Справа № 151/443/24
Провадження №2/151/155/24
РІШЕННЯ
іменем України
04 грудня 2024 року селище Чечельник
головуючого судді Моцного В.С
за участю :
секретаря судових засідань Добровольської М.С.
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2 представника відповідача - адвоката Страшка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Чечельник Вінницької області цивільну справу за позовом акціонерного товариства "Вінницяобленерго" СО "Гайсинські ЕМ" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості необлікованої електричної енергії,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство"Вінницяобленерго"СО "ГайсинськіЕМ"звернулося досуду ізпозовом простягнення з ОСОБА_2 заборгованості занеобліковану електричнуенергію врозмірі 31774гривні 62копійки.Позовні вимогимотивовані тим,що з 01 січня 2019 року на території Вінницької області розпочав діяльність оператор системи розподілу - AT ''Вінницяобленерго'' на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії згідно Постанови НКРЕКП № 1414 від 13.11.2018 ''Про видачу AT ''Вінницяобленерго'' ліцензії з розподілу електричної енергії''. З 11 червня 2018 року діють Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі- ПРРЕЕ), затверджені постановою від 14 березня 2018 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Пунктом 2.1.3. ПРРЕЕ визначено, що споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору. Фактом приєднання споживача до умов договору про розподіл (передачу) електричної енергії, є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії. Тобто у разі підписання споживачем заяви-приєднання, сплати рахунку оператора системи, а також у випадку фактичного споживання споживачем електричної енергії з 01.01.2019 вважається, що споживач приєднався до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Вищезазначений договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії. Текст договору знаходиться на веб-сайті позивача за посланням: https.//voe.com.ua/dogovir-spozhyvacha-pro-nadannya-poslug-z-rozpodilu-peredachi- elektrychnoyi-energiyi. Між позивачем та відповідачем склалися фактичні правові відносини, що підтверджуються наявністю особового рахунка № НОМЕР_1 , який відкрито відносно відповідача за адресою АДРЕСА_1 , де відбувається споживання електричної енергії.
08 листопада 2023 року представниками позивача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 під час проведення контрольного огляду в домогосподарстві за адресою АДРЕСА_1 , в присутності відповідача виявлено порушення обумовлено абз. 1 п. 5.5.5., абз.10 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, про що був складений акт про порушення Правил № 4544 від 21.02.2023. Відповідачем самовільно змонтовано та підключено до електричної мережі оператора системи розподілу електрокабель шляхом підключення до електромережі позивача для електроспоживання домогосподарства без прилада обліку електроенергії, що зображено на схемі електроживлення споживача в даному акті. Відповідно до вимог п. 2.3.1 Правил якими регламентовано, що на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається. Таким чином спожита електрична енергія не обліковувалась та кошти не сплачувалися відповідачем. Споживачу продемонстровано факт безоблікового використання електричної енергії працівниками позивача. Відповідач, щодо виявленого порушення заперечень не має, що підтверджується особистим підписом в акті про порушення ПРРЕЕ.
20 березня 2023 року на засіданні комісії по розгляду актів про порушення розглянуто акт про порушення Правил № 4544 від 21.02.2023 та прийнято рішення про проведення нарахування вартості не облікованої електричної енергії згідно п.п. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, сума нарахувань складає 31774 гривні 62 копійки. Рішення комісії оформлено відповідним протоколом від 20.03.2023 року № 49. Споживач має оплатити розрахункові документи за не обліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку. Копію протоколу та рахунок відповідачу направлено 07.11.2023, що підтверджується поштовим повідомленням, (у випадку неотримання споживачем рахунку у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунку до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості не облікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Відповідно до п.п. 5 п 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, встановлених на підставі актів про порушення ПРРЕЕ та умов договору, однак, на момент звернення позивача до суду, жодних платежів відповідач не здійснив. Таким чином, на сьогоднішній день відповідач має заборгованість перед позивачем на суму 31774 гривні 62 копійки. Борг на даний час відповідачем не погашений.
Ухвалою суду від 08 липня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження по справі з викликом сторін.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що на момент звернення позивача до суду, жодних платежів відповідач не здійснив, борг не погашений.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник адвокат Страшок О.В. у судовому засіданні позовні вимоги не визнали та пояснили, що відповідач після смерті матері не проживав за вказаною адресою, так як довгий час був за кордоном, а після приїзду проживав в інщому місці. Також пояснили, що договір про постачання електроенергії не укладався і відповідно не було його порушення.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, вивчивши нормативно-правові акти, які регулюють спірні правовідносини, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позовні вимоги належить задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за звернення особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 08листопада 2023року представникамипозивача ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 під часпроведення контрольногоогляду вдомогосподарстві заадресою АДРЕСА_1 , виявлено порушення обумовлено абз. 1 п. 5.5.5., абз. 10 п. 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), про що був складений акт про порушення Правил № 4544 від 221.02.2023. Відповідно до вказаного акту відповідачем самовільно змонтовано та підключено до електричної мережі оператора системи розподілу електрокабель шляхом підключення до електромережі позивача для електроспоживання домогосподарства без прилада обліку електроенергії. (а.с. 3-6)
Таким чином споживання електричної енергії завдало збитки, на відшкодування яких має право позивач.
20.03.2023 за попереднім запрошенням відповідача та за його відсутності на засіданні комісії по розгляду актів про порушення розглянуто акт про порушення № 4544 від 221.02.2023 та прийнято рішення про проведення нарахування вартості збитку згідно п.п. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, сума нарахувань складає 31 774 гривні 62 копійки.
Як вбачається із протоколу № 49 від 20.03.2023 засідання комісії СО ''Гайсинські ЕМ'' АТ ''Вінницяобленерго'' по розгляду акту про порушення № 4544 від 21.02.2023 прийнято рішення про те, що вартість необлікованої електроенергії за активну електричну енергію складає 31 774 гривні 62 копійки. (а.с. 8)
Копію протоколу та рахунок до оплати відповідачу надіслано.
На даний час борг відповідачем не сплачений. Таким чином, на сьогоднішній день відповідач має заборгованість перед позивачем на суму 31 774 гривні 62 копійки.
Крім дослідження письмових доказів, за клопотанням представника відповідача було допитано свідка.
Свідок, ОСОБА_3 , надала суду покази, в яких повідомила, що при перевірці лічильника в будинку в АДРЕСА_1 , який було відключено після смерті матері відповідача було виявлено, що споживач здійснив самовільне підключення до електромережі. Під час виявлення самовільного підключення споживач був присутній, також вона надала документи, що посвідчують її особу. Ніяких заперечень відповідач не висловлював.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" енергія - електрична чи теплова енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.
Вимогами ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов`язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідно до ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, в тому числі споживачі, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правила роздрібного ринку електричної енергії затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.
Відповідно до п. 1.1.1 глави 1.1. ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Пунктом 2.1.3. ПРРЕЕ визначено, що споживачі укладають договір споживача про розподіл, (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про розподіл (передачу) електричної енергії, є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії. Тобто у разі підписання споживачем заяви-приєднання, сплати рахунку оператора системи, а також у випадку фактичною споживання споживачем електричної енергії з 01.01.2019 вважається, що споживач приєднався до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Вищезазначений договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі), електричиої енергії. Текст договору знаходиться на веб-сайті позивача за посланням https.//vоe.com.ua/dogovir-spozhyyacha-pro-nadannya-posIug-z-rozpodilu-peredahi- elektrychnoyi-energivi.
Пунктом 8.2.5 глави 8.2. ПРРЕЕ передбачено, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Відповідно допункту 8.2.6ПРРЕЕ,на підставіакта пропорушення уповноваженимипредставниками операторасистеми підчас засіданькомісії зрозгляду актівпро порушеннявизначаються обсягнеоблікованої електричноїенергії тасума завданихспоживачем збитків.Комісія зрозгляду актівпро порушеннястворюється операторомсистеми імає складатисяне меншеніж з3уповноважених представниківоператора системи.
Відповідно до підпункту 11 п. 5.2.1 глави 5.2. ПРРЕЕ електропостачальник має право на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, іншого електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.
Згідно із підпунктами 4, 5, 6, 8, 20 п. 5.5.5 глави 5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електро приладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно із ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
За змістом ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом статтей 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Згідно ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Враховуючи той факт, що позивачем доведено факт порушення його прав з боку відповідача, при перевірці лічильника, а саме самовільне підключення до електричної мережі оператора системи розподілу, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Твердження відповідача, що він підписував незаповнений акт перевірки і не прочитав в цьому будинку, не підтверджено доказами.
За змістом ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача
Згідно із платіжною інструкцією № 0003443521 від 11 червня 2024 року позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви, таким чином, з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь позивача сплачений при поданні позову до суду судовий збір в сумі 3028 гривень.
На підставі ч. 4 ст. 1, ст. 26, ч. 1 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", п. 3 ч. 3 ст. 58, ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", статтей 509, 526, 610, 611, 623, 714, 1166 ЦК України, керуючись статтей 2-7, 10, 141, 258, 259, 263, 268, 279, 354 ЦПК України суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , картка платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_1 ) на користь акціонерного товариства "Вінницяобленерго" СО "Гайсинські ЕМ" на рахунок зі спеціальним режимом використання НОМЕР_3 в АБ "Украгазбанк", МФО 320478, ЗКПО 25509897 вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 31 774 (тридцять одна тисяча сімсот сімдесят чотири) гривні 62 копійки.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , картка платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації АДРЕСА_1 ) на користь акціонерного товариства "Вінницяобленерго" СО "Гайсинські ЕМ" на поточний рахунок НОМЕР_3 в АБ "Украгазбанк", МФО 320478, ЗКПО 25509897 судові витрати в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 05 грудня 2024 року.
Суддя Валерій МОЦНИЙ
Суд | Чечельницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123541559 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Чечельницький районний суд Вінницької області
Моцний В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні