Рішення
від 04.12.2024 по справі 716/2228/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/2228/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.12.2024 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Пухарєвої О.В.,

за участю секретаря Кульки О.М.,

представника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Заставна цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа Заставнівська територіальна громада в особі Заставнівської міської ради Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В :

Заявниця ОСОБА_2 , в особі представника ОСОБА_1 , звернулася до суду із даною заявою.

Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на належну їй земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ССС Золотий колос розміром 2,67 га, що розташована в с. Малий Кучурів Чернівецького району Чернівецької області. Заявниця являється єдиною спадкоємицею майна за законом після смерті своєї матері.

ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину, проте у вчиненні нотаріальної дії відмовлено у зв`язку з тим, що вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини та відсутній факт прийняття нею спадщини.

Заявниця посилається на те, що у 2000 році захворіла матір заявниці - ОСОБА_3 . У зв`язку із хворобою остання переїхала проживати до доньки в Заставну. Заявниця здійснювала догляд над матір`ю, хоронила її. У зв`язку із наведеним змушена звернутись до суду із даною заявою про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 на час відкриття спадщини разом із матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовому засіданні 26.11.2024 представник ОСОБА_1 заяву підтримав, обґрунтував вищенаведеним, просив її задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, до суду надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутності, заявлені вимоги визнає, проти їх задоволення не заперечує.

В судове засідання, призначене на 04.12.2024 сторони не з`явилися, в поданих до суду заявах просять розгляд справи провести у їх відсутності.

Суд, врахувавши заяви сторін, показання свідків, дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що вбачається із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно.

Відповідно до ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

Згідно зрішенням Заставнівськогорайонного судуЧернівецької областісправа №716/1201/24від 25.07.2024р. ОСОБА_3 являєтьсяматір`ю ОСОБА_2 (а.с.10-11).

Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У відповідності до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_2 , як спадкоємиця першої черги після смерті матері 16.09.2024 звернулася до приватного нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на майно ОСОБА_3 , проте нотаріусом їй в цьому відмовлено, оскільки нею пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини та відсутній факт прийняття нею спадщини. Вказане вбачається із копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.13).

У статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України ).

Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

За змістом норми статті 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом. Зазначений правовий висновок міститься в в постанові ВС від 10.01.2019 у справі №484/747/17.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебувала на реєстраційному обліку у АДРЕСА_1 (а.с.8).

Заявниця ОСОБА_2 з 2000 року у зв`язку із погіршенням стану здоров`я матері забрала її проживати до себе в помешкання, яке знаходиться по АДРЕСА_2 та здійснювала догляд над матір`ю, піклувалась про неї до моменту настання смерті матері, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 вказав суду, що знає заявницю та її матір. З 2000 року ОСОБА_2 забрала матір проживати до себе за адресою: АДРЕСА_2 , за якою постійно доглядала. Матір заявниці померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Заставна, а заявниця її поховала.

Свідок ОСОБА_5 вказав суду, що з 2000 року матір ОСОБА_2 переїхала проживати в помешкання до своєї доньки за адресою АДРЕСА_2 , яка здійснювала догляд за нею до настання смерті. Вона похована в м. Заставна.

Згідно роз`яснень, викладених у п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно роз`яснень п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №5 № про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,- визначено можливість встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

З огляду наведеного, суд приходить до висновку, що факт постійного проживання спадкоємиці ОСОБА_2 із спадкодавицею ОСОБА_3 на момент її смерті має юридичне значення, оскільки від даного факту залежить право заявниці на оформлення спадщини після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначений факт знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, тому його необхідно встановити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 293, 315-319 ЦПК України суд ,-

У Х В А Л И В :

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, а саме станом на 11.08.2012 із спадкодавицею ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Чернівецького апеляційного суду .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Олена ПУХАРЄВА

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123539288
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —716/2228/24

Рішення від 04.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні