Ухвала
від 04.12.2024 по справі 320/57566/24
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову в забезпеченні позову

04 грудня 2024 року 320/57566/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Галхімсервіс" до Антимонопольного комітету України, треті особи: Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква-Холдинг", про забезпечення позову, подану до подання позовної заяви,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Галхімсервіс" із заявою до Антимонопольного комітету України про забезпечення позову до подання позовної заяви, у якій просить суд заборонити Публічному акціонерному товариству "Укрнафта" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква-Холдинг" проводити господарські операції за договором про закупівлю №13/4580-мтр від 30.10.2024.

У вказаній заяві позивач зазначив про намір звернутися до суду з позовною заявою до Антимонопольного комітету України про скасування рішення Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №16952/пк-пз від 16.10.2024.

Обґрунтовуючи вказану заяву, позивач зазначив, що 09.08.2024 Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" було оголошено відкриті торги з особливостями (ідентифікатор закупівлі UA-2024-08-09-004292-a) щодо закупівлі 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна) лот 124310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Західного регіону). До торгів було допущено два учасники, ТОВ "Галхімсервіс" та ТОВ "Аква-Холдинг".

01.10.2024 протокольним рішенням №01/01/13/10-01/01/55-ВД/10 уповноваженої особи, відповідальної за проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт і послуг в ПАТ "Укрнафта", визначено переможцем закупівлі ТОВ "Аква-Холдинг".

Позивач зазначив, що, не погоджуючись з вказаним рішенням, він подав скаргу на вказане рішення до Антимонопольного комітету України.

Рішенням Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №16952-/пк-пз від 16.10.2024 відмовлено позивачу у задоволенні скарги від 04.10.2024.

Позивач зазначає, що рішення №16952-/пк-пз від 16.10.2024 є протиправним, оскільки подані переможцем закупівлі документи у складі тендерної пропозиції не відповідають вимогам тендерної документації та вимогам чинного законодавства.

Так, позивач зазначив, що кінцевою датою подання тендерних пропозицій було 26.08.2024 до 12 год. 00 хв.

Позивач зауважив, що ТОВ "Аква-Холдинг" своєчасно подало свою тендерну пропозицію, проте, 03.09.2024 о 10год. 58 хв. та о 11 год. 00 хв. та 05.09.2024 о 17 год. 04 хв. дозавантажував додаткові документи до своєї тендерної пропозиції та 05.09.2024 останній раз підписав електронним цифровим підписом усі документи тендерної пропозиції, що на думку позивача, суперечить вимогам Особливостей тендерної пропозиції та Закону України "Про публічні закупівлі".

Також позивач зазначив про те, що переможцем до тендерної документації додано сертифікат якості від 10.06.2024, найменування продукту: реагент ITS Water HCI (14%), в якому вказано про відповідність продукту показникам згідно ТУ У20.5-44452757-011:2022 та зазначено термін його придатності - не менше 12 місяців.

Позивач зауважив, що вказаний сертифікат має обмежений строк дії (12 місяців), який не відраховується від дати поставки продукції.

Крім того, позивач зауважив, що переможець не надав до тендерної пропозиції ТУ У20.5-44452757-011:2022, який не є нормативним документом.

Позивач зазначив, що в паспорті продукту вказано "за умови збереження цілісності заводського пакування в складських умовах", у той час як в сертифікаті зазначено про пакування в цистернах.

Отже, надана переможцем документація, на думку заявника, містить протиріччя та не визначає дійсний гарантійний термін на товар.

Також позивач зазначив, що ТОВ "Аква-Холдинг" надало до тендерної пропозиції документ під назвою ITS Water HCI (14%) паспорт безпеки, в якому запропонований продукт має назву реагент ITSWATERHCI (14%). Складовою продукту є хлористоводнева (соляна) кислота 14,0/14,7.

Виробником товару є Україна, а тому при виготовленні продукції виробник повинен керуватися національним законодавством та надати карту даних небезпечного фактору, яка є офіційним документом, що підтверджує факт (наявність) державної реєстрації небезпечного фактора.

Позивач зауважив, що переможець торгів запропонував на торги хімічну речовину, яка не занесена в державний реєстр небезпечних факторів. Замовник не перевірив дану інформацію та не відхилив пропозицію переможця як таку що не відповідає вимогам тендерної документації.

Крім того, позивач зазначив, що надана переможцем торгів тендерна пропозиція не містить технічного паспорту та міжнародного чи національного стандарту країни виробника предмету закупівлі.

Також позивач зазначив, що назва предмета виготовленої продукції не відповідає Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", оскільки назва продукту не вказана українською мовою.

Позивач зазначив, що ненадання переможцем тендеру інформації про нормативні документи, за якими відбувається виготовлення розчину соляної кислоти, відсутність інформації щодо стандартів, за якими виготовляється соляна кислота, відсутність карти даних небезпечного фактору на товар може призвести до небезпеки довкілля та ставить під загрозу здоров`я та безпеку людей, а саме: відсутність інформації або неточна інформація про небезпечні фактори містить ризики отруєння населення, підрядників чи працівників; неналежна інформація про небезпечні фактори під час виконання робіт (поводження з небезпечними хімікатами, токсичними відходами чи іншими шкідливими матеріалами) може спричинити екологічні наслідки; якщо порушення безпеки призведе до шкоди здоров`я, життя громадян, екологічної шкоди, то держава буде нести за такі дії юридичну відповідальність у вигляді виплати грошової компенсації.

Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

З урахування вищенаведеного положення КАС України, розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Галхімсервіс" про забезпечення позову до подання позовної заяви здійснюється без повідомлення сторін.

Розглядаючи заяву позивача про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Згідно з частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною першою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

У вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого:

- розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;

- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;

- наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги;

- імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів;

- запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Частиною шостою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які полягають в (або мають наслідком) припиненні, відкладенні, зупиненні чи іншому втручанні у проведення конкурсу, аукціону, торгів, тендера чи інших публічних конкурсних процедур, що проводяться від імені держави (державного органу), територіальної громади (органу місцевого самоврядування) або за участю призначеного державним органом суб`єкта у складі комісії, що проводить конкурс, аукціон, торги, тендер чи іншу публічну конкурсну процедуру.

Як зазначено вище, у заяві про забезпечення позову до подання позовної заяви позивач просить суд заборонити Публічному акціонерному товариству "Укрнафта" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Аква-Холдинг" проводити господарські операції за договором про закупівлю №13/4580-мтр від 30.10.2024.

З матеріалів справи вбачається, що Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" було проведено процедуру закупівлі UA-2024-08-09-004292-а "24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна) лот 1 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Західного регіону) лот 2 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Східного регіону)", за результатами якою переможцем закупівлі за лотом №1 було визначено ТОВ "Аква-Холдинг".

Судом встановлено, що позивач був учасником вказаної публічної закупівлі.

01.10.2024 замовником оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "Аква-Холдинг".

Судом встановлено, що позивачем було подано скаргу про порушення Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" законодавства у сфері публічної закупівлі під час проведення процедури закупівлі UA- 2024-08-09-004292-а.

Рішенням Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 16.10.2024 №16952-р/пк-пз скаргу позивача залишено без задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що 30.10.2024 між ТОВ "Аква-Холдинг" (Постачальник) та ПАТ "Укрнафта" (Покупець) укладено договір про закупівлю №13/4580-мтр, за умовами якого постачальник зобов`язався поставити та передати у власність покупця у погоджені сторонами строки 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна) лот 1 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Західного регіону) лот 2 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Східного регіону) код за ДК 021:2015:24310000-0.

Договір укладається з постачальником, який став переможцем за лотом 1 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Західного регіону).

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад врегульовані спеціальним Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №922-VIII).

Згідно з пунктом 11 частини першої статті 1 Закон №922-VIII замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 2 Закон №922-VIII до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать: 1) органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об`єднання територіальних громад; 2) Пенсійний фонд України, цільові страхові фонди зі страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, медичного страхування та страхування на випадок безробіття (далі - органи соціального страхування); 3) юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об`єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків; 4) юридичні особи та/або суб`єкти господарювання, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених частиною другою цієї статті, та відповідають хоча б одній з таких ознак: органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування або іншим замовникам належить частка у статутному капіталі юридичної особи та/або суб`єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи чи інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі юридичної особи та/або суб`єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради юридичної особи та/або суб`єкта господарювання; наявність спеціальних або ексклюзивних прав - прав, наданих у межах повноважень органом державної влади або органом місцевого самоврядування на підставі будь-якого нормативно-правового акта та/або акта індивідуальної дії, що обмежують провадження діяльності у сферах, визначених цим Законом, однією чи кількома особами, що істотно впливає на здатність інших осіб провадити діяльність у зазначених сферах. Не вважаються спеціальними або ексклюзивними права, що надані за результатами конкурсів (тендерів, процедур закупівель), інформація про проведення яких разом з критеріями відбору попередньо оприлюднювалася та була наявна у публічному доступі, можливість участі у таких конкурсах (тендерах, процедурах закупівель) не була обмежена та якщо надання таких прав здійснювалося на основі об`єктивних критеріїв.

Як зазначено вище, замовником процедури закупівлі UA-2024-08-09-004292-а "24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна) лот 1 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Західного регіону) лот 2 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Східного регіону)" є ПАТ "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390).

Відповідно до пункту 1.1-1.2 Статуту Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", оформленого протоколом №3 від 06.12.2022 (посилання: https://www.ukrnafta.com/data/aktsioneram/Statut_PAT_UKRNAFTA_06.12.2022.pdf), Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта» засноване відповідно до наказу Державного Комітету України по нафті і газу від 23.02.1994 №57 шляхом перетворення державного підприємства «Виробниче об?єднання «Укрнафта» у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію підприємств» від 15.06.1993 №210/93.

Товариство є правонаступником державного підприємства - Виробничого об?єднання «Укрнафта».

25.05.1998 постановою Кабінету Міністрів України № 747 утворено Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України» у формі відкритого акціонерного товариства. Статутний фонд НАК «Нафтогаз України» було сформовано шляхом передачі до нього пакетів акцій, залишених у державній власності, у т.ч. ВАТ "Укрнафта".

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань засновником (акціонером) Акціонерного товариства «Національна компанія «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 20077720) є держава в особі Кабінету Міністрів України.

Отже, з вказаного слідує, що публічна конкурсна процедура UA-2024-08-09-004292-а "24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна) лот 1 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Західного регіону) лот 2 24310000-0 Основні неорганічні хімічні речовини (Кислота соляна технічна для потреб Східного регіону)", результатом якої стало підписання договору про закупівлю від 30.10.2024 №13/4580-мтр, була проведена ПАТ "Укрнафта" від імені держави.

Разом з тим, суд зазначає, що частина шоста статті 151 КАС України містить пряму заборону щодо вжиття заходів забезпечення позову, яка полягає у будь-якому втручанні в проведення торгів, що проводиться від імені держави (державного органу).

Суд зазначає, що заявлений позивачем спосіб забезпечення позову у вигляді заборони Публічному акціонерному товариству "Укрнафта" та Товариству з обмеженою відповідальністю "Аква-Холдинг" проводити господарські операції за договором про закупівлю №13/4580-мтр від 30.10.2024 зумовлює втручання у реалізацію процедури публічної закупівлі за результатами якої був укладений такий договір, що прямо заборонено частиною шостою статті 151 КАС України

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 29.06.2023 у справі №640/20189/20.

Враховуючи вказане, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову до подання позовної заяви.

Керуючись статтями 150, 151, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Відмовити у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Галхімсервіс" про забезпечення позову до подання позовної заяви.

2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Дудін С.О.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123549472
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів