ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"03" грудня 2024 р. Черкаси справа №925/34/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. розглянувши справу
до Черкаської міської ради (вулиця Б.Вишневецького, 36, місто Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 25212542),
Приватного акціонерного товариства «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» (бульвар Шевченка, 389, місто Черкаси, 18006, ідентифікаційний код 22804012),
Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗС Черкаси-Смілянська 166/1» (вулиця Сержанта Жужоми, 7, кв.70, місто Черкаси, 18021, ідентифікаційний код 44384745),
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),
ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ),
ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ),
Товариства з обмеженою відповідальністю «Елітгранд-2022» (вулиця Дніпрова, 7, село Худяки, Черкаський район, Черкаська область, ідентифікаційний код 44510677),
Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровська Рів`єра - 2020» (вулиця Хрещатик, 180, офіс 1, місто Черкаси, 18007, ідентифікаційний код 43856763),
Товариства з обмеженою відповідальністю «Сокол-Транс» (вулиця Руставі, 4, місто Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 44787209),
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів: ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_6 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_6 ),
про визнання недійсним договору та витребування земельних ділянок,
за участю прокурора Куліш А.А.
та представників:
від Черкаської міської ради Слинько М.Г., за посадою, ОСОБА_7 , за посадою,
від Приватного акціонерного товариства «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» Тищенко Ю.П., адвокат,
від Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗС Черкаси-Смілянська 166/1» Нестерко І.О., адвокат,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 26.01.2024 прийнято до розгляду заяву заступника керівника Черкаської окружної прокуратури до Черкаської міської ради, Приватного акціонерного товариства «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій», Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗС Черкаси-Смілянська 166/1», ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання визнати недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки; витребування земельних ділянок, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, сторонам встановлені строки для подачі заяв по суті спору.
04.11.2024 Приватне акціонерне товариство «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» направило клопотання про призначення у справі земельно-технічної експертизи, у якому відповідач просив суд на вирішення експертизи поставити питання: Яка необхідна площа земельної ділянки для обслуговування об`єктів нерухомого майна, що належать Приватному акціонерному товариству «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» та розташовані за адресою вул.Смілянська, 166/1 з врахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил, специфіки місцевості, виду господарської діяльності, логістичних параметрів щодо мінімальних розмірів земельної ділянки (з огляду на вимоги санітарного, архітектурного, екологічного, протипожежного законодавства тощо); вимог раціонального землекористування; існуючої містобудівної документації; інших істотних факторів, а також пов`язаності між собою інженерними системами, шляхами сполучення, охоронними і санітарними зонами?
Клопотання мотивоване тим, що при зверненні з позовом з підстав відведення земельної ділянки більшої за площею, ніж для розміщення будівлі автовокзалу, слід враховувати, що одним із можливих способів доказування, крім експертизи, є саме обставини наявності недоліків/неточностей у розробленому проекті землеустрою та той факт, що проект землеустрою не відповідає вимогам закону або є необґрунтованим. В цій справі, прокурор спростовує правомірність договору щодо співвідношення розміру земельної ділянки та площі нерухомого майна. При цьому прокурор не є спеціалістом в галузі землевпорядкування та немає спеціальних технічних знань. Тому, єдиним можливим способом встановлення істини у справі є призначення земельно-технічної експертизи.
Проведення судової експертизи у справі заявник просить суд доручити Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Протокольною ухвалою від 26.11.2024 суд задовольнив клопотання Приватного акціонерного товариства «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» про призначення у справі земельно-технічної експертизи та запропонував сторонам надати пропозиції щодо питань, які необхідно поставити на вирішення експертизи та пропозиції щодо експертних установ.
03.12.2024 від прокурора до суду надійшла заява, у якій прокурор просив поставити на вирішення експертизи таке питання:
Чи є достатньою для обслуговування нежитлової будівлі автостанції загальною площею 5540,5 м2 (А-3 автовокзал, підвал, а, а1, а2, а4, а5, а6 прибудова I, VII, VIII, вимощення), яка розташована по АДРЕСА_7 , земельна ділянка площею 1,8007 га, яка надана у 2005 році Приватному акціонерному товариству «Черкаське обласне підприємство автобусних станції» під існуючу автостанцію? Якщо ні, якою є така площа з урахуванням вимог законодавства України в сфері будівництва, санітарних норм та правил, специфіки місцевості, виду господарської діяльності, існуючої містобудівної документації, пов`язаності між собою інженерними системами, шляхами сполучення, охоронними і санітарними зонами та з огляду на факти відчуження Приватним акціонерним товариством «Черкаське обласне підприємство автобусних станції» частин земельної ділянки загальною площею 2,5413 га зі складу отриманої за договором купівлі-продажу від 19.10.2022 земельної ділянки площею 5,6152 га?
Розглянувши клопотання про призначення експертизи, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає судову експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
У статті 1 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
До державних спеціалізованих установ належать: науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України; науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України; експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.
Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб (статті 7, 7-1 Закону України «Про судову експертизу»).
Згідно з частиною 1 статті 100 Господарського процесуального кодексу України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, у якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок,
особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
У відповідності до пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.2012 «Про деякі питання практики призначення судової експертизи», судова експертиза повинна призначатись лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть змінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку у разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
За змістом пункту 5 вказаної постанови визначено, що питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватись лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення. У вирішенні відповідного питання (до призначення судової експертизи) слід визначитися з конкретною установою або конкретним експертом, якими проводитиметься експертиза. З цією метою господарський суд, зокрема, витребує у сторін пропозиції стосовно таких установ та/або судових експертів, у т.ч. тих, які не є працівниками зазначених установ. Господарський суд не зв`язаний цими пропозиціями, але може враховувати їх у вирішенні питання про призначення і проведення судової експертизи; визначити об`єкти, що підлягають експертному дослідженню; максимально конкретно визначити питання, які мають бути роз`ясненні судовим експертом та сформулювати їх у логічній послідовності.
Судом зазначається, що у пояснювальній записці до проекту рішення Черкаської міської ради від 29.09.2022 № 30-36 «Про продаж ПрАТ «Черкаси ОПАС» земельної ділянки по вул.Смілянській, 166/1» та договору купівлі-продажу земельної ділянки від 19.10.2022 зазначається, що земельна ділянка площею 5,6152 га, кадастровий номер 7110136700:05:035:0035, на якій розташована нежитлова будівля: автовокзал з прибудовами, підвал, трансформаторна, КПП автобусів, залишки фундаменту, відноситься категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення і є територією транспортної інфраструктури під автовокзал.
Звертаючись з цим позовом до суду, прокурор спростовує правомірність договору купівлі-продажу земельної ділянки площею 5,6152 га, кадастровий номер 7110136700:05:035:0035, який укладений 19.10.2022 між Черкаською міською радою та Приватним акціонерним товариством «Черкаське обласне підприємство автобусних станції» щодо співвідношення розміру земельної ділянки та площі нерухомого майна, що на ній розташовано та з підстав надмірності виділеної для провадження господарської діяльності товариством.
Суд зазначає, що визначальним є можливість землекористувача та відповідного органу визначати площу земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщених на ній будівель та споруд, шляхом розробки (затвердження, погодження) нового проекту землеустрою чи технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з відповідним обґрунтуванням необхідності збільшення чи зменшення її площі з урахуванням незмінності цільового та функціонального призначення.
Одним із функціональних призначень проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок є обґрунтування розмірів і меж земельних ділянок з урахуванням вимог щодо раціонального використання земель, оскільки розмір земельної ділянки, необхідний для обслуговування розміщеного на ній нерухомого майна, повинен відповідати потребам щодо розміщення та обслуговування такого об`єкта.
Відповідно до статті 98 Господарського процесуального Кодексу України, висновок експерта це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи.
У висновку експерта повинно бути зазначено: коли, де, ким (прізвище, ім`я, по батькові, освіта, спеціальність, а також, за наявності, свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта, стаж експертної роботи, науковий ступінь, вчене звання, посада експерта), на якій підставі була проведена експертиза, хто був присутній при проведенні експертизи, питання, що були поставлені експертові, які матеріали експерт використав. Інші вимоги до висновку експерта можуть бути встановлені законодавством.
У висновку експерта має бути зазначено, що він попереджений (обізнаний) про відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а у випадку призначення експертизи судом, також про відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Суд вважає, що з метою забезпечення об`єктивності і повноти дослідження всіх обставин справи, необхідні спеціальні знання з метою з`ясування площі земельної ділянки, необхідної для раціонального використання автовокзалу (який складається з комплексу будівель і споруд) з врахуванням відповідності її площі вимогам нормативно-технічної документації, оскільки цей доказ може підтвердити або спростувати обставини справи, що стосуються площі спірної земельної ділянки, необхідної для функціонування автовокзалу, відповідно до законодавчих норм.
Суд вважає, що встановити відповідні обставини справи є неможливим без застосування знань спеціалістів у цих питаннях, тому необхідно призначити судову експертизу.
Керуючись статтями 99, 100, 118, 228, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1.Призначити у справі №925/34/24 земельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
Яка необхідна площа земельної ділянки для обслуговування об`єктів нерухомого майна, що належать Приватному акціонерному товариству «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» та розташовані за адресою вулиця Смілянська, 166/1, місто Черкаси, як об`єктів транспортної інфраструктури під автовокзал, з врахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил, специфіки місцевості, виду господарської діяльності, логістичних параметрів щодо мінімальних розмірів земельної ділянки (з огляду на вимоги санітарного, архітектурного, екологічного, протипожежного законодавства тощо); вимог раціонального землекористування; існуючої містобудівної документації; інших істотних факторів, а також пов`язаності між собою інженерними системами, шляхами сполучення, охоронними і санітарними зонами?
2.Проведення експертизи доручити Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (місто Черкаси, вулиця Свято-Макаріївська, 135А).
3.Зупинити провадження у справі №925/34/24 до закінчення експертних досліджень і отримання Господарським судом Черкаської області висновку експерта.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність, яка передбачена статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та відмову від проведення експертизи без поважних причин.
Повідомити експерта про те, що у разі встановлення фактів під час проведення експертизи, що мають значення для справи, але щодо яких не було поставлено запитань, експерт, відповідно до частини 2 статті 42 Господарського процесуального кодексу України, може висловити свою думку з цих питань в експертному висновку.
Направити для проведення експертизи матеріали справи №925/34/24.
Витрати, пов`язані з проведенням експертизи покласти на Приватне акціонерне товариство «Черкаське обласне підприємство автобусних станцій» та зобов`язати останнє оплатити ці витрати.
По закінченню експертизи справу разом з додатковими матеріалами та з експертним висновком повернути до Господарського суду Черкаської області.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Повна ухвала складена 05.12.2024.
Суддя О.І.Кучеренко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123558294 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Кучеренко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні