Справа № 509/6384/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2024 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Кириченко П.Л.
при секретарі Осадченко С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Овідополь, Одеської області позов ОСОБА_1 до Великодолинської селищної ради Одеського району, Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2024 року позивач звернувся до суду з позовом про поновлення строку для прийняття спадщини.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно: садовий будинок з господарчими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці № НОМЕР_1 площею 0,0600 га цільове призначення для садівництва, кадастровий номер 5123782000:02:001:1999 адреса: АДРЕСА_2 .
Позивач маючи намір отримати Свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті чоловіка звернулась до приватного нотаріуса Одеського районного нотаріального округу Одеської області Слаєвої Р.К. із заявою про його видачу, але її у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, було відмовлено у зв`язку пропуском 6-ти місячного строку для прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позивач є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті свого чоловіка за законом, інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має. Несвоєчасність її звернення до нотаріуса мотивує рядом об`єктивних та незалежних від неї причин, які вважає поважними, а тому за захистом своїх справ звертається до суду з даним позовом.
Позивач в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, звернулася до суду з заявою, в якій просить розглянути справу в її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, до канцелярії суду надали заяву, в якій просять розглядати справу в їх відсутність, не заперечує проти задоволення позову.
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності сторін за наявних у справі матеріалів.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з"явились, відповідно дост.247 ч.2 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 73 року помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 07.03. 2023 року.
Покійний проживав та був зареєстрований по день своєї смерті за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується записами у будинковій книзі, довідками ГО «ЗАРЯ-1» від 24.10.2024 №533, 25.12.2015 №494.
Спадкодавцю на день його смерті, на праві власності, належало майно, а саме: садовий будинок з господарчими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 24.11.2011 року, Витягом про державну реєстрацію прав Комунальне підприємство «Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації» номер 33193835, від 16.02.2012 року та земельна ділянка площею 0,0600 га., цільове призначення для садівництва, кадастровий номер 5123782000:02:001:1999 розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала покійному на підставі, державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ780214 від 06 вересня 2012 року зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 51237000100 5244 від 06 вересня 2012 року.
ОСОБА_1 є дружиною спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_3 від 10.03.2023 і має право на спадкування в першу чергу.
Інших спадкоємців судом не встановлено.
Відповідно до інформації з реєстру речових прав на нерухоме майно, заборон (арештів) на нерухоме майно у вигляді: садового будинку з господарчими будівлями та спорудами за розташований адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці № НОМЕР_1 площею 0,0600 га., цільове призначення для садівництва, кадастровий номер 5123782000:02:001:1999 адреса: АДРЕСА_2 відсутні.
Спадкоємець звернулася до приватного нотаріуса Одеського районного нотаріального округу Одеської області Слаєвої Р.К. із заявою про прийняття спадщини по закону після смерті чоловіка ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , де нотаріусом її відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини і повідомлено, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом, неможливо, у зв`язку пропуском 6-ти місячного строку для прийняття спадщини, який встановлений ст.1270 Цивільного кодексу України та рекомендовано звернутись до суду для продовження строку або визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку.
Згідно ч.1ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК Українивстановлено, що у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею після смерті спадкодавця. Інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом не має.
При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Правила ч.3ст.1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
При вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини необхідно ураховувати свободу заповіту, як фундаментальний принцип спадкового права. Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 06.09.2017 року у справі №6-496цс17 та підтриманий Верховним Судом у постановах від 10.01.2019 року у справі № 263/1221/17, від 17.03.2021 року у справі № 308/4272/19 та від 22.02.2021 року у справі № 644/7785/19.
В обґрунтування поважності причин, які слугували підставою пропуску строку для прийняття спадщини після смерті чоловіка позивач посилається на похилий вік, хворобу чоловіка та смерть чоловіка, що викликало великий стрес, військовий стан в країні і постійні обстріли, що створюють небезпеку життю, хворобу у зв?язку з якою позивач перебувала тривалий часна лікуванніз дотриманнямпостільного режиму,що підтверджується протоколом обстеження від 09.06.2023 р., результатами мікроскопічного дослідження від 09.06.2023 р., рекомендаціями лікаря, щодо лікування від 09.06.2023 р, 02.08.2023 р., 11.07.2023 р., результатами лабораторних досліджень від 12.06.2023 р., протоколом обстеження від 13.06.2023 р., протоколом обстеження від 26.08.2024 р., 30.09.2024 р., довідкою лікаря від 29.10.2024 р. та іншими медичними документами. Крім того, позивача запевнили, що її спільне проживання з чоловіком, оплата нею членських, цільових та інших обов`язкових внесків до ГО «ЗАРЯ-1» слугуватиме підставою для прийняття спадщини в будь-який час. Вважає, що несвоєчасне звернення до нотаріуса, є поважною причиною, пов`язаною з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, що перешкоджали поданню своєчасно заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому виходить з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Суд приймає до уваги пояснення позивача, викладені у позовній заяві, про те, що через хворобу, військовий стан, вік, свою необізнаність не змогла своєчасно використати своє право на звернення з заявою про прийняття спадщини після смерті своєї чоловіка. Ці пояснення узгоджуються зі змістом доказів, які надані позивачем. Вказані докази узгоджуються з іншими матеріалами справи, не суперечать їм, не заперечуються і не спростовуються іншими учасниками справи.
Враховуючи викладене, суд вважає, що є підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,12,258,259,265,273,315,354,355 ЦПК України, ст.ст.1270,1272 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великодолинської селищної ради Одеського району, Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 додатковий строк в три місяці з моменту набрання цим рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Копію рішення направити сторонам у справі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Кириченко П.Л.
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 05.12.2024 |
Номер документу | 123487471 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Кириченко П. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні