Справа № 369/2757/24
Провадження № 2/369/4218/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.11.2024 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Фінагеєвої І. О.,
при секретарі Херенковій К.К.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Києво-Святошинського районного суду Київської області цивільну справу №369/2757/24 за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Клубний будинок "ОЛІМПІЯ" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2024 року позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Клубний будинок "ОЛІМПІЯ" звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 09 жовтня 2021 року, власником квартири АДРЕСА_1 , є ОСОБА_1 . Набувши право власності на дане нерухоме майно, Відповідач став учасником ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ».
Таким чином, як зазначає позивач, між ним та Відповідачем встановлені зобов`язальні правовідносини з приводу утримання будинку та прибудинкової території. 14 грудня 2020 року, рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , було створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку під назвою ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ». Протоколом №5 Загальних зборів співвласників від 29 січня 2022 року встановлено, що в ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ», з метою оперативного сповіщення співвласників про всі важливі події в житті Будинку, а також з метою оперативного прийняття управлінських рішень всіма співвласниками Будинку, запроваджується та діє автоматизована система управління Будинком АйДом, доступ до якої здійснюється за веб-адресою: https://olimpia.idom.ua/.
Протоколом №6 Загальних зборів співвласників від 09 січня 2023 року затверджено кошторис ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ» на 2023 рік. Встановлено з 01 січня 2023 року щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на управління будинком.
Протоколом №8 Загальних зборів співвласників від 23 грудня 2023 року затверджено кошторис ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ» на 2024 рік. Встановлено з 01 січня 2024 року щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на управління будинком.
Як зазначає позивач, відповідач продовжує допускати зростання заборгованості та не здійснює платежів для погашення заборгованості.
Відповідно до розрахунку який додається до цієї позовної заяви всього за період з січня 2023 року по січень 2024 року, Відповідачу нараховано до сплати: Внесків до ОСББ 7770,20 грн. Внесків до резервного фонду 2050 грн. Разом 9820,20 грн.
Протоколом №6 фіксації результатів електронного опитування, проведеного в автоматизованій системі АйДом від 18 травня 2023 року прийнято рішення Модернізувати ворота на автоматичні зі сплатою внеску у розмірі 500 грн з квартири.
Загальний розмір заборгованості складається з: 1. внесків до ОСББ у сумі 7770,20 грн.; 2. внесків до резервного фонду 2050 грн.; 3. одноразового внеску на модернізацію воріт у сумі - 500 грн. та становить у сумі 10320,20 грн.
На підставі викладеного, позивач просив суд:
- стягнути з ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_2 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Клубний будинок «ОЛІМПІЯ» заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку у розмірі 10 320 гривень 20 коп.
- стягнути з Відповідача судові витрати у сумі 9028,00 грн.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 22 лютого 2024 року відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
13 березня 2024 року від відповідача ОСОБА_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона зазначила, що вважає позовну заяву необґрунтованою. Зазначила, що оскаржує в судовому порядку рішення загальних зборів ОСББ, на які посилається позивач у позовній заяві, а тому в разі скасування відповідних рішень, внески не підлягатимуть сплаті. Крім того, посилається на те, що позивачем не було дотримано порядку скликання та повідомлення співвласників багатоквартирного будинку про проведення загальних зборів співвласників, що є підставою для визнання рішень, прийнятих на таких зборах недійсними. Також зазначає, що по особовому рахунку, який закріплений за квартирою, попередньою власницею за день до підписання договору купівлі-продажу квартири були зроблені переплати на рахунок ОСББ. Крім того, нарахування позивачем неодноразово були зроблені з помилками. У зв`язку із чим просила відмовити у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.
13 березня 2024 року від відповідача ОСОБА_1 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до ухвалення рішення Господарським судом Київської області у справі №911/111/24.
30 квітня 2024 року від представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Лихоти О.В. на адресу суду надійшло клопотання про стягнення судових витрат. Просила суд стягнути з ОСББ «Клубний будинок «ОЛІМПІЯ» на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 7000,00 грн.
24 травня 2024 року від представника позивача ОСББ «Клубний будинок «ОЛІМПІЯ» - адвоката Чугуєнка Д.В. на адресу суду надійшла заява, в якій він просив відмовити у повному обсязі в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відшкодування витрат на правову допомогу у розмірі 7000,00 грн., оскільки представником відповідача до клопотання не було додано жодних документів, які б підтверджували факт надання правової допомоги.
Протокольною ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 04 червня 2024 року у задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Лихоти О.В. про зупинення провадження у справі відмовлено.
В судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце слухання справи сповіщений належним чином. Подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без участі позивача. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
Відповідач та її представник в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце слухання справи сповіщені належним чином. Представник відповідача подав клопотання про відкладення розгляду справи в зв`язку з хворобою, водночас належних доказів на підтвердження поважності причин неявки до клопотання не долучив..
Відповідно до вимог частини першої, третьої статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
У зв`язку з неявкою сторін в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до постанови КЦС ВС від 30 вересня 2022 року за № 761/38266/14 якщо проголошення судового рішення не відбувається, то датою його ухвалення є дата складення повного судового рішення, навіть у випадку, якщо фактичне прийняття такого рішення відбулось у судовому засіданні, яким завершено розгляд справи і в яке не з`явились всі учасники такої справи. При цьому, дата, яка зазначена як дата ухвалення судового рішення, може бути відмінною від дати судового засідання, яким завершився розгляд справи і у яке не з`явились всі учасники такої справи.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, доводи сторін, викладені в заявах по суті спору, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, дійшов такого висновку.
Частиною 1ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч. 3ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1ст. 16 ЦК України).
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №278893674 від 09 жовтня 2021 року, власником квартири АДРЕСА_1 , є ОСОБА_1 .
Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 23 грудня 2020 року зареєстровано Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Клубний будинок«ОЛІМПІЯ»,місцезнаходження юридичної особи: 08137, Київська область, Києво-Святошинський район, село Софіївська Борщагівка, вул. Амосова академіка, буд. 12.
Відповідно до п. 1 розділу І Статуту ОСББ «Клубний будинок «ОЛІМПІЯ», створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно з п. 3 розділу І Статуту ОСББ «Клубний будинок «ОЛІМПІЯ», ОСББ у своїй діяльності користується правами, визначеними ст. ст. 16, 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та має обов`язки, передбачені ст. 18 цього Закону.
Пунктом 1 розділу ІІ Статуту ОСББ «Юність-3» передбачено, що метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Згідно п. 3 розділу ІІ Статуту ОСББ «Юність-3» завданням та предметом діяльності об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до п. 2 Розділу V Статуту ОСББ «Юність-3» співвласник зобов`язаний в тому числі виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно доп.3Розділу VСтатуту ОСББ«Юність-3» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Протоколом №1 від 14 грудня 2020 року, рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , було створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку під назвою ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ»
Протоколом №5 Загальних зборів співвласників від 29 січня 2022 року встановлено, що в ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ», з метою оперативного сповіщення співвласників про всі важливі події в житті Будинку, а також з метою оперативного прийняття управлінських рішень всіма співвласниками Будинку, запроваджується та діє автоматизована система управління Будинком АйДом, доступ до якої здійснюється за веб-адресою: https://olimpia.idom.ua/. Всі співвласники приміщень Будинку зобов`язані зареєструватися в Системі та регулярно відвідувати її сторінки: Особистий кабінет, Інформація, Платежі та нарахування, Опитування. Реєстрація в Системі є обов`язковою для всіх співвласників. Співвласник не має право посилатись на те, що до нього не доведено якесь рішення чи повідомлення з підстав, що він не є зареєстрованим в Системі. Всі повідомлення та рішення Загальних Зборів направляються співвласникам приміщень на їх електронні адреси, в месенджери на телефони, які зареєстровані в Системі, а також безпосередньо у Особисті кабінети Системи.
Протоколом №6 Загальних зборів співвласників від 09 січня 2023 року затверджено кошторис ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ» на 2023 рік. Встановлено з 01 січня 2023 року наступні щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на управління будинком. Для власників квартир/нежитлових приміщень, які не використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок на утримання спільного майна будинку (загальний фонд) у розмірі 15,498 грн. за кожен метр квадратний площі об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення); Для власників квартир/нежитлових приміщень, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок на утримання спільного майна будинку (загальний фонд) у розмірі 20,925 грн. за кожен метр квадратний площі об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення); Для власників квартир/нежитлових приміщень, які не використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок до резервного фонду у розмірі 150 грн. із одного об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення); Для власників квартир/нежитлових приміщень, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок до резервного фонду у розмірі 195 грн. із одного об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення).
Протоколом №6 фіксації результатів електронного опитування, проведеного в автоматизованій системі АйДом від 18 травня 2023 року прийнято рішення Модернізувати ворота на автоматичні. Зі сплатою внеску у розмірі 500 грн з квартири.
Протоколом №8 Загальних зборів співвласників від 23 грудня 2023 року затверджено кошторис ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ» на 2024 рік. Встановлено з 01 січня 2024 року наступні щомісячні обов`язкові внески для здійснення витрат на управління будинком. Для власників квартир/нежитлових приміщень, які не використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок на утримання спільного майна будинку (загальний фонд) у розмірі 16,434 грн. за кожен метр квадратний площі об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення); Для власників квартир/нежитлових приміщень, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок на утримання спільного майна будинку (загальний фонд) у розмірі 21,364 грн. за кожен метр квадратний площі об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення) Для власників квартир/нежитлових приміщень, які не використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок до резервного фонду у розмірі 250 грн. із одного об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення); Для власників квартир/нежитлових приміщень, які використовуються для здійснення підприємницької діяльності - внесок до резервного фонду у розмірі 325 грн. із одного об`єкта нерухомого майна (квартири, нежитлового приміщення)
Таким чином, квартира знаходиться в багатоквартирному житловому будинку, утримання та експлуатацію якого здійснює ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ», що підтверджується Статутом ОСББ «КБ «ОЛІМПІЯ» та прийнятими відповідно до цього статуту рішеннями Загальних зборів співвласників.
Відповідач отримує і споживає житлово-комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується відповідними доказами, долученими до матеріалів справи та не заперечується відповідачем.
За таких правовідносин між ОСББ та відповідачем утворились договірні відносини, які і породжують цивільні права та обов`язки у сфері житлово-комунальних послуг, в порядку ст. 11 ЦК України.
Як вбачається з розрахунку заборгованості, наданого позивачем та заключною випискою за період з 14 грудня 2020 року по 31 грудня 2022 року та платіжною інструкцією №0.0.2807533067.1 від 09 січня 2023 року, наданих ОСОБА_1 до відзиву на позовну заяву, до січня 2023 року відповідач сплачувала внески на утримання будинку та прибудинкової території та не мала заборгованості. З січня 2023 року відповідач не здійснює платежі, у зв`язку із чим, заборгованість позивачем нараховується саме з цього моменту.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Конституції України власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов`язує (ч. 1, 4 ст. 319 ЦК України).
Як передбачено ст. 382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуг; 6) порядок оплати послуг; 7) порядок і умови внесення змін до договору; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору (ч. 4 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.
Згідно з ч 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (№417-VIII від 14.05.2015) управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Статтею 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» врегульовано питання щодо управління багатоквартирним будинком управителем.
Згідно з ч. 1 - 3 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 та п. 10 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, є обов`язковим для всіх співвласників.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року по справі № 922/3087/17 і залишається незмінною.
Згідно ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
На підставі ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Статтею 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» врегульовано визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Так, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Аналогічна правові позиції викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2020 року по справі №910/6471/18 та постанові Верховного Суду від 11.05.2018 року по справі №922/3087/17.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду від 22.02.2018 №910/13182/17 та від 22.02.2018 №910/11312/17 при розгляді справ за позовами ОСББ про стягнення заборгованості по сплаті внесків, Верховний Суд зазначив про те, що обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку, витрати на оплату комунальних послуг (централізованого опалення) щодо нього входять до окладу витрат на управління багатоквартирним будинком та, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належної їм квартири нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний: виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
У відповідності до ст. ст. 526, 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином та у встановлені строки відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Як вбачаєтьсяз матеріалівсправи,внаслідок неналежноговиконання відповідачемсвого обов`язкущодо сплатиобов`язкових платежів,у останньоїутворилась заборгованістьза періодз січня2023року посічень 2024року врозмірі 10320,20грн.,а саме:сума внесківдо ОСББ 7770,20грн.;сума внесківдо резервногофонду 2050грн.;модернізація ворітна автоматичні 500грн., що підтверджується відповідним розрахунком заборгованості, який міститься в матеріалах справи.
У відповідності до ч. 3 ст.12, ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У зв`язку із викладеним, повно та всебічно дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Клубний будинок "ОЛІМПІЯ" підлягають до задоволення.
Щодо витрат, пов`язаних із розглядом справи на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, представником позивача адвокатом Чугуєнком Дмитром Віталійовичем на підтвердження надання правничої допомоги надано копію ордеру про надання правничої (правової) допомоги Серії АІ № 1546866, копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю Серiї КС № 5794/10, копію договору № 2022-Б/02 про надання професійної правничої допомоги між Адвокатським об`єднанням «Дісп`ютс» в особi керуючого партнера Чугуєнка Дмитра Віталійовича та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Клубний будинок "ОЛІМПІЯ" від 13 травня 2022 року, Завдання № 1 від 13 травня 2022 року як Додаток № 1 до договору про надання професійної правничої допомоги № 2022-Б/02 від 13 травня 2022 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Пунктом 2 ч. 3 ст. 133 ЦПК України визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.
Згідно з частинами першою-шостою статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно із ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов`язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов`язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов`язана зі справою.
Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи має подати (окрім договору про надання правничої допомоги) детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для визначення розміру гонорару, що сплачений або підлягає сплаті) та опис здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Отже, склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмету доказування по справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інше), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (наприклад, квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). При цьому недопустимими є документи, які не відповідають встановленим вимогам (наприклад, особисті розписки адвоката про одержання авансу).
Як убачається з матеріалів справи, позивачем не надано доказів на підтвердження понесених витрат на правову допомогу (детального опису робіт, виконаних адвокатом, актів виконаних робіт, тощо). За таких обставин, суд не вбачає підстав для стягнення витрат на правову допомогу з відповідача.
З урахуванням задоволення позовних вимог, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3028,00 грн..
Керуючись ст. 4, 11-13, 16, 76-81, 141, 247, 263-265, 268, 273, 280-283, 354, 355 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "Клубнийбудинок "ОЛІМПІЯ"звернувся досуду зпозовом до ОСОБА_1 простягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "Клубнийбудинок "ОЛІМПІЯ"заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку в розмірі 10320 (десять тисяч триста двадцять) грн. 20 (двадцять) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "Клубнийбудинок "ОЛІМПІЯ"судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація пропозивача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Клубний будинок "ОЛІМПІЯ", код ЄДРПОУ: 44047268, адреса місцезнаходження: 08137, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Амосова академіка, буд. 12.
Інформація провідповідача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_4 .
Суддя: Інна ФІНАГЕЄВА
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123536461 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Фінагеєва І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні