Рішення
від 28.11.2024 по справі 603/650/24
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/650/24

Провадження №2/603/241/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2024 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Галіяна І. М.

секретаря судового засідання Сандалюка О. В.

розглянувши в підготовчому засіданні цивільну справу

позивач: ОСОБА_1

представник позивача: адвокат Андрусенко Ігор Ярославович

відповідач: Монастириська міська рада

предмет позову: визнання права на спадкове майно,

,

ВСТАНОВИВ:

І. Короткий зміст позовних вимог.

Представник позивача адвокат Андрусенко І. Я. звернувся в Монастириський районний суд Тернопільської області в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Монастириської міської ради, в якому просить визнати за нею право на:

- земельну частку (пай) згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ТР №0133510 у спілці селян «Дністер» с. Тростянці Монастириського району Тернопільської області, про що внесено запис у Книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №191.

Вимоги позивачки обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на вищевказане спадкове майно.

Вказану спадщину прийняла мати позивачки ОСОБА_3 , дочка спадкодавця, оскільки в шестимісячний строк подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, як спадкоємець за законом першої черги, проте за життя не оформила спадкових прав на вищевказане спадкове майно. Інших спадкоємців за законом чи заповітом, які б прийняли спадщину немає.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки - ОСОБА_3 . Після її смерті залишилось вищевказане спадкове майно.

Вказану спадщину прийняв брат позивачки ОСОБА_4 , син спадкодавця, як спадкоємець за законом першої черги, проте за життя не оформив спадкових прав на вищевказане спадкове майно. Інших спадкоємців за законом чи заповітом, які б прийняли спадщину немає.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер брат позивача - ОСОБА_4 . Після його смерті залишилось спадкове майно, до якого входить:

- право на земельну частку (пай) згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ТР №0133510 у спілці селян «Дністер» с. Тростянці Монастириського району Тернопільської області, про що внесено запис у Книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №191.

Вказану спадщину прийняла позивачка по справі ОСОБА_1 , оскільки в шестимісячний строк подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, як спадкоємець за законом другої черги. Інших спадкоємців за законом чи заповітом, які б прийняли спадщину немає.

ОСОБА_1 звернувшись до нотаріальної контори для оформлення спадкових прав на вказане майно, нотаріусом при розгляді представлених документів, було встановлено, що відсутні правовстановлюючі документи на вищевказане майно, внаслідок їх втрати. Окрім того, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за життя не оформили спадкових прав на вищезазначене спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 .

ІІ. Процесуальні рішення в справі.

Ухвалою судді Монастириського районного суду Тернопільської області від 11.10.2024 року відкрито провадження в справі та призначено підготовче засідання.

ІІІ. Позиції сторін.

Представник позивача вважає, що саме ОСОБА_1 повинна успадковувати за померлим спадкодавцем, оскільки є спадкоємцем за законом та вступила у фактичне управління спадковим майном.

ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася, в позовній заяві представник позивача просить розгляд справи проводити без його участі та участі позивачки.

Відповідач - представник Монастириської міської ради в підготовче засідання не з`явився, суду подав відзив в якому з обставинами викладеними в заяві Монастириська міська рада погоджується, просить справу слухати без його участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно з ч. 4 ст.206ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення в справі можна ухвалити впідготовчому судовому засіданні.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України в разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІV. Фактичні обставини встановлені судом.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 74 років в с. Тростянці Монастириського району Тернопільської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 06.01.2011 року.

Ще за життя померлій належала:

- земельна частка (пай) згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР №0133510 у спілці селян «Дністер» с. Тростянці Монастириського району Тернопільської області, про що внесено запис у Книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №191, що підтверджується Інформацією наданою Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області від 12.09.2024 року №29-19-0.2131-3818/2-24.

Вказану спадщину прийняла мати позивача ОСОБА_3 ,дочка спадкодавця,оскільки вшестимісячний строкподала донотаріуса заявупро прийняття спадщини, як спадкоємець за законом першої черги, проте за життя не оформила спадкових прав на вищевказане спадкове майно, що підтверджується копією спадкової справи №67/2020 та рішенням Монастириського районного суду Тернопільської області від 14.09.2020 року №603/422/20.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданого повторно 20.04.2021 року. Після її смерті залишилось вищевказане спадкове майно.

Вказану спадщину прийняв брат позивача ОСОБА_4 , син спадкодавця, як спадкоємець за законом першої черги, проте за життя не оформив спадкових прав на вищевказане спадкове майно, що підтверджується копією спадкової справи №77/2021.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер брат позивача - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 виданого 18.04.2023 року. Після його смерті залишилось спадкове майно, до якого входить:

- право на земельну частку (пай) згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР №0133510 у спілці селян «Дністер» с. Тростянці Монастириського району Тернопільської області, про що внесено запис у Книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №191.

Вказану спадщину прийняла позивач по справі ОСОБА_1 , оскільки в шестимісячний строк подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, як спадкоємець за законом другої черги, що підтверджується копією спадкової справи №76/2023.

Родинні відносини між вищевказаними особами підтверджуються:

- свідоцтвом про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_4 виданого повторно 20.02.2018 року, згідно якого її мамою була ОСОБА_2 ;

- свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 виданого повторно 20.02.2018 року, згідно якого ОСОБА_5 змінила своє дошлюбне прізвище з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 »;

- свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_6 , згідно якого його мамою була ОСОБА_3 ;

- свідоцтвом про народження ОСОБА_8 серії НОМЕР_7 виданого повторно 12.08.2022 року, згідно якого її мамою була ОСОБА_3 ;

- свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_8 виданого 02.11.2017 року, згідно якого ОСОБА_8 змінила своє дошлюбне прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_9 ».

З аналізу вищевказаних документів судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є рідними братом і сестрою, а тому має право на спадкове майно яке залишилось після смерті ОСОБА_4 як спадкоємець за законом другої черги.

Проте 01.10.2024 року постановою №96/02-31 виданою приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Садівським М. А. позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) в зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на вищевказане спадкове майно, внаслідок їх втрати.

В зв`язку з втратою оригіналу вищевказаного правовстановлюючого документу позивач не може оформити свої спадкові права на вищевказане спадкове майно.

V. Джерела права й акти їх застосування.

Спірні відносини, що виникли між сторонами пов`язані з реалізацією позивачем свого права на спадкування, а тому регулюються нормами книги «Спадкове право» Цивільного кодекс України (далі ЦК України).

Статтею 346 ЦК України передбачено, що однією з підстав припинення права власності є смерть власника.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

В зв`язку з наведеним та у відповідності до роз`яснень Міністерства юстиції України від 21.02.2005 року щодо питання визначення належності майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) суд вважає, що ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , як дочка спадкодавця та спадкоємець першої черги за законом (ч. 1 ст. 1261 ЦК України).

Також, суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , як син спадкодавця та спадкоємець першої черги за законом (ч. 1 ст. 1261 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У відповідності до вищевказаної норми Законодавства ОСОБА_1 має право на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Разом з тим, як убачається з матеріалів справи, через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу Сертифікату на земельну частку (пай) внаслідок його втрати, що підтверджується повідомленням в засобах масової інформації, а саме газеті «Свобода» № НОМЕР_9 (506) від 30.10.2024 року, позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом.

Так, щодо спадкового майна, яке належало вищевказаним спадкодавцям, а саме, земельної частки (паю) згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР №0133510 у с.с. «Дністер» с. Тростянці Монастириського району Тернопільської області, про що внесено запис у Книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №191, і яке фактично прийняла ОСОБА_1 суд зазначає таке.

Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Як слідує з матеріалів справи оригінал Сертифікату наземельну частку(пай) був втрачений.

Окрім цього, на даний час виготовити (отримати) правовстановлюючі документи на вказане майно не можливо через смерть спадкодавця, оскільки його цивільна правоздатність, як фізичної особи, припинена у момент його смерті, а отримати дублікат сертифікату міг лише її власник.

Так якматеріалами справидоведено існуванняСертифікату направо наземельну частку(пай)серії ТР№0133510,який належав ОСОБА_2 та вподальшому фактичнопереходив впорядку спадкуванняспадкоємцям ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за законом,суд дійшоввисновку,що ОСОБА_1 має правона прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_4 у виглядіправа наземельну частку(пай) згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ТР №0133510.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання права.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено звернення до суду за правилами позовного провадження осіб, яким нотаріус відмовив в оформленні права на спадкування.

При цьому в положенні п. 3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року за №24-753/0/4-13, роз`яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України). Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Отже судом встановлено, що відсутність правовстановлюючих документів стали причиною неможливості оформлення спадкових прав на земельну частку (пай) згідно закону після смерті ОСОБА_4 в нотаріальній конторі.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що за час відкриття спадщини та розгляду справи в суді будь-які інші можливі спадкоємці заяв про прийняття спадщини в нотаріальну контору не подавали і жодних правовстановлюючих документів на вищезгадане майно чи право його успадкування суду не було пред`явлено, а ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину, тому є підстави визнати за нею право на спадкове майно. В судовому засіданні не встановлено підстав, що перешкоджали б у набутті права позивачем на спадкове майно.

На підставі вищевикладеного та враховуючи наявність перешкод для оформлення в нотаріальному порядку прав позивача на спадкове майно, суд дійшов висновку про необхідність захистити права позивача, як спадкоємця, шляхом визнання права останнього на земельну частку (пай).

На підставі викладеного керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216,1218, 1261, 1262, 1268, 1269 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги представника позивача адвоката Андрусенка Ігоря Ярославовича який діє в інтересах ОСОБА_1 до Монастириської міської ради, про визнання права на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на:

- земельну частку (пай) згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ТР №0133510 у спілці селян «Дністер» с. Тростянці Монастириського району Тернопільської області, про що внесено запис у Книгу реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №191.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі ухвалення рішення за відсутності учасників справи протягом тридцяти днів з дати складення повного судового рішення.

У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення чи ухвалення рішення за відсутності учасників справи або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 02.12.2024 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_10 ), адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Монастириська міська рада, (код ЄДРПОУ 04058433), адреса місцезнаходження: вул. Шевченка 19 м.Монастириська Тернопільської області.

Суддя І. М. Галіян

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123501495
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —603/650/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Галіян І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні