Рішення
від 29.11.2024 по справі 442/9454/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/9454/24

Провадження №2/442/2173/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого судді Хомика А.П.

з участю секретаря судового засідання Лужецької С.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні в місті Дрогобичі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Східницької селищної ради Львівської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -

встановив:

11.11.2024 позивачка звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 79 років помер її батько ОСОБА_2 . Після смерті батька відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок на АДРЕСА_1 , у якому він проживав до дня своєї смерті. За життя батько заповіту не складав, тому вона, його дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , належить до першої черги спадкоємців за законом.

14 жовтня 2024 року вона звернулася до державного нотаріуса Дрогобицької державної нотаріальної контори Львівської області Кушніра О.І. із заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька. Після вивчення документів наданих нею на підтвердження належності вищевказаного житлового будинку спадкодавцю, нотаріус з`ясував, що відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок на АДРЕСА_1 , а також реєстрація права власності на даний будинок на ім`я спадкодавця. За таких обставин, 14 жовтня 2024 року державний нотаріус виніс Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом і рекомендував звернутися до суду з питань оформлення спадкових прав на вищевказане майно.

Позивачка подала заяву, в якій просить слухати справу без її участі. Позовні вимоги підтримує, просить їх задоволити.

Представник відповідача селищний голова Східницької селищної ради Львівської області І.Піляк подав заяву, в якій просить розглядати справу без участі їх представника. Щодо задоволення позову не заперечує.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Як стверджується матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 батько позивачки ОСОБА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 , Свідоцтвом про укладення шлюбу Серія НОМЕР_2 , Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 , виданим виконавчим комітетом Старокропивницької сільської ради Львівської області.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 ) загальною площею - 64,6 кв. м., житловою - 43,1 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами, 1953 року побудови.

Як вбачається з довідки виконавчого комітету Східницької селищної ради від 04.11.2024 №991, згідно погосподарської книги №01 на 1986-1990 роки виконавчого комітету Старокропивницької сільської ради Дрогобицького району Львівської області, зроблено запис: Особовий рахунок № НОМЕР_4 , що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на вказаний період, де і проживав до дня своєї смерті, зазначений як голова домогосподарства на АДРЕСА_1 (який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ). Рік побудови 1953 рік. ОСОБА_1 дочка голови домогосподарства, а саме: ОСОБА_2 . Рік побудови 1953.

З довідки КП ЛОР «ДМБТІ та ЕО» від 02.10.2024 №2292/1 встановлено, що згідно даних технічного архіву проведено інвентаризацію житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Загальна площа 64,6 в.м., житлова 43.1 кв.м. ( житлових кімнат 3, кухонь -1). Право власності і на житловий будинок не зареєстровано. Інвентаризаційна вартість будинку становить 304291,00грн.

Згідно з технічним паспортом на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , виготовленого КП ЛОР «ДМБТІ та ЕО», загальна площа даного дерев`яного будинку - 64,6кв.м, житлова - 43,1кв.м, рік побудови будинку - 1953рік.

Оскільки ОСОБА_2 помер у 1993 році, то спадщина відкрилась під час дії ЦК УРСР 1963 року.

Згідно ст. 525 ЦК УРСР 1963 року часом відкриття спадщини визначається день смерті спадкодавця.

Відповідно до ст.548 ЦК УРСР (1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Ст. 548 ЦК УРСР прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з часу відкриття.

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР (1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ст.549 ЦК УРСР (1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Згідно роз`яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2007 року п.1 у разі відкриття спадщини до 1 січня 2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні норми ЦК УРСР 1963 року, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Крім того, ні стаття 561 ЦК УРСР, ні стаття 1298 ЦК України, які передбачають право спадкоємця на одержання свідоцтва про право на спадщину, не містять обмежувального строку одержання такого свідоцтва.

Згідно ст. 328 ч.2 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до п.11 ч.1 ст.346 ЦК України, однією з підстав припинення права власності є смерть власника.

Згідно Листа міністерства юстиції України від 21.02.2005 року за № 19- 32/319, у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності, на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частинами 1, 3 статті 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Враховуючи п. 9 Розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна (прийняття в експлуатацію об`єкта будівництва, закінчені будівництвом до 05.08.1992 року) є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатами його технічної інвентаризації (Лист Міністерства юстиції від 23.02.2016 року №8.4-35//18/1 «Щодо державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, збудованих до 05 серпня 1992 року»).

26.09.2024 року КП Львівської обласної ради «Дрогобицького МБТІ та ЕО» був виготовлений технічних паспорт на будинок АДРЕСА_1 .

Згідно Листа міністерства юстиції України від 21.02.2005 року за № 19- 32/319, у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності, на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкюємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.

Відповідно до пункту 3.1 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків 1 та II категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства від 24.06.2011 року №91, документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

Згідно ст. 66-69 ЗУ "Про нотаріат", п. 4.15 Глави 10 Порядку вчинена нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Відповідно до абзацу 2 п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Вимогами ст. 392 ЦК України та наданих до неї роз`яснень у листі ВССУ № 24- 753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке праве оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Окрім того, у згаданому листі зазначено, ще визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Отже, якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14.10.2024 року вбачається, що державним нотаріусом Першої Дрогобицької нотаріальної контори Кушнір А.І. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , оскілки нею не подано документу, що посвідчує право власності спадкодавця на вказаний будинок.

Отже, враховуючи те, що спадковий будинок побудований ще в 1953 році, спадкодавець не оформив право власності на такий, однак про належність йому будинку свідчать докази, зокрема, довідки сільської ради, а також враховуючи ту обставину, що нотаріусом відмовлено позивачу в оформленні спадкового майна після смерті батька, вона є єдиним спадкоємцем першої черги за законом, вчинила усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, вступила в правління майном, спадщину прийняла, звернулась до нотаріуса з заявою про відкриття спадкової справи, але з незалежних від неї причин у видачі такого їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, то суд вважає, що є всі підстави для визнання за позивачкою права власності на спірний будинок.

Керуючись ст. ст.10,12,81,141, ч. 4 ст.206,258,263-265,268ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок, загальною площею 64,6кв.м, житловою площею 43,1кв.м, з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний код: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Східницька селищна рада Львівської області, ЄДРПОУ: 26359951, адреса: вул. Золота Баня, 3, смт. Східниця Дрогобицького району Львівської області.

Суддя Хомик А.П.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123523482
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —442/9454/24

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні