Справа № 716/2265/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2024 м.Заставна
Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
потерпілих ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7
обвинуваченого ОСОБА_8 ,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Заставна кримінальне провадження за обвинуваченням:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Борівці, Кіцманського району Чернівецької області, громадянина України, українеця, працюючого на посаді директора ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України», із вищою освітою, одруженого, зареєстрованого та фактично проживаючого АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Наказом №20-К від 28.01.2020 року ОСОБА_8 , призначено директором Державного підприємства «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України», юридична адреса підприємства: с. Звенячин, вул. Садова, 2, Чернівецького району, Чернівецької області, код ЄДРПОУ 32464984, строком на п`ять років.
Державне підприємство «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» (код ЄДРПОУ 32464984) діє на підставі Статуту затвердженого президентом Національної академії аграрних наук України, від 02.12.2021, основним видом діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД - 01.11).
Відповідно до п. 7.6 Статуту ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» директор здійснює виконавчі функції по управлінню підприємством, до компетенції директора належить вирішення всіх питань діяльності підприємства; організовує і здійснює керівництво науково-дослідною і виробничо-господарською діяльністю підприємства; має право, без окремої на те довіреності, представляти підприємство у всіх установах, організаціях та підприємствах; укладає господарські договори, видає довіреності іншим особам, відкриває рахунки в установах банків та реєстраційні рахунки - у відділеннях Державного казначейства; розпоряджається майном та коштами підприємства відповідно до чинного законодавства та цього Статуту; в межах своєї компетенції видає накази та розпорядження у встановленому порядку; самостійно визначає структуру і в установленому порядку затверджує штатний розпис в межах фонду оплати праці; затверджує положення про структурні підрозділи підприємства і визначає посадові обов?язки їх працівників; забезпечує дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку; несе відповідальність за формування та використання прибутку підприємства та за взаєморозрахунки з бюджетами всіх рівнів; здійснює інші повноваження, віднесені законодавством, Академією, цим статутом і контрактом до компетенції директора.
Таким чином ОСОБА_8 перебуваючи на посаді директора ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» (код ЄДРПОУ 32464984) виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
Згідно з приписами ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.
Згідно положень ст. 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. Забороняється провадити виплату заробітної плати у магазинах роздрібної торгівлі, питних і розважальних закладах, за винятком тих випадків, коли заробітна плата виплачується працюючим у цих закладах особам.
За особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через банки/небанківських надавачів платіжних послуг, які отримали право на відкриття і ведення обслуговування рахунків відповідно до Закону України "Про платіжні послуги", поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов`язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.
Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Відповідно до ст. 97 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може проводитися за результатами індивідуальних і колективних робіт.
Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, роботодавець зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок, посадових окладів працівникам, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються роботодавцем з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті. Роботодавець (роботодавець - фізична особа) не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються роботодавцем після виконання зобов`язань щодо оплати праці.
Відповідно до акту Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці №ПЗ/ЧВ/6808/0062 від 21.05.2024 за період з жовтня місяця 2023 року по 17 травня 2024 року усі надходження грошових коштів на рахунки ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» за даний період склали 1 167 000 тисяч гривень, з них використано:
На виплату заробітної плати 86698,01 тисяч гривень; сплачено податків та інших обов`язкових платежів - 143 тисячі гривень, здано в банк, повернення авансу) - 481 тисяча гривень та інші видатки, в тому числі на оплату за запчастини, електроенергію, послуги банку та засоби захисту рослин 456 тисяч гривень.
На виплату заробітної плати працівникам ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України, використано 86 698 тисяч гривень, що складає 7,45 % від усіх надходжень грошових коштів використано на виплату заробітньої плати, тим самим оплата праці не здійснювалась в першочерговому порядку.
Відповідно до наказу № 5-К від 15.03.2024 ОСОБА_9 , прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду охоронця господарства якій за період з жовтня місяця 2023 року по червень 2024 року їй безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 17545 гривень 32 копійки.
Наказом № 7-К від 05.12.2015 року ОСОБА_5 було прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду бухгалтера, за період з жовтня місяця 2023 року по червень 2024 року їй безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 166 337 гривень 84 копійки.
Наказом № 5-К від 21.03.2022 року ОСОБА_10 було прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду бухгалтера, за період з жовтня 2023 року по червень 2024 року їй безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 49 155 гривень 27 копійок.
Наказом № 4-К від 07.04.2021 року ОСОБА_7 було прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду підсобний робітник, за період з жовтня 2023 року по червень 2024 року йому безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 45 408 гривень 81 копійка.
Наказом № 4-К від 07.04.2021 року ОСОБА_6 було прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду тракториста, за період з жовтня 2023 року по червень 2024 року йому безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 63 058 гривень 13 копійок.
Наказом № 4-К від 07.04.2021 року ОСОБА_4 було прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду водія автотранспортних засобів, за період з жовтня 2023 року по червень 2024 року їй безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 49 313 гривень 69 копійок.
Наказом № 7-К від 05.04.2023 року ОСОБА_11 було прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду підсобним робітником, за період з жовтня місяця по грудень місяць 2023 року йому безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 9 056 гривень 84 копійок.
Наказом № 9-К від 17.07.2023 року ОСОБА_12 було прийнято на роботу до ДП «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» на посаду підсобним робітником, за період з жовтня місяця по грудень місяць 2023 року їй безпідставно, невиплачена нарахована за цей період заробітна плата керівником підприємства ОСОБА_8 на загальну суму 7 640 гривень 05 копійок.
Отже директором Державного підприємства «Дослідне господарство Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН України» ОСОБА_8 , в період часу з жовтня місяця 2023 року по червень місяць 2024 року умисно, безпідставно, було не виплачено заробітну плату 8 працівникам даного підприємства на загальну суму 407 515 гривень 95 копійок.
Таким чином, ОСОБА_8 , обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, у безпідставній невиплаті заробітної плати більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності.
Обвинувачений ОСОБА_8 у підготовчому судовому засіданні заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із здійсненням виплати заробітної плати.
Потерпілі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 не заперечували відносно задоволення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_8 .
Прокурор в підготовчому судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого.
Відповідно до ч. 3 ст. 175 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати.
Судом на підставі наданих письмових доказів, встановлено, що ОСОБА_8 повністю виплатив заборгованість по заробітній платі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , що підтверджується підтверджуючими документами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме прибутково-видатковими касовими ордерами, відомостями про виплати (а.с. 172-183)
На підставі наведеного, суд приходить висновку про наявність підстави, яка передбачена ч.3 ст.175 КК України щодо звільнення ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1ст. 175 КК України.
На підставі ч.3 ст. 175 КК України, керуючись ст.ст. 285-287 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_8 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_8 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1ст. 175 КК України, кримінальне провадження закрити.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7 діб з дня її проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Заставнівський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123532765 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат |
Кримінальне
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Сірик І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні