Справа № 438/1099/24
Провадження 2/438/332/2024
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
З а о ч н е
26 листопада 2024 року Бориславський міський суд Львівської області у складі:
головуючого-судді Слиша А.Т.,
за участі секретаря судового засідання Кекош Н.С.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника третьої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Бориславського міського суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом дитячого будинку «Оріана» інтересах неповнолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору виконавчий комітет Бориславської міської ради Львівської області (як орган опіки і піклування) про позбавлення батьківських прав, -
в с т а н о в и в :
позивач дитячий будинок «Оріана» в особі керівника звернулася до суду з позовом до ОСОБА_6 , в якому просить позбавити відповідачку батьківських прав стосовно її малолітніх дітей відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачка є матір`ю малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які виховуються та перебувають на повному державному забезпеченні в дитячому будинку «Оріана» у м. Бориславі з 05 листопада 2018 року. Дітей було влаштовано у дитячий будинок за заявою матері, яка на засіданні комісії пояснила, що зараз не має можливості забрати дітей додому, так як не має де проживати, тимчасово проживає у знайомого, не працевлаштована, не має доходів, щоб утримувати дітей. Дітей було поставлено на облік служби у справах дітей, як таких, що перебувають в складних життєвих обставинах, підстава - неналежне виконання батьками батьківських обов`язків.
Термін перебування дітей у дитячому будинку неодноразово продовжувався за з`явою відповідача, наразі рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради від 14 грудня 2023 року за №318 термін продовжено до 30 червня 2024 року.
Рішенням Бориславського міського суду Львівської області від 16 січня 2023 року позбавлено батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 батька дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У позбавленні батьківських прав відносно малолітніх дітей відповідачки ОСОБА_6 було відмовлено. Вирішено питання щодо стягнення аліментів на утримання малолітніх сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3
Проте відповідач на шлях виправлення, як зазначено у позовній заяві, не стала, дітей з дитячого будинку не забрала, фактично самоусунулася від виховання дітей, діти тривалий час перебувають в дитячому будинку на повному державному утриманні. Мати обіцяла за цей час покращити житлові умови, працевлаштуватись, але нічого цього не виконала. Вона веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, дітьми цікавиться рідко, інколи провідує дітей в дитячому будинку. Відповідач свідомо нехтує своїми обов`язками щодо виховання дітей, не усвідомлює відповідальність за їх виховання та розвиток, фактично мати самоусунулися від виховання дітей, не дбає про їх фізичний та моральний розвиток, матеріально не забезпечує. Виконавчий комітет Бориславської міської ради як орган опіки та піклування вважає позбавлення відповідачів батьківських прав доцільним і таким, що відповідає інтересам дітей.
Ухвалою судді від 02 липня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі та визначено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 12 листопада 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду на 26 листопада 2024 року.
У судовому засіданні представник дитячого будинку «Оріана» Сопотницька Л.В., представник позивача ОСОБА_2 позов підтримали, дали пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.
Відповідач ОСОБА_6 у судове засідання не прибула, про дату, час та місце судових засідань була належно повідомлена, правом на подачу до суду відзиву не скористалась. Суд вважає можливим розглянути справу у її відсутності.
Представник третьої особи виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області (як орган опіки і піклування) Ваверчак О.П. у судовому засіданні вважає позов підставним та таким, що підлягає до задоволення.
Суд, у зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, ненаданням відповідачем відзиву на позов, зі згоди позивача, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача, згідно ст.ст.280-281 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини передбаченістаттею 150 Сімейного кодексу Українита полягають, зокрема, в такому: батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя та інше. Відповідно до ст. 51 Конституції Українибатьки зобов`язані утримувати своїх дітей до повноліття.
Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я,навчальний абоінший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років (ст.165 СК України).
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_6 є матір`ю малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується копіями відповідних свідоцтв про народження.
Рішенням Бориславського міського суду Львівської області від 16 січня 2023 року позбавлено батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 батька дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У позбавленні батьківських прав відносно малолітніх дітей відповідачки ОСОБА_6 було відмовлено. Вирішено питання щодо стягнення аліментів на утримання малолітніх сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3
Діти відповідача виховуються та перебувають на повному державному забезпеченні в дитячому будинку «Оріана» у м. Бориславі з 05 листопада 2018 року.
Зокрема, 31 жовтня 2018 року рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради дітей було влаштовано в дитячий будинок «Оріана» терміном на 6 місяців, у зв`язку з зверненням матері ОСОБА_6 .
У подальшому рішеннями виконавчого комітету Бориславської міської ради від 02 липня 2020 року №114, №23 від 20 січня 2021 року, №349 від 15 грудня 2021 року та від 14 грудня 2023 року за №318 термін продовжено до 30 червня 2024 року термін перебування дітей відповідача в дитячому будинку «Оріана» у м. Бориславі.
Наказом служби у справах дітей Бориславської міської ради Львівської області №4 від 21 грудня 2019 року малолітній дітей відповідача поставлено на облік служби у справах дітей, як таких, що перебувають у складних життєвих обставинах, мати яких ухиляється від виконання батьківських обов`язків з виховання дітей .
Дітей було влаштовано у дитячий будинок за заявою матері, яка пояснила, що зараз не має можливості забрати дітей додому, так як не має де проживати, тимчасово проживає у знайомого, не працевлаштована, не має доходів, щоб утримувати дітей.
Згідно з висновком органу опіки та піклування виконавчого комітету Бориславської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету №35 від 08 лютого 2024 року, орган опіки та піклування вважає доцільним позбавити, зокрема, відповідачку ОСОБА_6 батьківських прав стосовно її малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
За правилами статті 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Відповідно до статті 18 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до частини першої статті 164 СК України мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Відповідно до частини п`ятої статті 19 СК України орган опіки і піклування подає до суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Суд може не погодиться з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини (частина шоста статті 19 СК України).
Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу і повинен застосовуватись у випадках свідомого та умисного ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків, та з врахуванням того, що такий захід буде застосований в інтересах дітей.
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також міг свідчити про його інтерес до дитини (Hunt v. Ukraine, №31111/04, § 58, ЄСПЛ , від 07 грудня 2006 року).
Права батьків і дітей, які засновані на спорідненості, становлять основоположну складову сімейного життя, а заходи національних органів, спрямовані перешкодити реалізації цих прав, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.
У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09) від 16 липня 2015 року Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. При цьому основні інтереси дитини є надзвичайно важливими.
Відповідно до Положень Декларації прав дитини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, принципово визначено, що дитина повинна зростати в умовах турботи.
Частиною 6ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства»встановлено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний та духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Частиною першоюстатті 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону України «Про охорону дитинства»).
Ті ж самі принципи закріплені вищезазначеною Декларацією прав дитини, відповідно п. 6 та п. 7 якої проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Дитина повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості. Якнайкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто відповідає за її освіту і навчання; ця відповідальність лежить насамперед на її батьках.
Суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_6 безвідповідально ставиться до питання виховання дітей та їхнього матеріального забезпечення.
Під час розгляду даної справи судом встановлено, що відповідач - матір дитини, свідомо протягом багатьох років, маючи реальну можливість виконувати свої батьківські обов`язки стосовно неповнолітніх дітей, зокрема, цікавитися дітьми, їхнім життям, потребами, матеріально допомагати, дбати про їхній культурний та духовний розвиток, спілкуватися з ними, сприяти в отриманні дітьми освіти, свідомо ухиляється від виконання таких обов`язків, оскільки жодних об`єктивних перешкод для виконання ним батьківських обов`язків не існує; самоусунулась від виховання та утримання дітей, не виявляє стосовно дітей батьківської турботи; не спілкується та не виявляє прагнення до спілкування з дітьми, взагалі не піклується та не намагається піклуватися про матеріальний добробут і розвиток дітей.
Наведене вказує на неналежне виконання відповідачем батьківських обов`язків та нехтування своїми батьківськими обов`язками, у розумінні встановлених законодавчих положень. Доказів протилежного відповідачем до суду подано не було.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_6 , яка ухиляється від виконання обов`язків з виховання дітей, є підставними та вважає, що відповідача, як крайній захід, слід позбавити батьківських прав стосовно її малолітніх дітей. На переконання суду позбавлення батьківських прав не зашкодить інтересам дітей, їх подальшому вихованню та утриманню.
Керуючись ст.ст.164-166, 180, 182, 184СК України, ст.ст.13, 19, 81, 82, 141, 259, 263-265, 268, 273, 354, 430 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позовні вимоги дитячого будинку «Оріана» в особі директора ОСОБА_8 в інтересах неповнолітніх ОСОБА_4 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до ОСОБА_6 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору виконавчий комітет Бориславської міської ради Львівської області (як орган опіки і піклування) про позбавлення батьківських прав, задоволити.
Позбавити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 в дохід держави судові витрати, що складаються із судового збору у розмірі 1211 (однієї тисячі двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування учасників справи та їх місце проживання:
позивач: дитячий будинок «Оріана», місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 22422121;
відповідач: ОСОБА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_2 .
третя особа: орган опіки і піклування виконавчого і комітету Бориславської міської ради (місцезнаходження: Львівська область, м.Борислав, вул. Шевченка, 42; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 22400792.
Повний текст складено 05 грудня 2024 року.
Головуючий суддя Андрій СЛИШ
Суд | Бориславський міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123542613 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Бориславський міський суд Львівської області
Слиш А. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні