Рішення
від 03.12.2024 по справі 911/2690/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" грудня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2690/24

Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання за наявними матеріалами справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ», м. Дніпро

до Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС», Київська обл., Вишгородський р-н., с. Новосілки

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, Донецька обл., м. Слов`янськ

без виклику представників учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» б/н від 03.10.2024 року (вх. №3707 від 04.10.2024) (далі - позивач) до Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за Договором про постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг №2479 від 01.01.2019 року у сумі 255370,99 грн., з яких 236310,08 грн. основного боргу, 6384,74 грн. 3% річних та 12676,17 грн. інфляційних втрат.

Позивач просить суд розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.10.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/2690/24 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи).

До суду через систему «Електронний суд» 27.10.2024 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, а також, клопотання Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС» б/н від 27.10.2024 року (вх. №8444 від 28.10.2024) про залучення до участі у справі в якості третьої особи Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ.

До суду через систему «Електронний суд» 01.11.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 01.11.2024 року клопотання Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС» б/н від 27.10.2024 року (вх. №8444 від 28.10.2024) про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору у справі №911/2690/24 задоволено; залучено до участі у справі №911/2690/24 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ; зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали надати суду пояснення щодо позову та відзиву.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312 (надалі - ПРРЕЕ).

Згідно п. 1.2.7 ПРРЕЕ, постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.

У відповідності до преамбули Закону України «Про ринок електричної енергії», він визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Договір про постачання електричної енергії споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 №429, ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» видано ліцензію з постачання електричної енергії споживачам. ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» з 01.01.2019 виконує функції постачальника універсальних послуг, протягом періоду, визначеного абзацом четвертим пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії».

Абзацом 5 п. 13 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Згідно п.3.2.6. ПРРЕЕ, укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання.

01.01.2019 року Між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» (за договором - Постачальник) та Українським державним підприємством по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС» (за договором - Споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу постачальником універсальних послуг № 2479 (далі - Договір).

Як зазначено позивачем, відповідач приєднався до умов публічного договору, шляхом фактичного споживання електроенергії та здійснення оплати на 2019 рік, що підтверджується доданою до позову копією виписки по рахунку, на умовах комерційної пропозиції «Універсальна» (далі - Комерційна пропозиція). Оплата проведена 29.12.2018 відокремленим підрозділом відповідача - філією «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ДЕРЖАВНИЙ АВТОМОБІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» УДП «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС».

Згідно п. 2.1 Договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до п.5.1 Договору, Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього Договору.

Згідно п. 5.5 Договору, ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ.

Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни (п. 5.7 Договору).

Відповідно до п. 5.8 Договору, розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Згідно п.5.10. Договору, оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.

Відповідно до п.5.4. Комерційної пропозиції до Договору, розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися Споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, не залежно від отримання рахунку.

Пунктом 5.6. Комерційної пропозиції передбачено, що рахунок за фактичне споживання формується Споживачем самостійно в сервісі «Особистий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, в установлені даним розділом строки, за платіжним документом, самостійно оформленим Споживачем (п. 5.7 Комерційної пропозиції).

Відповідно до п. 2 Комерційної пропозиції, постачання електричної енергії за Договором здійснюється за регульованими (цінами) тарифами на електроенергію, розрахованими відповідно до постанови НКРЕКП від 05.10.2018 №1177 «Про затвердження Порядку формування цін на універсальні послуги». Інформація про ціни на універсальні послуги є додатком до цієї комерційної пропозиції і щомісячно розміщується на офіційному веб-сайті Постачальника за посиланням: https://dn.yasno.com.ua/business/b2b-tariffs не пізніше ніж за 20 днів до початку розрахункового періоду

Інформація про структуру ціни на універсальні послуги за розрахунковий період з вересня 2023 по жовтень 2023 розміщена та зберігається на офіційному веб-сайті Постачальника в розділі «Архів цін», що підтверджується доданими до матеріалів справи роздруківками.

Як зазначено позивачем, на виконання зобов`язань за Договором ним поставлено відповідачу електричну енергію у розмірі 32410 кВт*год: в вересні 2023 - 27664 кВт*год, в жовтні 2023 - 2060 кВт*год, в листопаді 2023 - 2686 кВт*год, що підтверджується інформацією про обсяги споживання згідно листа оператора системи розподілу (виконує функції адміністратора комерційного обліку) - АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/11557-вих від 19.08.2024, а також актами приймання-передавання електричної енергії за вересень 2023, жовтень 2023, листопад 2023, копії яких долучено до матеріалів справи.

На підставі отриманих даних про спожиті відповідачем обсяги електричної енергії, позивачем сформовано рахунки на загальну суму 236310,08 грн., а саме: за вересень 2023 - на суму 198584,58 грн.; за жовтень 2023 - на суму 16143,25 грн.; за листопад 2023 - на суму 21582,25 грн., які разом з актами приймання-передавання за вересень 2023 - листопад 2023 направлено 13.09.2024 на електронну адресу відповідача UIAS@UASERVICE.COM.UA.

Однак, відповідачем, в порушення своїх зобов`язань за Договором, не оплачено поставлену електричну енергію, у зв`язку із чим, за ним утворилась заборгованість за період вересень 2023 - листопад 2023 у сумі 236310,08 грн.

Позивачем на електронну адресу відповідача надсилалась претензії від 25.12.2023 №24/11722 та б/н від 13.09.2024 з вимогою про сплату заборгованості за електричну енергію, однак, зазначені претензії залишено відповідачем без відповіді та реагування, заборгованість за поставлену електричну енергію не сплачена, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Пунктом 1.2.15 ПРРЕЕ встановлено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Згідно п. 3.1.9. ПРРЕЕ, споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.

Відповідно до п.7 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.

На сайті ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» https://www.dn.yasno.com.ua/ розміщено публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційні пропозиції до нього, які діють у відповідних редакціях певний проміжок часу, є однаковими та обов`язковими для споживачів, які приєдналися до договору на умовах універсальної послуги.

Відповідно до абз. 5 п. 13 Розділу ХVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, здійснивши 29.12.2018 в особі відокремленого підрозділу, філії «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ДЕРЖАВНИЙ АВТОМОБІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» УДП «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС» оплату першого рахунку на попередню оплату електричної енергії на 2019 рік, приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах Комерційної пропозиції «Універсальна», що опубліковані на веб-сайті постачальника. Для проведення розрахунків ТОВ "ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" відповідачу відкрито особовий рахунок №2479 (що є номером Договору). Крім того, як зазначено позивачем, починаючи з січня 2019 року, відповідач щомісячно проводив попередню оплату та оплату за фактично спожиту електричну енергію, що також підтверджує наявність договірних відносин, що підтверджується доданими до матеріалів справи виписками по рахунку за 2019, 2020, 2021, 2022 роки.

Встановленим вище спростовуються заперечення відповідача щодо виникнення між ним і позивачем договірних відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

Відповідно до ч. 1 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Судом встановлено факт споживання відповідачем електричної енергії за період вересень 2023 - листопад 2023 на суму 236310,08 грн. Проте, відповідач в порушення вимог закону, не розрахувався за її споживання, у зв`язку із чим, за ним утворилась заборгованість у сумі 236310,08 грн.

Статтею 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що оператор системи розподілу, зокрема, забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил, ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до п. 2.3.11 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, (далі - ПРРЕЕ) комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку електричної енергії та ПРРЕЕ.

Принципи організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії України, права та обов`язки сторін стосовно організації комерційного обліку електричної енергії та отримання точних і достовірних даних комерційного обліку для здійснення комерційних розрахунків визначаються Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №311 (далі - ККОЕЕ).

Відповідно до п.п. 6.1. п. 6. Розділу XIII «Перехідні положення» ККОЕЕ, обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться постачальником послуг комерційного обліку та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору.

Відповідно до п. 12.4.4 ККОЕЕ, до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції щодо ведення реєстрів точок комерційного обліку, а також приймання результатів вимірювання (показів лічильників) від учасників ринку та/або ППКО, обробки, формування, профілювання, валідації, агрегації та передачі даних комерційного обліку для розрахунків на ринку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії.

Згідно пп. 7.1. п 7. Розділу XIII «Перехідні положення» ККОЕЕ, до моменту запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через центральну інформаційно-комунікаційну платформу визначення обсягів електричної енергії для поточних розрахунків на ринку виконують оператори електричної мережі.

Пунктом 4.12 ПРРЕЕ визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються згідно з даними, отриманими від АКО в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.

Пунктом 4.3. ПРРЕЕ встановлено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку АКО в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії.

Згідно ч. 3 п. 3.1.6 ПРРЕЕ, постачання електричної енергії споживачу здійснюється лише за умови, якщо споживач є стороною діючого договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Відповідно до реєстру споживачів, оператори системи розподілу до АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (далі - ОСР) надає послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідачу на умовах публічного договору, розміщеного на сайті ОСР.

У відповідності до п. 4.3. ПРРЕЕ, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», як оператором системи розподілу, який виконує функції адміністратора комерційного обліку та функції постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії у Донецькій області, листом №67/11557-вих від 19.08.2024 надано інформацію, відповідно до якої фактичний обсяг спожитої електричної енергії відповідачем у вересні 2023 - листопаді 2023 склав 32410 кВт*год.

Згідно п. 8.6.15 ККОЕЕ, дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані безпосередньо оператором системи або ППКО.

Суд зазначає, що при здійсненні нарахувань позивач використовує інформацію про спожиті відповідачем обсяги електричної енергії, яку надає ОСР. Так, на підставі даних отриманих від оператора системи розподілу, позивачем сформовано та виставлено відповідачу рахунки на оплату та акти наданих послуг за вересень 2023 - на суму 198584,58 грн., за жовтень 2023 - на суму 16143,25 грн., за листопад 2023 - на суму 21582,25 грн.

Враховуючи викладене, заперечення відповідача щодо обсягів спожитої електричної енергії є необґрунтованими.

Матеріалами справи підтверджується, що за період з вересня 2023 по листопад 2023 позивачем поставлено, а відповідачем прийнято електричну енергію, що підтверджується доданими до матеріалів справи актами здачі-приймання електричної енергії. Однак, відповідачем не здійснено оплату за поставлену електричну енергію, строк оплати товару, переданого позивачем відповідачу, є таким, що настав.

За таких обставин, враховуючи що в матеріалах справи відсутні докази повної оплати відповідачем боргу за спожиту електричну енергію за спірний період, що відповідачем не спростовано, доказів протилежного не надано, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 236310,08 грн. є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 6384,74 грн. 3% річних (за період з 12.10.2023 по 12.09.2024) та 12676,17 грн. інфляційних втрат (за період з 01.11.2023 по 30.06.2024), відповідно до виконаного ним розрахунку.

Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних у сумі 6384,74 грн. та інфляційних втрат у сумі 12676,17 грн., судом встановлено, що такий розрахунок є арифметично вірним, обґрунтованим, а тому, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Стосовно посилань відповідача, що приміщення, до якого постачається електроенергія за адресою: Донецька область, м. Дружківка, вул. Тверська, будинок 7 безоплатно використовується військовими частинами, а спожиті комунальні послуги, зокрема, і електроенергію зобов`язаний оплачувати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ, що підтверджується Договором № 2/126/2022 від 09.11.2022 року суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно ст. 537 ЦК України, боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ст. 511 ЦК України, зобов`язання не створює обов`язку для третьої особи. У випадках, встановлених договором, зобов`язання може породжувати для третьої особи права щодо боржника та (або) кредитора.

09.11.2022 року між УДП «Укрінтеравтосервіс» (Сторона-1), військовою частиною НОМЕР_1 (Сторона-2) та Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ (Сторона-3) укладено Договір № 2/126/2022, згідно умов п. 1.1. якого, Сторона-1 надає Стороні-2 можливість на спільне безоплатне користування нерухомим майном, а саме: приміщення нежитлової будівлі автошколи 1-го поверху площею 345,2кв.м. та 2-го поверху площею 345,1кв.м., що розташоване адресою: Донецька область, м. Дружківка, вул. Тверська, буд 7.

Згідно п. 3.2. Договору № 2/126/2022, Сторона-3 зобов`язана відшкодувати Стороні-1 всі витрати за комунальні послуги, які були отримані Стороною-2 за час дії цього Договору.

Відповідно до п. 3.4. Договору № 2/126/2022, підставою для відшкодування Стороною-3 за Сторону-2 комунальних послуг є виставлені акти постачальними організаціями, які надають комунальні послуги Стороні-1. З метою відшкодування комунальних послуг Сторона-1 зобов`язана скласти акти виконаних робіт Стороні-3 та надати копії рахунків, що виставлені Стороні-1 постачальними організаціями, які надають комунальні послуги.

Відповідно до п. 8.2. Договору № 2/126/2022, Сторона-3 зобов`язана відшкодувати Стороні-1 вартість комунальних послуг, що спожиті Стороною-2 у процесі виконання цього Договору. Згідно п. 10.1. Договору № 2/126/2022, цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2022 року включно.

Дослідивши умови Договору №2/126/2022 від 09.11.2022, суд зазначає, що такий договір регулює правовідносини між відповідачем та третіми особами та не встановлює відповідних прав та обов`язків для позивача, а тому, твердження відповідача щодо обов`язку оплачувати електричну енергію отриману Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ є необґрунтованими, недоведеними та не приймаються судом до уваги.

Усі інші твердження та заперечення відповідача уважно розглянуті та досліджені судом, однак, вони не спростовують вищевикладених висновків суду.

Крім того, суд звертає увагу сторін, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, №4241/03, від 28.10.2010).

Частиною 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 123, 126, 129, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» до Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про стягнення заборгованості задовольнити повністю.

2. Стягнути з Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «УКРІНТЕРАВТОСЕРВІС» (07362, Київська область, Вишгородський р-н, с. Новосілки, вул. Київська, буд. 50, код ЄДРПОУ 21536845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» (49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро вул. Січових стрільців, буд. 4 Д, код ЄДРПОУ 42086719) 236310 (двісті тридцять шість тисяч триста десять) грн. 08 коп. основного боргу, 6384 (шість тисяч триста вісімдесят чотири) грн. 74 коп. 3% річних, 12676 (дванадцять тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 17 коп. інфляційних втрат та 3064 (три тисячі шістдесят чотири) грн. 45 коп. витрат зі сплати судового збору.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Д.Г. Заєць

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123497015
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —911/2690/24

Ухвала від 14.01.2025

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 20.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Рішення від 03.12.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 01.11.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 11.10.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні