Рішення
від 03.12.2024 по справі 518/2037/24
ШИРЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ширяївський районний суд Одеської області

03.12.2024 Справа №: 518/2037/24 Провадження № 2/518/483/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 року

Ширяївський районний суд Одеської області в складі:

Головуючого судді Тарасенка М.С.,

секретаря судового засідання Логвенюк О.М.,

розглянувшиу відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ширяївської селищної ради Березівського району Одеської області (ЄДРПОУ 04378994), Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Мар`янівське» (ЄДРПОУ 03766665), про визнання права на земельну частку (пай), -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Ширяївської селищної ради Березівського району Одеської області (ЄДРПОУ 04378994), Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Мар`янівське» (ЄДРПОУ 03766665), про визнання права на земельну частку (пай), посилаючись на те, що вона як член КСП «Мар`янівське» була включена до списку громадян членів КСП «Мар`янівське» Ширяївського району Одеської області та мала і має право на отримання земельної частки (паю) із земель колективної власності колишнього КСП «Марянівське», однак своєчасно цього не змогла зробити у зв`язку з тим, що під час складання списків відповідальною посадовою особою було допущено помилку у написанні її прізвища а саме зазначено як « ОСОБА_2 ». Таким чином, позивач набула права на отримання земельної частки (паю) із земель колективної власності колишнього КСП «Мар`янівське» Березівського (раніше - Ширяївського) району, однак на сьогоднішній день чинним законодавством України не передбачено механізму видачі сертифікату на право на земельну частку (пай), що є підставою для звернення до суду з цим позовом.

В судове засідання представник позивача не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представники відповідачів у судове засідання не з`явилися, надали суду письмову заяву в якій просили суд розглянути справу за їхньою відсутністю, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, розглянувши вимоги позивача, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач будучи членом КСП «Мар`янівське» Ширяївського району Одеської області була включена до списку громадян членів КСП, як і мають право на земельну частку (пай) із земель колективної власності. Вказаний факт підтверджено інформаційним листом за підписом начальника відділу у Ширяївському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області Ненько О.М.

ТОВ «Агрофірма Мар`янівське» Березівського (раніше - Ширяївського) району Одеської області є правонаступником КСП «Мар`янівське», яке реорганізовано з колгоспу ім. 22 з`їзду КПРС, що підтверджується довідкою ТОВ «Агрофірма Мар`янівське» від 22.10.2020 року № 143.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на отримання земельної частки (паю) із земель колективної власності колишнього КСП «Мар`янівське», однак своєчасно не змогла цього зробити у зв`язку з тим, що під час складання вище вказаних списків, відповідальною посадовою особою КСП «Мар`янівське» було допущено помилку у написанні її прізвища, а саме зазначено як « ОСОБА_2 ».

Відповідно до листа за підписом начальника відділу № 1 управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру в Одеській області, відомості щодо отримання ОСОБА_1 сертифікату на земельну частку (пай) із земель колективної власності колишнього КСП «Мар`янівське» відсутні.

Згідно абз.2 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективногосільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта направо колективної власності на землю, набуває правана земельнучастку (пай)з днявидачі цьогоакта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Так, відповідно до ст. 1 Закону України від 05.06.2003 року № 899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають: ... громадяни України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).

Відповідно до положень ст. 391 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до вимог ч.1 ст.30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

За змістом ст.ст.22, 23Земельного кодексуУкраїни (у редакції Закону України від 18 грудня 1990 року № 561-XII) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 24постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту.

За змістом ч.1 та ч.2 ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією; рішення суду про визнання права на земельну частку /пай/.

При цьому, відповідно до абз. З п. 24 коментованої вище Постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», при неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі, остання, відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Відповідно ч.3 ст.152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

Аналізуючи досліджені докази, суд вважає, що є всі підстави для визнання за позивачем права на земельну частку (пай).

Таким чином, враховуючи, що позивач не може реалізувати своє право на вищевказану земельну ділянку, тому у відповідності дост. 16 ЦК Українисуд може захистити цивільне право позивача шляхом винесення рішення про визнання за позивачем права на земельну частку (пай).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.12,13,81,82, 200, 206, 259,263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , право на земельну частку (пай) із земель колективної власності колишнього КСП «Мар`янівське» Березівського (раніше - Ширяївського) району Одеської області, розміром 5,14 умовних кадастрових гектара, на території колишньої Мар`янівської сільської ради Ширяївського району Одеської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 03.12.2024 року

Суддя М.Тарасенко

СудШиряївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123487531
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —518/2037/24

Рішення від 03.12.2024

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Тарасенко М. С.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Тарасенко М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні