Справа№592/10846/24
Провадження №2/592/2052/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2024 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі
головуючого - судді Шияновської Т.В.,
з участю секретаря судового засідання Чайки Т.В.,
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Сумської міської ради, Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Матус Н.М., про визнання права власності в порядку спадкування,
у с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати за нею право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 62,25 кв.м., в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що її матір ОСОБА_4 заповідала їй вказану квартиру, у визначений законом строк вона звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Однак у видачі свідоцтва про спадщину за законом їй було відмовлено в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на вказану квартиру.
В наданому відзиві на позов представник відповідача Сумської міської ради просить, не заперечуючи наявних законних підстав для визнання права власності на квартиру, просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки частки співвласників квартири за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не виділені.
Третя особа приватний нотаріус міського нотаріального округу Матус Н.М. в наданих письмових поясненнях просила позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити; судове засідання проводити у її відсутність.
В судове засідання позивачка не з`явилась, в позовній заяві просила розгляд справи проводити без її участі.
Представник відповідача Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради в Сумській області в судове засідання не з`явився, в поданій заяві, посилаючись на те, що не є належним відповідачем по справі, просив розглядати справу у його відсутність.
Заслухавши доводи представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивачка ОСОБА_3 є донькою ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , які уклали шлюб 21.07.1952 (а.с. 15).
Матір`ю ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , була ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 12, 13).
ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на випадок своєї смерті заповідала все своє майно дочці ОСОБА_2 (а.с. 14, 18-20).
З копії свідоцтва про право власності на житло, виданого виконавчим комітетом Сумської міської ради народних депутатів 26.03.1993, згідно з рішенням Сумського міськвиконкому від 15.03.1993 №119, вбачається, що квартира за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 28-29).
01.08.2023 позивачка ОСОБА_3 звернулася до нотаріуса ОСОБА_7 з заявою про прийняття спадщини, була заведена спадкова справа №13/2023 (а.с. 45).
З інформаційної довідки зі спадкового реєстру №74140032 від 28.09.2023, а також повідомлення Сумської державної нотаріальної конторі від 19.01.2024 №191/01-16 вбачається, що спадкова справа після ОСОБА_5 згідно алфавітних книг Першої, Другої та Третьої Сумських нотаріальних контор не заводилась та свідоцтво про право на спадщину, видані на її підставі, відсутні (а.с. 66-67).
Постановою приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Матус Н.М. від 02.02.2024 №13/02-31 ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на квартиру (а.с. 7-8).
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкоємця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до ч.2 ст.529 ЦК Української РСР онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном (п.1 ч.1 ст.549 ЦК Української РСР).
У відповідності до вимог ч.1 ст.368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Згідно роз`яснень, наданих у постанові Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі смерті співвласника частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними. Частка померлого співвласника не може бути змінена за рішенням суду.
Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, закріпленої в пункті 3.4. Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013, частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі. У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належному на праві спільної сумісної власності.
Враховуючи те, що позивачка ОСОБА_3 в порядку ч.2 ст.529 та п.1 ч.1 ст.549 ЦК УРСР успадкувала та прийняла спадщину після померлої бабусі ОСОБА_8 , зокрема на належну їй частку в праві спільної сумісної власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , та в установленому законом порядку звернулися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_4 , на іншу частку в праві спільної сумісної власності, проте за відсутності оригіналу правовстановлюючого документу позбавлена можливості одержати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на цю спадщину; суд, захищаючи її охоронювані законом права, вважає необхідним таке право власності у порядку спадкування визнати за нею рішенням суду.
З огляду на вищевикладені положення законодавства щодо рівності часток співвласників, які не були визначені за життя спадкодавців, та встановлені судом фактичні обставини справи, зокрема те, що позивачка має право власності в порядку спадкування на всю квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , факт не виділення часток співвласників ОСОБА_8 та ОСОБА_4 у спадковому майні не є безумовною підставою для відмови у задоволенні позову.
При цьому суд відмовляє позивачці в задоволенні позовних вимог до Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, оскільки до сфери повноважень цього органу не належать функції по контролю та перевірці законності підстав набуття права власності на нерухоме майно, розташоване та території Сумської міської громади.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 259, 264, 265 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_2 до Сумської міської ради, Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Матус Н.М. - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 62,25 кв.м.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Сумська міська рада, місцезнаходження: м. Суми, м-н Незалежності, буд.2, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 23823253.
Відповідач: Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми, вул. Садова, буд.33, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40456009.
Третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Матус Н.М., адреса: АДРЕСА_3 .
Повне судоверішення складене05.12.2024.
Суддя Т.В. Шияновська
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123543858 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Шияновська Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні