Справа № 545/4177/24
Провадження № 2-о/545/179/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" листопада 2024 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі :
головуючого судді Цибізової С.А.,
з участю секретаря Гречко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Ївженко Лариса Володимирівна, Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, у якій просить встановити факт постійного проживання з матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки це необхідно їй для оформлення спадщини.
Заявник у судовому засіданні пояснила суду, що проживала разом із матір`ю за адресою: АДРЕСА_1 з 2022 року до її смерті, оскільки в матері погіршився стан здоров`я, вона осліпла та потребувала постійного догляду. Заявлені вимоги підтримала та просила задовольнити.
Заінтересована особа Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Ївженко Л.В. у судове засідання не з`явилася, попередньо надавши заяву про розгляд справи без її участі.
Представник заінтересованої особи Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області у судове засідання не з`явився, заяви про розгляд справи без його участі не надав.
Заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з ч. 1 ст.319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначені відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника ОСОБА_2 , (а.с.8).
Факт родинних відносин ОСОБА_1 та спадкодавця підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про укладення шлюбу заявника (а.с. 6,7).
Після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй нерухоме майно.
Приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Ївженко Л.В. 24.07.2024 відкрита спадкова справа №54/2024 після померлої ОСОБА_2 .
Постановою Приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Ївженко Л.В. від 24.07.20254 відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 2,5100 га, кадастровий номер: 5324086200:00:024:0004, цільове призначення: 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування: Полтавська область, Полтавський район, Тростянецька сільська рада, що залишилася після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини (а.с.9-10).
Згідно з матеріалів спадкової справи №54/2024 вбачається, що ОСОБА_2 до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.26).
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов від 08.08.2024 ОСОБА_1 з 2022 року по 20.10.2023 проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 та здійснювала за нею догляд за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
Свідок ОСОБА_3 повідомила суду, що вона є невісткою ОСОБА_1 та має дачу в с. Буланово поряд із будинком заявниці. За рік до смерті мати заявниці злягла та осліпла, тому десь перед війною ОСОБА_1 переїхала до матері, проживала там в АДРЕСА_1 , вела господарство з качками та курями, доглядала матір та проживала із нею до її смерті. Все це свідок бачила безпосередньо.
Свідок ОСОБА_4 повідомила, що є сусідкою ОСОБА_1 в с. Булоново. Десь в 20-х роках ОСОБА_5 почала постійно проживати із мамою у с. Булоново і проживала там до часу її смерті, оскільки у зв`язку із погіршенням стану здоров`я остання потребувала постійного догляду.
На підставі ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно з п.п.2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
З положень ч. 2 ст.1120 ЦК України вбачається, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Частина третя статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.
Відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем та оцінені судом.
Аналогічні висновки зроблені Верховним Судом у постановах від 10 січня 2019 року в справі № 484/747/17, від 07 червня 2022 року у справі № 175/4514/20.
Під час розгляду справи в суді встановлено та підтверджується показаннями свідків, що заявник проживала з ОСОБА_2 на момент її смерті.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна. З матеріалів спадкової справи вбачається, що заяв про відмову від спадщини заявник не подавала, отже факт спільного проживання заявника зі спадкодавцем породжує юридичні наслідки у виді прийняття спадщини. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Оскільки під час судового розгляду не вбачається спору про право, тому справа підлягає розгляду в порядку окремого провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що факт спільного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є доведеним, тому заява підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258-259, 265, 319 ЦПК України,
в и р і ш и в :
Заяву задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини з матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: С. А. Цибізова
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123508065 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Цибізова С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні