Справа № 396/2199/24
Провадження № 2-о/396/106/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2024 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Цесельської О.С., за участю секретаря судових засідань Кравченко І.В., заявника ОСОБА_1 , представника заявника - адвоката Дмитруха Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Новоукраїнка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Дмитрух Дмитро Миколайович про встановлення факту родинних відносин, заінтересована особа Глодоська сільська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області,
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся представник заявника адвокат Дмитрух Д.М. в інтересах заявника ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин. Заяву мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько заявника ОСОБА_2 , рідний брат його матері, однак не всі документи, які підтверджують родинні зв`язки, збереглися. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне йому майно, - земельну ділянку 4,31 га яка знаходиться на території Глодоської сільської ради, однак через відсутність документів про родинні зв`язки нотаріус відмовила заявнику у переоформленні спадщини, про що винесла відповідну постанову. Заявник звертався з запитами до Державного архіву однак актовий запис про народження померлого ОСОБА_2 відсутній, тому заявник позбавлений можливості іншим шляхом встановити факт споріднення з померлим материним братом, та вимушений звернутися до суду з даною заявою.
Ухвалою судді Новоукраїнського районного суду від 26.11.2024 року у справі відкрито провадження, справу призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні заявник та представник заявника підтримали заяву та просили її задовольнити з обставин викладених в ній.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином. Пояснень та заперечень не надіслали.
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суду посвідчили, що добре знають заявника, також знали його матір та її покійного брата ОСОБА_2 , і їм достеменно відомо факт, що вони доводяться один одному дядьком та племінником.
Заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши письмові матеріали справи і докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що заява підлягає до задоволення.
За ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За змістом пункту 1 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 ЦПК України, окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, родинних відносин між фізичними особами.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 12), яка змінила дівоче прізвище " ОСОБА_6 " ІНФОРМАЦІЯ_2 після реєстрації шлюбу, що вбачається з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану (а.с. 14), також встановлено, що померлий ОСОБА_2 доводився рідним братом ОСОБА_7 , тобто рідним дядьком заявника ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання про встановлення даного факту суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як встановлено судом після смерті померлого ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно, земельну ділянку 4,31 га яка знаходиться на території Глодоської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії №89/02-31 від 12.03.2024 року нотаріус відмовила заявнику в оформленні спадщини через відсутність документів, які підтверджують родинні відносини (а.с. 16-17).
Зі змісту ст. 315 ЦПК України слідує, що суд розглядає справи про встановлення факту, в тому числі родинних відносин між фізичними особами.
Згідно абз. 2 п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання правовстановлюючих документів в органах, що вчиняють нотаріальні дії.
Заявник в позасудовому порядку не може встановити юридичний факт родинних відносин, який має юридичне значення для заявника.
Враховуючи, що законом не визначено іншого порядку встановлення даного факту, він має бути встановлений в судовому порядку.
У суду немає підстав ставити під сумнів істинність фактів, повідомлених заявником та свідками. Також встановлюючи факт родинних відносин між заявником та померлим, суд бере до уваги сукупність даних, які містяться у наданих до справи документах та дійшов висновку, що факт родинних відносин знайшов своє підтвердження у судовому засіданні, а тому заяву слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 81, 263-265, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідним дядьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Глодоси Новоукраїнського району Кіровоградської області, РНОКППНОМЕР_1.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О. С. Цесельська
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 05.12.2024 |
Номер документу | 123483237 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Цесельська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні