Справа № 683/258/24
2/683/363/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Кутасевич О.Г.
за участі секретаря судового засідання Братенка В.В.,
представника позивачки адвоката Андрощук Л.С.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинів цивільну справу №683/258/24, 2/683/363/2024 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківська, третя особа без самостійних вимог Старокостянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
в с т а н о в и в:
У січні 2024 року ОСОБА_1 звернулась всуд з позовом до ОСОБА_2 і просила визнати його батьком дитини ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Старокостянтинові Хмельницької області, та внести зміни до актового запису про народження дитини, а саме, зазначити його батьком - ОСОБА_2 , змінити прізвище дитини « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».
В обґрунтування позовних вимог вказувала, що вона з вересня по листопад 2022 року проживала однією сім`єю без укладення шлюбу із відповідачем, та ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син ОСОБА_3 . У свідоцтві про народження дитини, відомості щодо батька вказані згідно ч.1 ст.135 СК України. Таким чином, на час державної реєстрації народження дитини ОСОБА_3 заява від батька не поступала, проте відповідач є батьком дитини, визнавав своє батьківство. На підставі викладеного вона змушена звернутися до суду із заявою про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини.
Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 02 лютого 2024 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Андрощук Л.С. позовні вимоги підтримала, просить позов задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.
Крім того зазначила, що ОСОБА_1 спілкувалась із відповідачем в месенджері «Вайбер» з приводу заявленого нею позову, який він визнав та обіцяв подати до суду відповідну заяву, що визнає себе батьком ОСОБА_3 , про що надала відповідні скріншоти приписки.
Відповідач ОСОБА_2 , який належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, до суду не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав.
Представник третьої особи без самостійних вимог Старокостянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання не прибув, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, при вирішення спору покладається на думку суду.
Заслухавши представника позивачки, свідка, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без укладення шлюбу та ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася дитина ОСОБА_3 .
Згідно із свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Старокостянтинівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 29 червня 2023, актовий запис №181 народився ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько - ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_1 .
Відомості про батька дитини ОСОБА_3 записані відповідно до ч.1 ст.135 СКУ, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька №00040990105 від 16 серпня 2023 року, виданий Старокостянтинівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Факт визнання батьківства дитини ОСОБА_3 відповідачем підтвердив у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 який пояснив, що тривалий час підтримує дружні відносини із ОСОБА_1 та був добре знайомий з ОСОБА_2 , які з вересня по листопад 2022 року проживали у цивільному шлюбі у м. Старокостянтинові. Вказував, що у жовтні 2022 року ОСОБА_2 телефонував до нього і повідомляв, що «ми вагітні» був дуже задоволений, після чого разом з ОСОБА_1 приходили до нього в гості та розповідали про придбання візочка та інших речей для дитини. В ІНФОРМАЦІЯ_4 у них народився син ОСОБА_3 , однак до його народження ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вже перестали проживати разом.
Визнання батьківства відповідачем відносно дитини ОСОБА_3 підтверджується також скріншотами його приписки з позивачкою.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Відповідно до статті 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.126 СК України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
У відповідності ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до частин першої-третьої статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні. Спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою одним із батьків. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі статтею 135 СК України.
Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Згідно з п. 7, 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3 у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Відповідно до усталеної судової практики у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що: «щодо предмету доказування у даній категорії справи, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».
Відповідно до частин першої, шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Калачова проти росії» від 07 травня 2009 року, заява № 3451/05).
Згідно із частиною четвертою, пунктами 3-5 частини п`ятої статті 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
У частині першій статті 44 ЦПК України передбачено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до частини першої статті 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Ухвалою суду від 10 червня 2024 року за клопотанням представника позивача, у справі було призначено судово-генетичну експертизу для визначення батьківства, провадження якої доручено експертам Вінницького науково-дослідного експертного-криміналістичного центру МВС України в м. Вінниця. На вирішення експертів поставлено наступне питання: - чи є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд зобов`язав сторін разом з дитиною з`являтися до експертної установи для відбору експертних зразків та роз`яснив наслідки неявки.
Згідно повідомлення про неможливість проведення експертизи від 03 вересня 2024 року №СЕ-19/102-24/13660-БД до Вінницького НДЕКЦ МВС 08 серпня 2024 року та 02 вересня 2024 року з`являлися лише ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , який належним чином повідомлявся судом про час та місце відібрання зразків, до експертної установи не з`являвся, причини неявки не повідомляв.
Нез`явлення відповідача до експертної установи для відібрання біологічних матеріалів для проведення судово-генетичної експертизи свідчить про його небажання отримати точні висновки щодо походження дитини на спростування доводів позивача про його батьківство.
Оскільки відповідач повідомлений належним чином про проведення експертизи, двічі не з`явився до експертної установи для відібрання зразків для проведення експертизи, без відібрання його зразків провести експертизу не можливо, суд вважає відповідача таким, що свідомо ухилився від подання експертам необхідного матеріалу, тому відповідно до ст.109 ЦПК України, вважає встановити батьківство відповідача відносно його дитини ОСОБА_3 .
Згідно з п.2.13.1 Розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.16.4 Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає доведеним, що відповідач є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в зв`язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір, сплачений нею при поданні даного позову.
Керуючись ст. 4, 12, 13, 80, 81, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, батьком малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в м. Старокостянтинові Хмельницької області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 , видане Старокостянтинівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 29 червня 2023 року).
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Старокостянтинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за №181 від 28 червня 2023 року, та зазначити батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, а також змінити прізвище дитини з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_5 ".
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1211 грн 20 коп. судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Третя особа: Старокостянтинівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження: пров. Подільський, 2 м.Старокостянтинів Хмельницької області, 31100, код ЄДРПОУ21323049.
Повний текст рішення складено 04 грудня 2024 року.
Суддя
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123502018 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Кутасевич О. Г.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Кутасевич О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні