Справа № 676/6749/24
Номер провадження 2-о/676/357/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2024 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Шевцової Л.М.
з участю секретаря судового засідання Сопрун С.В.
представника заявника - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільський цивільну справу № 676/6749/24 за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Жванецька сільська рада Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
03.10.2024 року представник заявника ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини.
Ухвалою суду від 07.10.2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, про що повідомлено учасників справи.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного провадження.
Обгрунтовуючи заявлені вимоги, представник заявника ОСОБА_1 , вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестра ОСОБА_2 ОСОБА_3 . Після смерті сестри відкрилася спадщина на належне їй спадкове майно, до складу якого входить: житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 . В оформленні спадщини їй було відмовлено,так як для оформлення спадщини їй необхідно встановити факт проживання зі спадкодавцем.
Представник заявника ОСОБА_2 ОСОБА_1 , яка представляє інтереси на підставі ордера серії ВХ № 1034830 від 03.10.2024 року, в судовому засіданні підтримала заявленні вимоги, просить суд встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, за адресою АДРЕСА_2 .
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, сільський голова Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, Т.Криворучко, подала заяву про розгляд справи у відсутності представника. При вирішенні даної справи покладаються на думку суду.
Заслухавши учасників справи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, пояснення свідка ОСОБА_4 , судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Кам?янці-Подільському, Хмельницької області померла сестра ОСОБА_2 ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 20 грудня 2023
Після смерті ОСОБА_3 , відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 ,що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, посвідченим приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Саварчуком В.М. зареєстрованого в реєстрі № 3014 від 15.10.2019 року та земельної ділянки, загальною площею 2,1554 га.кадастровий номер 6822486800:05:019:0025 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Рудської сільської ради, Кам`янець-Подільського району, яке належало померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченим приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Саварчуком В.М. зареєстрованого в реєстрі № 3005 від 11.10.2019 року.
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на майно, що належало ОСОБА_3 на момет смерті, ОСОБА_2 звернулася з заявою до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального окуругу Саварчука В.М., однак їй було відмовлено в оформленні спадщини,та роз`яснено у листі № 259/01-15 від 18 вересня 2024 року,що їй слід звернутися до суду та довести факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
ОСОБА_2 та померла ОСОБА_3 є єдиноутробні сестри, що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , серії НОМЕР_2 , виданого Рудською сільською радою Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області від 17.03.1988 року, та копією свідоцта про народження ОСОБА_2 , серії НОМЕР_3 , виданого Великочернетчинською сільською радою Сумського району Сумської області від 10.12.1982 року,де в гафі «мати» зазначена одна і та сама особа ОСОБА_5 , яка змінювала прізвище на « ОСОБА_6 » та « ОСОБА_7 », що підтверджується витягами з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію № 00019346449 від 09.01.2018 року, № 00019354640 від 10.01.2018 року, № 00019346599 від 09.01.2018 року.
Факт спільного проживання ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_3 на момент її смерті підтвердив в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 .
Відповідно до ч.1 та ч.3 1268 ЦКУ спадкоємець для вступу у права на спадкування має прийняти спадщину. Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 29 ЦКУ, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до п. 211 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року, доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Судом встановлено, що заявниці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті сестри, в зв`язку з пропуском строку, встановленого для прийняття спадщини.
Метою звернення заявника до суду є встановлення факту її постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3ст. 1268 ЦК України.
Слід зазначити, що в своїй ухвалі № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку та зазначив, про те, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Судом достовірно встановлено, що від встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час смерті залежить виникнення та зміна його майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом .
Відповідно до ч. 1 ст. 1221ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що в ході розгляду справи обґрунтування заяви знайшли своє об`єктивне підтвердження, суд вважає, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючисьст. 268 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, за адресою АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03 грудня 2024 року.
Суддя Шевцова Л.М.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 05.12.2024 |
Номер документу | 123485024 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Шевцова Л. М.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Шевцова Л. М.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Шевцова Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні