Справа № 740/4187/24
Провадження № 2/740/1299/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2024 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Карпуся І.М.,
із секретарем судового засідання Кубрак Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 через представника адвоката Семенка В.І. звернулася до суду із позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк тривалістю 3 місяці для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов аргументує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшли частка у праві власності на житловий будинок АДРЕСА_1 та земельний пай.
На час відкриття спадщини ОСОБА_3 постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з ним проживала та була зареєстрована ОСОБА_4 , яка не була ні його дружиною, ні родичкою. Через декілька років після смерті ОСОБА_3 . ОСОБА_4 виїхала в Донецьку область і подальша її доля невідома.
Позивачка займалась похованням батька, відбула необхідні обряди, облаштувала його могилу та встановила пам`ятник за власні кошти.
Оскільки ОСОБА_1 постійно проживала у будинку АДРЕСА_1 , частина якого належала ОСОБА_5 , вона вважала, що таким чином фактично прийняла спадщину після померлого батька.
Звернувшись до нотаріуса у липні 2024 року з приводу оформлення спадкових прав, вона отримала письмову відповідь про пропуск нею 6-місячного строку для подачі заяви про прийняття спадщини та про необхідність звернення до суду для визначення додаткового строку.
Крім того, з`ясувалось, що за життя батько склав заповіт, яким земельну ділянку (пай) заповів ОСОБА_6 . ОСОБА_6 звернувся із заявою про прийняття спадщини за заповітом до Ічнянської нотаріальної контори, де було заведено відповідну спадкову справу. Проте оскільки ОСОБА_6 не є родичем померлого і не є спадкоємцем за законом, тому жодного відношення до іншого спадкового майна він не має.
Ухвалою судді 12.07.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду 12.11.2024 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.
У судове засідання учасники справи не з`явилися.
Представник позивачки - адвокат Семенок В.І. подав до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі та підтримку позову.
Представником відповідача - Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області подано до суду клопотання про розгляд справи без їх участі та визнання позовних вимог.
Від третьої особи ОСОБА_2 надійшла заява, у якій просить провести розгляд справи без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч.3ст.211ЦПКУкраїни учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
З`ясувавши обставини, на які позивачка посилається, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Монастирище Ічнянського району Чернігівської області (а.с.11).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої увійшла належна йому на праві власності 1/3 частка житлового будинку АДРЕСА_1 , а також фактично успадкована ним після смерті дружини ОСОБА_7 1/6 частка у вказаному будинку, що вбачається з копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 06.05.2004, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 06.05.2004 та копії довідки № 17 від 13.01.2022 Перемозького старостинського округу (а.с.15-18)
Згідно довідки Монастирищенського старостинського округу від 17.01.2022, ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з ним та протягом 6 місяців з дня його смерті проживала та була зареєстрована без родинних відносин ОСОБА_4 (а.с.19).
Позивачка ОСОБА_1 є дочкою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с.12-13).
З відповіді державного нотаріуса Ічнянської державної нотаріальної контори від 04.07.2024 вбачається, що на звернення позивачки щодо прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , їй було повідомлено про пропуск встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.22).
Як вбачається з спадкової справи № 576, заведеної до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , за життя ОСОБА_3 склав заповіт на ім`я ОСОБА_6 , відповідно до якого заповів належний йому на підставі Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії ЧН № 147400 земельний пай. ОСОБА_6 прийняв спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_3 , подавши відповідну заяву до нотаріальної контори (а.с.41-47).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах (ст. 1245 ЦК України).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці зазакономодержуютьправо наспадкуванняпочергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.
Відповідно дост.1261ЦКУкраїни у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з дня відкриття спадщини і протягом якого відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Законодавство України не містить вичерпного переліку поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини, а також чітко не вказує які причини є поважними. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд дослідив поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які пов`язані з об`єктивними факторами для спадкоємця щодо неможливості вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Враховуючи викладене, зважаючи, що позивачка, яка є спадкоємицею за законом першої черги, не змогла з поважної причини в межах строку, відведеного для звернення, звернутися з відповідною заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що у встановленому порядку не спростовано, інші спадкоємці, які б прийняли неохоплену заповітом спадщину відсутні, орган місцевого самоврядування за місцем знаходження нерухомого майна, яке входить до складу спадщини і не охоплено заповітом, не заперечує проти позову, а відтак визначення позивачці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не порушить прав та інтересів інших осіб, встановлення додаткового строку для прийняття спадщини є єдиним шляхом отримання спадкового майна, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст. 200, 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.М. Карпусь
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123545919 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Карпусь І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні