Справа № 544/1807/24
пров. № 2-о/544/155/2024
Номер рядка звіту 2
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді Сайко О.О.,
присяжних: Кашкіної Л.В., Волик О.В.,
за участі секретаря судового засідання Костенко Т.В.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
особи, відносно якої розглядається заява - ОСОБА_2 ,
представника особи, відносно якої розглядається заява-адвоката Барташа М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду на вул. Соборній,41 м. Пирятин цивільну справу за заявою Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату, заінтересована особа Пирятинська міська рада, про визнання фізичної особи недієздатною,
у с т а н о в и в :
Представник Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатним, зазначаючи, що останній рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 31.10.2012 був визнаний недієздатним, та призначити його опікуном Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат в особі директора.
В жовтні 2023 року ОСОБА_2 було подано заяву до Пирятинського районного суду Полтавської області, про скасування рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 31.10.2012 про визнання особи недієздатним. Рішенням суду від 17.06.2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_2 , перебуваючого в Кротівському психоневрологічному будинку-інтернаті, про поновлення цивільної дієздатності було відмовлено.
ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи та з 14.05.2008 і на даний час перебуває на утриманні Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату, страждає на стійкий психічний розлад здоров`я у вигляді вродженого недоумства рівня легкої розумової відсталості, що підтверджується висновком судово-психіатричного експерта Полтавської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» №183 від 08.04.2024. Наявний психічний розлад позбавляє ОСОБА_2 здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Враховуючи викладене, з метою захисту прав недієздатної особи, представник заявника просив визнати ОСОБА_2 - недієздатним та призначити опіку над ОСОБА_2 Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат, в особі директора.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 підтримала заяву та просила її задовольнити. Пояснила, що згідно висновку судово-психіатричної експертизи, ОСОБА_2 на даний час продовжує страждати стійким хронічним психічним розладом, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Крім цього, просила призначити опікуном Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат в особі директора.
Заінтересована особа представник виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області у судове засідання не з`явився, надавши суду заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, при розгляді справи покладаються на розсуд суду.
Суд, заслухавши пояснення представника заявника, представника особи, відносно якого розглядається заява ОСОБА_3 , який не заперечував щодо її задоволення, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 31.10.2012 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був визнаний недієздатним (а.с.4). ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи та з 14.05.2008 по даний час перебуває на утриманні Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату.
Згідно рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 01.04.2013 над ОСОБА_2 встановлено опіку та призначено його опікуном Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат в особі його директора ОСОБА_4 (а.с.5).
В жовтні 2023 року ОСОБА_2 було подано заяву до Пирятинського районного суду Полтавської області, про скасування рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 31.10.2012 про визнання особи недієздатним. Рішенням суду від 17.06.2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_2 , перебуваючого в Кротівському психоневрологічному будинку-інтернаті, про поновлення цивільної дієздатності було відмовлено (а.с.6-7).
Зокрема, суд встановив, що відповідно висновку судово-психіатричного експерта Полтавської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» №183 від 08.04.2024 ОСОБА_2 страждає на стійкий психічний розлад здоров`я у вигляді вродженого недоумства рівня легкої розумової відсталості з порушенням поведінки. Наявний психічний розлад позбавляє ОСОБА_2 здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.(а.с.8-12).
Відповідно до частини другої статті 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Преюдиційні факти - це факти, встановлені рішенням чи вироком суду, що набрали законної сили. Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і визначається його суб`єктивними і об`єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у справі, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішення у такій справі правовідносини.
Преюдиційні обставини не потребують доказування, якщо одночасно виконуються такі умови: обставина встановлена судовим рішення; судове рішення набрало законої сили; у справі беруть участь ті самі особи, які брали участь у попередній справі, чи хоча б одна особа, щодо якої встановлено ці обставини. Преюдицію утворюють виключено ті обставини, які безпосередньо досліджувалисяі встановлювалися судом, що знайшло своє відображення у мотивувальній частині судового рішення. Преюдиційні факти відрізняються від оцінки іншим судом обставин справи.
Обставини щодо психічного стану ОСОБА_2 встановлені рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 17.06.2024 року по справі №544/2347/23 (у якій брали участь ті сам особи, що і в цій справі), яке набрало законної сили, а відтак в силу преюдиції вищевказані обставини судом не ставляться під сумнів та додатковому доказуванню не підлягають.
Відповідно дост. 39 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно з приписами ч. 3ст. 296 ЦПК Українизаяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Відповідно до ч. 6ст. 300 ЦПК Українистрок дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
З огляду на вищевикладене, суд вважає встановленим, що ОСОБА_2 страждає на психічну хворобу, внаслідок чого позбавлений здатності усвідомлювати значення своїх дій, та стан останнього, який слугував підставою для визнання його недієздатним рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 31.10.2012 року, наразі не змінився, що підтверджується відповідним висновком експерта.
За таких обставин, зібрані у справі докази вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним, тому заява Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату підлягає задоволенню.
Керуючись ст.265-268, 299, 300 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Заяву Кротівського психоневрологічного будинку-інтернату про визнання ОСОБА_2 недієздатним задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Федорівка Карлівського району Полтавської області, проживає в АДРЕСА_1 , терміном на 2 (два) роки, з моменту набрання рішенням законної сили.
Встановити опіку над ОСОБА_2 , призначивши його опікуном Кротівський психоневрологічний будинок-інтернат в особі його директора.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Суддя О.О.Сайко
Присяжні О.В. Волик
Л.В. Кашкіна
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123508040 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Сайко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні