Рішення
від 05.12.2024 по справі 913/424/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 року м.Харків Справа № 913/424/24

Провадження № 14/913/424/24

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк», м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Лекс», смт. Петропавлівка, Станично-Луганський район, Луганська область

про стягнення 109359,01 грн.

Без повідомлення (виклику) учасників справи

В С Т А Н О В И В:

Акціонерне товариство Комерційний банк «ПриватБанк» (далі - АТ КБ «ПриватБанк») через систему «Електронний суд» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Лекс» (далі - ТОВ «Агро-Лекс») про стягнення заборгованості за договором фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 від 27.05.2021 в сумі 109359,01 грн, з яких: 95200,00 грн - несплачене відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування, 14159,01 грн - заборгованість за винагородою за користування предметом лізингу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 27.05.2021 року АТ КБ «ПриватБанк» (далі - банк, лізингодавець) та ТОВ «Агро-Лекс» (далі - лізингоодержувач) уклали договір фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 (далі - договір), відповідно до п. 1.1. якого банк зобов`язується набути у власність у ТОВ «Техноторг», місцезнаходження: 54025 Україна, область Миколаївська, місто Миколаїв, проспект Героїв Сталінграда, будинок 113, код в ЄДРПОУ 30976452, (далі - продавець) предмет(ти) лізингу (далі - майно) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій (далі - додаток № 1), та передати його в користування лізингоодержувачу на строк, що зазначений в цьому договорі, а лізингоодержувач зобов`язується сплатити банку лізингові платежі в розмірі та порядку, визначеними цим договором.

Строк лізингу - 36 місяців, що обчислюється з дати підписання сторонами акту прийому-передачі майна, та який не може бути меншим одного року з моменту передачі майна лізингоодержувачу.

Сторони погодили п. 2.2.2 договору винагороду за користування майном у розмірі 11 (одинадцять) % річних від суми залишку несплаченої вартості майна, виходячи з фактичної кількості днів користування майном, та 360 днів у році, в дату сплати винагороди, якою є 25-е число кожного поточного місяця.

Згідно з п. 2.2.3. договору у випадку порушення лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених цим договором, винагорода за користування майном складає розмір 22 (двадцять два) % річних від суми залишку несплаченої вчасно частини вартості майна, згідно з додатком № 2 до договору.

Для здійснення лізингоодержувачем лізингових та інших платежів за цим договором банк відкриває рахунок № НОМЕР_1 (IBAN - НОМЕР_2 ), отримувач АТ КБ «ПриватБанк», МФО 304795. Лізингові платежі підлягають сплаті лізингоодержувачем на зазначений рахунок, якщо інше прямо не встановлено цим договором або домовленістю сторін.

У пункті 2.1.1. договору сторони узгодили те, що загальна вартість майна за договором складається з:

- авансового платежу лізингоодержувача в рахунок викупу майна, що становить 81200 (вiсiмдесят одна тисяч двiстi) гривень 00 копійок (з ПДВ) та підлягає сплаті протягом 1 робочих днів з моменту підписання цього договору;

- загальної суми лізингових платежів у частині, що йде на викуп переданого лізингоодержувачу майна, 142800 (сто сорок двi тисячі вiсiмсот) гривень 00 копійок (з ПДВ), згідно з додатком № 2 до цього договору.

Розмір, структура, строки сплати лізингових платежів встановлюються цим договором та додатком № 2 до нього, та включають:

- винагороди, що підлягають сплаті одноразово у день укладення цього договору:

- винагорода за відкриття рахунку «Фінансовий лізинг (оренда)» у розмірі 50 (п`ятдесят) гривень 00 копійок.

- винагорода за обслуговування операції фінансового лізингу у розмірі 0,5 (нуль цілих п`ять десятих) % від суми, зазначеної в п. 2.1.1.2 цього договору, що становить суму 714 (сiмсот чотирнадцять) гривень 00 копійок.

Позивач зазначає, що 01.06.2021 між банком та відповідачем було складено акт прийому майна на відповідальне зберігання.

Передача банком та прийом лізингоодержувачем майна в лізинг здійснюється згідно акту прийому-передачі майна.

09.06.2021 між банком та відповідачем було підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису акт прийому-передачі майна, відповідно до якого банк передав, а лізингоодержувач прийняв у лізинг майно.

АТ КБ «ПриватБанк» виконав свої зобов`язання за договором в повному обсязі, передавши відповідне майно лізингоодержувачу за актом прийому-передачі. Проте, в порушення умов договору відповідач здійснив останній лізинговий платіж 25.01.2022, після цього лізингові платежів відповідачем не вносилися.

09.02.2023 відповідачу було надіслано повідомлення № L5ILGFLO1DLJ9 про розірвання договору фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 від 27.05.2021. Оскільки, територія за якою зареєстрований відповідач є тимчасово окупованою, вказане повідомлення було надіслано на електронну адресу відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 , що погоджена та зазначена сторонами у пункті 11.1 договору лізингу.

Як зазначає позивач, з лютого 2022 року відповідач взагалі не сплачує лізингові платежі. Станом на дату подання позовної заяви відповідач прострочену заборгованість не сплатив, предмет лізингу позивачу не повернув.

З огляду на вказані обставини, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за лізинговими платежами в сумі 109359,01 грн, яка виникла до моменту розірвання договору фінансового лізингу, з яких: 95200,00 грн - несплачене відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування, 14159,01 грн - заборгованість за винагородою за користування предметом лізингу.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Лісовицькому Є.А.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 21.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 913/424/24. Вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Згідно з приписами ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Положеннями ч. 7 ст. 6 ГПК України визначено, що особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Оскільки відповідач зареєстрував свій електронний кабінет в ЄСІТС, ухвала про відкриття провадження у справі № 913/424/24 була надіслано до електронного кабінету відповідача та отримані останнім, що підтверджується відповідною довідкою

Відтак, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про відкриття провадження у справі № 913/424/24.

Згідно зі ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Будь-яких заяв або клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін на адресу суду від учасників справи не надходило.

Частиною 8 ст. 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.

27.05.2021 між АТ КБ «ПриватБанк» (далі - банк) та ТОВ «Агро-Лекс» (далі - лізінгоодержувач) було укладено договір фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 (далі - договір).

Згідно п. 1.1. укладеного договору банк зобов`язується набути у власність у ТОВ ТОВ «Техноторг», місцезнаходження: 54025 Україна, область Миколаївська, місто Миколаїв, проспект Героїв Сталінграда, будинок 113, код в ЄДРПОУ 30976452, (далі - «продавець») предмет(ти) лізингу (далі - «майно») відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій (далі - «додаток № 1»), та передати його в користування лізингоодержувачу на строк, що зазначений в цьому договорі, а лізингоодержувач зобов`язується сплатити банку лізингові платежі в розмірі та порядку, визначеними цим договором.

Відповідно до п. 1.2. договору строк лізингу - 36 місяців, що обчислюється з дати підписання сторонами акту прийому-передачі майна, та який не може бути меншим одного року з моменту передачі майна лізингоодержувачу.

Згідно з п. 2.1. договору загальна вартість майна за цим договором становить 186666,67 грн (сто вiсiмдесят шiсть тисяч шiстсот шiстдесят шiсть гривень 67 копійок), ПДВ 37333,33 грн (тридцять сiм тисяч триста тридцять три гривень 33 копійок), усього до сплати 224000 грн (двiстi двадцять чотири тисячі гривень 0 копійок).

Відповідно до п. 2.1.1. договору загальна вартість майна за цим договором складається з:

- авансового платежу лізингоодержувача в рахунок викупу майна, що становить 81200 (вiсiмдесят одна тисяч двiстi) гривень 0 копійок (з ПДВ) та підлягає сплаті протягом 1 робочих днів з моменту підписання цього договору.

- загальної суми лізингових платежів у частині, що йде на викуп переданого лізингоодержувачу майна, 142800 (сто сорок двi тисячі вiсiмсот) гривень 0 копійок (з ПДВ), згідно з додатком № 2 до цього договору.

Пунктом 2.2. договору передбачено, що розмір, структура, строки сплати лізингових платежів встановлюються цим договором та додатком № 2 до нього, та включають:

2.2.1. Винагороди, що підлягають сплаті одноразово у день укладення цього договору:

- винагорода за відкриття рахунку «Фінансовий лізинг (оренда)» у розмірі 50 (п`ятдесят) гривень 00 копійок.

- винагорода за обслуговування операції фінансового лізингу у розмірі 0,5 (нуль цілих п`ять десятих) % від суми, зазначеної в п. 2.1.1.2 цього договору, що становить суму 714 (сiмсот чотирнадцять) гривень 0 копійок.

2.2.2. Винагороду за користування майном у розмірі 11 (одинадцять) % річних від суми залишку несплаченої вартості майна, виходячи з фактичної кількості днів користування майном, та 360 днів у році, в дату сплати винагороди, якою є 25-е число кожного поточного місяця.

Згідно з п. 2.2.3. договору у випадку порушення лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених цим договором, винагорода за користування майном складає розмір 22 (двадцять два) % річних від суми залишку несплаченої вчасно частини вартості майна, згідно з додатком № 2 до договору.

Платежі в рахунок викупу майна, що підлягають сплаті згідно з цим договором та додатком № 2 до нього (п. 2.2.4. договору).

Відповідно до п. 2.3. договору для здійснення лізингоодержувачем лізингових та інших платежів за цим договором банк відкриває рахунок № НОМЕР_1 (IBAN - НОМЕР_2 ), отримувач АТ КБ «ПриватБанк», МФО 304795. Лізингові платежі підлягають сплаті лізингоодержувачем на зазначений рахунок, якщо інше прямо не встановлено цим договором або домовленістю сторін.

У випадку погодження сторонами поставки майна частинами (партіями), для здійснення лізингоодержувачем платежів за кожну наступну (частину) партію банк відкриває новий рахунок, що зазначається в окремо затвердженому для відповідної частини (партії) майна лізингових платежів (додаток № 2).

У пункті 2.5. договору сторони погодили, що в разі невиконання та/або неналежного виконання лізингоодержувачем зобов`язань, передбачених п.7.2.14 та/або п.7.2.15 цього договору, винагорода за користування майном встановлює складає розмір, зазначений в п.2.2.2 + 3 (три) % річних, а у випадку одночасного порушення лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів - у розмірі, зазначеному в п.2.2.3 + 6 (шість) % річних. При цьому банк направляє лізингоодержувачу письмове повідомлення із зазначенням підстави - порушення зобов`язань, передбачених п.7.2.14 та/або п.7.2.15 цього договору та дати початку нарахування розміру винагороди, що визначений цим пунктом, при цьому, укладання додаткових угод не потрібно. За умови відновлення виконання лізингоодержувачем зобов`язань, передбачених п.7.2.14 та/або п.7.2.15 цього договору, лізингоодержувач за користування майном сплачує винагороду у розмірі, зазначеному в п.2.2.2 цього договору. Нарахування винагороди в розмірі, зазначеному в п.2.2.2 цього договору, здійснюється на протязі 5 (п`яти) робочих днів після відновлення виконання лізингоодержувачем його зобов`язань.

За умовами п. 2.6. договору при настанні строків платежу за цим договором лізингоодержувач доручає банку списувати кошти зі всіх поточних рахунків лізингоодержувача та перераховувати на рахунок, відкритий згідно п.2.3 цього договору, у будь-якій валюті, при наявності на них необхідної суми коштів, не наданих у кредит, в межах сум, що підлягають сплаті банку за цим договором або підлягають сплаті страховій компанії за договором страхування майна та цим договором, (здійснювати договірне списання). Списання коштів здійснюється у порядку, встановленому чинним законодавством України. У випадку недостатності або відсутності у лізингоодержувача коштів в національній валюті для погашення заборгованості (у тому числі сплати неустойки), лізингоодержувач доручає банку списати кошти в іноземній валюті, у розмірі, еквівалентному сумі заборгованості за цим договором в національній валюті України за офіційним курсом гривні щодо іноземних валют, встановленим НБУ на дату погашення заборгованості, при цьому банк здійснює конвертацію коштів через валютну позицію банка за офіційним курсом НБУ на дату операції з поточного валютного рахунку лізингоодержувача в сумі, що дорівнює або менше еквіваленту суми заборгованості з подальшим зарахуванням коштів на рахунок, зазначений в п.2.3 цього договору для погашення заборгованості.

Грошові зобов`язання за цим договором виконуються у наступній послідовності: кошти, отримані від лізингоодержувача, а також від інших осіб, насамперед спрямовуються для сплати винагород згідно з п.2.2.1 цього договору; далі - підлягають сплаті платежі згідно з п.2.1.1.1; далі - підлягає сплаті страхова премія за перший рік та далі - за другий рік (iншi роки) дії цього договору згідно з договором страхування та цим договором, в т.ч. компенсація здійснених за рахунок банку платежів згідно з п.5.3 цього договору; далі - компенсація витрат банку згідно з п.7.2.10 цього договору; далі - відшкодування витрат банку згідно п.10.3 цього договору; далі - для погашення неустойки згідно з п.8.8 цього договору; далі - платежі згідно з п.7.2.8.1 цього договору; далі для погашення штрафів згідно з п.п.8.3-8.4 цього договору; далі - для погашення пені згідно з п.8.2, п.8.5 цього договору; далі - винагороди згідно з п.2.2.3 та п.2.5 цього договору; далі - винагороди згідно з п.2.2.2 цього договору; далі - прострочені платежі в частини викупу вартості переданого в лізинг майна, далі - викуп вартості переданого в лізинг майна. У випадку відсутності чергового грошового зобов`язання, передбаченого цим пунктом, отримані банком кошти спрямовуються на виконання наступного за черговістю зобов`язання (п. 2.7. договору).

Згідно з п. 3.1. договору передача майна буде здійснюватися за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до п. 3.3. договору майно повинне бути передане лізингоодержувачу згідно з актом прийому-передачі майна протягом 5 (п`ять) календарних днів після сплати авансового платежу відповідно до умов цього договору, але не раніше дати підписання акту приймання-передачі майна. Допускається поставка майна узгодженими сторонами партіями. Строк передачі майна може змінюватись в залежності від дотриманням продавцем строку постачання майна за договором купівлі-продажу, укладеного між банком та продавцем, про що банк попередньо повідомляє лізингоодержувача. У такому випадку вважатиметься, що сторони підписанням відповідного акту приймання-передачі погодили новий строк поставки майна, що відповідає даті складання акту приймання-передачі майна, якщо інше не буде встановлено домовленістю сторін.

З моменту підписання сторонами акту прийому-передачі до лізингоодержувача переходять всі ризики, пов`язані з користуванням та володінням майном, у т.ч. ризик випадкового знищення або пошкодження, а також невідповідності майна цілям його використання. Банк не несе відповідальності перед третіми особами, в т.ч. за завдані майном смерть, шкоду здоров`ю або псування майна третіх осіб в результаті експлуатації майна (п. 3.4. договору).

Згідно з п. 4.1. договору протягом усього строку цього договору майно є власністю банка. Майно переходить у власність лізингоодержувача після сплати банку всієї суми лізингових та інших платежів за цим договором, але не раніше одного року з моменту передачі майна лізингоодержувачу.

Цей договір є належною і достатньою підставою для переходу майна у власність лізингоодержувача після сплати банку всієї суми лізингових та інших платежів за цим договором. Укладення додаткових договорів тощо для переходу майна у власність лізингоодержувача не вимагається (п. 4.3. договору).

Згідно з п. 7.2.1. договору лізингоодержувач зобов`язується в день передачі майна прийняти його та підписати акт прийому-передачі майна, а також підписати додаток № 2.

Відповідно до п. 7.2.13. договору лізингоодержувач зобов`язується здійснювати лізингові платежі в розмірі та строки, що зазначені в додатку 2, не зменшувати суму лізингових платежів, а також не затримувати виплату чергового лізингового платежу, якщо дані зміни не погоджені сторонами та не передбачені договорами про внесення змін до цього договору.

За умовами п. 10.1.2. договору цей договір може бути достроково розірваний, зокрема, за ініціативою банка в односторонньому порядку шляхом письмового повідомлення про це лізингоодержувача за 3 (три) робочі дні у випадку повної або часткової несплати лізингового платежу або страхової премії лізингоодержувачем згідно з умовами цього договору, якщо прострочення сплати становить більше 30 (тридцяти) календарних днів.

У пункті 10.5. договору сторони дійшли згоди, що у випадку ухвалення рішення про дострокове розірвання цього договору, сторони зобов`язуються за 3 (три) робочі дні письмово повідомити одна одну про це із зазначенням причин дострокового розірвання цього договору. При цьому, для розірвання цього договору додаткових угод сторони не укладають.

Згідно з п. 11.1. договору цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами всіх зобов`язань за ним. Будь-які повідомлення, запити та кореспонденція за цим договором або у зв`язку з ним повинні бути в письмовій формі, можуть передаватися по електронній пошті, за умови, що оригінали юридично важливої кореспонденції і документації повинні передаватися визнаної в Україні кур`єрською службою або вручатися особисто. Будь-яке таке повідомлення повинно бути адресовано одержувачу на його адресу, що вказана нижче, або за іншою адресою, яка за необхідності може повідомлятися в письмовій формі одержувачем відправнику як адреса одержувача. Для доказу вручення повідомлення або документа буде достатнім довести, що доставка була здійснена особисто або що конверт, що містить повідомлення або документ, мав вірно вказану адресу і був відправлений (відповідно до вимог даного пункту, і всі поштові витрати були повністю оплачені), або що повідомлення електронною поштою було відправлено на адресу електронної пошти відповідної сторони. Адреса, згадана для обміну повідомленнями, така: адреса банку: вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпро, 49094, Україна, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса лізингоодержувача: АДРЕСА_2 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1

Додаток № 1 (Специфікація майна), Додаток № 2 (Графік лізингових платежів), Додаток № 3 (Тарифи за оформлення документів), Додаток № 4 (Акт прийому-передачі майна), Додаток № 5 (Акт прийому майна на відповідальне зберігання) є невід`ємними частинами цього договору (п. 11.3. договору).

Сторони, цим договором засвідчують свою згоду про те, що в порядку ч. 3 ст. 207 Цивільного кодексу України ведення документообігу, в тому числі підписання угод, договорів, додаткових договорів до них, договорів про внесення змін до них, та інших документів, сторонами може здійснюватися як шляхом власноручного підписання, так і шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису, сертифікат на який видано Акредитованим центром сертифікації ключів банка згідно свідоцтва про акредитацію центру сертифікації ключів серії СА № 26 та атестату відповідності виданого Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України від 25.03.2011 року, а також Експертного висновку № 05/1-2057 від 30.05.2011 року (п. 11.4. договору).

Як вбачається з матеріалів справи, договір було підписано із використанням електронного цифрового підпису в порядку, передбаченому Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» та Законом України «Про електронний цифровий підпис»;

01.06.2021 між банком та відповідачем було складено акт прийому майна на відповідальне зберігання, відповідно до якого банк передав, а лізингоодержувач прийняв у відповідальне зберігання наступне майно: борона ротаційна БР-6, серійний номер - 449, рік випуску - 2021, вартість майна з урахуванням ПДВ - 224000,00 грн.

09.06.2021 між банком та відповідачем було підписано акт прийому-передачі майна, відповідно до якого банк передав, а лізингоодержувач прийняв у лізинг майно: борона ротаційна БР-6, серійний номер - 449, рік випуску - 2021, вартість майна з урахуванням ПДВ - 224000,00 грн.

Акт прийому майна на відповідальне зберігання від 01.06.2021, а також акт прийому-передачі майна від 09.06.2021 були підписані сторонами із використанням кваліфікованого електронного підпису в порядку, передбаченому Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» та Законом України «Про електронні довірчі послуги», що підтверджується протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

У додатку № 2 до договору сторони погодили Графік лізингових платежів, відповідно до якого у період з 25.10.2021 по 25.12.2023 відповідачу належить сплачувати платежі у розмірі 23800,00 грн 25.10.2021, 25.12.2021, 25.10.2022, 25.12.2022, 25.10.2023 та 25.12.2023. Всього 142800,00 грн.

Винагороди за користування майном у розмірі та порядку сплати згідно з п. 2.2.2 договору (п. 2 додатку № 2 до договору).

Як зазначає позивач, в порушення умов договору лізингоодержувач здійснив останній лізинговий платіж 25.01.2022, з лютого 2022 року відповідач не сплачує лізингові платежі, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 109359,01 грн, з яких: 95200,00 грн - несплачене відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування, 14159,01 грн - заборгованість за винагородою за користування предметом лізингу.

Листом від 09.02.2023 № L5ILGFLO1DL9 позивач повідомив відповідача про одностороннє розірвання договору фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 від 27.05.2021 з 27.03.2023 та вимагав до 31.03.2023 повернути банку лізингове майно за актом приймання-передачі.

Вказаний лист позивач направив 03.03.2023 на електрону адресу відповідача ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), зазначену в п. 11.1. договору.

Отже, з 27.03.2023 договір фінансового лізингу розірвано позивачем в односторонньому порядку. Проте, відповідач предмет лізингу позивачу не повернув, прострочену заборгованість не сплатив.

Невиконання відповідачем умов договору фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 від 27.05.2021 в частині сплати лізингових платежів стало підставою для звернення позивача до суду з відповідним позовом.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Правовідносини сторін у цій справі виникли у зв`язку із невиконанням договору фінансового лізингу.

Згідно ч. 1 ст. 806 ЦК України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у володіння та користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

Відносини, що виникають у сфері фінансового лізингу регулює Закон України «Про фінансовий лізинг».

Статтею 1 Закону України «Про фінансовий лізинг» визначено, що фінансовий лізинг - вид правових відносин, за якими лізингодавець зобов`язується відповідно до договору фінансового лізингу на строк та за плату, визначені таким договором, передати лізингоодержувачу у володіння та користування як об`єкт фінансового лізингу майно, що належить лізингодавцю на праві власності та набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем, або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов, а також які передбачають при цьому додержання принаймні однієї з ознак (умов) фінансового лізингу, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 5 цього Закону.

Об`єктом фінансового лізингу може бути майно, визначене індивідуальними ознаками, що відповідає критеріям основних засобів відповідно до законодавства, не заборонене законом до вільного обігу на ринку і щодо передачі якого в лізинг законом не встановлено обмежень (ч. 1 ст. 61 Закону України «Про фінансовий лізинг»).

Як вже було зазначено, на виконання договору фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 від 27.05.2021 позивач передав у лізинг відповідачу майно: борона ротаційна БР-6, серійний номер - 449, рік випуску - 2021, що підтверджується актом прийому-передачі майна від 09.06.2021.

Пунктом 2.1. договору визначено, що загальна вартість майна за цим договором становить 186666,67 грн (сто вiсiмдесят шiсть тисяч шістсот шiстдесят шiсть гривень 67 копійок), ПДВ 37333,33 грн (тридцять сiм тисяч триста тридцять три гривень 33 копійок), усього до сплати 224000 грн (двiстi двадцять чотири тисячі гривень 0 копійок).

Згідно з п. 2.1.1. договору загальна вартість майна за цим договором складається з:

- авансового платежу лізингоодержувача в рахунок викупу майна, що становить 81200 (вiсiмдесят одна тисяч двiстi) гривень 0 копійок (з ПДВ) та підлягає сплаті протягом 1 робочих днів з моменту підписання цього договору.

- загальної суми лізингових платежів у частині, що йде на викуп переданого лізингоодержувачу майна, 142800 (сто сорок двi тисячі вiсiмсот) гривень 0 копійок (з ПДВ), згідно з додатком № 2 до цього договору.

За умовами пп. 7.2.13. п. 7.2. договору лізингоодержувач зобов`язується: здійснювати лізингові платежі в розмірі та строки, що зазначені в додатку 2, не зменшувати суму лізингових платежів, а також не затримувати виплату чергового лізингового платежу, якщо дані зміни не погоджені сторонами та не передбачені договорами про внесення змін до цього договору.

Відповідно до п. 2.2. договору розмір, структура, строки сплати лізингових платежів встановлюються цим договором та додатком № 2 до нього, та включають:

2.2.1. Винагороди, що підлягають сплаті одноразово у день укладення цього договору: винагорода за відкриття рахунку «Фінансовий лізинг (оренда)» у розмірі 50 (п`ятдесят) гривень 00 копійок; винагорода за обслуговування операції фінансового лізингу у розмірі 0.5 (нуль цілих п`ять десятих) % від суми, зазначеної в п. 2.1.1.2 цього договору, що становить суму 714 (сiмсот чотирнадцять) гривень 0 копійок.

2.2.2. Винагороду за користування майном у розмірі 11 (одинадцять) % річних від суми залишку несплаченої вартості майна, виходячи з фактичної кількості днів користування майном, та 360 днів у році, в дату сплати винагороди, якою є 25-е число кожного поточного місяця.

У випадку порушення лізингоодержувачем зобов`язань по сплаті лізингових платежів, передбачених цим договором, винагорода за користування майном складає розмір 22 (двадцять два) % річних від суми залишку несплаченої вчасно частини вартості майна, згідно з додатком № 2 до договору (п. 2.2.3. договору).

Платежі в рахунок викупу майна, що підлягають сплаті згідно з цим договором та додатком № 2 до нього (п. 2.2.4. договору).

Згідно Графіку лізингових платежів (Графік відшкодування вартості майна), викладеному у додатку № 2 до договору фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 від 27.05.2021, у період з 25.10.2021 по 25.12.2023 відповідачу належить сплачувати платежі у розмірі 23800,00 грн 25.10.2021, 25.12.2021, 25.10.2022, 25.12.2022, 25.10.2023 та 25.12.2023. Всього 142800,00 грн.

Винагороди за користування майном у розмірі та порядку сплати згідно з п. 2.2.2 договору (п. 2 додатку № 2 до договору).

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» визначено, що лізингові платежі, належні до сплати за договором фінансового лізингу, здійснюються в порядку, встановленому договором фінансового лізингу.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» до складу лізингових платежів включаються: 1) сума, що відшкодовує частину вартості об`єкта фінансового лізингу; 2) винагорода лізингодавцю за отриманий у фінансовий лізинг об`єкт фінансового лізингу; 3) інші складові, зокрема платежі та/або витрати, що безпосередньо пов`язані з виконанням договору фінансового лізингу та передбачені таким договором.

Пунктами 3, 7 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про фінансовий лізинг» передбачено, що лізингоодержувач зобов`язаний своєчасно сплачувати передбачені договором фінансового лізингу лізингові та інші платежі; у разі закінчення строку, на який лізингоодержувачу передано об`єкт фінансового лізингу у володіння та користування (якщо до лізингоодержувача не переходить право власності на об`єкт фінансового лізингу), а також у разі дострокового розірвання договору фінансового лізингу та в інших випадках дострокового повернення об`єкта фінансового лізингу, повернути об`єкт фінансового лізингу у стані, в якому його було прийнято у володіння та користування, з урахуванням нормального зносу, або у стані, визначеному договором фінансового лізингу та супровідною документацією на об`єкт фінансового лізингу.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач здійснював оплату лізингових платежів з порушенням умов договору, що підтверджується випискою по рахунку № НОМЕР_1 за період з 27.05.2021 по 01.10.2024. Зокрема, останній лізинговий платіж відповідач здійснив 25.01.2022.

Таким чином, у відповідача утворилася заборгованість зі сплати лізингових платежів за договором фінансового лізингу фінансового лізингу № LGSHFLOWWS9MJ-2 від 27.05.2021 в сумі 109359,01 грн, з яких: 95200,00 грн - несплачене відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування, 14159,01 грн - заборгованість за винагородою за користування предметом лізингу.

Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з п. 6.1.7. договору банк має право достроково розірвати цей договір та вимагати погашення заборгованості згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 10.1.2. договору цей договір може бути достроково розірваний, зокрема, за ініціативою банка в односторонньому порядку шляхом письмового повідомлення про це лізингоодержувача за 3 (три) робочі дні у випадку повної або часткової несплати лізингового платежу або страхової премії лізингоодержувачем згідно з умовами цього договору, якщо прострочення сплати становить більше 30 (тридцяти) календарних днів.

У пункті 7.2.8. договору сторони домовились, що лізингоодержувач зобов`язується повернути майно банку у випадках, передбачених п.10.1 та п.10.2 цього договору, у стані, в якому воно було отримано з урахуванням нормального зносу, сплативши при цьому банку заборгованість по лізингових платежах на поточну дату, інших платежах за цим договором, а також відшкодувавши заподіяні цим збитки, в строк не пізніше дати розірвання цього договору.

Як зазначено вище, позивач скористався своїм правом та розірвав договір в односторонньому порядку.

Отже, відповідно до п. 7.2.8. договору відповідач зобов`язаний сплатити позивачу заборгованість по лізинговим платежам.

До структури лізингових платежів входить як винагорода за користування майном, так і платежі в рахунок викупу майна.

Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість за лізинговими платежами у розмірі 109359,01 грн нарахована до моменту розірвання договору - 27.03.2023.

Докази погашення відповідачем заборгованості за лізинговими платежами в матеріалах справи відсутні.

Перевіривши розрахунок заборгованості за лізинговими платежами, судом встановлено, що він є арифметично вірним, у зв`язку з чим заборгованість за несплачене відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування в сумі 95200,00 грн, а також заборгованість за винагородою за користування предметом лізингу в сумі 14159,01 грн підлягають стягненню з відповідача.

Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ст. 74 ГПК України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідач позов не оспорив, доказів відсутності заборгованості суду не надав.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню повністю.

Судовий збір в сумі 2422,40 грн покладається на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 252 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Лекс» (93600, Луганська обл., Щастинський р-н, селище міського типу Станиця Луганська, вул. Барбашова, будинок 38, код ЄДРПОУ 42424995) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» (01001, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) несплачене відшкодування частини вартості предмету лізингу за фактичний строк користування в сумі 95200,00 грн, заборгованість за винагородою за користування предметом лізингу в сумі 14159,01 грн, судовий збір в сумі 2422,40 грн, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду у строки передбачені ст. 256 ГПК України та порядку визначеному ст. 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 05.12.2024.

Суддя Євген ЛІСОВИЦЬКИЙ

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123557718
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —913/424/24

Рішення від 05.12.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Лісовицький Є.А.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Лісовицький Є.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні