Справа № № 585/4282/24
Номер провадження 1-в/585/263/24
У Х В А Л А
І М Е Н ЕМ У К Р АЇ Н И
26 листопада 2024 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю прокурора ОСОБА_2
секретаря судового засідання ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ромни заяву засудженого ОСОБА_4 , про застосування до нього дії Закону України"Провнесеннязміндо КодексуУкраїнипроадміністративні правопорушеннятадеякихінших законівУкраїнищодопосилення відповідальностізадрібневикрадення чужогомайнатаврегулювання деякихіншихпитаньдіяльності правоохороннихорганів" та звільнення від призначеного покарання,
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшло зазначена заява засудженого, у якій останній просить суд вирішити питання про його звільнення від відбування покарання за вироком суду від 08.11.2021 р. за ч. 2 ст. 121, ч.3 ст. 185 КК України, у зв`язку з декриміналізацією вчиненого діяння.
В обґрунтування заяви останній вказує, що з 09.08.2024 року набрав чинності Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів", яким скасовується кримінальна караність діяння за вчинення крадіжки на суму до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв`язку із зазначеним ОСОБА_4 вважає, що він підлягає звільненню від призначеного покарання повністю або частково, оскільки є засудженим за діяння, кримінальна караність якого усунута.
У судове засідання засуджений не з`явився, проте належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, клопотань щодо його участі не надходило.
Прокурор вважав, що клопотання підлягає частковому задоволенню в частині застосування декриміналізації вчиненого діяння за ч. 3 ст. 185 КК України.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали особової справи засудженого, суд встановив таке.
Так, вироком Новосанжарівського районного суду Полтавської області від 08 листопада 2021 року ОСОБА_4 засуджено за ч. 2 ст. 121, ч. 3 ст.185,ст.ст.70,71ККУкраїни на 7 років 1 місяць позбавлення волі. За змістом вироку ОСОБА_4 засуджено за вчинення таємного викрадення чужого майна на суму 1256,67 грн., що вчинена повторно, поєднана із проникненням у інше приміщення.
Вказаний вирок набрав законної сили 14.12.2021 р.
При цьому, 09.08.2024 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів", яким ст.51КУпАП викладено в новій редакції, відповідно до якої дрібним вважається викрадення чужого майна, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В силу ч. 1 ст.5КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотню дію у часі, тобто поширюється на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Вбвачається, що ОСОБА_4 було засуджено вироком Новосанжарівського районного суду Полтавської області від 08 листопада 2021 року за ч. 2 ст. 121, ч. 3 ст.185,ст.ст.70,71ККУкраїни на 7 років 1 місяць позбавлення волі.
Окрім вказаного, згідно висновків, викладених у постанові ОП КК ВС у справі № 278/1566/21 від 07.10.2024 року, зміна до ст. 51 КУпАП, яка стосується збільшення розміру коефіцієнта НМ для кваліфікації відповідних діянь як адміністративного правопорушення, є законом про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння для діянь, предметом посягання яких було майно на суму, що не перевищує 2 НМ (ст.ст. 185, 190, 191 КК України), а визначення суми, яка дорівнює 2 НМ, здійснюється виходячи з розміру НМ, що діяв на час вчинення відповідного діяння.
Крім того, в межах вказаного вище касаційного перегляду у справі за № 278/1566/21 було застосовано положення ч. 3 ст.337КПК України, оскільки Суд вважав за необхідне перекваліфікувати дії обвинуваченого за епізодом 16 квітня 2021 року з ч. 3 ст. 185 на ч. 1 ст. 162 КК, із призначенням покарання в межах санкції цієї частини статті.
При цьому, за змістом вироку Новосанжарівського районного суду Полтавської області від 08 листопада 2021 року ОСОБА_4 було засуджено за вчинення таємного викрадення чужого майна на суму 1256,67 грн., що вчинена повторно, поєднана із проникненням у інше приміщення, його дії кваліфіковано за ч.3 ст. 185 КК України.
У той же час такий висновок касаційного суду є застосовним лише у випадку здійснення судом розгляду кримінального провадження у суді першої інстанції, його апеляційного чи касаційного перегляду, однак не надає права суду у порядку, визначеному ст.ст. 537, 539 КПК України, переглядати вирок суд, який набрав законної сили та який виконується, або перекваліфіковувати дії вже засудженої особи за іншою статтею кримінального закону.
Приходячи до вказаного висновку суд керується п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 «Про незалежність судової влади», відповідно до якого судові рішення вважаються законними, доки вони не скасовані в апеляційному чи касаційному порядку або не переглянуті компетентним судом в іншому порядку, визначеному процесуальним законом, в межах провадження справи, в якій вони ухвалені. Виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством.
Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 129 Конституції України, обов`язковість судового рішення є одною з основних засад судочинства. Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Також, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 438 КПК України, підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність. Отже, якщо суд першої інстанції в порядку виконання вироку буде змінювати правову кваліфікацію дій засудженого, якщо це питання вже чітко вирішено судом першої або апеляційної (касаційної) інстанції і сумнів щодо змісту цих рішень не виникає, то фактично буде здійснюватися перегляд вироку (ухвали, постанови) суду з питань неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність. А такі повноваження має лише суд апеляційної та касаційної інстанції, а не суд першої інстанції. Тому вирок (ухвала, постанова) суду є законним, доки він не скасований чи змінений в апеляційному (касаційному) порядку або не переглянутий компетентним судом в іншому порядку, зокрема, за нововиявленими або виключними обставинами.
При цьому, суд першої інстанції в порядку, передбаченому ст. ст. 537, 539 КПК України, не може переглядати та змінювати фактичний зміст інших рішеннь суду (вироків, ухвал), коли вирішує питання в порядку виконання вироку, тому не може вважатися компетентним судом, який може змінити рішення суду, яке набрало законної сили та є обов`язковим до виконання.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість заяви ОСОБА_4 , а відтак про наявність підстав для відмови у її задоволенні.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 74, 185 КК України, ст.ст. 371, 372, 392, 395, 532, 537, 539 КПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви засудженого ОСОБА_4 , про застосування до нього дії Закону України"Провнесеннязміндо КодексуУкраїнипроадміністративні правопорушеннятадеякихінших законівУкраїнищодопосилення відповідальностізадрібневикрадення чужогомайнатаврегулювання деякихіншихпитаньдіяльності правоохороннихорганів" та звільнення від призначеного покарання відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Роменський міськрайонний суд Сумської області протягом 7 днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали. Копія ухвали негайно після її проголошення вручається засудженому та прокурору. Копія ухвали не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_5 ЦВЄЛОДУБ
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123501377 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про звільнення від покарання і пом’якшення покарання у випадках, передбачених частинами 2 і 3 статті 74 Кримінального кодексу України |
Кримінальне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Цвєлодуб Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні