Рішення
від 05.12.2024 по справі 515/403/24
САРАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 515/403/24

Провадження № 2/513/546/24

Саратський районний суд Одеської області

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2024 року Саратський районний суд Одеської області у складі: головуючої судді Бучацької А.І., за участю: секретаря судового засідання Русавської Н.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Сарата Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Давиденко Костянтина Вікторовича до ОСОБА_2 , третя особа: Татарбунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження,

У С Т А Н О В И В:

19 березня 2024 представник позивача адвокат Давиденко К.В. звернувся до Татарбунарського районного суду Одеської області з позовом до відповідачки, в якому просить:

визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

внести зміни до актового № 25 від 26 лютого 2009 року про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Татарбунарського районного управління юстиції в Одеській області, вказавши ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_3 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Татарбунари, та змінити прізвище дитини з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 .

Позовні вимоги обґрунтував тим, що з 2007 року позивач почав проживати з відповідачкою ОСОБА_2 однією сім`єю. ІНФОРМАЦІЯ_3 народився їх спільний син ОСОБА_3 . Реєстрація народження проводилась на підстав ч.1 ст. 135 СК України.

Визнати батьківство позивача сторони мали намір, коли відповідачка отримає громадянство України, однак на даний час через військову агресію російської федерації це неможливо.

Дитині потрібно отримати паспорт та визначитись з громадянством. Позивач та відповідачка бажають, щоб дитина отримала громадянство України, а тому позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання батьківства.

Розпорядженням в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області від 19 березня 2024 року позовну заяву передано до Саратського районного суду Одеської області.

Після надходження та реєстрації зазначеної позовної заяви, відповідно до ст.ст. 14, 33 ЦПК України автоматизованою системою документообігу суду, головуючою суддею у справі визначено суддю Бучацьку А.І.

Ухвалою суду від 05 квітня 2024 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито загальне позовне провадження, призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 01 липня 2024 року за клопотанням представника позивача призначено судову молекулярно-генетичну експертизу, провадження у справі зупинено (а.с. 46-47).

Ухвалою суду від 27 вересня 2024 року провадження у справі поновлено зі стадії підготовчого провадження (а.с. 61).

Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Давиденко К.В. в підготовче судове засідання не з`явились. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили задовольнити позов та долучили до справи висновок експерта № 598 від 16.10.2024 р. (а.с. 68).

Відповідачка ОСОБА_2 належним чином повідомлена про підготовче засідання, до суду не з`явилась. 02.12.2024 року надала до суду письмову заяву про визнання позову, просила розглядати справу за її відсутності, підтвердила, що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.76).

Представник третьої особи - Татарбунарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), якого належним чином повідомили про розгляд справи, до суду не з`явився (а.с.66).

Дослідивши докази та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України встановлено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до частини 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з частиною 1 ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Пунктом 1 частини 2 ст. 18 СК України встановлено, що суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю (договором) сторін. Способами захисту сімейних прав та інтересів зокрема є: встановлення правовідношення.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з частинами 1, 2 ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідачка ОСОБА_2 народила сина ОСОБА_3 , батьком якого записаний ОСОБА_6 , а матір`ю ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 26 лютого 2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Татарбунарського районного управління юстиції Одеської області (а.с.9).

З повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00043969062, сформованого 08 березня 2024 року вбачається, що Відділом реєстрації актів цивільного стану Татарбунарського районного управління юстиції Одеської області було зареєстроване народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , актовий запис № 25 від 26 лютого 2009 року. У розділі Відомості про батька зазначено: ОСОБА_6 . Відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу. Громадянство, місце проживання батька не зазначено (а.с. 10).

Згідно з копією паспорта НОМЕР_2 , виданого 19 травня 2003 року Татарбунарським РВ УМВС України в Одеській області, позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Нова Олексіївка Татарбунарського району Одеської області (а.с. 5).

Відповідачка ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_3 , виданої 25.10.10 за № НОМЕР_4 безстроково, зареєстроване місце проживання з 03 листопада 2006 року: АДРЕСА_1 (а.с.7).

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого 13 березня 2020 року вбачається що позивач ОСОБА_7 та відповідачка ОСОБА_2 є батьками дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.11).

Позивач ОСОБА_1 звертався до Татарбунарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Листом від 15.03.2024 року за № 3/24.6-112 йому було повідомлено щодо неможливості внесення змін до актового запису про народження дитини, оскільки мати дитини громадянка російської федерації ОСОБА_8 та має паспорт громадянки російської федерації НОМЕР_6 , виданий МЗС росії 07.10.2013 року, строк дії якого сплинув 07.10.2023 року. Рекомендовано звернутися до суду із заявою про визнання батьківства (а.с. 12).

Згідно із ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України, сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства. За частиною 3 ст.4 СК України кожна особа має право на проживання в сім`ї.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 СК України, жінка та чоловік мають рівні права і обов`язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім`ї. Згідно з ч. 1 ст. 50 СК України, чоловік має право на батьківство.

Статтею 121 СК України визначено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини, 2) за рішенням суду.

За положеннями частини 1 ст.126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно зі ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" визначено, що справи про визнання батьківства щодо дитини, яка народилася не раніше 1 січня 2004 р., суд має вирішувати відповідно до норм СК, зокрема ч. 2 ст. 128, на підставі будь-яких доказів, що засвідчують походження дитини від певної особи й зібрані з дотриманням норм цивільного процесуального законодавства.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" роз`яснено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1 ст. 135 СК).

Згідно висновку експерта № 589 від 16.10.2024 року судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи зразків рідкої крові громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 та дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме молекулярно-генетичним аналізом ДНК встановлено, що:

громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , може являтися біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , народженої громадянкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , з ймовірністю 99,9999 (а.с.70-75).

Оцінюючи зазначений висновок експерта суд вважає його належним, допустимим та таким, що узгоджується з іншими доказами по справі. При цьому суд враховує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства, що також узгоджується з практикою ЄСПЛ (Калачова проти Російської Федерації, Kalacheva v. Russia, N 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07.05.2009).

19 березня 2019 року ЄСПЛ ухвалив рішення у справі "М. Т. проти України" ("M.T. v. Ukraine", заява № 950/17), у якому звернув увагу, що стосовно спорів про батьківство, ініційованих ймовірними біологічними батьками, незважаючи на надану національним органам влади свободу розсуду в цій сфері, біологічний батько не повинен повністю виключатись з життя своєї дитини, якщо тільки цього не вимагають відповідні причини щодо захисту найкращих інтересів дитини (див. рішення від 22 березня 2012 року у справі "Каутзор проти Німеччини" ("Kautzor v. Germany", заява № 23338/09), та від 22 березня 2012 року у справі "Аренс проти Німеччини" ("Ahrens v. Germany", заява № 45071/09, § 74).

Оцінюючи дотримання балансу між інтересами позивача, який є біологічним батьком, та інтересами дитини, суд звертає увагу на те, що позивач з моменту зачаття проживає разом з відповідачкою ОСОБА_2 , двоє дітей сторін від народження проживають разом з відповідачкою та позивачем, який бере безпосередню участь у житті, вихованні та утриманні дітей. Права позивача на батьківство не можуть бути захищені у іншій спосіб, без визнання його батьком дитини ОСОБА_3 з внесенням відповідних змін до актових записів про народження.

Статтею 134 СК України передбачено, що на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Згідно з пунктом 20 глави 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

За підпунктом 2.13.1 пункту 2.13 Розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793 (з наступними змінами), підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи, що обставини, на які посилався позивач як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання батьківства підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2-15, 81, 89, 206, 258-259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 в особі представника адвоката Давиденко Костянтина Вікторовича до ОСОБА_2 , третя особа: Татарбунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Нова Олексіївка Татарбунарського району Одеської області, батьком ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Татарбунари, Татарбунарського району Одеської області, Україна.

Зобов`язати Татарбунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) внести зміни до актового запису про народження № 25 від 26 лютого 2009 року, який складено Відділом реєстрації актів цивільного стану Татарбунарського районного управління юстиції в Одеській області, про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , наступні зміни: в графі "Відомості про дитину" прізвище дитини змінити з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 ; в графі "Відомості про батька" прізвище, власне ім`я, по батькові зазначити ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство: Україна; місце реєстрації: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 19 травня 2003 року Татарбунарським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_7 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 19 травня 2003 року народження Татарбунарським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_7 .

Представник позивача: адвокат Давиденко Костянтин Вікторович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ОД № 002979, видане Радою адвокатів Одеської області на підставі рішення № 58 від 19 квітня 2017 року, вул. Центральна, 37, м. Татарбунари, Білгород-Дністровського району Одеської області, 68100.

Відповідачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_3 , видана 25.10.2010 року за № НОМЕР_4 ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_8 .

Третя особа: Татарбунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), 65100, м. Татарбунари, вул. Горького, 17, код ЄДРПОУ 23212147.

Суддя А. І. Бучацька

СудСаратський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123546969
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —515/403/24

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Бучацька А. І.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Бучацька А. І.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Бучацька А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні