Рішення
від 29.11.2024 по справі 317/5221/24
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 317/5221/24

№/п 2/317/1392/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2024 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі :

головуючого судді Мінгазова Р.В.,

при секретарі Демко К.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими спорудами,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2024 року позивач ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Заярної М.А., звернулася до суду з позовом до територіальної громади в особі Новоолесандрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання за нею права власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно у вигляді житлового будинку з господарськими спорудами, що розташовані в АДРЕСА_1 , який залишився після смерті її батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадщину, відкриту після смерті батька позивачка прийняла своєчасно і належним чином, звернувшись з відповідною заявою про прийняття спадщини за заповітом до приватного нотаріуса Щербини Г.Ю., в зв`язку з чим була відкрита спадкова справа. При оформленні спадщини після смерті батька з`ясувалось, що право власності на спадковий будинок не було належним чином зареєстроване за спадкодавцем, тому 02.07.2024 нотаріусом Щербина Г.Ю. була видана Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії з тих підстав, що право власності на спадковий житловий будинок не зареєстроване на спадкодавця. Посилаючись на те, що оформити свої спадкові права на це спадкове майно позивачка не має змоги в нотаріальному порядку, вона звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок літ. «А» житловою площею 35,0 кв.м., загальною площею 61,9 кв.м., погріб під літ. Ж літ. «пг», прибудову літ. «а» , прибудову літ. «а1», котельню літ. «Б», сарай літ. «г», літню кухню літ. «Г», гараж літ. «Д», вбиральню літ. «Е», сарай літ. «Ж», навіс літ «З», замощення 1, ворота №2, паркан №3, паркан №4, яма зливна №5.

В судове засідання представник позивача адвокат Заярна М. А. не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, щодо постановлення заочного рішення суду не заперечує.

Представник територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області до суду не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся своєчасно та належним чином. Причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань, а також відзиву до суду не надавав.

На підставі наявних у справі доказів, суд ухвалює рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Суд за вказаних обставин вважає за можливе розгляд справи за відсутності зазначених осіб, які беруть участь у справі і не з`явились.

Відповідно до вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази у сукупності, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається після смерті особи.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

За змістом п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується наданим суду свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 30.08.2021 року Комунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис №2116.

Факт родинних відносин між позивачем та її батьком підтверджується наданим суду свідоцтвом про народження позивачки серія НОМЕР_2 виданий 30.01.1979 Григорівською сільською радою Запорізького району Запорізької області, актовий запис № 3, та свідоцтвом про одруження позивачки серія НОМЕР_3 видане 22.06.2002 ВРАГС Комунарського РУЮ м. Запоріжжя, актовий запис № 238, відповідно до якого позивачка змінила прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 ».

Відповідно до заповіту, складеного ОСОБА_2 , який знаходиться в матеріалах спадкової справи, копія якої надана суду приватним нотаріусом Щербиною Г.Ю., вбачається, що все належне на час смерті майно померлий заповідав позивачці.

Із матеріалів спадкової справи № 12/2022, яка була відкрита 24.01.2022 після смерті ОСОБА_2 вбачається, що після його смерті спадщину прийняла за заповітом позивачка, яка є його донькою.

Згідно Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №329/02-31 від 02.07.2024 вбачається, що спадкоємцю ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на жилий будинок в АДРЕСА_1 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадковий житловий будинок на ім`я спадкодавця.

Згідно зі ст. 68 Закону України «Про нотаріат» нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва та склад спадкового майна.

Відповідно до п.п. 4.15 п. 4 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Відповідно до вимог ст. 49 Закону України «Про нотаріат» у разі не подання відомостей (інформації) та документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії, нотаріус відмовляє у її вчиненні, про що, на вимогу заінтересованої особи, виносить мотивовану постанову.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Як роз`яснено в листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», при розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було здійснено державну реєстрацію права на спадщину (ст. 1299 ЦК України), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття «виникнення права на спадщину» та «виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини», і пов`язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.

Судом встановлено, що на підставі рішення Запорізького районного суду Запорізької області від 23.10.2014 року по справі № 317/3758/14-ц, яке набрало законної чинності 04.11.2014 року, за спадкодавцем ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано право власності на житловий будинок з господарськими надвірними спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , але воно за життя спадкодавця право власності не було зареєстровано в Державному реєстр речових прав на нерухоме майно, в зв`язку з чим нотаріусом отримана з ЗМБТІ інформація, що спадковий будинок числиться за колишнім власником.

Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкодавця, який, оформивши право власності на житловий будинок згідно рішення Запорізького райсуду Запорізької області , не здійснив їх державної реєстрації ( ст.1299 ЦК України).

У відповідності до технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, який виготовлений ФОП ОСОБА_5 станом на 30.08.2024 за адресою: АДРЕСА_1 розташовані: житловий будинок літ. «А» житловою площею 35,0 кв.м., загальною площею 61,9 кв.м., погріб під літ. Ж літ. «пг», прибудову літ. «а» , прибудову літ. «а1», котельню літ. «Б», сарай літ. «г», літню кухню літ. «Г», гараж літ. «Д», вбиральню літ. «Е», сарай літ. «Ж», навіс літ «З», замощення 1, ворота №2, паркан №3, паркан №4, яма зливна №5, самовільних побудов немає. Об`єкти побудовані не пізніше 2010 року.

Згідно ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Оскільки, у позасудовому порядку у позивачки відсутня можливість отримати свідоцтво про право на спадщину на спірний житловий будинок, суд приходить до остаточного висновку про обґрунтованість позовних вимог.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ) до територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, с. Новоолександрівка, вул. Центральна, 60, ЄДРПОУ 04352842) про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташовані за адресою:АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок літ. «А» житловою площею 35,0 кв.м., загальною площею 61,9 кв.м., погріб під літ. Ж літ. «пг», прибудову літ. «а» , прибудову літ. «а1», котельню літ. «Б», сарай літ. «г», літню кухню літ. «Г», гараж літ. «Д», вбиральню літ. «Е», сарай літ. «Ж», навіс літ «З», замощення 1, ворота №2, паркан №3, паркан №4, яма зливна №5.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Р.В. Мінгазов

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123483960
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —317/5221/24

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Мінгазов Р. В.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Мінгазов Р. В.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Мінгазов Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні