Рішення
від 12.11.2024 по справі 766/12411/24
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 766/12411/24

н/п 2/766/11432/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді: Майдан С.І.,

за участю секретаря: Кирпиченко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Музиківської сільської ради Херсонського району Херсонської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до Музиківської сільської ради Херсонського району Херсонської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Загорянівка Херсонського району Херсонської області помер його батько - ОСОБА_3 , який на час смерті проживав у с.Загорянівка Херсонського району Херсонської області. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1 . За життя спадкодавець заповіт не складав. Спадкоємцями після померлого є його діти позивач та донька спадкодавця ОСОБА_4 (сестра позивача). Інших спадкоємців немає. Однак, позивач після смерті батька у визначений законом шестимісячний строк із відповідною заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернувся, оскільки, протягом визначеного законом строку для цього, почалося повномасштабне вторгнення військ РФ на територію України, і з перших днів якого, територія, де він проживав, була тимчасово окупована військами РФ, державні органи України на окупованій території не працювали, та позивач був змушений терміново покинути місце свого проживання, не взявши із собою відповідні документи, необхідні для подання заяви нотаріусу. Повернувшись до місця свого постійного проживання та маючи у розпорядженні відповідні документи (свідоцтво про народження, свідоцтво про смерть батька), позивач звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено через пропуск шестимісячного строку для такого звернення. Вважає, що у нього були об`єктивні та істотні перешкоди для звернення із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса, та вказаний строк ним пропущено з поважних причин.

Ухвалою суду від 05.08.2024 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження до підготовчого судового засідання.

Ухвалою суду від 09.10.2024 року закрито підготовче засідання та призначено судове засідання.

Представник позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та відсутність позивача, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник Музиківської сільської ради Херсонського району Херсонської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, проти задоволення позову не заперечує.

З урахуванням вищезазначеного, суд вважає за можливе провести розгляд справи у судовому засіданні за відсутності учасників справи на підставі наявних у справі письмових доказів та, у відповідності до ч.2ст.247 ЦПК України, без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №220004360 від 12.08.2020 року, за ОСОБА_3 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 12.08.2020 року приватним нотаріусом Білозерського районного нотаріального округу Херсонської області Луб`янським А.В., зареєстровано право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .

За життя ОСОБА_3 заповідального розпорядження зроблено не було.

Відповідно до актового запису про смерть № 49, складений 11.11.2021 року Виконавчим комітетом Музиківської сільської ради, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно актового запису про народження № 8, складеного 17.01.1981 року Чорнобаївською сільською радою Білозерського району Херсонської області, батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , вказані ОСОБА_3 та ОСОБА_5 .

Відповідно до довідки №389, виданої 17.07.2024 року Музиківською сільською радою, ОСОБА_3 на час смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою на день смерті померлого ОСОБА_3 і протягом 6 місяців після смерті зареєстровані члени сім`ї відсутні.

Постановою № 75/01-16 від 12.07.2024 року, на заяву позивача ОСОБА_1 , щодо прийняття спадщини і заведенні спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батька - ОСОБА_3 , приватним нотаріусом Херсонського районного нотаріального округу Херсонської області Сергеєвою Г.В. відмовлено у вчинені нотаріальної дії у зв`язку з пропущенням встановленого частиною 3статті 1270 ЦК України шестимісячногостроку для прийняття спадщини. Також зазначено, що станом на 22.07.2024 року відомості про заведену спадкову справу після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , в спадковому реєстрі відсутні. Позивачу рекомендовано звернутися до суду з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини за законом.

Відповідно дост.1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Згідно з частиною першоюстатті 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до частини першоюстатті 1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1ст. 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно дост. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини третьоїст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в пункті 24постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що причини, які перешкоджали позивачу у визначений законом строк подати заяву є такими, що дають підстави вважати їх, об`єктивними, пов`язаними з непереборними та істотними труднощами для вчинення таких дій, на території України з 24.02.2022 року введено військовий стан, що об`єктивно свідчить про певні труднощі із оформленням спадкових прав, внаслідок чого позовні вимоги є такими, що засновані на законі, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, в зв`язку з чим підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст.2,4,7,9,10,76-81,258,259,263,264,265,268,273,352,354,355 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Музиківської сільської ради Херсонського району Херсонської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) додатковий строк на протязі трьох місяців з дня набуття законної сили рішення суду для прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою Херсонського міського суду Херсонської області: http://ksm.ks.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: С.І. Майдан

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123501743
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —766/12411/24

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні