Справа № 606/1369/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2024 року м. Теребовля
Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:
Головуючого судді - Марціцкої І.Б.
при секретарі с/з Пасько І.Б.
за участю представника заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теребовля, в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2 ; заінтересована особа Теребовлянська державна нотаріальна контора, про встановлення факту проживання однією сім"єю, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій просить встановити факт, що він ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , проживали однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_2 понад п"ять років проживав однією сім`єю з ОСОБА_3 , яка була одинокою, доглядав її, допомагав по домашньому господарстві, матеріально. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла.
Встановлення даного факту необхідно для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_3 .
Представник заявника в судовому засіданні просила задовольнити заяву.
Представник заінтересованої особи Теребовлянської державної нотаріальної контори в судове засідання не зявився, хоча про час та місце його був повідомлений належним чином. Попередньо подав заяву про слухання справи за їх відсутності.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з"явилася однак надала заяву згідно якої просить справу слухати за його відсутності, а також вказала що справді проживав однією сім"єю із ОСОБА_3 .
Під час судового засідання свідок ОСОБА_4 показала, що ОСОБА_3 проживала недалеко від неї. ОСОБА_5 проживав разом з нею, так як вона була одинока, турбувався про неї, купував продукти харчування, працював на городі, допомагав матеріально. Здійснював поховання, доглядає за могилою.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.10.2003 ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну длянку серії ТР №075444, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,78 га., яка розташована на території Соснівської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 18.04.2012 Соснівською сільською радою Теребовлянського району Тернопільської області.
Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно в тому числі і на належну земельну ділянку.
Відповідно до довідки виданої виконкомом Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №145 від 14.05.2024, ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала і була зареєстрована в с. Соснів Теребовлянського району Тернопільської області; ОСОБА_2 прожива і був зареєстрований разом з одинокою ОСОБА_3 більше п"яти років, доглядав її, допомагав по господарству, за життя допомагав їй матеріально, а після смерті займався її похованням.
Встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_3 . Чинним законодавством не передбачено іншого порядку для його встановлення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 10.04.2019 у справі № 320/948/18 зробила висновок про те, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов, а саме якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно ч.1,2,4 ст.3 Сімейного кодексу України сім`я є первинним та основним осередком суспільства.Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа.
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Згідно вимог ч.4 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Вказана норма визначає перелік підстав створення сім`ї. Перелік цей не є вичерпним. Підставами створення сім`ї є шлюб (стаття 21 СК України), кровне споріднення, усиновлення (стаття 207 СК України). Також сім`я може створюватися на інших підставах, що не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім`єю спрямоване на довготривалі відносини.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з спадкодавцем спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Таким чином, заявником надано та в суовому засіданні досліджено достатньо доказів, які підтверджують факт проживання однією сім`єю ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до часу відкриття спадщини.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про задоволення заяви ОСОБА_2 ; заінтересована особа Теребовлянська державна нотаріальна контора, про встановлення факту проживання однією сім"єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини .
Керуючись ст.ст. 293,294,315,319,259,263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_2 ; заінтересована особа Теребовлянська державна нотаріальна контора, про встановлення факту проживання однією сім"єю - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Головуючий суддя І.Б. Марціцка
Суд | Теребовлянський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123501523 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Марціцка І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні