Справа № 562/2568/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" грудня 2024 р. Здолбунівський районний суд Рівненської області у складі: головуючого судді Ковалика Ю.А., при секретарі Щербак В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Здолбунів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Мізоцької селищної ради Рівненської області про позбавлення батьківських прав, зміну способу стягнення аліментів,
В С Т А Н О В И В:
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Мізоцької селищної ради Рівненської області, просила у хвалити рішення яким позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; збільшити розмір аліментів, які відповідач сплачує на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлений на підставі рішення Рівненського районного суду Рівненської області від 05 квітня 2017 року у справі №570/5539/16 до 1/4 частини (доходу), щомісячно до досягнення дитиною, повноліття починаючи з 25 липня 2024 року.
В обгрунтування своїх вимог позивач зазначила, що з відповідачем перебувала у шлюбі, який 05 квітня 2017 року розірвано. Від даного шлюбу мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає з позивачем. З часу окремого проживання відповідач не бере участі в утриманні дитини, вихованням не займається, не піклується про його духовний та моральний розвиток, стан здоров`я.
Рішенням Рівненського районного суду Рівненської області від 05.04.2017 стягнуто з відповідача на користь позивача аліменти на утримання сина, які він не сплачує, тому утворилася значна заборгованість. Відповідач неодноразово заявляв, що хоче відмовитися від сина ОСОБА_4 . З моменту стягнення аліментів минуло 7 років. Інфляція становить понад 75 %, значно змінилося матеріальне становище, а тому просить збільшити розмір аліментів на сина ОСОБА_4 з 450 грн. до 1/4 частини зарплати (доходу) платника, щомісячно. Вказані обставини змусили звертатися до суду з позовом про зміну способу стягнення аліментів та позбавлення батьківських прав.
Ухвалою суду від 12.08.2024 відкрито провадження у вказаній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 10.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, подала до суду заяву від 03.12.2024, якою підтримала позовні вимоги, просила розглянути справу без її участі, не заперечувала проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_2 на неодноразові виклики в судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові повідомлення та оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. Про причини неявки суд не повідомив та не подав відзив.
Представник третьої особи Служба у справах дітей Мізоцької сільської ради Рівненської області Козярець Т.В. в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, якою просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Враховуючи те, що у справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін та враховуючи те, що позивач не заперечує проти заочного розгляду справи, відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є відповідач ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження від 17.03.2010.
Рішенням Рівненського районного суду Рівненської області від 05.04.2017 (справа № 570/5539/16) стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_5 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у твердій грошовій сумі по 450 гривень, щомісячно, починаючи з 05 грудня 2016 року і до повноліття.
Зі змісту ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, а також зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона (він) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
З роз`яснень, які містяться в пунктах 15-17 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до характеристики з місця навчання дитини ОСОБА_3 , 2010 року народження, позивачка цікавиться його навчанням, постійно відвідує батьківські збори, відповідач участі у шкільному вихованні сина не приймає.
Згідно висновку органу опіки та піклування Мізоцької селищної ради Рівненської області рекомендується позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 батьківських прав щодо сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановлені судом обставини свідчать про ухилення ОСОБА_2 від виконання обов`язків з виховання та піклування щодо сина, що не заперечується відповідачем.
Оскільки позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дітей, таку сукупність обставин суд визнає достатньою підставою для позбавлення відповідача батьківських прав.
Щодо зміни способу стягнення аліментів, то суд виходить з такого.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; та інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до частини третьої статті 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
З врахуванням вищенаведених правових норм та заявлених позивачем вимог, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, шляхом зміни способу стягнення аліментів та стягнення з відповідача на користь позивача на утримання дитини аліментів у розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з дня набрання рішенням суду законної сили та до досягнення дитиною повноліття, що буде достатнім для забезпечення дитині належних умов для фізичного, духовного та культурного розвитку, а також відповідатиме чинному законодавству, не порушуючи також і інтересів і становища, як відповідача так і позивача.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 264-265, 268, 280-284 ЦПК України, ст.ст. 155, 164, 165, 166 Сімейного кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Змінити спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням Рівненського районного суду Рівненської області від 05 квітня 2017 року та стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з дня набрання рішенням суду законної сили та до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь держави (на рахунок (IBAN): UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача:Казначейство України (ЕАП) (Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
Третя особа: Служба у справах дітей Мізоцької селищної ради Рівненської області, місце знаходження: смт. Мізоч, вул. Т.Якимчука, 12 код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 43955908.
Суддя: Ю.А. Ковалик
Суд | Здолбунівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123514293 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Здолбунівський районний суд Рівненської області
Ковалик Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні