Провадження № 2/641/473/2024 Справа № 641/4659/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2024 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Боговського Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання Харченко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Будмонтаж Трейд» про витребування майна із чужого незаконного володіння,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить витребувати від відповідача на його користь належне йому майно, відшкодувати судові витрати. В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що він разом з відповідачем на протязі 2016-2022 років працюючи у спільному проекті побудови масло переробного підприємства та об`єднали діяльність, нерухомість надала ОСОБА_2 , а обладнання надав позивач. У подальшому між ними виникли розбіжності та сварки в результаті чого відповідач закрила доступ до обладнання маслоцеху та складів, де перебуває його майно. ОСОБА_2 на початку 2023 року було запропоновано повернути майно, однак вона відмовилася, закрила всі будівлі та обмежила мені доступ на територію підприємства.
Представником відповідача ОСОБА_2 адвокатом Власенко Н.О. подано відзив на позовну заяву, в якому вона заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що документи, які б підтверджували право власності позивача на майно в матеріалах справи відсутні. Позивач не є суб`єктом, який має право на витребування майна із чужого незаконного володіння адже він не став та не був власником. Зазначає, що позов є необгрунтованим та не підлягає задоволенню.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 28.08.2023 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 27.10.2023 року залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Будмонтаж Трейд», в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог до предмету спору.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.10.2024 року закрито підготовче судове засідання по справі.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 адвокат Власенко Н.О. заперечувала проти задоволення позовних вимог, просила позов залишити без задоволення.
Представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Будмонтаж Трейд» у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, пояснень не надав.
Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, вивчивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до протоколу №21/11 Загальних зборів учасників ТОВ «Будмонтаж Трейд» від 21.11.2017 року ОСОБА_1 включено до складу учасників ТОВ «Будмонтаж Трейд» та призначено директором ТОВ «Будмонтаж Трейд».
Відповідно до рішення №1 учасника ТОВ «Будмонтаж Трейд» ОСОБА_1 звільнено з посади директора ТОВ «Будмонтаж Трейд».
Відповідно до ст. 41 Конституції Українипроголошує, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст.317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з ч.1 ст.319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ч.1 ст.321 ЦК України право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до вимогстатті 330 ЦК України, якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно достатті 388 цього Кодексумайно не може бути витребуване в нього.
Відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Згідно ст. 388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; вибуло з володіння, власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Верховний Суд у постанові від 12.06.2018р. у справі №916/3727/15 зазначає, що зі змісту вказаних нормативних приписів вбачається, що лише і виключно власник майна, який фактично позбавлений можливості володіти й користуватися вказаним майном в результаті його незаконного вибуття з володіння за наявності певних умов має право витребувати таке майно із чужого володіння. Витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема, якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору.
Окрім того, витребування майна із чужого незаконного володіння передбачено ст. 16, ст. 387 Цивільного кодексу України виключно як форма захисту права власності, а не як окреме оборотоздатне майнове право.
Як зазначає Верховний Суд у Постанові від 21.08.2018р. у справі №902/1722/14, виходячи з аналізу статей 387, 388 ЦК України, власник майна має право звернутися до суду з вимогою про захист права власності шляхом витребування свого майна від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Предмет доказування у справах за таким позовом становлять обставини, які підтверджують правомірність вимог позивача про повернення йому майна з чужого незаконного володіння, як-то факти, що підтверджують його право власності або інше суб`єктивне право титульного володільця на витребуване майно, факт вибуття майна з володіння позивача, наявність майна в натурі у незаконному володінні відповідача, відсутність у відповідача правових підстав для володіння майном. Власник вправі витребувати своє майно від особи, в якої воно фактично знаходиться у незаконному володінні.
Тобто, в першу чергу, на підтвердження наявності в позивача суб`єктивного матеріального права на витребування майна з чужого незаконного володіння, він повинен надати суду відповідні належні докази, що підтверджують його право на зазначене майно.
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів та показаннями свідків.
Відповідно до ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підтвердження заявлених вимог, позивач посилається на Договір купівлі - продажу № 15/12 від 15.12.2020 року та копії видаткових накладних. В наданих копія видаткових накладних покупцем є ТОВ «Будмонтаж Трейд», відповідно до Договору купівлі-продажу 15/12 від 15.12.2020 року право власності, на спірне майно, не відчужувалось та позивачем не набувалось. Предметом даного договору було обладнання та або /матеріали для виробництво олії. При цьому Додатки № 1-3 містять в собі перелік матеріалів, запчастин, а не обладнання.
Позивачем не надано будь яких інших доказів на підтвердження права власності на майно, яке він просить витребувати. Крім, того позивачем не доведено, що вказане майно взагалі існує.
У зв`язку із наведеним, суд доходить висновку, що заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Питання щодо розподілу судових витрат вирішується відповідно до положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , Харківська обл., Балакліївський р-н, м. Червоний шлях
Відповідач ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Будмонтаж Трейд», код ЄДРПОУ 41442966, 01033, м. Київ, вул. Володимира, 63.
Повне судове рішення складено 05 грудня 2024 року.
Суддя Д.Є. Боговський
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123538291 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: витребування майна із чужого незаконного володіння |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Боговський Д. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні