Справа № 472/716/24
Провадження №2/472/265/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2024 року с-ще Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Тустановський А. О.,
за участю секретаря Щербини О.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду с-ще Веселинове Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
11 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Федорівка Веселинівського району Миколаївської області померла матір її покійного чоловіка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшли усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок її смерті. Зокрема, до складу спадщини увійшло право власності на земельну ділянку (фактично складається із двох окремих земельних ділянок з кадастровими номерами 4821785000:01:000:0113 і 4821785000:01:000:0222) загальною площею 6,65 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в межах території Ставківської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області.
За життя померла ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений 17.05.2016 року секретарем Ставківської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області ОСОБА_5 та зареєстрованому у реєстрі нотаріальних дій за № 16, яким: «земельну ділянку розміром 6,65 га передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Ставківської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, кадастровий номер1 4821785000:01:000:0113, кадастровий номер 2 4821785000:01:000: заповідає ОСОБА_1 повністю».
Про наявність вказаного заповіту вона не знала, про наявність заповіту стало відомо навесні 2024 року, коли її син випадково в документах бабусі знайшов заповіт.
27 травня 2024 року вона звернулася до Веселинівського державної нотаріальної контори Миколаївської області з метою оформлення свідоцтва про право на спадщину за заповітом, але нотаріус оглянувши надані нею документи роз`яснила, що на день смерті ОСОБА_4 вона не була зареєстрована разом з нею, і заяву про прийняття спадщини в шестимісячний строк до нотаріальної контори не подала, а тому є спадкоємицею, яка пропустила строк для прийняття спадщини та порекомендувала звернутися до суду для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини. Просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини строком у три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Ухвалою суду від 07 серпня 2024 року відкрито провадження у справі та справу призначено до підготовчого судового засідання.
В підготовчому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 зазначила, що позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити. Крім того зазначила, що у разі визнання позову відповідачем, вважає за доцільне просити суд ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні суду пояснив, що позовні вимоги визнає та не заперечує щодо задоволення позовної заяви.
Співвідповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, але до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності та визнання позовних вимог.
Представник відповідачаВеселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області в судове засідання не з`явився. Від начальника відділу з юридичних питань та взаємодії з правоохоронними органами Веселинівської селищної ради Стаднічук А.І. надійшла заява про розгляд справи у відсутність представника селищної ради, позовні вимоги визнають в повному обсязі.
Відповідно до ст. 223 ЦПК України суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність співвідповідача ОСОБА_3 та представника відповідача Веселинівської селищної ради, оскільки вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання та подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Федорівка Вознесенського району Миколаївської області померла ОСОБА_4 , про що Веселинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 17 червня 2021 року складено відповідний актовий запис за № 183, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 5).
Внаслідок її смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшли всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті, зокрема: право власності на земельну ділянку (фактично складається із двох окремих земельних ділянок з кадастровими номерами 4821785000:01:000:0113 і 4821785000:01:000:0222) загальною площею 6,65 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в межах території Ставківської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області (а.с. 6).
За життя ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений 17.05.2016 року секретарем Ставківської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області ОСОБА_5 та зареєстрованому у реєстрі нотаріальних дій за № 16, яким: «земельну ділянку розміром 6,65 га передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Ставківської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області, кадастровий номер1 4821785000:01:000:0113, кадастровий номер 2 4821785000:01:000: заповідає ОСОБА_1 повністю». (а.с.8).
З інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 79074094 від 08.11.2024 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилась.
Згідно зі ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Всупереч вимогам законодавства позивач у встановлений законодавством шестимісячний термін з дня відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подав.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому має право звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
З позовної заяви та досліджених судом матеріалів справи вбачається, що позивач не звернувся вчасно, а саме - у встановлений законом строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки про наявність вказаного заповіту він не знав, оскільки за життя спадкодавець ані його, ані його матір не повідомив про складення заповіту на його користь, а тому, він пропустила строк подачі заяви з незалежних від нього обставин.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Наведені висновки суду щодо поважності причин пропуску строку прийняття спадщини у зв`язку з необізнаністю про наявність заповіту, узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України у справі за №6-496цс17 від 06.09.2017 року, та підтриманий у постановах ВС/КЦС від 10.01.2019 у справі № 263/1221/17, від 17.03.2021 у справі № 308/4272/19, від 22.02.2021 року у справі № 644/7785/19.
Отже, зважаючи на викладені обставини, зокрема на те, що на час звернення позивачем до суду спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , ніхто не прийняв, і відумерлою вона не визнана, враховуючи, що співвідповідач ОСОБА_3 , відповідач ОСОБА_2 та відповідач Веселинівська селищна рада Вознесенського району позовні вимоги визнали повністю, а також те, що позивач ОСОБА_1 пропустила строк подачі заяви для прийняття спадщини з поважних причин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, а також враховуючи той факт, що спадщина ніким не прийнята, у відповідачів відсутні заперечення з приводу заявлених позивачем позовних вимог, суд вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Федорівка Вознесенського району Миколаївської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1220, 1223, 1268-1270, 1272 ЦК України та ст.ст. 76, 200, 223, 263-265, 273 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання, АДРЕСА_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась внаслідок смерті ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком у 3 ( три) місяці, який починається з часу набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Веселинівський районний суд Миколаївської області протягом 30 (тридцяти) днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05 грудня 2024 року.
Суддя Веселинівського районного суду
Миколаївської області А.О. Тустановський
Суд | Веселинівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123543381 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Веселинівський районний суд Миколаївської області
Тустановський А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні