Рішення
від 14.11.2024 по справі 477/2484/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД

Миколаївської області

Справа №477/2484/24

Провадження №2/477/1302/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2024 року м. Миколаїв

Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:

головуючої - судді Саукової А.А.,

за участі секретаря судового засідання Мезінової В. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

26 вересня 2024 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить встановити йому додатковий строк шість місяців, для прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті останньої залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та частина житлового будинку. Позивач стверджує, що у зв`язку з збройною агресією Російської Федерації проти України та оголошенням воєнного стану, не зміг своєчасно оформити спадщину. Після закінчення строку для прийняття спадщини він звернувся до приватного нотаріуса Реукової Н. А. із заявою про прийняття спадщини, але отримав Постанову про відмову від вчинення нотаріальних дій у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2024 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 05 листопада 2024 року підготовче провадженя у справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач Первомайська селищна рада Миколаївської області в судове засідання не з`явилася, надали заяву про розгляд справи без участі їх представника, зазначили, що позовні вимоги визнають в повному обсязі та не заперечують проти задоволення позову.

Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності досліджені докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Як вбачаєтьсяз копіїсвідоцтва просмерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до копії довідки Первомайської селищної ради № 90 від 06.07.2023 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 25 червня 1973 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з ОСОБА_2 на день смерті за вищезазначеною адресою інших осіб не було зареєстровано та не проживало.

Приватним нотаріусом Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Реуковою Н. А. заведена спадкова справа № 107/2024 рік до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

17 вересня 2024 року ОСОБА_1 звертався з заявою до приватного нотаріусу Реукової Н. А. про прийняття спадщини.

Відповідно до копії свідоцтва про народження, серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 , є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до Постанови приватного нотаріуса Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Реукової Н. А. від 17.09.2024 року за № 781/02-31 ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 16.05.2018 року у справі № 640/16548/16ц, до позовів, які виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про визначення додаткового строку для прийнятя спадщини, що передбачає виключну підсудність для справ цієї категорії.

Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою та частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно роз`яснень, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд вирішує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Також постановою Верховного Суду від 26 червня 2019 року по справі №565/1145/17 поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Введення в Україні воєнного стану Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та припиненням функціонування державних реєстрів є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини.

Визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини передбачено частиною 3 статті 1272 ЦК України, при цьому причини пропуску ним строку для подання заяви про прийняття спадщини вважаються поважними.

На підставі викладеного, позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статями 200, 258-259, 263-265ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком шість місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ;

відповідач Первомайська селищна рада Миколаївського району Миколаївської області, адреса: смт. Первомайське вул. Ювілейна 9, Миколаївського (Вітовського) району Миколаївської області, ЄДРПОУ 04375174;

Суддя А.А. Саукова

СудЖовтневий районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено09.12.2024
Номер документу123559173
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —477/2484/24

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Саукова А. А.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Саукова А. А.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Саукова А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні