Суддя Бугера О. В.
Справа № 644/5179/24
Провадження № 2/644/2708/24
03.12.2024
РІШЕННЯ
Іменем України
03 грудня 2024 року Орджонікідзевський районний суд м.Харкова у складі:
Головуючого судді Бугери О.В.,
За участю секретаря судового засідання Селіхової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області, третя особа ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
УСТАНОВИВ:
Позивачем, подано до суду відповідну позовну заяву про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини. В обгрунтування позову Позивачкою зазначено, що померла спадкодавиця ОСОБА_3 , яка є її матір`ю. Після смерті остання не залишила заповіт. У шестимісячний термін не звернувся за прийняттям спадщини, оскільки Шевченківська селищна територіальна громада, зокрема с. Безмятежне, де вона мешкає було окуповане з першого дня війни з 24.02.2022 року до 10.09.2022 року, проїзду з громади до м. Харків чи м. Чугуїв не було під загрозою застосування зброї військами російської федерації. Окрім того, враховуючи, що її матір померла на тимчасово окупованій території , факт її смерті підлягав встановленню в судовому порядку та свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 було отримане лише 16.05.2023 року. Шевченківська селищна територіальна громада Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України віднесена до переліку територій де ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією. Оскільки строк на подачу заяви на прийняття спадщини нею пропущений з поважних причин, просить встановити їй додатковий строк.
Сторони у судове засідання не з`явилися. Позивачкою подано заяву про розгляд справи за відсутності її та її представника, підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, копію позовної заяви з додатками, ухвалу про відкриття провадження у справі було отримано відповідачем по електронній пошті, відзиву на позовну заяву не надходило. Враховуючи неявку представника відповідача в підготовчі судові засідання призначені на 23.09.2024, 11.10.2024 року та в судові засідання призначені на 20.11.2024 року, 03.12.2024 року, та не повідомлення про причини неявки, не подання відзиву та заяв про відкладення розгляду справи, суд, вважає за можливе провести розгляд справи за їх відсутності.
Третьою особою подано заяву про про розгляд справи за її відсутності, не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 25.01.2023 року, актовий запис № 76, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Корніївка, Шевченківського р-ну, Харківської області. Позивачка у справі є донькою ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про її народження та копією свідоцтва про укладення шлюбу.
Після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина до складу якої входить 1/3 частина будинку АДРЕСА_1 , земельна ділянка № НОМЕР_2 площею 7,6371 га, що розташована на території Шевченківської селищної (колишньої Безмятежненськох сільської) ради Куп`янського району (колишнього - Шевченківського) Харківської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 6325781500:05:000:0038.
Право власності ОСОБА_3 , на 1/3 частину будинку АДРЕСА_1 підтверджується свідоцтвом про право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , виданим виконкомом Безм`ятеженської сілької ради від 18.06.1998 року.
Право власності ОСОБА_3 , на земельну ділянку підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серія та номер: ІІІ-ХР № 031856, відповідно до якого, вона є власником земельної ділянки, площею 7,6371 га, що розташована на території Шевченківської селищної (колишньої Безмятежненськох сільської) ради Куп`янського району (колишнього - Шевченківського) Харківської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 6325781500:05:000:0038.
Судом було витребувано у Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області інформацію щодо відкритих спадкових справах, подання заяв про прийняття спадщини, заяв про відмову від прийняття спадщини, видачі свідоцтва про право на спадщину, наявності заповітів/спадкових договорів після смерті ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно відповіді Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області № 312/01-16 спадкова справа не заводилась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Згідно зіст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В частинах 1-2 ст.1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивачка пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, оскільки Шевченківська селищна територіальна громада, зокрема с. Безмятежне, де вона мешкає було окуповане з першого дня війни з 24.02.2022 року до 10.09.2022 року, проїзду з громади до м. Харків чи м. Чугуїв не було під загрозою застосування зброї військами російської федерації також Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України віднесено до переліку територій де ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією. Окрім того, враховуючи, що її матір померла на тимчасово окупованій території, факт її смерті підлягав встановленню в судовому порядку та свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 було отримане лише 16.05.2023 року.
Пунктом 24Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування»встановлено: особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Подібний висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, у постанові від 01 квітня 2019 року у справі № 643/3049/16-ц.
Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання такої заяви.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, та враховуючи, що Позивач в установлений законом строк не подала заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки Шевченківська селищна територіальна громада, зокрема с. Безмятежне, де вона мешкає було окуповане з першого дня війни з 24.02.2022 року до 10.09.2022 року, проїзду з громади до м. Харків чи м. Чугуїв не було під загрозою застосування зброї військами російської федерації також Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України віднесено до переліку територій де ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією. Окрім того, враховуючи, що її матір померла на тимчасово окупованій території, факт її смерті підлягав встановленню в судовому порядку та свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 було отримане лише 16.05.2023 року. Позивачці було повідомлено щодо пропуску 6 місячного строку на звернення з заявою про прийняття спадщини, встановлено відсутність інших заяв від спадкоємців, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними.
Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 1221, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 12, 76, 141, 258, 259, 264-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ,- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Корніївка, Шевченківського р-ну, Харківської області, терміном в 3 (три ) місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Головуючий: суддя О.В. Бугера
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123494199 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
Бугера О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні