Ухвала
від 04.12.2024 по справі 156/783/24
ІВАНИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 156/783/24

провадження № 2-о/156/43/24

У Х В А Л А

про призначення експертизи

04 грудня 2024 року сел.Іваничі

Іваничівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого - суддіФедечко М.О.,

присяжних Воробій А. М., Іванчук С.С.,

секретаря судового засідання - Салатюк Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Іваничі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявниці - адвокат Улибіна Вельгус Марта Віталіївна,

заінтересована особа: виконавчий комітет Поромівської сільської ради Волинської області, як орган опіки та піклування

про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,

учасники справи:

заявник ОСОБА_1 ,

представник заявника ОСОБА_2 ,

представник особи, щодо якої розглядається заява ОСОБА_3 ,

представник заінтересованої особи: виконавчого комітету Поромівської сільської ради Волинської області, як орган опіки та піклування не з`явилася,

в с т а н о в и в :

В провадженні Іваничівського районного суду Волинської області перебуває справа за заявою ОСОБА_1 , представник заявниці - адвокат Улибіна Вельгус М. В., заінтересована особа: виконавчий комітет Поромівської сільської ради Волинської області, як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.

Судове засідання призначено на 04.12.2024 року об 13:00 год.

04.12.2024 року представник заявника ОСОБА_2 через канцелярію суду подала клопотання про призначення у даній справі судово-психіатричної експертизи, на вирішення якої поставити питання: - чи страждає ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 психічними захворюваннями? чи розуміє ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може ними керувати? чи може ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахування стану її здоров`я, бути присутньою у судовому засіданні та давати пояснення по суті справи?

В судовому засіданні адвокат Улибіна - Вельгус М. В. підтримала клопотання про призначення експертизи відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Просила проведення експертизи доручити Львівській філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», яка буде проведена протягом трьох шести місяців.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні також підтримала клопотання про призначення експертизи відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме Львівською філією судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».

В судовому засіданні захисник заінтересованої особи ОСОБА_4 - адвокат Галащук С. Ю., який згідно ухвали суду від 08.07.2024 року призначений для представлення інтересів особи, щодо якої розглядається заява, підтримав подане клопотання, не заперечив проти проведення експертизи в експертній установі, яка зазначена в клопотанні.

Представник заінтересованої особи Поромівської сільської ради в судове засідання не з`явився, однак в матеріалах справи присутня заява сільського голови ОСОБА_5 про розгляд даної справи без їх участі.

Заслухавши учасників цивільної справи, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом (ч. 4 ст. 103 ЦПК).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про психіатричну допомогу" судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року N 3 "Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним", судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:

1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу;

2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.

Відповідно доч.1ст.299ЦПКУкраїни, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.

Оскільки вирішення питання встановлення психічного стану ОСОБА_4 потребує спеціальних знань в галузі психіатрії, суд задовольняє клопотання та призначає у справі судово-психіатричну експертизу.

З огляду на вищевикладене, суд визнає обґрунтованим заявлене клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та вважає за можливе зупинення провадження у справі. У зв`язку з дотриманням розумного строку розгляду цивільної справи, слід замінити експертну установу та доручити проведення експертизи Львівській філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».

Враховуючи, що для проведення експертизи потрібний значний період часу, експертиза буде проводитись поза межами суду, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до отримання висновку експерта.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника.

Згідно з ч. 7 ст. 72 ЦПК України експерт має право на оплату виконаної роботи та на компенсацію витрат, пов`язаних з проведенням експертизи і викликом до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України встановлюється, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

Таким чином, суд вважає за доцільне покласти обов`язок з оплати проведення судово-психіатричної експертизи на державу.

Враховуючи вищевикладене, та керуючись ст.ст. 103-105,109,252,258-261,298,353-354 ЦПК України, суд -

п о с т а н о в и в :

Клопотання представника заявника - задовольнити.

Призначити судову психіатричну експертизу відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , проведення якої доручити Львівській філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (79021, місто Львів, вулиця Кульпарківська, буд. 95, Львівська область).

На вирішення експертів поставити наступні питання:

-чи страждає ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 психічними захворюваннями?

-чи розуміє ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може ними керувати?

-чи може ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахування стану її здоров`я, бути присутньою у судовому засіданні та давати пояснення по суті справи?

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову від дачі висновку за ст.ст. 384, 385 КК України.

Для проведення експертизи направити експертам в розпорядження копію ухвали, цивільну справу № 156/783/24 та оригінал медичної картки стаціонарної хворої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Роз`яснити сторонам положення ст.109ЦПКУкраїни про наслідки ухилення від участі в експертизі.

На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.

Витрати, пов`язані з проведенням експертизи віднести за рахунок держави відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 354, 355ЦПКУкраїни безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст ухвали складено 04 грудня 2024 року.

Суддя М.О. Федечко

Присяжні: А.М. Воробій

С.С. Іванчук

СудІваничівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123504484
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —156/783/24

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Федечко М. О.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Федечко М. О.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Федечко М. О.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Федечко М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні