Справа № 604/951/24
Провадження № 2/604/335/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року селище Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Сташківа Н.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання Костів О.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в сел. Підволочиську Тернопільської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє адвокат Драус Ольга Олегівна до Скориківської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Представниця позивачки ОСОБА_1 адвокат Драус О.О. звернулась до суду із позовом до Скориківської сільської об`єднаної територіальної громади в особі Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на наявність поважних причин.
Позов мотивовано тим, що 29 листопада помела матір позивачки ОСОБА_2 . Позивачка у 1996 році виїхала на постійне місце проживання в Грецію, коли мама захворіла, то позивачка забрала її до себе, коли ж ОСОБА_2 померла привезла тіло для поховання в Україну.
В лютому 2024 року позивачка приїхала в Україну та в житловому будинку матері, під час прибирання, знайшла серед документів заповіт матері складений на ім`я позивачки, а також державний акт права власності на землю. Про наявність заповіту позивачка не знала.
09 травня 2024 року, з метою прийняття спадщини, позивачка звернулась до приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Коломійчука Олександра Івановича. Проте позивачці було відмовлено у прийнятті заяви про відкриття спадщини у зв`язку з пропуском строку, встановлено законодавством, для прийняття спадщини. Крім того позивачці було роз`яснено право звернутись до суду із заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Позивачка вважає, що строк для прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин, а тому, з метою захисту своїх прав та інтересів, які в позасудовому порядку вирішити неможливо, просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , як такого що пропущений спадкоємцем з поважних причин.
Ухвалою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 02 липня 2024 року було відкрито провадження у вказаній цивільні справі в порядку загального позовного провадження.
В підготовче судове засідання позивачка та її представниця не з`явились, представниця позивачки подала до суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути за її відсутності та за відсутності позивачки.
Представниця відповідача Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, в судове засідання не з`явилась, однак подала до суду заяву, згідно якої відповідач позов визнає, проти задоволення позовних вимог не заперечує, просить справу розглянути без участі представника відповідача.
У відповідності до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч.1 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі письмових заяв усіх сторін по справі, у зв`язку з визнанням відповідачем позову, суд вважає за можливе прийняти рішення у підготовчому засіданні на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст.ст.223,247 ЦПК України.
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив наступне.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 08 червня 2023 року, ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Львові, про що зроблено відповідний актовий запис №2183. Батьками вказано батько ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_2 .
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя №00043861469 від 01 березня 2024 року, після укладення шлюбу з ОСОБА_5 прізвище ОСОБА_3 було змінено на ОСОБА_6 .
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00043862149 від 01 березня 2024 року, після укладення шлюбу з ОСОБА_7 прізвище ОСОБА_8 було змінено на ОСОБА_9 .
Згідно копії свідоцтва про розірвання шлюбу, шлюб між чоловіком ОСОБА_7 і дружиною ОСОБА_1 розірвано, про що 13 жовтня 2000 року складено відповідний актовий запис №81. Прізвище після розірвання шлюбу не змінювались.
Згідно копії заповіту складеного 07 вересня 2002 року, посвідченого секретарем виконкому Новосільської сільської ради, ОСОБА_2 на випадок смерті все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось заповіла ОСОБА_1 .
Згідно копії витягу з акту цивільного стану про смерть №115/2/2016, складеного у Муніципальному об`єднанні Егіу Муніципалітету Егіаліас Округу Ахаїа Грецької Республіки, перекладеного українською мовою, Зазуля Стефанія ( в графі «По батькові» зазначено ОСОБА_10 )), ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у лікарняному закладі (лікарня загального профіл Егіу) Егіу, Егіу, Егіаліас, Ахаїа, Греція.
Згідно копії довідки №16 виданої виконкомом Скориківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 06 лютого 2024 року, на день смерті ОСОБА_2 , яка була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 (померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та шість місяців після її смерті, за тією ж адресою: АДРЕСА_1 ніхто не був зареєстрований та не проживав.
Згідно копії Державного акта на право приватної власності на землю серії ТР №01052 від 16 грудня 1997 року ОСОБА_2 , яка мешкає в с. Гнилички є власником земельної ділянки площею 3,56 га, що розташована на території Новосільської сільської ради.
Згідно копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 15 лютого 2006 року, домоволодіння розташоване за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 .
Згідно копії відповідальної заяви до компетентних органів України складеної 15 травня 2024 року, ОСОБА_1 (ім`я та прізвище батька: ОСОБА_11 , Ім`я та прізвище матері: ОСОБА_12 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає в АДРЕСА_2 , заявила, що в 2017-2018 роках вона не могла відвідати Україну через фінансові проблеми, тому що до листопада 2016 року доглядала за хворою матір`ю, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Егіо Греції. Справжність підпису підтверджено Міністерством цифрового управління Грецької Республіки.
Як вбачається із листа приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу №36/01-16 від 09 травня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до нотаріуса зі зверненням про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Однак їй було роз`яснено, що у зв`язку з тим, що ніхто не був зареєстрований зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, в строк, встановлений законом для прийняття спадщини до нотаріальної контори та/або приватного нотаріуса не звернувся, в межах строків прийняття спадщини, ніхто зі спадкоємців заяви про прийняття спадщини не подавав, тому ОСОБА_1 вважається такою що спадщину не прийняла. Для вирішення питання про продовження строку на прийняття спадщини ОСОБА_1 запропонованозвернутися до суду.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак, у зв`язку із необізнаністю про наявність заповіту та неможливістю прибути на територію України для звернення до нотаріуса у встановлений законом строк до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не зверталась, у зв`язку з чим пропустила строк для прийняття спадщини.
Згідно з Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» у Тернопільській області ліквідовано Бережанський, Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Зборівський, Козівський, Кременецький, Лановецький, Монастириський, Підволочиський, Підгаєцький, Теребовлянський, Тернопільський, Чортківський, Шумський райони, у Тернопільській області утворено Кременецький, Тернопільський та Чортківський райони. При цьому, до Тернопільського району (з адміністративним центром у місті Тернопіль) включено території Байковецької сільської, Бережанської міської, Білецької сільської, Великоберезовицької селищної, Великобірківської селищної, Великогаївської сільської, Залозецької селищної, Збаразької міської, Зборівської міської, Золотниківської сільської, Іванівської сільської, Козівської селищної, Козлівської селищної, Купчинецької сільської, Микулинецької селищної, Нараївської сільської, Озернянської сільської, Підволочиської селищної, Підгаєцької міської, Підгороднянської сільської, Саранчуківської сільської, Скалатської міської, Скориківської сільської, Теребовлянської міської, Тернопільської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
У законі не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту, тощо.
Згідно постанови Верховного Суду України від 17 грудня 2021 року у справі №369/62/54/19-ц оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або суду.
Зважаючи на викладені обставини, враховуючи віддаленість місця постійного проживання спадкоємця та місця знаходження спадкового майна та із врахуванням того, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, іншим чином захистити права позивача неможливо, суд приходить до переконання, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом визначення їй додаткового строку для подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 3 місяці з часу набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст.13, 200, 247, 263-265, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1270, 1272 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Скориківської сільської об`єднаної територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 додатковий строк для подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 3 місяці з часу набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.Б. Сташків
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123501497 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні