Рішення
від 27.11.2024 по справі 357/8727/24
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/8727/24

Провадження № 2/357/3732/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2024 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий суддя - Цукуров В.П.,

секретар судового засідання - Чайка О.В.,

за участю представника позивача - Вечеринської І.А. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Біла Церква Київської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом Служби у справах дітей та сім`ї Узинської міської ради до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

В С Т А Н О В И В :

Короткий зміст позовних вимог. Рух справи.

У червні 2024 року Служби у справах дітей та сім`ї Узинської міської ради (далі - «Позивач») звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - «Відповідач») про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач посилається на наступні обставини.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 26.04.2017 року Виконавчим комітетом Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, актовий запис №31, батьками малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , тобто Відповідач у даній справі.

Рідний батько малолітньої ОСОБА_3 - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Виконавчим комітетом Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, актовий запис №31.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , тобто Відповідач у даній справі.

Місцезнаходження рідного батька дитини є невідомим, відомості про нього записано до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України за заявою матері, що підтверджується відповідним Витягом №00044175940 від 22.03.2024 року.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Узинської міської ради від 20.05.2024 року №40 «Про продовження терміну перебування малолітніх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_3 у сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 », діти перебувають в сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 .

Відповідач неналежним чином виконує свої обов`язки як мати дітей. Вона веде нездоровий спосіб життя, постійно зловживає спиртними напоями. В орендованій квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , умови проживання не відповідають санітарним нормам. У квартирі відключені водопостачання та електропостачання.

Відповідач має низький виховний потенціал, що неодноразово призводило до госпіталізації малолітньої дитини ОСОБА_5 .

Негативна та аморальна поведінка Відповідача мала місце впродовж тривалого часу, але загострення ситуації має місце з періоду її вагітності у 2023 році та триває до нині. Вона жодного разу не відвідувала дітей в родині патронатного вихователя, не телефонувала, не цікавилася їхнім розвитком та здоров`ям.

До Позивача надійшов лист-звернення ОЗЗСЗ Узинський ліцей №1 Узинської міської ради від 30.08.2023 року №20, у якому зазначено, що Відповідач безвідповідально відноситься до своїх батьківських обов`язків по відношенню до своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 , не піклується про дитину, не в змозі забезпечити дитину харчуванням.

Наказом КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» від 04.09.2023 року №64-О «Про проведення оцінки потреб сім`ї/особи ОСОБА_2 » було покладено обов`язок провести оцінку потреб сім`ї Відповідача на фахівця цього центру.

04.09.2023 року комісією в складі фахівців із соціальної роботи КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» було проведено обстеження матеріально- побутових умов сім`ї Відповідача, яка проживала за адресою: АДРЕСА_2 без реєстрації місця проживання. Комісія встановила, що умови не відповідають інтересам дитини, існує загроза її життю та здоров`ю, умови проживання не відповідають санітарним вимогам, будинок неохайний, засмічений пластиковими пляшками, посеред кімнати купа сміття, глина зі стелі.

За заявою Відповідача від 05.09.2023 року її доньку ОСОБА_3 , на підставі рішення виконавчого комітету Узинської міської ради від 23.09.2023 року №114, було влаштовано в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_8 у зв`язку з тим, що сім`я опинилася у складних життєвих обставинах.

26.09.2023 року комісією в складі фахівців із соціальної роботи КУ УМР «ЦЕНТР З ПАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» було проведено обстеження матеріально-побутових умов сім`ї Відповідача, яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 . У висновку акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї зазначено, що умови проживання в будинку задовільні.

25.10.2023 року до Позивача надійшов лист від відділу поліцейської діяльності №1 Білоцерківського районного управління поліції ГУНГІ в Київській області з інформацією про те, що 03.10.2023 року на лінію «102» надійшло повідомлення від працівників швидкої медичної допомоги про отруєння новонародженого ОСОБА_5 . Було проведено перевірку та повідомлено, що мати новонародженого ОСОБА_2 проживає разом із співмешканцем ОСОБА_9 , за адресою: АДРЕСА_3 .

17.10.2023 року для оформлення свідоцтва про народження малолітнього ОСОБА_5 . КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» звернувся до голови Таращанської міської територіальної громади про надання довідки про термін реєстрації на території громади ОСОБА_2

19.10.2023 року КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» звернувся до Білоцерківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням надати свідоцтво про смерть громадянина України ОСОБА_10 , 1986 року народження, який був імовірно зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 з метою отримання інформації про можливого батька новонародженого ОСОБА_5 та для захисту прав новонародженої дитини.

17.11.2023 року КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» звернувся до начальника Узинського ВП Білоцерківського ВПГУМП в Київській області та до Позивача з проханням в межах своєї компетенції вжити заходи щодо майбутньої долі новонародженої дитини - ОСОБА_5

06.12.2023 року ВПД №1 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області було надано лист №985/109/1107 про те, що в результаті розгляду листа працівниками поліції було проведено профілактично-роз`яснювальну бесіду з ОСОБА_2 та її співмешканцем ОСОБА_9 з приводу сина ОСОБА_5 . Також ОСОБА_2 попереджено про адміністративну відповідальність за невиконання батьками обов`язків щодо виховання дітей.

Відповідач з січня 2024 року перебуває під соціальним КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» у зв`язку з неналежним виконанням батьківських обов`язків по відношенню до дітей. Супровід здійснюється з метою проведення роботи з матір`ю щодо створення умов для повернення дітей в біологічну родину та підвищення рівня виховного потенціалу сім`ї, але позитивного результату це не дало. Відповідач не виконує рекомендації фахівця із соціальної роботи щодо оформлення документів та соціальних виплат.

За клопотаннями КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» Відповідачу було поновлено паспорт громадянина України, оформлено місце реєстрації, оформлено свідоцтво про народження ОСОБА_5 , ідентифікаційний код дитини, та оформлено соціальні виплати при народженні дитини. Також за сприянням КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» їй було оформлено пенсію по втраті годувальника на малолітню дитину ОСОБА_3

15.01.2024 року КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» у листі №01-02/08 повідомило Позивача, що за період соціального супроводу фахівцем із соціальної роботи було оформлено соціальні виплати по народженню дитини, неодноразово надавалася гуманітарна допомога у вигляді продуктів харчування, одягу, м`якого інвентарю, засобів гігієни та дитячих меблів, візочка для дитини. Неодноразово фахівці із соціальної роботи відвідували родину ОСОБА_2 , надавали консультації та рекомендації щодо догляду за дитиною, але ОСОБА_11 їх не дотримувалася та не виконувала; часто міняла місце проживання; родину ОСОБА_2 було відвідано декілька разів але квартира була замкнена, фахівцям із соціальної роботи двері ніхто не відчинив та на телефонні дзвінки ОСОБА_11 не відповідала.

09.02.2024 року постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області по справі №357/15939/23 Відповідача було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП та застосовано до неї адміністративне стягнення у виді попередження.

02.02.2024 року комісією із фахівців із соціальної роботи КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» було складено акт обстеження матеріально- побутових умов сім`ї Відповідача. У висновку вказано, що умови проживання в квартирі незадовільні.

05.03.2024 року комісією був здійснений візит в родину ОСОБА_2 та складений акт про відвідування сім`ї/особи. У висновку вказано, що умови проживання в квартирі незадовільні.

11.03.2024 року ОСОБА_2 написала заяву до органу опіки і піклування Узинської міської ради з проханням влаштувати тимчасово дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 до сім`ї патронатного вихователя у зв`язку з тим, що сім`я опинилася в складних життєвих обставинах.

Рішеннями органу опіки та піклування Узинської міської ради від 11.03.2024 року № 23 та від 11.03.2024 року № 16 діти були влаштовані до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_12

15.03.2024 року Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з проханням проконтролювати виплати пенсії по утраті годувальника на малолітню дитину ОСОБА_3 її матері ОСОБА_2 .

Соціальну допомогу одиноким матерям та допомогу по малозабезпеченості ОСОБА_13 взагалі не оформила.

Рішенням органу опіки та піклування від 20.05.2024 року № 41 «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 та стягнення аліментів на користь малолітніх дітей», наданий висновок органу опіки та піклування Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .

Через ухилення Відповідача від виконання батьківських обов`язків Позивач просив суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітніх дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_5 та стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання малолітніх дітей.

11.07.2024 року ухвалою суду було відкрито провадження у даній справі, призначено судове засідання та постановлено провести розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 44).

26.08.2024 року засобами електронного зв`язку до канцелярії суду представником Позивача подано заяву про зміну предмету позову, у якій остання просила суд стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання малолітніх дітей в розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму (а.с. 62).

11.09.2024 року ухвалою суду закрито підготовче провадження по даній цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 66).

27.11.2024 року у судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити. Надала пояснення аналогічні за змістом позовній заяві. Повідомила, що метою позбавлення Відповідача батьківських прав є надання дітям належного догляду, виховання, навчання та харчування, забезпечити їхній всебічний розвиток шляхом влаштування дітей сімейної форми виховання. На території Узинської міської ради функціонує дитячий будинок сімейного типу, їх буде влаштовано у випадку позбавлення Відповідача батьківських прав, з перспективою їхнього подальшого усиновлення. Зараз діти перебувають в сім`ї патронатного вихователя. Наголосила, що згідно з рішенням органу опіки та піклування від 20.05.2024 року № 41 «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 та стягнення аліментів на користь малолітніх дітей» позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 є доцільним та таким, що відповідає інтересам дітей.

У всі призначені по справі судові засідання Відповідач не з`явилася, про дату час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, що підтверджується відповідним рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 63). Відзиву, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань від неї на адресу суду не надходило.

Частина поштових відправлень, які було направлено на адресу Відповідача, повернулися до суду з довідками підприємства поштового зв`язку з відмітками «за закінченням зберігання» та «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 64, 69, 70, 79).

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується відповідними рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та поштовими відправленнями, які повернулися до суду з відмітками «за закінченням зберігання» та «адресат відсутній за вказаною адресою», що є належним повідомленням учасника справи. Днем вручення судової повістки є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду (п. 3 ч. 8 ст. 128 ЦПК України).

Такий правовий висновок викладено й у постанові Верховного Суду від 13.05.2024 року по справі №755/4829/23.

Згідно з ст. ст. 280-282 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 26.04.2017 року Виконавчим комітетом Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, актовий запис №31, батьками малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , тобто Відповідач у даній справі (а.с. 11).

Рідний батько малолітньої ОСОБА_3 - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Виконавчим комітетом Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, актовий запис №31 (а.с. 13).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , тобто Відповідач у даній справі (а.с. 12).

Місцезнаходження рідного батька дитини є невідомим, відомості про нього записано до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України за заявою матері, що підтверджується відповідним Витягом №00044175940 від 22.03.2024 року (а.с. 14).

Відповідно до рішення виконавчого комітету Узинської міської ради від 20.05.2024 року №40 «Про продовження терміну перебування малолітніх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_3 у сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 », діти перебувають в сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_7 .

До Позивача надійшов лист-звернення ОЗЗСЗ Узинський ліцей №1 Узинської міської ради від 30.08.2023 року №20, у якому зазначено, що Відповідач безвідповідально відноситься до своїх батьківських обов`язків по відношенню до своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 , не піклується про дитину, не в змозі забезпечити дитину харчуванням (а.с. 15).

Наказом КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» від 04.09.2023 року №64-О «Про проведення оцінки потреб сім`ї/особи ОСОБА_2 » було покладено обов`язок провести оцінку потреб сім`ї Відповідача на фахівця цього центру (а.с. 16).

04.09.2023 року комісією в складі фахівців із соціальної роботи КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» було проведено обстеження матеріально- побутових умов сім`ї Відповідача, яка проживала за адресою: АДРЕСА_2 без реєстрації місця проживання. Комісія встановила, що умови не відповідають інтересам дитини, існує загроза її життю та здоров`ю, умови проживання не відповідають санітарним вимогам, будинок неохайний, засмічений пластиковими пляшками, посеред кімнати купа сміття, глина зі стелі (а.с. 19).

За заявою Відповідача від 05.09.2023 року її доньку ОСОБА_3 , на підставі рішення виконавчого комітету Узинської міської ради від 23.09.2023 року №114, було влаштовано в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_8 у зв`язку з тим, що сім`я опинилася у складних життєвих обставинах (а.с. 18).

26.09.2023 року комісією в складі фахівців із соціальної роботи КУ УМР «ЦЕНТР З ПАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» було проведено обстеження матеріально-побутових умов сім`ї Відповідача, яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 . У висновку акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї зазначено, що умови проживання в будинку задовільні (а.с. 22).

25.10.2023 року до Позивача надійшов лист від відділу поліцейської діяльності №1 Білоцерківського районного управління поліції ГУНГІ в Київській області з інформацією про те, що 03.10.2023 року на лінію «102» надійшло повідомлення від працівників швидкої медичної допомоги про отруєння новонародженого ОСОБА_5 . Було проведено перевірку та повідомлено, що мати новонародженого ОСОБА_2 проживає разом із співмешканцем ОСОБА_9 , за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 20).

17.10.2023 року для оформлення свідоцтва про народження малолітнього ОСОБА_5 . КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» звернувся до голови Таращанської міської територіальної громади про надання довідки про термін реєстрації на території громади ОСОБА_2 (а.с. 23).

19.10.2023 року КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» звернувся до Білоцерківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням надати свідоцтво про смерть громадянина України ОСОБА_10 , 1986 року народження, який був імовірно зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 з метою отримання інформації про можливого батька новонародженого ОСОБА_5 та для захисту прав новонародженої дитини (а.с. 21).

17.11.2023 року КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» звернувся до начальника Узинського ВП Білоцерківського ВПГУМП в Київській області та до Позивача з проханням в межах своєї компетенції вжити заходи щодо майбутньої долі новонародженої дитини - ОСОБА_5 (а.с. 24, 25).

06.12.2023 року ВПД №1 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області було надано лист №985/109/1107 про те, що в результаті розгляду листа працівниками поліції було проведено профілактично-роз`яснювальну бесіду з ОСОБА_2 та її співмешканцем ОСОБА_9 з приводу сина ОСОБА_5 . Також ОСОБА_2 попереджено про адміністративну відповідальність за невиконання батьками обов`язків щодо виховання дітей (а.с. 26).

15.01.2024 року КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» у листі №01-02/08 повідомило Позивача, що за період соціального супроводу фахівцем із соціальної роботи було оформлено соціальні виплати по народженню дитини, неодноразово надавалася гуманітарна допомога у вигляді продуктів харчування, одягу, м`якого інвентарю, засобів гігієни та дитячих меблів, візочка для дитини. Неодноразово фахівці із соціальної роботи відвідували родину ОСОБА_2 , надавали консультації та рекомендації щодо догляду за дитиною, але ОСОБА_11 їх не дотримувалася та не виконувала; часто міняла місце проживання; родину ОСОБА_2 було відвідано декілька разів але квартира була замкнена, фахівцям із соціальної роботи двері ніхто не відчинив та на телефонні дзвінки ОСОБА_11 не відповідала (а.с. 33).

09.02.2024 року постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області по справі №357/15939/23 Відповідача було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП та застосовано до неї адміністративне стягнення у виді попередження (а.с. 31-32).

02.02.2024 року комісією із фахівців із соціальної роботи КУ УМР «ЦЕНТР З НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ» було складено акт обстеження матеріально- побутових умов сім`ї Відповідача. У висновку вказано, що умови проживання в квартирі незадовільні (а.с. 30).

05.03.2024 року комісією був здійснений візит в родину ОСОБА_2 та складений акт про відвідування сім`ї/особи. У висновку вказано, що умови проживання в квартирі незадовільні (а.с. 29).

11.03.2024 року ОСОБА_2 написала заяву до органу опіки і піклування Узинської міської ради з проханням влаштувати тимчасово дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 до сім`ї патронатного вихователя у зв`язку з тим, що сім`я опинилася в складних життєвих обставинах (а.с. 28).

Рішеннями органу опіки та піклування Узинської міської ради від 11.03.2024 року № 23 та від 11.03.2024 року № 16 діти були влаштовані до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_12

15.03.2024 року Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з проханням проконтролювати виплати пенсії по утраті годувальника на малолітню дитину ОСОБА_3 її матері ОСОБА_2 (а.с. 27).

Рішенням органу опіки та піклування від 20.05.2024 року № 41 «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 та стягнення аліментів на користь малолітніх дітей» було завтерджено висновок органу опіки та піклування Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 (а.с. 34, 35-36).

Вирішуючи дану справу суд керується наступними нормами матеріального та процесуального права України.

Розглядаючи дану цивільну справу суд керується наступними нормами права.

Відповідно до частини першої статті 19 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), держава вживає усіх необхідних заходів з метою захисту дитини від відсутності піклування або недбалого ставлення до неї з боку батьків.

За положеннями частин першої, другої статті 27 цієї Конвенції кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно зі статтею 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно до частини восьмої статті 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно з частинами другою та четвертою статті 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, зокрема, ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Згідно з частинами першою, другою статті 3 Конвенції передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Відповідно до статті 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

У статті 7 СК України визначено необхідність забезпечення дитині можливості здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.

Згідно з частинами першою-третьою статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Суд на перше місце ставить «якнайкращі інтереси дитини», оцінка яких включає знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, правові наслідки позбавлення батьківських прав визначено статтею 166 СК України. Позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращий бік неможливо, і лише за наявності вини у діях батьків.

Таку правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 29.09.2021 року справа №459/3411/18.

Пунктом 1 статті 9 Конвенції передбачено, що держави-учасниці забезпечують, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону та процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо та необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Згідно з нормами ст.155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини, крім того, відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Згідно з ст.18 Конвенції про права дитини, що була ратифікована Постановою Верховної Ради України №789-XII від 27.02.1991 року, Держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК України, мати, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Згідно з пунктами 15 та 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей. Не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов`язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання (крім хронічного алкоголізму чи наркоманії) або з інших не залежних від неї причин.

Згідно з ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Сплата аліментів за рішенням суду є одним із способів виконання обов`язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (частина третя статті 181 СК України).

Висновки суду.

Враховуючи, що наданими доказами, доводи Позивача про нехтування Відповідачем батьківськими обов`язками щодо утримання та виховання своїх малолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_5 знайшли своє підтвердження, суд вважає що є об`єктивні причини для позбавлення Відповідача батьківських прав відносно її доньки.

Суд зазначає, що відповідно до ст.169 СК України мати, батько, позбавленні батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав, у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.

Також, із Відповідача необхідно стягнути аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 19.06.2024 року і до повноліття дітей.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.3, 12, 13, 81, 89, 141, 254, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги Служби у справах дітей та сім`ї Узинської міської ради до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, починаючи з 19.06.2024 року і до повноліття дітей.

Рішення в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте Білоцерківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.

Позивач - Служба у справах дітей та сім`ї Узинської міської ради, місцезнаходження: вулиця Котляревського, будинок 16, місто Узин, Білоцерківський район, Київська область, 09161, ЄДРПОУ: 45130917.

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Повне судове рішення складено 03.12.2024 року.

Суддя В. П. Цукуров

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.11.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123503640
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —357/8727/24

Рішення від 27.11.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цукуров В. П.

Рішення від 27.11.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цукуров В. П.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цукуров В. П.

Ухвала від 11.07.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цукуров В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні