регулювання, рішення у справі, що розглядається може вплинути, зокрема, на обов`язки зазначених суб`єктів правовідносин, а тому СБУ та РНБО необхідно залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Керуючись статтями 44, 49, 248, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Президента України про залучення третіх осіб задовольнити.
Залучити до участі у справі №990/321/24 Раду національної безпеки і оборони України та Службу безпеки України у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Установити третім особам десятиденний строк з дня отримання позовної заяви для подання до суду пояснень щодо позову та документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів відповідачу та позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 03 грудня 2024 року.
Судді М.В. Білак
О.А. Губська
А.Г. Загороднюк
В.Е. Мацедонська
С.А. Уханенко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123481241 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України,органів,які обирають(призначають),звільняють,оцінюють членів Вищої ради правосуддя оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України, з них: |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Білак М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні