Рішення
від 26.11.2024 по справі 922/2705/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.2024м. ХарківСправа № 922/2705/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Погорелової О.В

при секретарі судового засідання Федоровій К.О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області до Навчально-виробничого підприємства інвалідів "Інвапром+" Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту "Вітаспорт", м. Харків третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "Весотра-Харків", с. Пісочин про визнання укладеним договору за участю представників учасників справи:

позивача - Жовнир М.П.

відповідача - не з`явився

третьої особи - не з`вився,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Пісочинська селищна рада Харківського району Харківської області, звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Навчально-виробничого підприємства інвалідів "Інвапром+" Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту "Вітаспорт", відповідач, в якому просить суд визнати укладеним договір оренди землі між орендодавцем Пісочинською селищною радою і орендарями Приватним акціонерним товариством "Весотра-Харків" та Навчально-виробничим підприємством інвалідів "Інвапром+" Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту "Вітаспорт" у редакції, викладеній у прохальній частині позовної заяви; на підставі ч. 2 ст. 187 Господарського кодексу України, з метою правильного нарахування розмірів орендної плати і уникнення недоїмки (заборгованості) з орендної плати перед місцевим бюджетом визначити, що датою укладення зазначеного вище договору оренди землі є 29.04.2024; стягнути з відповідача Навчально-виробничого підприємства інвалідів "Інвапром +" Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту "Вітаспорт" на свою користь судовий збір у розмірі 2 422,40 грн. і витрати, пов`язані з розглядом справи (з підготовкою доказів і вжиттям досудового врегулювання спору) у розмірі 587,13 грн.

Ухвалою суду від 06.08.2024 позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Процесуальний рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

Відповідачем до суду був поданий відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні. В обґрунтування заперечень проти позову відповідач вказує на те, що Навчально-виробниче підприємство інвалідів Інвапром+ Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту Вітаспорт (код ЄДРПОУ 31233569) є підприємством громадської організації інвалідів Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту Вітаспорт (код ЄДРПОУ 21176447), тобто підприємством, яке засноване громадською організацією інвалідів. Перехід права власності на частину комплексу нежитлових будівель і приміщень, розташованих за адресою: Харківська область, Харківський район, селище Пісочин, вулиця Автомобільна, будинок 8 відбувся у 2019 році. Цього ж року Відповідач звертався до Позивача з проханням надати земельну ділянку, на якій розташований вищевказаний комплекс, у постійне користування. Згідно ст. 92 Земельного Кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають у т.ч. громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об`єднання), установи та організації. Відповідач має статус підприємства громадської організації осіб з інвалідністю України, а тому має право на отримання земельної ділянки у постійне користування. Пісочинська селищна рада не відповіла на клопотання Відповідача. Також відповідач вказує на те, що він згідно діючого податкового законодавства має право бути звільненим від сплати земельного податку. Для отримання такої податкової пільги Відповідач має отримати Акт на право постійного користування землею. Позивач всупереч вимогам законодавства не надав Відповідачу право постійного користування земельною ділянкою, а склав договір оренди землі на невигідних для Відповідача умовах. У позовній заяві обґрунтовує свої вимоги законодавством щодо обов`язковості сплати податку за землю, замовчуючи той факт, що Відповідач має пільгу та може бути звільнений від сплати податку за землю. Нав`язуючи Відповідачу договір оренди землі на викладених у позові умовах, не надав можливості отримати землю у постійне користування, Позивач тим самим лишає Відповідача встановленої законом пільги. Умовами п. 9 договору оренди в редакції Позивача передбачено орендну плату за землю в розмірі 4 % (чотири відсотки) від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Відповідач вважає викладені умови договору оренди такими, що порушують права підприємства осіб з інвалідністю. Сторонами не досягнуто згоди з усіх істотних умов, тож договір не можна вважати укладеним. На даний час Відповідач готує нове клопотання до Позивача про передачу земельних ділянок у постійне користування згідно права, наданого чинним законодавством.

У судовому засіданні 26.11.2024 представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив. Про місце, дату та час проведення судових засідань відповідач повідомлявся належним чином, відповідно до ст.ст. 120, 121 ГПК України.

З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі ДРРП) Навчально-виробниче підприємство інвалідів Інвапром+ Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту Вітаспорт (код ЄДРПОУ 31233569, скорочене найменування НВПІ Інвапром+ ХМГАІС Вітаспорт) на підставі договору купівлі-продажу № 1566 від 24.05.2019 є власником 1/4 частки у праві спільної часткової власності на комплекс нежитлових будівель і приміщень, розташованих за адресою: Харківська область, Харківський район, селище Пісочин, вулиця Автомобільна, будинок 8. Іншим співвласником 3/4 частки будівель і приміщень є Приватне акціонерне товариство Весотра-Харків (код ЄДРПОУ 05461326).

Також за цим самим місцем розташування (цією ж адресою Харківський район, селище Пісочин, вулиця Автомобільна, 8) знаходяться три сформовані земельні ділянки, які належать до комунальної власності Пісочинської селищної ради, а саме: площею 0,5000 га, якій присвоєно кадастровий номер 6325157900:00:004:0229; площею 1,7000 га, якій присвоєно кадастровий номер 6325157900:00:004:0230; площею 0,8000 га, якій присвоєно кадастровий номер 6325157900:00:004:0231.

Для передачі цих трьох земельних ділянок в оренду двом співвласникам будівель і приміщень, які розташовані на цих ділянках, і встановлення конкретного розміру орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки (далі також НГО) було сформовано витяги із технічної документації з НГО земельних ділянок, згідно з якими визначено на 2024 рік значення НГО.

Рішенням XLII сесії VIII скликання Пісочинської селищної ради від 24.04.2024 №43/42-2024 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок Приватному акціонерному товариству Весотра-Харків та НВПІ Інвапром+ ХМГАІС Вітаспорт для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, розташованих за адресою: Харківська обл., Харківський район, селище Пісочин, вулиця Автомобільна, 8.

Цим рішенням передано в оренду ПрАТ Весотра-Харків і НВПІ Інвапром+ ХМГАІС Вітаспорт строком на 5 (п`ять) років земельні ділянки: площею 0,5000 га, кадастровий номер 6325157900:00:004:0229; площею 1,7000 га, кадастровий номер 6325157900:00:004:0230; площею 0,8000 га, кадастровий номер 6325157900:00:004:0231; затверджено розрахунки розміру орендної плати за земельні ділянки і встановлено розмір річної орендної плати 4 (чотири) відсотки від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Також було уповноважено Пісочинського селищного голову укласти з орендарями договір оренди землі, і зобов`язано орендарів після підписання договору здійснити державну реєстрацію речового права оренди земельних ділянок у ДРРП відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Посадовими особами Пісочинської селищної ради було складено проект договору оренди землі б/н, щодо оренди вказаних вище земельних ділянок зазначеними орендарями, у якому містяться істотні умови оренди землі, встановлені рішенням депутатської сесії Пісочинської селищної ради від 24.04.2024 № 43/42-2024.

Цей проект договору оренди землі у трьох примірниках було підписано зі сторони орендодавця Пісочинським селищним головою, а також зі сторони орендаря ПрАТ Весотра-Харків його керівником 29.04.2024. Два оригінальні примірники підписаного двома сторонами договору оренди землі зберігаються у позивача. Також позивач і третя особа (ПрАТ Весотра-Харків) підписали розрахунки розміру орендної плати за три земельні ділянки.

Однак, станом на дату подання позову, до Пісочинської селищної ради не звернувся керівник чи інша уповноважена особа другого з орендарів земельних ділянок - НВПІ Інвапром+ ХМГАІС Вітаспорт для підписання примірників договору зі своєї сторони.

Пісочинською селищною радою вживалися заходи з метою досудового врегулювання спору, а саме було направлено 22.07.2024 на адресу відповідача-орендаря, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб - Навчально-виробничого підприємства інвалідів Інвапром+ Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту Вітаспорт лист-повідомлення від 19.07.2024 № 02-31/2697 про необхідність звернутися до орендодавця для підписання договору оренди землі. З цим листом було направлено відповідачу оригінал третього примірника договору оренди землі б/н від 29.04.2024, підписаний іншими двома сторонами, також копію рішення сесії селищної ради про передачу земельних ділянок у оренду, і копії витягів із технічної документації з НГО трьох земельних ділянок.

Станом на дату подання позову, відповідач на надісланий йому лист не відреагував, до Пісочинської селищної ради для підписання примірників договору оренди землі і державної реєстрації речового права оренди не звернувся.

Позивач вказує на те, що так як при цьому відповідач залишається співвласником вказаних вище будівель і споруд (приміщень), то він користується також і земельними ділянками під цими нежитловими будівлями, але, не укладаючи договору оренди земельних ділянок, і не сплачуючи при цьому орендну плату за користування земельними ділянками комунальної власності. Не сплачує орендну плату також і третя особа-співвласник будівель, бо договір оренди землі до кінця не укладено (не підписано усіма сторонами у письмовій формі). Окрім того, через не підписання договору оренди землі відповідачем, позивач позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію речового права оренди земельних ділянок. Таким чином, відповідач фактично користується земельними ділянками під будівлями, співвласником яких він є, проте ухиляється від свого обов`язку сплачувати орендну плату за використання земельних ділянок, ігноруючи такі факти: перебування земельних ділянок у комунальній власності, встановлений Податковим кодексом України обов`язок для осіб, які користуються земельними ділянками, сплачувати орендну плату як одну зі складових плати за землю, наявність рішення органу місцевого самоврядування власника землі про надання земельних ділянок в оренду, і законну вимогу, надіслану в письмовій формі, про необхідність укладення договору оренди землі. Відсутність укладеного договору оренди земельних ділянок позбавляє місцевий бюджет надходжень із плати за землю, чим прямо порушуються права Пісочинської селищної ради на отримання відповідних платежів. Це негативно впливає на можливості селищного бюджету по здійсненню видатків на соціальний і економічний розвиток територіальної громади. Оскільки на вказаних земельних ділянках комунальної власності розміщені об`єкти нерухомого майна (нежитлові будівлі), що належать на праві спільної часткової власності ПрАТ Весотра-Харків і НВПІ Інвапром+ ХМГАІС Вітаспорт, такі юридичні особи зобов`язані укласти договір оренди землі та сплачувати орендну плату за використання цих земельних ділянок їх власнику Пісочинській селищній раді. Через те, що для відповідача обов`язковість укладення договору оренди землі для оформлення права користування земельними ділянками встановлена законом, але відповідач ухиляється від цього обов`язку позивач змушений звернутися до суду з вимогою до відповідача та з залученням третьої особи (співорендаря) про визнання укладеним договору оренди землі у редакції, запропонованій позивачем і погодженій із першим орендарем (третьою особою), яка водночас відповідає типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України.

Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.

Предметом спору є визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Пісочин, вул. Автомобільна, 8 на підставі рішення Пісочинської селищної ради Харківського району Харківської області від 24.04.2024 №43/42-2024.

Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 120 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Отже, законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об`єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у положеннях ст. 120 Земельного кодексу України, ст. 377 Цивільного кодексу України, інших положеннях законодавства.

З огляду на викладене, у разі переходу права власності на об`єкт нерухомості у встановленому законом порядку право на земельну ділянку у набувача нерухомості виникає одночасно із виникненням права власності на розташовані на земельній ділянці об`єкти, оскільки право власності на будівлі з усіма притаманними для власності складовими - володіння, користування, розпорядження ними, неможливе без перебування у власника будівель земельної ділянки, на якій розташовані об`єкти нерухомості, у власності або користуванні.

При цьому новий власник будівлі, споруди у зв`язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку у визначений законом порядок і спосіб.

Загальний порядок укладення цивільно-правових договорів встановлений статтями 638-650 ЦК України.

Статтею 16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

За змістом ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Частиною першою статті 648 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, обов`язкового для сторони договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 затверджений типовий договір оренди землі.

В силу ст. 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов`язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору (ч.ч. 2 та 7 ст. 180 ГК України).

Загальний порядок укладання господарських договорів, до яких відноситься і договір оренди землі господарюючим суб`єктом визначено у ст. 181 Господарського кодексу України відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

Частиною 3 ст. 181 Господарського кодексу України встановлено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.

Запропонована позивачем редакція договору оренди землі за своїми умовами відповідає нормам чинного законодавства; позивачем дотримано порядок визначений статтями 179, 181, 184 Господарського кодексу України; відповідачем не надано доказів незгоди зі змістом договору або окремих його положень шляхом звернення до позивача з протоколом розбіжностей до договору оренди земельної ділянки; укладення спірного договору є обов`язковим для відповідача, а отже, позовна вимога про визнання укладеним договору оренди є обґрунтованою, підтвердженою належними доказами і підлягає задоволенню в повному обсязі.

При цьому суд відхиляє заперечення відповідача проти позову, оскільки відповідачем суду не надано жодного доказу на підтвердження викладених у відзиві заперечень (звернення до позивача з відповідними клопотаннями про надання земельної ділянки у постійне користування).

Крім того, з 08.11.2024 набрав чинності Закон України № 3993-IX від 08.10.2024 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин, згідно з підпунктом 13 пункту 1 якого у Земельному кодексі України (далі ЗКУ) було виключено пункт б частини другої статті 92. Саме відповідно до пункту б ч. 2 ст. 92 ЗКУ дозволялося набувати право постійного користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності для таких суб`єктів як громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об`єднання), установи та організації.

Основним аргументом за яким відповідач заперечує проти позову викладений у відзиві і полягає у посиланні якраз на п. б ч. 2 ст. 92 ЗКУ про можливість отримати земельну ділянку підприємством відповідача у постійне користування. Але, з 08.11.2024 такий пункт втратив чинність, тому відповідач наразі не має можливості отримувати земельні ділянки державної чи комунальної форми власності у постійне користування.

Щодо інших аргументів сторін, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться в рішенні суду, позаяк не покладаються судом в основу цього судового рішення, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010).

Відповідно до положень ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 525, 526, 530, 610, 612 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати укладеним договір оренди землі між орендодавцем Пісочинською селищною радою (код ЄДРПОУ 04396727) і орендарями Приватним акціонерним товариством "Весотра-Харків" (05461326) та Навчально-виробничим підприємством інвалідів "Інвапром+" Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту "Вітаспорт" (код ЄДРПОУ 31233569) з 29 квітня 2024 у наступній редакції:

" Договір оренди землі

селище Пісочин 29.04.2024

Орендодавець Пісочинська селищна рада в особі селищного голови Чернобая Олега Олександровича, який діє на підставі ст. 42 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні та Земельного кодексу України, з одного боку та Орендарі Приватне акціонерне товариство Весотра-Харків в особі керівника Потій Миколи Івановича, який діє на підставі статуту, і Навчально-виробниче підприємство інвалідів Інвапром+ Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту Вітаспорт в особі керівника Громова Олександра Анатолійовича, який діє на підставі статуту, з другого боку, при спільному згадуванні іменуються Сторони, керуючись Земельним кодексом України, Законом України Про оренду землі, Типовим договором оренди землі, що затверджений ПКМУ від 03.03.2004 № 220 (зі змінами), уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішення XLIІ сесії VІІІ скликання Пісочинської селищної ради від 24.04.2024 № 43/42-2024 надає, а Орендарі приймають у строкове платне користування земельні ділянки кадастрові номери 6325157900:00:004:0229, 6325157900:00:004:0230, 6325157900:00:004:0231 за рахунок земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, що розташовані за адресою: Харківський район, селище Пісочин, вулиця Автомобільна, 8.

Об`єкти оренди

2. В оренду передаються земельні ділянки: площею 0,5000 га, кадастровий номер 6325157900:00:004:0229; площею 1,7000 га, кадастровий номер 6325157900:00:004:0230; площею 0,8000 га, кадастровий номер 6325157900:00:004:0231.

3. На земельних ділянках розміщені об`єкти нерухомого майна нежитлові будівлі, які є власністю Орендарів.

4. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок складає: кадастровий номер 6325157900:00:004:0229 - 810615,54 грн.; кадастровий номер 6325157900:00:004:0230 - 3071074,88 грн.; кадастровий номер 6325157900:00:004:0231 - 1296984,87 грн.

5. Орендодавцеві невідомі недоліки земельних ділянок, які передаються в оренду, що можуть перешкоджати їхньому ефективному використанню за цільовим призначенням.

6. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини немає.

Строк дії договору

7. Договір укладено на 5 (п`ять) років до 29.04.2029.

8. Сторони домовилися, що цей договір оренди землі не підлягає автоматичному поновленню на новий строк згідно з положеннями ст. 126-1 Земельного кодексу України.

При цьому, згідно зі ст. 33 Закону України Про оренду землі після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься Орендарями у грошовій формі на рахунок Пісочинської селищної ради, в розмірі 4 % (чотири відсотки) від нормативної грошової оцінки земельних ділянок та складає: за земельну ділянку кадастровий номер 6325157900:00:004:0229 32424,62 грн. (тридцять дві тисячі чотириста двадцять чотири гривні 62 копійки) на рік; за земельну ділянку кадастровий номер 6325157900:00:004:0230 122843,00 грн. (сто двадцять дві тисячі вісімсот сорок три гривні) на рік; за земельну ділянку кадастровий номер 6325157900:00:004:0231 51879,39 грн. (п`ятдесят одна тисяча вісімсот сімдесят дев`ять гривень 39 копійок) на рік.

10. При зміні ставки орендної плати на території Пісочинської селищної ради, Орендар робить перерахунок орендної плати за землю та сплачує її відповідно до рішення Пісочинської селищної ради про затвердження ставок орендної плати на поточний рік.

11. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

12. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

13. Обов`язок Орендарів по сплаті орендної плати за землю на рахунок Орендодавця є солідарним згідно зі статтею 543 Цивільного кодексу України.

14. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами; - зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності; - в інших випадках, передбачених законом.

15. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: - справляється пеня у розмірі 0,1 % несплаченої суми за кожний день прострочення.

Умови використання земельних ділянок

16. Земельні ділянки передаються в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

17. Категорія земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, цільове призначення земельних ділянок: для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, код за КВЦПЗД - 12.04.

18. Умови збереження стану об`єкта оренди забороняється самовільна забудова земельних ділянок, використання проводити з дотриманням вимог чинного законодавства, державних будівельних та інших норм і правил.

19. Інші умови передачі в оренду надані земельні ділянки Орендарі повинні використовувати за цільовим призначенням з дотриманням санітарних та екологічних вимог, здійснення благоустрою прилеглої території. Передача земельної ділянки в суборенду можлива лише за письмової згоди Орендодавця.

20. Об`єкт за договором оренди землі вважається переданим Орендодавцем Орендарям з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Умови повернення земельних ділянок

21. Після припинення дії договору Орендарі повертають Орендодавцеві земельні ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому вони одержали її в оренду. Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку. У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284.

22. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, також не підлягають відшкодуванню.

24. Орендарі мають право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються: - фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрат, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права; - доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат Орендарів визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельних ділянок

26. На орендовані земельні ділянки не встановлено інших обмежень у їх використанні, а також не встановлені обтяження та інші права третіх осіб.

27. Передача в оренду земельних ділянок не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов`язки сторін

28. Права Орендодавця: - вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням, згідно з цим договором; - вимагати дотримання екологічної безпеки землекористування та державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; - вимагати дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; - вимагати своєчасного внесення орендної плати; - вимагати вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням орендарем умов договору.

29. Обов`язки Орендодавця: - передати у користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору; - забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб; - не вчиняти дій, які б перешкоджали орендарю користуватися земельною ділянкою; - попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкту оренди, якщо такі властивості та недоліки відомі орендодавцю; - до кінця терміну оренди земельної ділянки, визначеного цим договором, не відчужувати об`єкт оренди без згоди орендаря.

30. Права Орендаря: - самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього договору; - за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; - здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем; - отримувати продукцію і доходи.

31. Обов`язки Орендаря: - приступити до використання земельної ділянки у строки, встановлені цим договором, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди; - виконувати встановлені щодо земельної ділянки обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом та цим договором; - дотримуватися режиму природоохоронного використання земель; - підтримувати прилеглу територію у належному санітарному стані; - у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору оренди до відповідного податкового органу; - своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку; - виконувати встановлені законодавством вимоги пожежної безпеки.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкту оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкту оренди чи його частини несуть Орендарі.

Страхування об`єкту оренди

33. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

35. Дія договору припиняється у разі: - закінчення строку, на який його було укладено; - придбання Орендарем земельної ділянки у власність; - викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; - ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: - взаємною згодою сторін; - рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає їх використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

38. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Реорганізація юридичної особи-орендаря тягне за собою внесення відповідних змін до договору. Перехід прав власності на будівлі і споруди, які розташовані на орендованій земельній ділянці до другої особи є підставою для розірвання договору та укладання договору оренди земельної ділянки з новим власником будівель та споруд. Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду, переходить до спадкоємців, або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

39. За невиконання або неналежне виконання договору Сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

40. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

41. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами.

42. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий і третій у кожного з орендарів.

Реквізити Сторін

Орендодавець: Пісочинська селищна рада в особі селищного голови Чернобая Олега Олександровича Код ЄДРПОУ: 04396727 Тел.: НОМЕР_1 Місцезнаходження юридичної особи: 62416, Харківська обл., Харківський р-н, селище Пісочин, вулиця ім. Беліменків, 2 Банк: Казначейство України (ЕАП) Код отримувача: 37874947 Рахунок: UA228999980334109812000020571 Отримувач коштів: ГУК Харківська обл./СТГ Пісочин/18010600 (Орендна плата з юридичних осіб)

Орендарі:

Приватне акціонерне товариство Весотра-Харків в особі керівника Потій Миколи Івановича Код ЄДРПОУ: 05461326 62418, Харківська обл., Харківський р-н, селище Пісочин, вулиця Автомобільна, 8 Тел.: НОМЕР_2 ;

Навчально-виробниче підприємство інвалідів Інвапром+ Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту Вітаспорт в особі керівника Громова Олександра Анатолійовича Код ЄДРПОУ: 31233569 61002, місто Харків, вулиця Алчевських, 2 Тел.: +38057 752 97 41

Підписи Сторін.".

Стягнути з Навчально-виробничого підприємства інвалідів "Інвапром+" Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту "Вітаспорт" (61002, м. Харків, вул. Алчевських, 2, код ЄДРПОУ 31233569) на користь Пісочинської селищної ради (62416, Харківська область, Харківський район, с. Пісочин, вул. ім. Беліменків, 2, код ЄДРПОУ 04396727) судовий збір у розмірі 2 422,40 грн. і витрати, пов`язані з розглядом справи у розмірі 587,13 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Позивач - Пісочинська селищна рада (62416, Харківська область, Харківський район, с. Пісочин, вул. ім. Беліменків, 2, код ЄДРПОУ 04396727).

Відповідач - Навчально-виробниче підприємство інвалідів "Інвапром+" Харківської міської громадської асоціації інвалідного спорту "Вітаспорт" (61002, м. Харків, вул. Алчевських, 2, код ЄДРПОУ 31233569).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство Весотра-Харків (Код ЄДРПОУ: 05461326 62418, Харківська обл., Харківський р-н, селище Пісочин, вулиця Автомобільна, 8).

Повне рішення підписано 05 грудня 2024 року.

СуддяО.В. Погорелова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123558133
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —922/2705/24

Рішення від 26.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 05.11.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 24.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 09.10.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 24.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 03.09.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Ухвала від 06.08.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні