Рішення
від 18.10.2024 по справі 932/5079/24
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 932/5079/24

Провадження № 2/932/1989/24

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

«18» жовтня 2024 року м.Дніпро

Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Цитульський В.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків, -

в с т а н о в и в:

у червні 2024 року ОСББ «Інженерна 7А» звернулось до суду з позовом, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 14433,91 грн., 4903,54 грн. інфляційних втрат, 974,00 грн. 3 % річних, 12910,23 грн. пеня., 3896,00 грн. 12% річних від простроченої (несплаченої) суми.

Суддя своєю ухвалою від 14 червня 2024 року відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників у судове засідання.

Стислий виклад позиції позивача.

На обслуговуванні в ОСББ «Інженерна 7А» знаходиться будинок АДРЕСА_1 . Власником квартири АДРЕСА_2 , яка розташована у вказаному будинку є відповідач по справі. З огляду на те, що відповідачем не сплачуються внески на утримання будинку та прибудинкової території, за період з 01.01.2022 року по 01.04.2024 року нарахована заборгованість у розмірі 14433,91 грн. яку позивач просить стягнути з відповідача.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Фактичні обставини встановлені судом.

Відповідно до копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 03.11.2023 було зареєстровано ОСББ «ІНЖЕНЕРНА, 7А» (ідентифікаційний код юридичної особи - 37005308).

Згідно з копією статуту ОСББ «ІНЖЕНЕРНА,7А», об`єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів передбачених законодавством та цим Статутом. Частиною 3 розділу ІІ Статуту визначено, що завданням та предметом діяльності об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до статті 2 розділу IV вказаного Статуту сплата встановлених загальними зборами внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів у розмірах і в строки встановлені загальними зборами є обов`язковою для всіх співвласників.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) є власником квартири АДРЕСА_3 , що підтверджується даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно довідка за N? 374431142 від 16.04.2024 р. Загальна площа становить 64,7 кв.м. м. Дніпро.

Позивач здійснює утримання та обслуговування будинку N? АДРЕСА_1 у Внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов`язань щодо повної та своєчасної оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території Відповідачу за період з 01.01.2022 р. по 01.04.2024 р. нарахована заборгованість у розмірі 14 433,91 грн.

Заборгованість Відповідачу нарахована виходячи із загальної площі квартири, з урахуванням встановленого рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку кошторису на 2021-2022 р.р., відповідно до якого розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території з житлових приміщень 10,86 грн. за 1 кв.м, з нежитлових приміщень 1,93 грн. за 1 кв.м, з власників одного автомобіля в розмірі 200,00 грн. в місяць, за другий та наступний автомобіль додатково 300,00 грн. в місяць.

Норми права застосовані судом.

Відповідно до ст.385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями й управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань співвласників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Згідно зі ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку», витрати науправління багатоквартирногобудинку втому числівключають:витрати наутримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.

Частиною 2 статті 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Згідно з ч.1 ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.

Відповідно до статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.

Згідно зі ст.162 ЖК України власники (споживачі) повинні щомісячно здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені договором або законом. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.

Як вбачається зі змісту статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються, зокрема, на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги зутримання будинківі спорудта прибудинковихтериторій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Згідно з пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно ч.6 ст.24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач має право звертатися до суду про звернення стягнення на майно осіб, які відмовляються оплачувати рахунки за споживання житлово-комунальних послуг або відшкодувати завдані збитки майну, що перебуває у нього на балансі.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду № 285/4671/15-ц від 14.01.2019 року.

Висновки суду.

Оскільки відповідач є власником квартири АДРЕСА_3 балансоутримувачем якого є ОСББ «ІНЖЕНЕРНА,7а» тобто споживачами послуг пов`язаних з користуванням жилим приміщенням в будинку (квартирі), що їм належить, на них покладено обов`язок щодо вчасної сплати отриманої ними послуги. З огляду на відсутність зі сторони відповідача заперечень з приводу розміру нарахованої заборгованості та враховуючи відсутність реакції на виклики до суду, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно дост. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028,00 грн.

Вимога про стягнення витрат на правову допомогу задоволенню не підлягає, оскільки не надано доказів понесення таких витрат та звернення до адвоката для отримання відповідної правової допомоги.

На підставі наведеного, керуючисьЗаконом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.526,525 ЦК України, ст.ст.151,156,162 ЖК України, ст.ст.10,13,81,141,258,263,265,273,280 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків, - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Інженерна 7А» ЄДРПОУ 37005308 заборгованість у розмірі 14433,91 грн., 4903,54 грн. інфляційних втрат, 974,00 грн. 3 % річних, 12910,23 грн. пені та 3896,00 грн. 12 відсотків річних від простроченої (несплаченої) суми, сплачений судових збір у розмірі 3028 грн., а разом 40145 грн. 68 коп.

В частині стягнення витрат на правову допомогу відмовити.

Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні надіслати копію судового рішення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Рішення судунабираєзаконноїсили післязакінченнястрокуподання апеляційноїскаргивсімаучасниками справи,якщоапеляційнускаргу небулоподано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Строк подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 18.10.2024.

Суддя: В.І.Цитульський

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення18.10.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123534215
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —932/5079/24

Рішення від 18.10.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Цитульський В. І.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Цитульський В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні