Справа № 177/2688/24
Провадження № 2/177/1339/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
04 грудня 2024 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Лященко В.В.
за участю секретаря судового засідання Кантилович К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Кривому Розі Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №177/2688/24 за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Найдьонова Наталія Вікторівна, до Глеюватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання права на земельну частку (пай), суд
встановив:
У листопаді 2024 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що з 20.05.1993 року по 01.04.2000 року він працював в радгоспі ім. Шевченка Криворізького району Дніпропетровської області, який в 1995 році був реорганізований в колективне сільськогосподарське підприємство ім. Шевченка. У 1997 році йому, як члену колективного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка на підставі розпорядження Криворізької районної державної адміністрації № 359 від 05.06.1997 року було виділено земельну частку (пай), розміром 4,47 умовних кадастрових гектарів із земель КСП ім. Шевченка, розташованих на території Орджонікідзенської сільської ради Криворізькою району Дніпропетровської області та видано сертифікат на вказану земельну частку (пай). Однак оригінал сертифікату на земельну частку (пай) ним втрачено, державний акт на право власності на земельну ділянку на його ім`я не виготовлявся, отримати дублікат сертифікату він також не має можливості. У зв`язку з чим, позивач просить суд визнати за ним право на земельну частку (пай) розміром 4,47 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж в натурі (на місцевості), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Шевченка на території Глеюватської (Орджонікідзевської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Ухвалою суду від 18.11.2024 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
В судове засідання позивач та представник позивача не з`явилися, представник позивача заявою від 04.12.2024 просила розглянути справу без її участі, на позовних вимогах наполягала.
Представник Глеюватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, заявою від 20.11.2024 року просив справу розглянути за його відсутності, відзив на позов не подав. При ухваленні рішення покладався на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти та відповідні ним правовідносини.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З 20.05.1993 року по 01.04.2000 року ОСОБА_1 працював в радгоспі ім. Шевченка Криворізького району Дніпропетровської області, що підтверджується записом в трудовій книжці.
Радгосп ім. Шевченка Криворізького району Дніпропетровської області в 1995 році був реорганізований в колективне сільськогосподарське підприємство ім. Шевченка.
У 1997 році ОСОБА_1 на підставі розпорядження Криворізької районної державної адміністрації № 359 від 05.06.1997 року виданий сертифікат серії ДП №0055444 на земельну частку (пай), розміром 4,47 умовних кадастрових гектарів із земель КСП ім. Шевченка, розташованих на території Орджонікідзенської сільської ради Криворізькою району Дніпропетровської області, межі цієї частки в натурі (на місцевості) не визначені.
Оригінал сертифікату на земельну частку (пай) ОСОБА_1 було втрачено, у зв`язку з чим в газеті «Домашня газета» за № 46 від 13 листопада 2024 року опубліковано оголошення про те, що втрачений сертифікат на земельну частку (пай) серії ДП № 0055444 на ім`я ОСОБА_1 вважати недійсним.
В листі відділу № 4 управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області зазначено, що відповідно до копії списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства «ім. Шевченка», що є додатком до державного акту на право колективної власності на землю, ОСОБА_1 значиться під номером 629. Згідно копії Книги реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) членів КСП «ім. Шевченка» Криворізького району Дніпропетровської області ОСОБА_1 значиться під номером 0444.
Рішенням Орджонікідзенської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 29.07.2016 «Про перейменування органу місцевого самоврядування виконавчого органу та посадових осіб», Орджонікідзенську сільську раду Криворізького району Дніпропетровської області перейменовано на Шевченківську сільську раду Криворізького району Дніпропетровської області.
Рішенням від 09.07.2019 Шевченківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області «Про добровільне об`єднання територіальних громад» територіальні громади Шевченківської сільської ради об`єднано з територіальними громадами Глеюватської сільської ради в Глеюватську сільську територіальну громаду.
На підставі рішення Глеюватської сільської ради від 19.01.2020 розпочато процедуру реорганізації Шевченківської сільської ради шляхом приєднання до Глеюватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Згідно п. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Відповідно до п. 5 вказаного Порядку, видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Згідно п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України(в ред. 2002 року), сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму ВС № 7 від 16.04.2004 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку ( пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Аналогічна позиція сформована у постановах ВС від 17.03.2020 у справі № 396/1683/18-ц, від 29.09.2021 у справі № 686/14921/19.
Тобто, особа набуває право на земельну частку (пай) за одночасного існування таких умов: на момент розпаювання землі КСП (одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю) особа працює у вказаному КСП (або є пенсіонером і залишається членом КСП), є членом КСП, та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Згідно з частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі, втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до приписів ст.41Конституції України та п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні. Пунктом 1 ч. 2 ст.16ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвеціїї про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до вимог ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно з вимогами ст.55Конституції України та ст.ст. 15, 16ЦК України кожна особа має право на захист судом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За таких встановлених у судовому засіданні обставин, суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог та поданих доказів які оцінені судом в їх сукупності, приймає рішення про задоволення позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право на земельну частку (пай) розміром 4,47 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж на місцевості, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Шевченка на території Глеюватської (Орджонікідзевської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя В.В.Лященко
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123517711 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Лященко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні