Рішення
від 27.09.2024 по справі 636/7250/23
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 636/7250/23 Провадження № 2/636/882/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2024 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі: головуючого - судді Гніздилова Ю. М., за участю секретаря судового засідання Кисловської О.О., розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Чугуїв в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 636/7250/23, провадження № 2/636/882/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Чугуївської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин та визнання права на власності,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Чугуївської міської ради Харківської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на власності, обґрунтовуючи свої вимоги таким.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , з якою вона фактично проживала однією сім`єю, після смерті якої відкрилася спадщина за законом на частину житлового будинку, яку вона має намір прийняти. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, немає. Після смерті ОСОБА_2 позивачка звернулася з заявою до нотаріальної контори для оформлення спадщини, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутня державна реєстрація права власності на будинок та відсутні родинні відносини між нею та померлим та запропоновано звернутися до суду для визнання права власності на будинок.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надавши до суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача - Чугуївської міської ради Харківської області у судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву, в якій не заперечував проти задоволення позову, просив справу розглянути за відсутності представника міської ради.

За результатами судового провадження на підставі повідомлених позивачем обставин справи та наданих ним доказів, встановлені такі фактичні обставини та спірні правовідносини.

Відповідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 30 серпня 2022 року, виданого Оболонським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Чугуїв, у віці 76 років.

Відповідно до свідоцтва про народження № НОМЕР_2 від 02 лютого 1959 року ОСОБА_3 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , батько ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_5 .

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 25 жовтня 2024 року, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Чугуєву реєстраційної служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстрували шлюб 25 жовтня 1989 року, про що складено відповідний актовий запис за № 318.

Відповідно до свідоцтва про право власності виданого 04 листопада 2003 року Відділом житлово-комунального господарства, будівництва та комунальної власності виконавчого комітету Чугуївської міської ради ОСОБА_2 належить на праві приватної спільної власності квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 03 травня 2006 року, посвідченого нотаріусом Чугуївської державної нотаріальної контори Харківської області спадкоємцями зазначеного в заповіті нерухомого майна, а саме: житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_2 та ОСОБА_9 по частці кожному.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 23 вересня 2022 року, прийняла спадщину за законом, відповідно до діючих положень ЦК України.

Відповідно до довідки № С-18/34-ца виданої заступником голови керуючого справами виконавчого комітету, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідно до інформації № 1212/02-17 наданої Чугуївською нотаріальною конторою Харківської області виданого 20 липня 2023 року, ОСОБА_1 відмовлено у оформленні права на спадщину, оскільки відсутній будь-які документи, що підтверджують родинні відносини з ОСОБА_2 ..

Статтею 293 ЦПК Українипередбачено, що суд в порядку непозовного цивільного судочинства може розглядати справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Частиною 2ст. 315 ЦПК України, визначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»роз`яснено, що, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення Факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Суд, дослідивши наявні в справі докази та проаналізувавши вищезазначені факти, приймаючи до уваги, що ОСОБА_1 позбавлена можливості у здійсненні права на спадкування в інший спосіб, крім встановлення у судовому порядку факту постійного проживання зі спадкодавцем, приходить до висновку про встановлення факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно дост. 1277 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На підставіст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихст. 1259 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).

Стаття 1270 ЦК України встановлює для прийняття спадщини строк у 6 (шість) місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За положеннями ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право не визнається іншою особою, а також втрати ним документа, який посвідчує право власності.

Пленум Верховного Суду України у своїй постанові за № 5 від 07 лютого 2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» констатує факт того, що відповідно до ст. 41 Конституції України та п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321 ЦК України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом. Враховуючи, що згідно зі ст. 92 Конституції України правовий режим власності визначається виключно законами України, то інші нормативно-правові акти, які обмежують права власника і не мають ознак закону, не підлягають застосуванню.

На підставі вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

За приписами п. 4.15 п. 4 Глави 10 Розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» - відсутність оригіналу правовстановлюючого документа є перешкодою позивачу в нотаріальному оформленні своїх спадкових прав.

Згідно з наказом Міністерства юстиції України за № 914/5 від 26 травня 2009 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об`єкти нерухомого майна на підставі рішень судів» - рішення судів про визнання права власності на об`єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об`єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об`єкти нерухомого майна.

Згідно з ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до ч. 3ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1ст. 10 ЦПК України, суд при розгляді справ керується принципом верховенства права.

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 3ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

При цьому, відповідно до вимог ч. 2ст. 206 ЦПК Українисуд роз`яснює відповідачу наслідки визнання позову, передбачені ч. 4 цієї статті.

Судом також встановлено, що визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

За таких обставин справи, враховуючи, що позивачка позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на частину житлового будинку після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом звернення до нотаріальної контори через те, що відсутній належно посвідчений правовстановлюючий документ, що підтверджував би право власності на житловий будинок, суд приходить до висновку про задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4,10,11, 12, 13,76-89,133,141, 200, 206,258-259, 263-265, 268, 272, 273, 352, 354 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Чугуївської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин та визнання права на власності - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 як між двоюрідною племінницею та двоюрідною тіткою.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті двоюрідної тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті двоюрідної тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2ст. 358 ЦПК України.

Суддя Ю. М. Гніздилов

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.09.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123518049
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —636/7250/23

Рішення від 27.09.2024

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

Ухвала від 04.01.2024

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Гніздилов Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні