Рішення
від 26.11.2024 по справі 293/1124/24
ЧЕРНЯХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/1124/24

Провадження № 2/293/482/2024

26 листопада 2024 рокуселище Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Збаражського О.М.,

за участю секретаря судового засідання Крисюк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Черняхів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

І. СУТЬ СПРАВИ

26.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до Черняхівського районного суду Житомирської області із позовом до Високівської сільської ради Житомирського району, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в якому просить визнати за ним право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у власності реформованого CAT «Осники», яке розташоване с.Осники Житомирського району Житомирської області, розміром 3,66 в умовних кадастрових гектарах в порядку спадкування після смерті - ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Осники Черняхівського району Житомирської області померла його мати ОСОБА_5 . Позивач прийняв спадщину після смерті матері шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, однак, звернувшись до приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), отримав відмову у видачі свідоцтва, у зв`язку із неможливістю визначити коло спадкоємців на підставі поданих ним документів після смерті ОСОБА_5 .

В позасудовому порядку позивач не має можливості оформити право на спадщину після смерті матері, тому змушений звернутись до суду за захистом своїх спадкових прав.

ІІ. ПРОЦЕДУРА та КОРОТКІ ПОЗИЦІЇ СТОРІН

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №293/1124/24 передано судді Збаражському О.М. для розгляду.

02.09.2024 ухвалою Черняхівського районного суду Житомирської області відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду у порядку загального позовного провадження з викликом сторін. Підготовче засідання призначено на 30.09.2024.

30.09.2024 ухвалою суду постановлено витребувати спадкову справу, заведену до майна матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Осники Черняхівського району Житомирської області. Підготовче засідання відкладено на 29.10.2024.

28.10.2024 до суду надійшла копія спадкової справи, заведена до майна ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

29.10.2024 ухвалою Черняхівського районного суду Житомирської області підготовче провадження закрито. Судовий розгляд справи по суті призначений на 26.11.2024.

24.11.2024 сторони в судове засідання не прибули, про дату час та місце проведення судового засідання повідомлені встановленим порядком. Згідно заяви від 30.09.2024 позивач просив справу розглядати без його участі.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 11.09.2024 звернулись до суду із заявами про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 визнали в повному обсязі.

Високівська сільська рада представника в судове засідання не направила, згідно поданої заяви від 30.10.2024 просила розглянути справу без участі їх представника. Згідно поданої заяви від 10.09.2024 позовні вимоги не визнала.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

В судовому засіданні 26.11.2024 суд розглянув справу та ухвалив рішення.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Осники Черняхівського району Житомирської області померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.10).

На підставі рішення Черняхівської районної державної адміністрації від 24.07.1996 за №237, ОСОБА_5 16.05.2017 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) виданого громадянину України - члену колективного сільськогосподарського підприємства (сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства) серії РН №150076, відповідно до якого ОСОБА_5 набула право на земельну частку (пай) розміром 3,66 в умовних кадастрових гектарах, в сільськогосподарському акціонерному товаристві «Осники» с.Осники, Черняхівського району Житомирської області (а.с. 13).

Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Високівської сільської ради Черняхівського району Житомирської області від 16.03.2021 за №388, ОСОБА_5 до дня смерті проживала та була зареєстрована в житловому будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини разом із нею в даному будинку проживав та був зареєстрований її син ОСОБА_1 (а.с.11).

Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області 05.03.2024 за №129, діти померлої ОСОБА_5 ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , ОСОБА_3 фактично прийняли спадщину в шестимісячний термін після смерті матері, вступивши в управління та володіння спадковим майном (а.с.12).

Згідно матеріалів спадкової справи №51/2024 заведеної приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Драч Н.В. до майна померлої ОСОБА_5 , спадкоємцем після ОСОБА_5 є її син ОСОБА_1 , який прийняв спадщину за заявою від 03.04.2024 (а.с.55).

Родинні відносини позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_5 підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_2 (а.с.9).

27.05.2024 постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що знаходиться в колективній власності САТ «Осники», с.Осники, Житомирського району Житомирської області, розміром 3,66 в умовних кадастрових гектарах, після смерті матері ОСОБА_5 , у зв`язку із неможливістю визначити коло спадкоємців на підставі поданих ОСОБА_1 документів (а.с.7-8).

IV. ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР від 18.07.1963 (далі - ЦК Української РСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Згідно ч.1 ст.524 ЦК України в редакції 1963 року, яка діяла на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Статтею 548 ЦК Української РСР визначено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Статтею 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч.1 ст. 1261 ЦК України).

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).

V. ОЦІНКА та МОТИВИ СУДУ

Позивач звернувся із даним позовом та просив визнати за ним право власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, що належала його матері ОСОБА_5 .

Ступінь родинних відносин померлої та позивача ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи.

Право на земельну частку (пай) розміром 3,66 в умовних кадастрових гектарів в реформованому САТ «Осники», с.Осники Житомирського району Житомирської області набуто ОСОБА_5 за життя, тому відповідно, її майнові права увійшли до складу спадщини.

За п.2 Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни-спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).

Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.2 цього ж Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи №51/2024 заведеної до майна ОСОБА_5 , спадщина після смерті ОСОБА_5 була прийнята її сином ОСОБА_1 , згідно поданої до нотаріуса заяви від 03.04.2024, що визнається іншими спадкоємцями померлої - ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Однак, оформити право на земельну частку (пай) позивач у позасудовому порядку не має можливості, оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) виданий ОСОБА_5 вже після її смерті та у зв`язку із неможливістю нотаріусом визначити коло спадкоємців, згідно поданих ОСОБА_1 документів.

Так, відповідно до відомостей, що відображених у довідці Високівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 05.03.2024 за №129, діти померлої ОСОБА_5 ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 фактично прийняли спадщину в шестимісячний термін після смерті матері, вступивши в управління та володіння спадковим майном.

Постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу від 27.05.2024, позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) в САТ «Осники» с.Осники Черняхівського району Житомирської області відмовлено, у зв`язку із неможливістю встановити коло спадкоємців померлої ОСОБА_5 .

З роз`яснень п. 23 постанови № 7 Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що при наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» роз`яснено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.

Пунктом 3.3 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов`язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя, затверджених рішенням Науково-експертної ради з питань нотаріату при Міністерстві юстиції України 29.01.2009, визначено що згідно ЦК УРСР 1963 року під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, слід мати на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо. Фактичний вступ в управління частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним; довідка державної податкової служби або страховика чи іншого органу про те, що спадкоємець після відкриття спадщини сплачував податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню; копія рішення суду, що набрало законної сили про встановлення факту прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі); інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Аналізуючи викладене, сільська рада може констатувати факт вступу в управління чи володіння спадковим майном у разі наявних відомостей про проживання спадкоємця зі спадкодавцем до часу смерті.

Зазначивши про прийняття спадщини усіма дітьми, які не проживали із спадкодавцем ОСОБА_5 до часу відкриття спадщини (не були зареєстровані до 24.03.1994 зі спадкодавцем), орган місцевого самоврядування вийшов за межі визначених законодавством повноважень.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, надавши об`єктивну оцінку зібраним доказам по справі та нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що на час відкриття спадщини, спадкодавцю ОСОБА_5 належало право на земельну частку (пай) в САТ «Осники» с.Осники Черняхівського району Житомирської області, однак, право позивача на спадкове майно не визнається органом місцевого самоврядування, постановою нотаріуса йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5 , а тому позивач позбавлений в позасудовому порядку захистити не визнане право на спадщину, яке підлягає захисту.

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Розподіляючи судові витрати у виді судового збору, суд керується частиною дев`ятою статті 141 ЦПК України. Враховуючи, що спір виник не з протиправних дій відповідачів, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 89, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) реформованого CAT «Осники», яке розташоване в с.Осники Житомирського району Житомирської області, площею 3,66 в умовних кадастрових гектарах, згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 150076 від 16.05.2017, в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач:

ОСОБА_1

ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

адреса проживання:

АДРЕСА_2 ,

РНОКПП НОМЕР_3

Відповідачі:

Високівська сільська рада Житомирського району Житомирської області

адреса місцезнаходження: 12341, Житомирська область, Житомирський район,

с.Високе, вул. Чеська, 46

код ЄДРПОУ 04344191

ОСОБА_2

адреса проживання: АДРЕСА_3

РНОКПП НОМЕР_4

ОСОБА_3

ІНФОРМАЦІЯ_3 ,

адреса проживання:

АДРЕСА_4

РНОКПП НОМЕР_5

ОСОБА_4

ІНФОРМАЦІЯ_4 ,

адреса проживання:

АДРЕСА_5

РНОКПП НОМЕР_6

Повне рішення складено та підписано 05.12.2024.

Суддя Олег ЗБАРАЖСЬКИЙ

СудЧерняхівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123530123
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —293/1124/24

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Збаражський О. М.

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Збаражський О. М.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Збаражський О. М.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Збаражський О. М.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Збаражський О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні