03.12.2024 Справа № 696/1173/24
Провадження № 2/696/342/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2024 року м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області у складі:
головуючої судді Білопольської Н.А.,
за участю секретаря Бондарь Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка в порядку загального позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін, справу за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області в особі Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
встановив :
Позивач ОСОБА_1 через свого представника адвоката Зачепу Л.О. звернувся до суду з позовом до Михайлівської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області в особі Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку розміром 2,44 га, кадастровий номер 7121885000:03:000:0234, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Райгородської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, та будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1 .
В серпні 2024 року позивач через свого представника звернувся до державного нотаріуса Кам`янської державної нотаріальної контори для оформлення спадкових прав після смерті свого батька, однак згідно з наданим нотаріусом Кам`янської державної нотаріальної контори роз`ясненням за № 215/01-16 від 17 серпня 2024 року позивач пропустив строк для прийняття спадщини.
Зазначив, що у встановлений шестимісячний строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що був мобілізований до лав Збройних Сил України на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» та брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Вважає, що вказані обставини підтверджують поважні, об`єктивні і незалежні від волі позивача причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на три місяці.
Ухвалою судді Кам`янського районного суду Черкаської області від 30 вересня 2024 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Відповідачу визначено строк для надіслання до суду відзиву на позовну заяву, позивачу- для надання відповіді на відзив.
Правом для надання відзиву відповідач не скористався.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2024 року у справі було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Зачепа Л.О. в судове засідання не з`явилися. Представником ОСОБА_3 подано до суду заяву про підтримання заявлених вимог та розгляд справи за відсутності сторони позивача.
Від відповідача секретаря Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області Луценко Н.А. надійшла заява, в якій вона просила провести розгляд справи без участі представника сільської ради, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.
Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу, у відповідності до ч. 2ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.
Суд,вивчивши матеріалисправи,дослідивши їхвсебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, вважає позовну заяву обґрунтованою татакою, що підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Згідноз ч. 1ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як передбаченоч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Кам`янським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 22 червня 2023 року, актовий запис № 243 (а.с. 8).
Як вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 12 січня 1996 року, виданого виконкомом Райгородської сільської Ради народних депутатів Кам`янского району Черкаської області, актовий запис № I, ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_1 , батьком якого є ОСОБА_2 (а.с. 9)
Із довідки, виданої Райгородським старостинським округом Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 185 від 15 серпня 2024 року, вбачається, що померлий ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно був зареєстрований в АДРЕСА_1 (а.с. 11).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 2,44 га, яка розташована на території Райгородської сільської ради Кам`янського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7121885000:03:000:0234 (а.с. 10).
Згідно з роз`ясненням Кам`янської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 17 серпня 2024 року № 215/01-16, наданим ОСОБА_4 , яка діє за довіреністю від імені ОСОБА_1 , посвідченою приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області 30 квітня 2024 року за реєстровим номером 2566, повідомлено про те, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (а.с. 12).
Як вбачається з довідки військової частини НОМЕР_3 Міністерства оборони України від 26 серпня 2024 року за № 2749, молодший сержант по мобілізації ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 з 02 березня 2022 року по теперішній час (а.с. 13).
З довідки військової частини НОМЕР_3 Міністерства оборони України від 22 серпня 2024 року за № 1/96/2112 вбачається, що ОСОБА_1 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (а.с. 14).
Згідно з військовим квитком серії НОМЕР_4 від 10 квітня 2017 року позивач ОСОБА_1 02 березня 2022 року був зарахований до в/ч НОМЕР_3 (а.с. 15-16).
За повідомленням Кам`янської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 23 листопада 2024 року № 304/01-16 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 спадкова справа в Кам`янській державній нотаріальній конторі не заводилась (а.с. 47). Так, у відповідності дост. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1ст. 1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
В силуст.ст. 1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування (ч. 2 ст. 1220 ЦК України), а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч. 1 ст. 1221 ЦК України).
В силу ст.ст. 1268-1270 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Натомість судом встановлено, що позивач названих вище вимог закону не дотримався та після відкриття спадщини не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно з п. 24 постанови ПленумуВерховного судуУкраїни від 30травня 2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст. 76 ЦПК Українидокази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
В той же час, у відповідності до ст.ст.1273-1275ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленогостаттею 1270 названого Кодексу, подавши відповідну заяву нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вважається, що відмовився від спадщини той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчить про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.ст. 1296-1298 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, яке видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.
Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом, не звертався до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадкового майна.
Таким чином, жодних доказів того, що в межах строку, наданого цивільним законом, позивач вчинив дії, які б свідчили про прийняття ним спадщини за законом, не надано, що, виходячи зі змісту ч. 1 ст. 1272ЦК України,слід вважати фактичним неприйняттям спадщини.
Причиною пропуску строку на прийняття спадщини вказано те, що з 02 березня 2022 року позивач був мобілізований до лав Збройних Сил України, тому ним пропущено строк звернення до нотаріуса з відповідною заявою. Сторона позивача вважає, що причини пропуску позивачем строку для подачі заяви про прийняття спадщини є вагомими та підлягають поновленню.
Пленум Верховного Суду України в п. 24постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Таким чином, позов про визначення додаткового строку на прийняття спадщини підлягає задоволенню у разі пропуску такого строку та доведення поважності причин пропуску строку, а мобілізація позивача до лав Збройних Сил України та участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,13,77,81,259,263-265,268, 352 ЦПК України, ст.ст.1270,1272 ЦК України, суд, -
ухвалив :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Михайлівської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області в особі Михайлівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визнати, що строк для прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , пропущено ОСОБА_1 з поважної причини.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк 3 (три) місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Строк для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно з п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_5 виданий 19 квітня 2024 року, орган, що видав, - 7126, РНОКПП: НОМЕР_6 .
Відповідач:Михайлівська сільська рада Черкаського району Черкаської області, місцезнаходження: вул. Героїв Майдану, 27, с. Михайлівка Черкаського району Черкаської області, 20825, код в ЄДРПОУ: 34176446.
Суддя Н.А. Білопольська
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123514548 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Білопольська Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні