Справа № 161/14324/24
Провадження № 2/161/3989/24
У Х В А Л А
04 грудня 2024 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого судді Рудська С.М.
при секретарі Коржик Н.С.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за повозом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про виділ в натурі частки майна з права спільної часткової власності
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Луцького міськрайонного суду Волинської області перебуває цивільна справа № 161/14324/24, предметом якої є виділ в натурі в приватну власність ОСОБА_3 належних їй 145/200 частин житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 93.6 кв.м, житловою площею 73.3 кв.м., з урахуванням прибудови «а», ганку a1, а також господарських та побутових будівель і споруд: літня кухня Б-1, сарай В-1, сарай «в», погріб з шийкою Г, огорожа № 1, колодязь № 2, із виокремленням приміщень, які будуть зазначені за наслідками проведення судової будівельно-технічної експертизи, а також припинення режиму спільної часткової власності сторін на вказаний об`єкт нерухомого майна.
В підготовчому засіданні представником позивача було заявлено клопотання, відповідно до якого вона просить: витребувати у Луцької районної державної нотаріальної контори Волинської області копію свідоцтв про право на спадщину, які видавалися після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; призначити комплексну судову оціночно-будівельну та будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Волинському відділенню Львівського НДІСЕ, а на її вирішення поставити питання, які стосуються визначення вартості спірного об`єкту нерухомого майна, а також варіанти виділу із нього приміщень відповідно до належних його співвласникам часток, у тому числі з урахуванням компенсації та здійснення перебудов. Додатково зазначила, що задоволення вказаного клопотання необхідне для доведення тих обставин, якими обгрунтовуються заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача в підготовчому засіданні заперечував щодо задоволення вищевказаних клопотань, оскільки він вважає позов необгрунтованим.
Заслухавши думку сторін з приводу заявлених клопотань, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Щодо заявлених вимог про витребування доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 84 ЦПК України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 84 ЦПК України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Як було встановлено, спір в цивільній справі № 161/14324/24 стосується житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який перебуває у спільній частковій власності ОСОБА_3 , якій належить 145/200 часток майна, а також, як зазначає позивачка у своєму позові, ОСОБА_4 та неповнолітнім дітям ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , яким належить 55/200 часток майна.
Зі змісту позову також слідує, що неповнолітні ОСОБА_5 та ОСОБА_6 набули право власності на спірне майно шляхом спадкування після смерті їх батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З метою підтвердження вищевказаної обставини представник позивача просить витребувати у Луцької районної державної нотаріальної контори Волинської області копію свідоцтв про право на спадщину, які видавалися після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На переконання суду, за загальним принципом диспозитивності при здійсненні судочинства кожен учасник справи розпоряджається своїми правами щодо доведення обставин, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, на власний розсуд.
Зокрема, заявляючи клопотання про витребування доказів, представник позивача у такий спосіб фактично вчиняє процесуальні дії зі своєї сторони щодо збирання доказів для доведення обставин, якими він обґрунтовує заявлені позовні вимоги, що в повній мірі відповідає принципу змагальності сторін.
На переконання суду, витребуванню у Луцької районної державної нотаріальної контори Волинської області підлягають копії усіх основних документів, які містяться в матеріалах спадкової справи, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки дана інформація безпосередньо стосується предмету спору та така не може бути поданою стороною позивача самостійно, оскільки містить нотаріальну таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходяться докази, повинна надати їх на вимогу суду.
Частиною 7 ст. 84 ЦПК України передбачено, що особи, які не мають можливості подати доказ який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 8 ст. 84 ЦПК України визначено, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Згідно з ст. 143 ЦПК України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених у суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства. Заходи процесуального примусу застосовуються судом шляхом постановлення ухвали.
Суд вважає за необхідне роз`яснити відповідальним посадовим особам Луцької районноїдержавної нотаріальноїконтори Волинськоїобласті про можливість постановлення судом ухвали про застосування заходів процесуального примусу, передбачених ЦПК України, у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин.
Щодо заявлених вимог про призначення експертизи.
Зі змісту ст. 76 ЦПК України слідує, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, на підставі висновків експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 102 ЦПК України висновок експерта це докладний опис проведених експертних досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, постановлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Як встановлено судом, у своєму позові ОСОБА_3 , з-поміж іншого, просить здійснити виділ в натурі в іі приватну власність належні їй 145/200 частин житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 93.6 кв.м, житловою площею 73.3 кв.м., з урахуванням прибудови «а», ганку a1, а також господарських та побутових будівель і споруд: літня кухня Б-1, сарай В-1, сарай «в», погріб з шийкою Г, огорожа № 1, колодязь № 2.
Враховуючи, що для правильного вирішення справи потрібні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд вважає, що у даному випадку є необхідність у призначенні у справі комплексної судової оціночно-будівельної та будівельно-технічної експертизи.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Суд вважає за необхідне на вирішення експерта поставити питання, запропоновані представником позивача у письмовому клопотанні про призначення судової експертизи від 04.12.2024 року, примірник якого долучено до матеріалів справи, оскільки вирішення саме цих питань, на думку суду, дозволить встановити обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 3 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Проведення судової експертизи у даній справі суд вважає за необхідне доручити Волинській філії Львівського НДІСЕ.
Відповідно доп.5ч.1ст.252ЦПК Українисуд можеза заявоюучасника справи,а такожз власноїініціативи зупинитипровадження усправі увипадку призначення судом експертизи.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Оскільки проведенняданої експертизиможе зайнятизначний час,суд вважаєдоцільним начас проведенняекспертизи провадженняу справізупинити.
Керуючись ст.ст. 84, 103, 104, 252, 253, 258-260, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника позивача адвоката Булат Ю.В. про витребування доказів та про призначення комплексної судової оціночно-будівельної та будівельно-технічної експертизи задовольнити.
Витребувати у Луцької районної державної нотаріальної контори Волинської області (код ЄДРПОУ: 05465962) копію матеріалів спадкової справи, яка відкрилася після смерті ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Надіслати на адресу Луцької районної державної нотаріальної контори Волинської області (43006, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Винниченка, 67, офіс, 308) копію даної ухвали для виконання.
Зобов`язати Луцьку районну державну нотаріальну контору Волинської області надати докази, зазначені в даній ухвалі в строк до 03 січня 2025 року.
Попередити посадових осіб Луцької районної державної нотаріальної контори Волинської області про наслідки ненадання доказів, відповідно до ч. 8 ст. 84 ЦПК України.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про виділ в натурі частки майна з права спільної часткової власності комплексну судову оціночно-будівельну та будівельно-технічну експертизу на вирішення якої поставити питання:
1) яка вартість житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 93.6 кв.м, житловою площею 73.3 кв.м., з урахуванням прибудови «а», ганку a1, а також господарських та побутових будівель і споруд: літня кухня Б-1, сарай В-1, сарай «в», погріб з шийкою Г, огорожа № 1, колодязь № 2?
2) чи є технічна можливість виділу в натурі власнику 145/200 часток та власнику 55/200 часток житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 93.6 кв.м, житловою площею 73.3 кв.м., з урахуванням прибудови «а», ганку a1, а також господарських та побутових будівель і споруд: літня кухня Б-1, сарай В-1, сарай «в», погріб з шийкою Г, огорожа № 1, колодязь № 2, у тому числі з можливістю відхилення від ідеальних часток співвласників?
3) які можливі варіанти виділу в натурі власнику 145/200 часток та власнику 55/200 часток житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 93.6 кв.м, житловою площею 73.3 кв.м., з урахуванням прибудови «а», ганку a1, а також господарських та побутових будівель і споруд: літня кухня Б-1, сарай В-1, сарай «в», погріб з шийкою Г, огорожа № 1, колодязь № 2, у тому числі з можливістю відхилення від ідеальних часток співвласників та проведення добудови будь-ким із них?
4) у разі неможливості виділу в натурі власникам 145/200 часток та 55/200 часток житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зазначити, яка грошова компенсація, в якому розмірі та якому зі співвласників майна, підлягає сплаті у разі відхилення від ідеальної частки?
5) які перепланування чи добудови, в разі необхідності, необхідно провести тому чи іншому співвласнику, при зазначені варіантів виділу в натурі 145/200 часток та 55/200 часток житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ?
Проведення експертизи доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Червоного Хреста, 16.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України за дачу завідомо неправдивих висновків або відмову від виконання покладених на них обов`язків.
Обов`язки по оплаті експертизи покласти на позивачку ОСОБА_3 (адреса проживання: АДРЕСА_2 ).
Роз`яснити особам, які беруть участь в справі, що у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Надати у розпорядження експертів матеріали цивільної справи № 161/14324/24.
Встановити строк проведення експертизи 60 календарних днів з дня отримання матеріалів цивільної справи.
На час проведення експертизи провадження в справі зупинити.
Ухвала в частині витребування доказів оскарженню не підлягає.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення ухвали відповідно до ч. 6ст. 259 ЦПК України з дня складення ухвали в повному обсязі.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на ухвалу суду. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвали складений 05 грудня 2024 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123528640 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Рудська С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні