ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
04 грудня 2024 року м.Харків Справа № 913/451/24
Провадження №10/913/451/24
Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши заяву Відділу освіти Білокуракинської селищної ради без номеру від 03.12.2024 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у справі №913/451/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг (місцезнаходження: вул.Шолуденка, буд. 1, м.Київ, 04116)
до відповідача Відділу освіти Булокуракинської селищної ради (місцезнаходження: вул.Паркова, буд. 33, смт.Білокуракине, Білокуракинський район, Луганська область, 92200)
про стягнення 1798460 грн 18 коп.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Відділу освіти Булокуракинської селищної ради про стягнення заборгованості за договором постачання природного газу №11-1072/21-БО-Т від 08.11.2021 в розмірі 1798460 грн 18 коп., з яких: 1106386 грн 26 коп. заборгованість за основним зобов`язанням, 272002 грн 80 коп. пеня, 87399 грн 16 коп. 3% річних, 332671 грн 96 коп. інфляційні втрати.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.11.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Масловському С. В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 21.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №913/451/24. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 04 грудня 2024 року о 12:00 год.
04.12.2024 за допомогою підсистеми Електронний суд до Господарського суду Луганської області від Відділу освіти Білокуракинської селищної ради надійшла заява без номеру від 03.12.2024 (вхід.№387/24) про участь представника відповідача Коряк Ігоря Юрійовича у судовому засіданні у справі №913/451/24, яке призначено на 04.12.2024 о 12 годині 00 хвилин, та в усіх наступних судових засіданнях у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою сервісу EasyCon.
Відносно вказаної заяви суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 7 ст. 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов`язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.
Частиною 1, 2 ст. 197 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що учасник справи, його представник має право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду за умови наявності в суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Учасник справи, його представник подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або у приміщенні іншого суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
У заяві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні іншого суду в обов`язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.
Відповідно до ч. 4, ч.5 ст. 197 Господарського процесуального кодексу України Учасник справи, його представник бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У разі відсутності в учасника справи, його представника засобів електронної ідентифікації, передбачених абзацом першим цієї частини, ідентифікація такої особи здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, його представник, який подав відповідну заяву, крім випадку коли суд після призначення судового засідання чи під час такого засідання втратив технічну можливість забезпечити проведення відеоконференції.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, які набули чинності 05.10.2021 (далі за текстом Положення).
Положення визначає порядок функціонування в судах та органах системи правосуддя окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі за текстом ЄСІТС), зокрема підсистем "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистеми відеоконференцзв`язку; порядок вчинення процесуальних дій в електронній формі з використанням таких підсистем; особливості використання в судах та органах системи правосуддя іншого програмного забезпечення в перехідний період до початку функціонування ЄСІТС у складі всіх підсистем (модулів).
Підсистема відеоконференцзв`язку забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, зокрема поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів. Інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв`язку розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua (п. 45 Положення).
Відповідно до п. 46 Положення за наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті. Учасник справи також повинен перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним Інструкцією користувача підсистеми відеоконференцзв`язку, для роботи із системою відеоконференцзв`язку (п. 49 Положення).
В той же час, згідно ч. 1, 2 ст. 16 Господарсько процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Частинами 1, 3 ст. 56 Господарсько процесуального кодексу України визначено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 58 Господарсько процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу. Органи та інших осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, представляють у суді їх посадові особи, крім випадків, коли такі органи та особи є стороною чи третьою особою у справі.
Частинами 1, 3, 4 ст. 60 Господарсько процесуального кодексу України передбачено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (кваліфікованим електронним підписом відповідно до вимог закону) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Звертаючись до суду з поданою заявою, відповідачем зазначено, що інтереси Відділу освіти Білокуракинської селищної ради у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою сервісу EasyCon буде представляти представник за довіреністю Коряк Ігор Юрійович.
Проте, відповідачем не було надано суду жодного доказу на підтвердження наявності у представника повноважень на представництво інтересів Відділу освіти Білокуракинської селищної ради як в порядку самопредставництва (статуту, положення, трудового договору), так і доказів на підтвердження наявності у представника відповідача статусу адвоката, відомості про наявність у Коряк І.Ю. повноважень діяти в інтересах відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань також відсутні.
Враховуючи вищевикладене, оскільки Відділом освіти Білокуракинської селищної ради належних доказів на підтвердження наявності у представника повноважень представляти інтереси відповідача надано не було, господарський суд дійшов висновку, що заява Відділу освіти Білокуракинської селищної ради про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції не є законною та обґрунтованою, а тому у задоволенні слід відмовити.
Разом з цим, господарський суд звертає увагу відповідача, що програмне забезпечення системи "EasyCon", на яке посилається останній у заяві, наразі судами вже не використовується для проведення судових засідань в режимі відеоконференції.
Проведення судових засідань в режимі відеоконференції здійснюється саме за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС (vkz.court.gov.ua), використання якої можливе учасником процесу, який має зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС.
Керуючись ст. ст. 12, 16, 56, 58, 60, 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1.У задоволенні заяви Відділу освіти Білокуракинської селищної ради без номеру від 03.12.2024 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 04.12.2024 та оскарженню не підлягає.
Суддя Сергій МАСЛОВСЬКИЙ
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123497085 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Масловський С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні