Рішення
від 26.11.2024 по справі 548/889/24
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/889/24

Провадження № 2/548/349/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.11.2024 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі :

головуючого судді - Коновод О. В.

за участю : секретаря судового засідання - Манжос Т.В.

представника відповідача- адвоката Третяк К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу за позовом Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи Служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області, ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції заявника

До Хорольського районного суду Полтавської області надійшла дана позовна заява, в якій позивач просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по відношенню до її неповнолітньої дитини- доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням виконавчого комітету Хорольської міської ради від 05 квітня 2024 року №133 «Про негайне відібрання неповнолітньої ОСОБА_1 у батьків» неповнолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було відібрано у батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у зв`язку із загрозою її життю та здоров`ю.

Сім`я ОСОБА_1 проживає на території Вишняківського старостинського округу.

Батько, ОСОБА_3 , наразі перебуває в місцях позбавлення волі.

Мати, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , без реєстрації.

03.04.2024 року до служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради надійшло повідомлення від фахівця із соціальної роботи по Вишняківському старостинському округу про те, що гр. ОСОБА_2 перебуває за місцем свого проживання разом із знайомим, обоє візуально перебувають в стані тяжкого алкогольного сп`яніння, поводять себе агресивно по відношенню до неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., яка на той час повернулася з навчального закладу.

Службою у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради спільно з центром соціальних служб Хорольської міської ради та відділенням поліції №2 Лубенського районного відділу поліції було здійснено виїзд за місцем проживання гр. ОСОБА_2 . На час обстеження гр. ОСОБА_2 перебувала в будинку сама, візуально в стані алкогольного сп`яніння, поводилася агресивно. Неповнолітня донька ОСОБА_1 перебувала разом з бабусею ОСОБА_6 на подвір`ї. Матір було попереджено про наслідки невиконання батьківських обов`язків та зловживання спиртними напоями та працівником поліції складено адміністративний протокол за неналежне виконання батьківських обов`язків.

04.04.2024 року службою у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради спільно з відділенням поліції №2 Лубенського РВП було здійснено повторний виїзд за місцем проживання гр. ОСОБА_2 . Остання перебувала в домоволодінні односельчанки. На час обстеження в помешканні перебувала власниця будинку, її повнолітній син та гр. ОСОБА_2 , які розпивали спиртні напої та були візуально в стані тяжкого алкогольного сп`яніння. ОСОБА_2 поводилася агресивно, застосовувала до працівників служби у справах дітей та поліції ненормативну лексику та намагалася застосовувати фізичну силу. Працівником поліції було складено адміністративний протокол на гр. ОСОБА_2 за хуліганство.

Було вирішено терміново провести позачергове засідання комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Хорольської міської ради та розглянути на ньому питання неналежного виконання батьківських обов`язків громадянкою ОСОБА_2 по відношенню до її неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2.

На засідання було запрошено матір, ОСОБА_2 , яка спочатку з`явилася, а перед початком засідання заявила, що їй все одно та пішла у невідомому напрямку.

Заслухавши інформації педагогічних працівників, фахівця із соціальної роботи, представника відділення поліції №2, спеціалістів служби у справах дітей, враховуючи акт оцінки рівня безпеки від 04.04.2024 року, всіма присутніми членами комісії було одноголосно прийнято рішення рекомендувати виконавчому комітету Хорольської міської ради негайно відібрати неповнолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., у матері ОСОБА_2 та ініціювати питання до Хорольського районного суду про позбавлення останньої батьківських прав.

Наразі неповнолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., тимчасово влаштована на проживання в сім`ю рідної баби ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до наказу начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради від 04.04.2024 №56.

У відповідь на запити до служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради надійшли заяви старости Вишняківського старостинського округу, фахівця із соціальної роботи по Вишняківському старостинському округу, повідомлення Вишняківського старостату, характеристика дитини з навчального закладу, інформація з відділення поліції №2 Лубенського РВП.

Відповідно до інформації відділення поліції №2 Лубенського РВП від 11.04.2024 №2584/115/114/01-2024 через гарячу лінію НОМЕР_1 на гр. ОСОБА_2 до поліції надходили повідомлення 10.12.2023 року з приводу вчинення нею домашнього насильства відносно неповнолітньої доньки, 04.04.2024 року з приводу невиконання нею батьківських обов`язків, 04.04.2024 року з приводу вчинення нею хуліганських дій, та складено адміністративні протоколи.

Відповідно до повідомлення Вишняківського старостату від 08.04.2024 №115/15-08/11 гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , в будинку колишнього чоловіка. Документально ніде не зареєстрована. Офіційно ніде не працевлаштована.

Відповідно до характеристики, наданої ОЗ «Вишняківський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області» батьки цікавляться навчанням і вихованням доньки непостійно, не завжди відвідували класні і загальношкільні батьківські збори.

У своїй письмовій заяві староста Вишняківського старостату повідомляє, що ним неодноразово було відвідано сім`ю гр. ОСОБА_2 у зв`язку із вживанням спиртних напоїв та неналежного виконання батьківських обов`язків останньою. Неодноразові бесіди про припинення вживання спиртних напоїв ОСОБА_2 бажаних результатів не принесли.

У письмовій заяві фахівця із соціальної роботи зазначено, що гр. ОСОБА_2 веде асоціальний спосіб життя. За час подружнього життя з колишнім чоловіком ОСОБА_3 , батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., у них постійно виникали конфліктні ситуації, сварки та навіть бійки внаслідок зловживання гр. ОСОБА_2 спиртними напоями.

Крім того, в матеріалах справи наявні заява гр. ОСОБА_6 , бабусі неповнолітньої ОСОБА_1 по лінії батька, та заява самої дитини.

У своїй заяві гр. ОСОБА_6 повідомляє, що за увесь час подружнього життя з батьком ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_2 неодноразово перебувала в стані алкогольного сп`яніння. Вживала алкоголь як вдома, так і в сумнівних компаніях. Перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння конфліктувала в громадських місцях з односельцями. Часто не ночує вдома, тому дитина залишається без нагляду та без готових страв у наявності. Не обробляє присадибну ділянку тому овочі в помешканні практично відсутні.

У своїй заяві неповнолітня ОСОБА_1 просить службу у справах дітей зреагувати на поведінку її матері ОСОБА_2 , яка майже постійно зловживає алкогольними напоями. Мати приводить додому сумнівні компанії через які вона боїться залишатися вдома.

Заяви та клопотання.

Представником третьої особи: Служби у справах дітей Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області подано клопотання, про розгляд справи у їх відсутності. При прийнятті рішення просить врахувати інтереси дитини та не заперечують проти задоволення позову.

Третя особа, ОСОБА_3 подано клопотання, про розгляд справи у його відсутності. Проти задоволення позову не заперечував та прохав позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по відношенню до її неповнолітньої дитини- доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Інші процесуальні дії у справі.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.04.2024 справу передано на розгляд на судді Коновод О.В.

Ухвалою Хорольського районного суду Полтавської області від 15.04.2024 року відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

05.06.2024 року представником відповідача - адвокатом Третяк К.П. - подано відзив ( а.с. 45-47). У поданому відзиві представник відповідача проти позовних вимог заперечувала в повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також Відповідачка має старшу повнолітню доньку, яка проживає окремо в м. Києві.

На даний Відповідачка розлучена, чоловік знаходиться в місцях позбавлення волі у зв`язку із вчиненням домашнього насильства та заподіяння їй тілесних ушкоджень.

Відповідачка з донькою ОСОБА_1 проживають в будинку чоловіка ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 . Відповідачка сплачує рахунки за комунальні послуги, погасила заборгованість, яка виникла, коли чоловік проживав вдома.

Згідно акту обстеження умов проживання, який наданий Позивачем, у будинку добрі умови проживання, для дитини створені всі умови (окрема кімната, наявний одяг, засоби гігієни, шкільне приладдя, продукти харчування).

Відповідачка працевлаштована, хоча й неофіційно, має джерело доходів для виховання та створення належних умов проживання доньки.

Згідно наданої характеристики із навчального закладу підтверджено, що батьки цікавляться навчанням і вихованням дочки ОСОБА_1 , відвідували батьківські збори, співпрацюють з класним керівником.

Описані в позові обставини Відповідачка може пояснити збігом тяжких життєвих обставин, оскільки після позбавлення волі її чоловіка в неї погіршилися стосунки з матір`ю чоловіка - ОСОБА_6 . Остання вважає Відповідачку винною у тому, що сина позбавили волі, тому завжди негативно відгукується про Відповідачку, намагається забрати онуку ОСОБА_1 до себе додому.

Свою доньку Відповідачка любить, піклується про неї, намагається забезпечувати всім необхідним для комфортного життя та навчання. У неї добрі стосунки з дочкою, вони один одному довіряють і підтримують. Донька може підтвердити ці обставини безпосередньо в судовому засіданні. Дочка бажає проживати разом з мамою.

Алкогольні напої Відповідачка інколи вживає, по святах, проте не зловживає. На обліку у лікаря-нарколога чи психіатра не перебуває.

Відповідачка має бажання піклуватися про свою дитину і в подальшому, від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини не ухиляється, не чинить будь-якого негативного психологічного тиску на свою дитину, тому немає підстав для позбавлення її батьківських прав.

Беззаперечні докази винної поведінки та свідомого нехтування своїми обов`язками відповідачкою, які б свідчили про злісне ухилення нею від виховання своєї дитини і як наслідок необхідність застосування крайнього заходу у вигляді позбавлення батьківських прав, у матеріалах справи відсутні.

Сторони в судове засідання не з`явились.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомила та не просила розглянути справу в її відсутність.

Представник третьої особи: Служби у справах дітей Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Судом на підставі частини другої статті 247Цивільного процесуальногокодексу України (далі ЦПК) у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

рішенням виконавчого комітету Хорольської міської ради від 05 квітня 2024 року №133 «Про негайне відібрання неповнолітньої ОСОБА_1 у батьків» неповнолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було відібрано у батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у зв`язку із загрозою її життю та здоров`ю.

Сім`я ОСОБА_1 проживає на території Вишняківського старостинського округу.

Батько, ОСОБА_3 , наразі перебуває в місцях позбавлення волі.

Мати, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , без реєстрації.

03.04.2024 року до служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради надійшло повідомлення від фахівця із соціальної роботи по Вишняківському старостинському округу про те, що гр. ОСОБА_2 перебуває за місцем свого проживання разом із знайомим, обоє візуально перебувають в стані тяжкого алкогольного сп`яніння, поводять себе агресивно по відношенню до неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., яка на той час повернулася з навчального закладу.

Службою у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради спільно з центром соціальних служб Хорольської міської ради та відділенням поліції №2 Лубенського районного відділу поліції було здійснено виїзд за місцем проживання гр. ОСОБА_2 . На час обстеження гр. ОСОБА_2 перебувала в будинку сама, візуально в стані алкогольного сп`яніння, поводилася агресивно. Неповнолітня донька ОСОБА_1 перебувала разом з бабусею ОСОБА_6 на подвір`ї. Матір було попереджено про наслідки невиконання батьківських обов`язків та зловживання спиртними напоями та працівником поліції складено адміністративний протокол за неналежне виконання батьківських обов`язків.

04.04.2024 року службою у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради спільно з відділенням поліції №2 Лубенського РВП було здійснено повторний виїзд за місцем проживання гр. ОСОБА_2 . Остання перебувала в домоволодінні односельчанки. На час обстеження в помешканні перебувала власниця будинку, її повнолітній син та гр. ОСОБА_2 , які розпивали спиртні напої та були візуально в стані тяжкого алкогольного сп`яніння. ОСОБА_2 поводилася агресивно, застосовувала до працівників служби у справах дітей та поліції ненормативну лексику та намагалася застосовувати фізичну силу. Працівником поліції було складено адміністративний протокол на гр. ОСОБА_2 за хуліганство.

Було вирішено терміново провести позачергове засідання комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Хорольської міської ради та розглянути на ньому питання неналежного виконання батьківських обов`язків громадянкою ОСОБА_2 по відношенню до її неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2.

На засідання було запрошено матір, ОСОБА_2 , яка спочатку з`явилася, а перед початком засідання заявила, що їй все одно та пішла у невідомому напрямку.

Заслухавши інформації педагогічних працівників, фахівця із соціальної роботи, представника відділення поліції №2, спеціалістів служби у справах дітей, враховуючи акт оцінки рівня безпеки від 04.04.2024 року, всіма присутніми членами комісії було одноголосно прийнято рішення рекомендувати виконавчому комітету Хорольської міської ради негайно відібрати неповнолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., у матері ОСОБА_2 та ініціювати питання до Хорольського районного суду про позбавлення останньої батьківських прав.

Наразі неповнолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., тимчасово влаштована на проживання в сім`ю рідної баби ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до наказу начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради від 04.04.2024 №56.

У відповідь на запити до служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради надійшли заяви старости Вишняківського старостинського округу, фахівця із соціальної роботи по Вишняківському старостинському округу, повідомлення Вишняківського старостату, характеристика дитини з навчального закладу, інформація з відділення поліції №2 Лубенського РВП.

Відповідно до інформації відділення поліції №2 Лубенського РВП від 11.04.2024 №2584/115/114/01-2024 через гарячу лінію НОМЕР_1 на гр. ОСОБА_2 до поліції надходили повідомлення 10.12.2023 року з приводу вчинення нею домашнього насильства відносно неповнолітньої доньки, 04.04.2024 року з приводу невиконання нею батьківських обов`язків, 04.04.2024 року з приводу вчинення нею хуліганських дій, та складено адміністративні протоколи.

Відповідно до повідомлення Вишняківського старостату від 08.04.2024 №115/15-08/11 гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , в будинку колишнього чоловіка. Документально ніде не зареєстрована. Офіційно ніде не працевлаштована.

Відповідно до характеристики, наданої ОЗ «Вишняківський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області» батьки цікавляться навчанням і вихованням доньки непостійно, не завжди відвідували класні і загальношкільні батьківські збори.

У своїй письмовій заяві староста Вишняківського старостату повідомляє, що ним неодноразово було відвідано сім`ю гр. ОСОБА_2 у зв`язку із вживанням спиртних напоїв та неналежного виконання батьківських обов`язків останньою. Неодноразові бесіди про припинення вживання спиртних напоїв ОСОБА_2 бажаних результатів не принесли.

У письмовій заяві фахівця із соціальної роботи зазначено, що гр. ОСОБА_2 веде асоціальний спосіб життя. За час подружнього життя з колишнім чоловіком ОСОБА_3 , батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2., у них постійно виникали конфліктні ситуації, сварки та навіть бійки внаслідок зловживання гр. ОСОБА_2 спиртними напоями.

Крім того, в матеріалах справи наявні заява гр. ОСОБА_6 , бабусі неповнолітньої ОСОБА_1 по лінії батька, та заява самої дитини.

У своїй заяві гр. ОСОБА_6 повідомляє, що за увесь час подружнього життя з батьком ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_2 неодноразово перебувала в стані алкогольного сп`яніння. Вживала алкоголь як вдома, так і в сумнівних компаніях. Перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння конфліктувала в громадських місцях з односельцями. Часто не ночує вдома, тому дитина залишається без нагляду та без готових страв у наявності. Не обробляє присадибну ділянку тому овочі в помешканні практично відсутні.

У своїй заяві неповнолітня ОСОБА_1 просить службу у справах дітей зреагувати на поведінку її матері ОСОБА_2 , яка майже постійно зловживає алкогольними напоями. Мати приводить додому сумнівні компанії через які вона боїться залишатися вдома.

Оцінка Суду.

При ухваленні рішення відповідно до вимог ст..17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики ЄСПЛ» суд вважає за необхідне застосувати Конвенцію про захист прав і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 04.XI.1950), яка згідно з частиною першою ст..9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.

Реалізуючи передбачене статтею 64 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Суд враховує, що практика ЄСПЛ вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» п. 43).

Також суд приймає до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 року у справі «Веренцов проти України» п.86).

Відповідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Стосовно вирішення питання позбавлення батьківських прав судом враховано наступне.

Частинами 1,2 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27.02.1991року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

У ст..9 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року передбачено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Європейський суд з прав людини зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зав`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, (Мамчур проти України, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, 16.07.2015 року).

Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини («Хант проти України», № 31111/04, § 57, 58, ЄСПЛ, 07.12.2006 року).

Відповідно до ст..18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.

У справі «Хант проти України» від 07.12.2006 року ЄСПЛ наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58).

Статтею 7 СК України визначено необхідність забезпечення дитині можливості здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Статтею 150 СК України встановлено обов`язок батьків щодо виховання та розвитку дитини. Визначено, зокрема, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною освіти, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Частиною 1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Ті ж самі принципи закріплені Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959 року, відповідно п.6. та п.7 якої проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості. Якнайкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто відповідає за її освіту і навчання; ця відповідальність лежить насамперед на її батьках.

За змістом ст..155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені ч.1 ст.164 СК України.

У відповідності до п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Тлумачення п.2 ч.1 ст.164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини.

Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 07.12.2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57,58).

Пунктом 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» встановлено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Таким чином, обов`язок нести відповідальність за дитину, її фізичний і моральний розвиток, її соціальне буття, здійснення прав щодо її захисту покладено на батьків. Обставини справи свідчать про небажання відповідача займатися вихованням дитини, а саме відсутність будь-яких дій, які б свідчили про його намір змінити обставини свого життя та вчинити дії, спрямовані на виховання дитини. Доказів щодо спростування таких обставин в матеріалах справи немає.

Водночас Пленум Верховного Суду України в п.15 Постанови №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

ЄСПЛ в рішенні у справі «Савіни проти України» від 18.12.2008 р. звернув увагу на те, що при позбавленні батьківських прав треба підходити виважено і в найкращих інтересах дитини. Статтею 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на повагу до приватного і сімейного життя. Неврахування положень цієї норми міжнародного права при розгляді справ про позбавлення батьківських прав призводить до того, що в окремих випадках діти невиправдано стають соціальними сиротами. Завдання держави - захистити і підтримати сім`ю, а не позбавляти дитину права на виховання у родинному середовищі, навіть за складних життєвих обставин. ЄСПЛ у рішенні у справі «Савіни проти України» наголошує, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 вказаної Конвенції. Хоча національним органам надається певна свобода розсуду у вирішенні питань щодо встановлення державної опіки над дитиною, вони повинні враховувати, що розірвання сімейних зв`язків означає позбавлення дитини її коріння, а це можна виправдати лише за виняткових обставин. Сам той факт, що дитина може бути поміщена в середовище, більш сприятливе для її виховання, не виправдовує примусового відібрання її від батьків. У будь-якому разі передання дитини під державну опіку слід зазвичай розглядати як тимчасовий захід, здійснення якого має одразу припинятися, коли це дозволяють обставини. Отже, такий захід не може бути санкціонований без попереднього розгляду можливих альтернативних заходів і має оцінюватися в контексті позитивного обов`язку держави вживати виважених і послідовних заходів зі сприяння возз`єднанню дітей зі своїми біологічними батьками, дбаючи при досягненні цієї мети про надання їм можливості підтримувати регулярні контакти між собою та, якщо це можливо, не допускаючи розлучення братів і сестер.

Між сторонами виник спір щодо позбавлення відповідача ОСОБА_2 батьківських прав.

Частиною четвертою статті 206 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Отже, в даному випадку допускається обмеження прав особи, а процедура, підстави та правові наслідки позбавлення батьківських прав передбачені нормамиСімейного кодексу України(даліСК) (статті 164-167) і відповідач не заперечував проти позбавлення батьківських прав.

Зокрема, відповідно достатті 164СК України батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Тому, для суду є беззаперечним те, що втручання у право відповідача має законні підстави, які є чинними протягом періоду, який розглядається.

Так само суд знаходить, що втручання у право відповідача спрямоване на захист «прав і свобод» неповнолітньої дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судом за обставинами справи встановлено, що відповідачка життям дитини не цікавиться, участі у його вихованні не приймає, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; що свідчить про ухилення нею від виконання своїх батьківських обов`язків і виходячи із положеньстатей 164-167 СК є підставою для позбавлення батьківських прав.

Оцінюючи проблему забезпечення якнайкращих інтересівнеповнолітньої дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд підкреслює, що з огляду на те, що розлучення з батьками надає тяжкий вплив на дітей, таке розлучення повинно проводитися лише в крайньому випадку, наприклад, коли існує небезпека неминучого заподіяння дитині шкоди або в інших необхідних випадках; розлучення не повинно проводитися, якщо дитина може бути огороджена від розлучення за допомогою менш радикальних заходів. Перш ніж вдатися до розлучення, держава повинна надати батькам сприяння у виконанні ними своїх батьківських обов`язків і відновити або зміцнити здатність сім`ї піклуватися про свою дитину, за винятком тих випадків, коли розлучення необхідне в інтересах захисту дитини. Матеріальна скрута не можуть служити виправданням для розлучення дитини зі своїми батьками.

В ситуації, що розглядається з часу розлучення відповідачки з дитиною минув майже рік, відповідачка протягом тривалого часу не виявила бажання вчинити будь-які дії пов`язані з відновленням свого зв`язку із дитиною. Навіть в період знаходження даної справи в провадженні суду відповідачка жодним чином не продемонструвала суду свого бажання в поновленні сімейних стосунків з дитиною і в такій ситуації, на думку суду, без бажання відповідача держава позбавлена можливості посприяти їй у виконанні нею своїх батьківських обов`язків і відновленні або зміцненні здатності сім`ї.

Також, важливим для суду є те, що при позбавленні батьківських прав відповідачка, відносини, які склались між нею і дитиною не зміняться в бік розлучення її з дитиною, які разом не проживають протягом тривалого часу.

Навпаки, позбавлення батьківських прав змінить ситуацію в бік поліпшення піклування про малолітню дитину, що як наслідок буде сприяти захисту інших прав дитини.

Як підсумок, аналізу елементів, які впливають на визначення «якнайкращих інтересів дитини» суд зауважує, що в даних правовідносинах позбавлення батьківських прав буде сприяти інтересам неповнолітньої дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і в подальшому зможе гарантувати повну та ефективну реалізацію прав дитини.

Суд повторює, що важливим в даній ситуації є те, що позбавлення батьківських прав не призведе до відібрання дітей у матері, оскільки вона з ними не проживає протягом тривалого часу, так само даний захід не виключає можливість побачення матері із своїми дітьми.

Тобто, позбавлення батьківських прав відповідача фактично не змінить тривалу існуючу ситуацію між матір"ю та дитиною.

Окремо суд наголошує, що застосовуваний захід не є виключно безстроковим і відповідач має право у випадку зміни своєї поведінки на поновлення батьківських прав в порядку передбаченомуСК(стаття 169).

В даних правовідносинах судом були створені передумови для дотримання процедури вирішення питання про втручання в право відповідача в його сімейне життя та при визначенні «якнайкращих інтересів дитини».

Зокрема, враховуючи складність питання, що розглядається було призначено підготовче засідання, в яке були викликані всі сторони, була забезпечена участь в розгляді справи органів опіки та піклування, які мали можливість перевірити умови проживання дитини, питання вирішувалось з наданням можливості відповідачу як висловити свою думку, так і змінити своє відношення до виховання дітей.

Отже, зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, суд розцінює як ухилення від виховання дитини відповідачем, свідомого нехтування нею своїми обов`язками і не бажанням виконувати їх, що є підставою для позбавлення батьківських прав.

Виходячи з вищевикладеного, суд розглянувши справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, то з відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1211,20 грн. на користь держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 60, 76-81, 89, 141, 211, 263-265, ч.1ст. 354, 430 ЦПК України, ст.ст. 150, 152, 155, 164, 165, 166, 180,181,183,184, 191 Сімейного кодексу України,- суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області ( код ЄДРПОУ: 22528612, адреса знаходження: м. Хорол, вул. 1 Травня, буд. 4, Лубенського району Полтавської області) в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ), за участю третьої особи Служби у справах дітей виконавчого комітету Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області ( адреса знаходження : вул. 1 Травня,4 м. Хорол Лубенського району Полтавської області), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) про позбавлення батьківських прав , -задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по відношенню до її неповнолітньої дитини- доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1211,20 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складено 26.11.2024 року.

Суддя : О.В. Коновод

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123514126
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —548/889/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні