Ухвала
від 04.12.2024 по справі 911/3015/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032,тел.(044)235-95-51,е-mail:inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

"04" грудня 2024 р. м. Київ Справа № 911/3015/24

Суддя Господарського суду Київської області Подоляк Ю.В. розглянувши матеріали

за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат», Київська обл., м. Узиндо HULTQVIST FASTIGHETER d.o.o, Republika Hrvatskaпро стягнення 1280811,84 Євро встановив:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» (далі - позивач) до HULTQVIST FASTIGHETER d.o.o (далі - відповідач) про стягнення 1280811,84 Євро основного боргу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за контрактом від 18.09.2023 № 18/09/23 щодо здійснення розрахунку за поставлений товар у встановлений договором строк.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 21.11.2024 вказану позовну заяву було залишено без руху, зазначено недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

У встановлений судом строк через систему «Електронний суд» позивач подав до суду заяву від 28.11.2024 (вх. № суду 13572/22 від 28.11.2024) про усунення недоліків, якою позивач усунув недоліки, зазначені в ухвалі суду від 21.11.2024.

Згідно з ч. 3 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд, відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Враховуючи те, що позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд відкриває провадження у справі та з огляду на те, що ціна позову перевищує п`ятсот прожиткових мінімумів для працездатних осіб здійснюватиме розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження.

Відповідно до положень ст. 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідачем у даній справі є іноземна юридична особа HULTQVIST FASTIGHETER d.o.o, яка створена та діє за законодавством іншої держави та є нерезидентом, місцезнаходженням якої є: Republika Hrvatska. При цьому, інформації щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва відповідача позивачем в позовній заяві не зазначено та така інформація на момент відкриття провадження у справі у суду відсутня.

Згідно з ч. 1 ст. 366 Господарського процесуального кодексу України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

Згідно з п. 3 параграфу 9 контракту від 18.09.2023 № 18/09/23, укладеного між сторонами у справі, у разі виникнення будь-яких спорів, пов`язаних з виконанням договору, сторони докладають усіх зусиль для вирішення їх шляхом мирних переговорів. Якщо шляхом взаємних переговорів, що тривають більше 30 днів, сторони не дійдуть згоди про мирне врегулювання спору, такий спір вирішуватиметься Господарським судом Київської області.

Таким чином, справа підсудна Господарському суду Київської області.

Частиною 1 ст. 43 Закону України «Про міжнародне приватне право» сторони договору згідно із статтями 5 та 10 цього Закону можуть обрати право, що застосовується до договору, крім випадків, коли вибір права прямо заборонено законами України.

Пунктом п. 1 параграфу 9 контракту від 18.09.2023 № 18/09/23 сторони погодили, що у питаннях, не охоплених цією угодою, застосовується українське законодавство.

Оскільки відповідачем виступає іноземна особа, суд вважає за необхідне повідомити відповідачаFASTIGHETER d.o.o про розгляд даної справи у порядку, встановленому законодавством України та міжнародними угодами.

Згідно з ч. 1 ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Статтею 367 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Згідно з ч. 1 ст. 368 Господарського процесуального кодексу України зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги повинні відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.

Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах від 15.11.1965 (далі - Конвенція), до якої Україна приєдналася згідно із Законом України «Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах» від 19.10.2000.

Як вбачається з офіційного сайту Гаазької конференції з міжнародного приватного права (https://www.hcch.net) Хорватія в 1995 році також приєдналась до вказаної Конвенції.

Дана Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.

Відповідно до статті 2 Конвенції кожна Договірна Держава призначає Центральний орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходить від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3-6.

Статтею 3 Конвенції передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Конвенції кожна договірна держава може заявити, що суддя, незалежно від положень частини першої цієї статті, може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови, зокрема, а) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією, б) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців; с) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.

Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27 червня 2008 року № 1092/5/54, затверджено Інструкцію про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (далі - Інструкція), яка визначає порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах .

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції у разі, якщо правова допомога запитується або надається на підставі Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року, застосовуються відповідні положення цієї Інструкції з урахуванням викладеного в пунктах 6.2 - 6.14 цієї Інструкції.

Доручення про вручення документів за кордоном на підставі Конвенції складається судом чи іншим заінтересованим компетентним органом України у формі прохання, яка установлена Конвенцією про вручення, згідно з додатком 10 до цієї Інструкції (п. 6.2. Інструкції)

Згідно з п. 6.3. Інструкції відповідно до статті 7 Конвенції про вручення формуляр обов`язково складається французькою чи англійською мовою чи мовою запитуваної держави, а в разі заповнення українською мовою - обов`язково супроводжується перекладом на одну із зазначених мов.

Відповідно до п. 2.3 Інструкції переклад здійснюється фахівцем, запрошеним до відповідного суду України, або засвідчується уповноваженим перекладачем, або нотаріально.

Суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму (п. 6.7. Інструкції).

Оскільки між Україною та Хорватією відсутні двосторонні договори про правову допомогу, суд вважає за необхідне керуватися положеннями Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, вчиненої 15.11.1965 року, до якої приєдналися вказані держави.

Відповідно до інформації, яка міститься на офіційному сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права (https://www.hcch.net), вбачається, що уповноваженим - Центральним органом Хорватії є - Міністерство юстиції, державного управління та цифрової трансформації Республіки Хорватія (Ministry of Justice, Public Administration and Digital Transformation of the Republic of Croatia), адреса: Ulica grada Vukovara 49, 10 000 Zagreb Croatia.

Враховуючи необхідність вручення процесуальних документів відповідачу, з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд дійшов висновку про необхідність звернутися до компетентного органу Хорватії - Міністерства юстиції, державного управління та цифрової трансформації Республіки Хорватія (Ministry of Justice, Public Administration and Digital Transformation of the Republic of Croatia), адреса: Ulica grada Vukovara 49, 10 000 Zagreb Croatia з судовим дорученням про вручення відповідачу - HULTQVIST FASTIGHETER d.o.o нотаріально засвідчених перекладів позовної заяви Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» від 05.11.2024 (вх. № суду 3988 від 05.11.2024), ухвали про відкриття провадження у справі № 911/3015/24 від 04.12.2024.

Для належного повідомлення про час і місце судового засідання відповідача, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача ТОВ «Узинський цукровий комбінат» надати Господарському суду Київської області в строк 12.02.2025 нотаріально засвідчений переклад позовної заяви Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» від 05.11.2024 (вх. № суду 3988 від 05.11.2024), цієї ухвали від 04.12.2025 про відкриття провадження у справі № 911/3015/24, прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, підтвердження про вручення та короткого викладу документу, що підлягає врученню на хорватську мову.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Враховуючи викладене, суд зупиняє провадження у справі у зв`язку із зверненням із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів.

Керуючись ч. 1 ст. 176, ст. 181, п. 4 ч. 1 ст. 228, ст. 232-234, 252, 365-368 Господарського процесуального кодексу України, суд

постановив:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження.

3. Призначити у даній справі підготовче судове засідання, яке відбудеться 30.09.2025 о 10:00 в приміщенні господарського суду Київської області (м. Київ, вул. Симона Петлюри,16/108, зал судових засідань № 4).

4. Зобов`язати позивача у строк до 12.02.2025 подати суду нотаріально засвідчений переклад на хорватську мову (у трьох примірниках): позовної заяви Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» від 05.11.2024 (вх. № суду 3988 від 05.11.2024), ухвали Господарського суду Київської області від 04.12.2024 про відкриття провадження у справі № 911/3015/24, прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, підтвердження про вручення та короткого викладу документу, що підлягає врученню.

5. Надіслати позивачу оригінали: ухвали Господарського суду Київської області у справі № 911/3015/24 від 04.12.2024, прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, підтвердження про вручення та короткого викладу документу, що підлягає врученню для здійснення офіційного, нотаріально засвідченого їх перекладу на хорватську мову.

6. Звернутися до компетентного органу Хорватії - Міністерства юстиції, державного управління та цифрової трансформації Республіки Хорватія (Ministry of Justice, Public Administration and Digital Transformation of the Republic of Croatia), адреса: Ulica grada Vukovara 49, 10 000 Zagreb Croatia з судовим дорученням про вручення HULTQVIST FASTIGHETER d.o.o (Put Trscenice 6, 21000, Split, Respublika Hrvatska, OIB 16979966128) нотаріально засвідчених перекладів позовної заяви Товариства з додатковою відповідальністю «Узинський цукровий комбінат» від 05.11.2024 (вх. № суду 3988 від 05.11.2024), ухвали про відкриття провадження у справі № 911/3015/24 від 04.12.2024.

7. Зобов`язати відповідача надати суду упродовж тридцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі оформлений відповідно до міжнародних угод документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

8. Подати відповідачу відзив на позовну заяву та інші документи, що підтверджують заперечення проти позову упродовж тридцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. В разі подання відповідачем відзиву на позовну заяву надати суду документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.

9. Запропонувати відповідачу надати суду упродовж тридцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі докази належного виконання зобов`язань за контрактом від 18.09.2023 № 18/09/23 щодо здійснення розрахунку за поставлений товар у встановлений договором строк.

10. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/), а також за номером телефону НОМЕР_1 .

11. Роз`яснити позивачу, що неподання суду доказів, необхідних для вирішення спору, в тому числі - документів витребуваних даною ухвалою у визначені судом строки, є підставою для залишення позову без розгляду відповідно до приписів п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України.

12. Зупинити провадження у справі до надходження відповіді про виконання компетентним органом Хорватії судового доручення.

Дана ухвала набирає законної сили у строк та в порядку передбачених ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі у строк визначений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України в порядку передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням пп. 17.5 п. 17 ч. 1 розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Ю.В. Подоляк

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123497048
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —911/3015/24

Ухвала від 04.12.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 21.11.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні