Рішення
від 02.12.2024 по справі 521/14508/24
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа №521/14508/24

Провадження №2/521/6244/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Тополевої Ю.В.,

за участю секретаря Онуфрієнко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордна 25» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Представник Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордна25» звернувся до Малиновського районного суду міста Одеси із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по оплаті комунальних послуг у розмірі 15834,65 гривень, судовий збір у розмірі 3028,00 гривень, та витрати на професійну правову допомогу у розмірі 3500,00 гривень.

Позов обґрунтований такими обставинами.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , в якому створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордна25». Відповідно до п. 1 розділу ІІ Статуту ОСББ «Рекордна 25», метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. ОСОБА_1 не здійснює оплату за надані комунальні послуги, внаслідок чого виникла заборгованість за період з липня 2021 року у розмірі 15834,65 гривень. ОСОБА_1 було скеровано претензію щодо добровільного погашення заборгованості, однак, подальшого виконання закріпленого Статутом обов`язку зі сплати заборгованості за внесками так і не відбулося, що і стало підставою для звернення до суду із вищевказаним позовом.

12 листопада 2024 року ОСОБА_1 подала до суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо позову, в якому просила у задоволенні позову відмовити. Обґрунтовуючи свої заперечення зазначила, що з вересня 2021 року регулярно, в повному обсязі здійснювала оплату внесків за існуючими тарифами та абсолютно всіма видами послуг. З січня 2023 року відмовилась від сплати внесків за УБПТ до з`ясування складової цього внеску. Разом із цим, з лютого 2024 року, не відмовляючись від спроб отримання від голови ОСББ відповіді на питання членів контрольно-ревізійної групи будинку про складову оплати за УБПТ, вирішила поновити оплату всіх видів внесків, включаючи УБПТ. Зазначає, що станом на дату подання відзиву, вже погасила заборгованість по оплаті за УБПТ за січень, лютий і березень 2023 року, а за 2024 рік за квітень, травень червень, липень, серпень та вересень, на підтвердження чого надала відповідні квитанції.

Судом розглянуто справу в порядку спрощеного позовного провадження в порядку ч. 1 ст. 274 ЦПК України з повідомленням (викликом) сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, вивчивши нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позовні вимоги належить задовольнити, зважаючи на наступне.

28.02.2016 року з метою управління багатоквартирним будинком, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 було створено об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордна 25».

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Статуту ОСББ «Рекордна 25», метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Статуту ОСББ «Рекордна 25», об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ Статуту ОСББ «Рекордна 25», завданням та предметом діяльності об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Протоколом Загальних зборів ОСББ «Рекордна 25» було прийнято рішення про затвердження кошторису та встановлення розміру внесків у розмірі 6,24 грн/м.кв. загальної площі для всіх співвласників.

Відповідно до довідки ОСББ «Рекордна 25» № 22/11 від 22.11.2023 року:

- тариф за послугу утримання прибудинкової території затверджено рішеннями загальних зборів та нараховується на загальну площу квартири з 07.2021 р. - 6,24 грн./м.кв.;

- тариф за технічне обслуговування ліфту нараховується власникам житлових приміщень (2-10 поверх) згідно договору на технічне обслуговування ліфтів та актів виконаних робіт пропорційно на кв.м. - з 07.2021 р. - 2400 грн.;

- тариф на вивезення твердих побутових відходів нараховується пропорційно кількості власників ОСББ (83 особових рахунки) згідно договору на вивіз побутових відходів та актів виконаних робіт з 07.2021 р. - 2577,6 грн., з 02.2023 - 4281,66 грн.

12.10.2021 року між ОСББ «Рекордна 25» та ТОВ «Інфокс» був укладений договір № 10704 з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

01.08.2021 року між ОСББ «Рекордна 25» та КП «Одескомунтранс» був укладений договір № 756 про надання послуг з поводження з побутовими відходами.

01.08.2021 року між ОСББ «Рекордна 25» та ТОВ «Чорноморліфт» був укладений договір № 115 на повне технічне обслуговування та експлуатацію ліфтів,

Між ОСББ «Рекордна 25» та АТ «ДТЕК Одеські електромережі» був укладений договір № 7092 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

26.07.2021 року між ОСББ «Рекордна 25» та ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» був укладений договір № 01-27092-ПУП на постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Тобто, ОСББ «Рекордна, 25» забезпечує надання житлово - комунальних послуг у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 , а саме належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; надання житлових послуг, частково комунальних послуг, сприяє співвласникам в отриманні комунальних послуг, згідно укладених договорів з постачальниками здійснює оплату комунальних послуг, у тому числі фактично спожитих співвласниками у належних співвласникам на праві власності житловим та нежитловим приміщенням в будинку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 не здійснювала оплату за надані комунальні послуги в повному обсязі, внаслідок чого, виникла заборгованість за період з липня 2021 року у розмірі 15834,65 гривень. Вказані обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються довідкою-розрахунком станом на червень 2024 року (а.с. 38-41).

Суд не бере до уваги надані відповідачем квитанції про часткову сплату наданих комунальних послуг, оскільки вони вже враховані позивачем в розрахунку заборгованості (а.с. 38-41).

Згідност. 319 Цивільного кодексу Українивизначено, що власність зобов`язує.

Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 Цивільного кодексу України).

Згідно із ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;

Також відповідно до ч. 2ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Статтею 19 цього ж Законувстановлено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

За змістом статей 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні-послуги» та п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків (далі - Правил) затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року №572(в редакції постанови Кабінету Міністрів №5 від 14 січня 2009 року, власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов`язаний: укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 20Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно законодавства та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений у пункті 5 частини 3статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Згідно ст. 17 Закону об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання зокрема утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

Виходячи з положень ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний в тому числі: забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі тощо.

Відповідно до висновку Верховного Суду України, висловленого у постанові від 20 квітня 2016 року у справі №6-2951 цс 15, хоч у частині першій статті 19 Закону й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 20 цього Законуспоживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 вересня 2018 року у справі №750/12850/16-ц і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 06 листопада 2019 року у справі №642/2858/16).

Таким чином, відповідач, як споживач житлово-комунальних послуг та власник квартири АДРЕСА_1 , повинна сплачувати кошти за отриманні ним послуги, проте не виконує своїх обов`язків у зв`язку з чим у неї утворилась заборгованість.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідачем не надано відповідних доказів на спростовування факту надання їй, відповідних послуг ОСББ «Рекордна25», або ж надання послуг іншою особою, а також надання таких послуг неналежним чином.

Також відповідачем не було надано доказів на спростування наявної заборгованості, а також розрахунку наявної заборгованості та доказів на погашення заборгованості, яка утворилася у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань з оплати наданих послуг.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача заявленої позивачем заборгованості.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд також вирішує питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України,судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Матеріалами справи підтверджується, що при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 3028,00 грн., відповідно до платіжної інструкції № 421 від 11.09.2024 року.

Витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Крім того, 11 грудня 2023 року позивач та адвокат Багно В.С. уклали Договір про надання правової допомоги № 11/12 (а.с. 43-45).

Відповідно до п. 3 Договору про надання правової допомоги № 11/12 від 11 грудня 2023 року зв надання адвокатом правничої допомоги за цим Договором, що вказана в п. 1 Договору, клієнт зобов`язаний виплатити адвокату гонорар (винагороду) та оплатити фактичні витрати, необхідні для виконання цього Договору в розмірі та на умовах визначених в Додатку до цього договору.

Разом із цим, при зверненні до суду, представником позивача на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу не надано Додатку до Договору про надання правової допомоги № 11/12 від 11 грудня 2023 року, Акту виконаних робіт за Договором про надання правової допомоги № 11/12 від 11 грудня 2023 року, платіжних інструкцій, тощо, що позбавляє суд можливості встановити розмір гонорару адвоката, заявлений у позовній заяві.

Таким чином, в частині стягнення витрат на професійнуправничу допомогу необхідно відмовити.

Суд звертає увагу, що стороною позивача також не заявлено про розподіл судових витрат в поряду ст. 246 ЦПК України

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

На підставівикладеного,керуючись ст.ст.3,319,360,509,525,526,530,536,599,611,625ЦК України, ст.ст. 9, 12-13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про об?єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст. ст. 10, 12, 19, 81, 89, 141, 258-260, 263-265, 274-279, 280 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордна 25» до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордна25», ЄДРПОУ 40391921, адреса місцезнаходження: вул. Маршала Бабаджаняна, 25, м. Одеса заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі 15834 (п`ятнадцять тисяч вісімсот тридцять чотири) гривні 65 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордна25», ЄДРПОУ 40391921, адреса місцезнаходження: вул. Маршала Бабаджаняна, 25, м. Одеса судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 03 грудня 2024 року.

Суддя: Ю.В. Тополева

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123491759
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —521/14508/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Тополева Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні