Справа № 638/23103/24
Провадження № 2-з/638/124/24
УХВАЛА
Іменем України
05 грудня 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Латки І.П.,
за участю секретаря судового засідання Мяснянкіної Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів,
в с т а н о в и в:
У грудні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова із заявою про забезпечення доказів, в якій просив суд в порядку ст. 116 ЦПК України зобов`язати працівників Шостої Харківської міської державної нотаріальної контори надати йому можливість ознайомитися зі спадковою справою щодо ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та отримати копії документів, необхідних для подання позовної заяви.
Заява обґрунтована тим, що у 2011 році він став власником 2-кімнатної квартири АДРЕСА_1 , на підставі договору довічного утримання. Проте, згідно з відомостями з Державного реєстру власників нерухомого майна від 20.11.2024 р., заявник є власником 3/4 квартири, власником 1/4 квартири значиться громадянин ОСОБА_2 , який набув право власності за рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова 12.02.2004 року.
При укладенні договору довічного утримання ця інформація заявнику була невідома, тим більш, що ОСОБА_2 (тесть особи з якою я уклав договір довічного утримання) помер ще 23.07.2007 року і минуло вже 17 років з дня його смерті.
Заявнику відомо, що після смерті ОСОБА_2 , в 6-й державній нотаріальній конторі було відкрито спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину, але невідомо кому саме, бо це становить нотаріальну таємницю. Захистом своїх прав заявник бачить подання позовної заяви до Комінтернівського районного суду м. Харкова (за місцем знаходження нерухомого майна) про визнання права власності за набувальною давністю в порядку ст. 344 ЦК України, де відповідачем має буде правонаступник померлого, встановити особу якого заявнику іншими законними засобами не вдалось, оскільки на адвокатський запит представника заявника від 6-ї ХМДНК було отримано відмову.
В судове засідання представник ОСОБА_1 не з`явився, його представник ОСОБА_3 надав заяву про розгляд заяви за його відсутністю.
Представник Шостої Харківської міської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення судового засідання до суду не надходило.
Згідно ч.3ст.118ЦПК України заявник та інші особи, які можуть отримати статус учасників справи, повідомляються про дату, час і місце судового засідання, проте їх неявка не перешкоджає розгляду поданої заяви.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 2 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці данівстановлюються такимизасобами: письмовими,речовими іелектронними доказами; висновкамиекспертів; показаннями свідків.
За приписами ч. 1, 4 ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Суд може витребувати докази також до подання позову, як захід забезпечення доказів, у порядку, встановленому статтями 116-118 цього кодексу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 ЦПК України, суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.
Отже, забезпечення доказів - це вжиття судом заходів, направлених на закріплення і збереження доказів.
Підставою забезпечення доказів є обґрунтоване припущення заявника, що невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим збирання чи подання доказів або засіб доказування може бути втрачений.
Розглядаючи заяву про забезпечення доказів, суд (суддя) має з урахуванням обґрунтування необхідності забезпечення доказів пересвідчитися, зокрема, в тому, що зволікання з цим питанням поставить під загрозу можливість подання доказів у майбутньому (вони можуть бути знищені, пошкодженні, витратити свою доказову цінність тощо).
Відповідно до ч. 1 ст. 117 ЦПК України у заяві про забезпечення доказів повинні бути зазначені: докази, які необхідно забезпечити; обставини, для доказування яких вони необхідні, обґрунтування необхідності забезпечення доказів.
Зі змісту заяви про забезпечення доказів вбачається, що заявник просить витребувати докази з метою встановлення особи спадкоємця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як потенційного відповідача у справі за позовом заявника про визнання права власності за набувальною давністю в порядку ст. 344 ЦК України. При цьому, заявник позбавлений можливості отримати зазначені докази іншим способом, оскільки Шоста Харківська міська державна нотаріальна контора відмовила у наданні інформації про спадкову справу на адвокатський запит представника заявника з тих підстав, що зазначені інформація містить нотаріальну таємницю.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна таємниця - сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов`язки тощо.
Довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що зберігаються у нотаріуса, видаються нотаріусом виключно фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії. У разі смерті особи чи визнання її померлою такі довідки видаються спадкоємцям померлого. У разі визнання особи безвісно відсутньою опікун, призначений для охорони майна безвісно відсутнього, має право отримувати довідки про вчинені нотаріальні дії, якщо це необхідно для збереження майна, над яким встановлена опіка.
Довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування у зв`язку з кримінальним провадженням, цивільними, господарськими, адміністративними справами, справами про адміністративні правопорушення, що знаходяться у провадженні цих органів, з обов`язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу, а також на обґрунтовану письмову вимогу державного виконавця, приватного виконавця за виконавчим провадженням з обов`язковим зазначенням номера виконавчого провадження та реквізитів виконавчого документа, на підставі якого здійснюється виконавче провадження, Національному агентству з питань запобігання корупції - на його письмовий запит, здійснений з метою виконання повноважень, визначених Законом України "Про запобігання корупції", Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню - на їхню обґрунтовану письмову вимогу, направлену у зв`язку з розглядом справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у встановлений органом Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення строк (ч. 7, 8 ст. 8 Закону України «Про нотаріат»).
Таким чином, заявлений ОСОБА_1 спосіб витребування доказів, а саме шляхом зобов`язання нотаріуса Шостої ХМДНК надати йому можливість ознайомити зі спадковою справою, не узгоджується з ч. 8 ст. 8 Закону України «Про нотаріат».
Проте, враховуючи, що заявником доведено необхідність у забезпеченні доказів шляхом їх витребування, суд, керуючись положеннями ст. 84, 116-118 ЦПК України, вважає за доцільне витребувати у Шостої Харківської міської державної нотаріальної контори належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з копією якої заявник може ознайомитися в приміщенні суду після виконання цієї ухвали.
Таким чином, заява ОСОБА_1 про забезпечення доказів підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.116,117,118,259-260,353,354ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів задовольнити частково.
Витребувати у Шостої Харківської міської державної нотаріальної контори, адреса: 61022, Харківська обл., м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під`їзд 6, поверх 4, кімнати 590-595, ел. пошта: info_6@khm.kh.notary.gov.ua, належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведеної щодо майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити строк виконання ухвали - 10 днів від дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити державному нотаріусу Шостої Харківської міської державної нотаріальної контори, що судові рішення, які набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Роз`яснити державному нотаріусу Шостої Харківської міської державної нотаріальної контори, що у відповідності до ч. 7-9 ст. 84 ЦПК України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст ухвали складено 05 грудня 2024 року.
Суддя І.П. Латка
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123531961 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Латка І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні