гСправа № 187/2205/24 Провадження № 2-з/0187/35/24
ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про повернення заяви без розгляду
"05" грудня 2024 р. суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Соловйов І.М., розглянувши в селищі Петриківка матеріали заяви адвоката Іванченко Альони Леонідівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі до подання позовної заяви ОСОБА_1 про встановлення факту одноосібного утримання та виховання дитини ОСОБА_2 ,-
Встановив:
04.12.2024 (документ сформовано в системі «Електронний суд» 03.12.2024) до Петриківського районного суду Дніпропетровської області надійшла заява адвоката Іванченко Альони Леонідівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову.
Як зазначила заявниця, нею готується позовна заява про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини ОСОБА_2 . Предметом позову, що буде подано є встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини, що тягне за собою право на відстрочку.
Учасниками справи визначено:
-Позивач (заявник) ОСОБА_1 ;
-Відповідачі: ОСОБА_3 , Відділ 1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
-Третя особа: Служба у справах дітей Петриківської селищної ради.
Заявник зазначає, що дитина проживає разом із батьком, який піклується про дитину, бере участь у її вихованні та утриманні, забезпечує дитині достатній рівень освіти, в той час коли мати самоусунулася від виховання й утримання дитини, тобто фактично дитина перебуває на самостійному вихованні та утриманні батька.
Відповідно до законодавства батько чи мати, які одноосібно утримують та виховують дитину мають право на ряд пільг:
- отримання відстрочки від мобілізації, Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (стаття 23) визначає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду.
- державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям/батькам.
- у сфері трудового законодавства одинокі батьки мають право на додаткову (соціальну) відпустку тривалістю 10 днів без урахування святкових та неробочих днів.
Забезпечення мобілізації в Україні є надважливим завданням у воєнний час, однак, у даному випадку, мобілізація має становити баланс між приватним інтересом мобілізованого та його дитиною та публічним інтересом держави. Віднайти такий баланс у разі спору можливо лише за наслідками розгляду справи по суті та прийняття судового рішення.
У зв`язку з цим просить забезпечити позов до пред`явлення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти будь-які дії, пов`язані з мобілізацією, призовом та відправкою ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації до моменту набрання законної сили рішенням у справі за позовом ОСОБА_1 про встановлення факту одноосібного утримання та виховання дитини ОСОБА_2 .
Перевіривши заяву про забезпечення позову у справі на відповідність вимогам процесуального законодавства, суд зазначає, що за змістом статті 183 ЦПК України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України);
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, що вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Згідно ч. 4 ст. 183 ЦПК України, суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Окрім цього, статтею 151 ЦПК України визначені особливості, які пред`являються до змісту і форми заяви про забезпечення позову.
Так, зокрема, заява про забезпечення позову подається в письмовій формі, підписується заявником і повинна містити: 1) найменування суду, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) ціну позову, про забезпечення якого просить заявник; 6) пропозиції заявника щодо зустрічного забезпечення; 7) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Згідно з ч.1 ст.149 ЦПК України, суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 149 ЦПК України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Згідно ч.1 ст.152 ЦПК України, заява про забезпечення позову подається: до подання позовної заяви - за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом для відповідного позову, або до суду за місцезнаходженням предмета спору - якщо суд, до підсудності якого відноситься справа, визначити неможливо; одночасно з пред`явленням позову - до суду, до якого подається позовна заява, за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
Як зазначила заявниця, нею готується позовна заява про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини ОСОБА_2 . Предметом позову, що буде подано є встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини, що тягне за собою право на відстрочку.
Виходячи зі змісту предмету позову, заявник планує подання заяви (заявник визначає її як позовна заява) про встановлення факту, що має юридичне значення - факт самостійного виховання дитини батьком.
При цьому встановлення фактів, що мають юридичне значення здійснюється судом в порядку окремого провадження.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд зауважує, що вжиття заходів забезпечення позову можливе лише у позовному провадженні, яким не є окреме провадження, тобто чинним законодавством не передбачено вжиття вказаних заходів в окремому провадженні.
Однак, слід звернути увагу на правову позицію Великої Палати Верховного Суду викладену в постанові від 11.09.2024 по справі №201/5972/22.
Так, у справі, яка переглядалася, заявник просив установити факт самостійного виховання ним дитини. В постанові суд зазначив, що доведення факту одноосібного виховання дитини батьком пов`язане з настанням (існуванням) обставин, за яких мати не виконує своїх батьківських обов`язків щодо дитини, стосується зміни обсягу сімейних прав або невиконання одним із батьків батьківських обов`язків (у тому числі умисного) та безумовно впливає на права й інтереси самої дитини, а також зумовлює відповідні правові наслідки, визначені законом. Такий факт одноосібного виховання дитини одним із батьків не може встановлюватись у безспірному порядку або за домовленістю батьків дитини, в тому числі на підставі укладеного між ними договору або на підставі судового рішення, ухваленого за правилами окремого провадження, оскільки в такому питанні завжди існуватиме загроза порушення принципу дотримання найкращих інтересів дитини. Факт, про встановлення якого просив заявник, не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника.
Визначаючи, чи пов`язується з встановленням факту виникнення у заявника певних цивільних прав та обов`язків, суд застосовує положення статті 1 ЦК України. За змістом частини першої статті 1 ЦК України, цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників (цивільні відносини). Тобто цивільними є відносини, які відповідають наведеним критеріям.
Факт самостійного виховання дитини одним із батьків, відсутності участі іншого з батьків у вихованні дитини може бути встановлений у мотивувальній частині рішення суду у цивільній справі при вирішенні у порядку позовного провадження спору щодо позбавлення особи батьківських прав, визначення місця проживання дитини, відібрання дитини тощо.
Такого предмету позову в заяві про забезпечення позову до подання позовної заяви, заявником не зазначається.
Відповідно до ч. 10 ст. 153 ЦПК України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 151 цього Кодексу, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
З огляду на вище вказане, заявником фактично не визначено предмет майбутнього позову, тобто не дотримано вимог ст. 151 ЦПК України, що перешкоджає подальшому розгляд заяви про забезпечення позову, тому ця заява підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 182-183, 258, 260, 261, 270, 353 ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву адвоката Іванченко Альони Леонідівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі до подання позовної заяви ОСОБА_1 про встановлення факту одноосібного утримання та виховання дитини ОСОБА_2 повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Повний текст судового рішення складено 05.12.2024.
Суддя І.М. Соловйов
Суд | Петриківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123529630 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Петриківський районний суд Дніпропетровської області
Соловйов І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні