Рішення
від 03.12.2024 по справі 144/1649/24
ТЕПЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 144/1649/24

Провадження № 2/144/429/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2024 р. смт. Теплик

Теплицький районний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Бондарук О.П.,

з участю секретаря судового засідання Сторожук О.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Теплик цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тлумацької міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

Позивач звернуласядо судуз позовомдо Тлумацькоїміської радиІвано-Франківськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини. Вказав, що 23 листопад 2016 року між ТОВ «Теплик-Агро», в особі директора ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 було укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0523783000:03:000:0161, строком на 49 років. Щорічно до 31 грудня Товариство виплачувало ОСОБА_2 орендну плату за користування земельною ділянкою, а у 2023 році ОСОБА_2 за виплатою орендної плати не звернувся. З інформації, наданої Теплицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції було встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Тлумач Івано-Франківської області. Звернувшись до нотаріуса, було встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася, крім того виявилося що останній склав на ОСОБА_1 заповіт, який був посвідчений нотаріусом Теплицького районного нотаріального округу Вінницької області Кусюк О.А. та зареєстрований за номером 1132. З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, заявник звернувся до приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу, однак у видачі такого йому відмовили у зв`язку з тим, що шестимісячний строк, який передбачений законодавством України для подання заяви про прийняття спадщини, закінчився. Вважає, що вказаний строк пропущено ним з поважної причини, просить його поновити та визначити додатковий двохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою судді Теплицького районного суду Вінницької області від 05 листопада 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

У підготовче судове засідання сторони не з`явилися, про дату, час та місце його проведення були повідомлені належним чином, подали до суду письмові заяви, у яких просять проводити судове засідання у їх відсутності. У поданій до суду заяві позивач та його представник вказали про підтримання позовних вимог, просили задовольнити їх в повному обсязі. Відповідач представник Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області в особі міського голови І.Петрука у заяві зазначив, що проти задоволення позовних вимог не заперечує, позовні вимоги визнає та просить розглянути справу за його відсутності.

Згідно з вимогами ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі, зокрема, визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст. 206 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Частиною 3ст. 211 ЦПК Українипередбачено право учасників справи заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч. 2ст. 247 ЦПК України.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Тлумач Івано-Франківського району Івано-Франківської області помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 11).

Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки кадастровий номер 0523783000:03:000:0161, розміром 3,7410 га, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ВН №118984 (а.с. 13).

25 листопада 2016 року ОСОБА_2 вчинив на корись ОСОБА_1 заповіт, у якому заповів останньому вказану земельну ділянку (а.с. 12).

За прийняттям спадщини позивач звернувся до приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Водославської Н.В. Однак листом нотаріуса за №928/01-16 від 25.10.2024 року позивачу було повідомлено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки останній пропустив термін для прийняття спадщини (а.с. 14).

Згідно витягів зі спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78886859 та № 78886942: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , при житті склав лише один заповіт від 25.11.2016 року, який був посвідчений приватним нотаріусом Теплицького районного нотаріального округу Вінницької області та зареєстрований за номером 1132; інформація про заведені спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у спадковому реєстрі відсутня (а.с. 16-41).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1223, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Ураховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Позивач ОСОБА_1 вважає, що шестимісячний строк для звернення із заявою про прийняття спадщини пропустив у зв`язку з обставинами, які є об`єктивними та істотними, не залежали від його волі та спричинили неможливість своєчасно оформити свої спадкові права.

Великою Палатою Верховною Суду у постанові від 26 червня 2024 року в справі №686/5757/23 зроблено висновок щодо підстав та умов, за яких необізнаність спадкоємця про існування заповіту, складеного спадкодавцем на його ім`я, є поважною причиною для визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В даному висновку Велика Палата Верховного Суду дійшла переконання про наявність підстав для відступу від загального правового висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17, про те, що «необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини», шляхом конкретизації, зазначивши таке:

- необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права;

- втім це стосується обставин, за яких заповіт є єдиною підставою спадкування і незнання про його існування не вимагає від спадкоємця вчинення дій щодо прийняття спадщини;

- спадкоємець за законом, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини у встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини;

- тож необізнаність про наявність заповіту може вважатися поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини винятково для осіб, які не є спадкоємцями за законом першої черги або кожної наступної черги спадкоємців за законом, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, які набували право на спадкування за законом (закликані до спадкування).

Враховуючи встановлені обставини, те, що позивач не мав змоги подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, оскільки не знав про наявність заповіту до 22.10.2024 року, він не є спадкоємцем за законом першої черги або кожної наступної черги спадкоємців за законом, інші спадкоємці згідно витягів зі спадкового реєстру відсутні, суд визнає причину пропуску ОСОБА_1 строку на прийняття спадщини поважною і вважає можливим його продовжити, що відповідає правовому висновку Великої Палати Верховною Суду від 26 червня 2024 року в справі №686/5757/23.

Таким чином, визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк три місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Представник позивача: адвокат Сокуренко Вадим Михайлович, адреса: вул. Абрикосова, 5 с. Степанівка Гайсинського району Вінницької області, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №001130 від 29.08.2024 року.

Відповідач: Тлумацька міська рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області, адреса: вул. І. Макухи, 12 м. Тлумач Івано-Франківського району Івано-Франківської області, ЄДРПОУ 04054234.

Повний текст рішення виготовлено 03.12.2024 року.

Суддя

СудТеплицький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123492980
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —144/1649/24

Рішення від 03.12.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Бондарук О. П.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Бондарук О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні