Провадження № 2/734/1207/24 Справа № 734/4935/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06 грудня 2024 року селище Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:
Головуючого судді Соловей В.В.,
секретар судових засідань Мухін Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Деснянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
у с т а н о в и в:
із позовною заявою про визначення додаткового строку тривалістю три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у Козелецький районний суд Чернігівської області звернувся ОСОБА_1 до Деснянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області. Позовні вимоги позивач ОСОБА_1 обґрунтовує, тим що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка є його бабою, і на момент смерті постійно проживала та була зареєстрована одна за адресою в АДРЕСА_1 . Після померлої ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) на підставі Сертифікату серії ЧН № 0214234, площею 2.79 в умовних кадастрових гектарах, із земель колективної власності КСП «Дніпро» в с. Тужар Козелецького району Чернігівської області, та житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами за адресою у АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 розпорядилася своїм майном, склавши заповіт, посвідчений 24 червня 2000 року секретарем виконавчого комітету Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Цимбаліст Н.В., яким належне на день смерті майно заповідала ОСОБА_1 . Упродовж строку, що наданий законом для прийняття спадщини, не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , пов`язано це з тим, що не знав про наявність такого заповіту. Про наявність заповіту повідомила ОСОБА_3 , - його сестра, яка знайшла заповіт із іншими документами в батьківському будинку. Незнання про наявність правовстановлюючого документу і спадкового майна після померлої ОСОБА_2 є причиною, що перешкодило йому вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Позивач ОСОБА_1 заявив позовну вимогу про визначення додаткового строку тривалістю три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача адвокат Гуц Н.М. подала заяву про судовий розгляд справи за її відсутності та відсутності позивача ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримала. Представник відповідача ОСОБА_4 подала заяву про судовий розгляд справи за її відсутності.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , яка є бабою позивача ОСОБА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Тужар Козелецького району Чернігівської області. Після померлої ОСОБА_2 залишилось спадкове майно право на земельну частку (пай) на підставі Сертифікату серії ЧН № 0214234, площею 2.79 в умовних кадастрових гектарах, із земель колективної власності КСП «Дніпро» в с. Тужар Козелецького району Чернігівської області, та житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою у АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 на день смерті була зареєстрована і проживала одна за адресою в АДРЕСА_1 . За заповітом, посвідченим 24 червня 2000 року секретарем виконкому Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Цимбаліст Н.М., ОСОБА_2 належне їй майно заповідає ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 548 ЦК України в редакції 1963 року для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина вважається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Згідно зі ст. 550 ЦК України в редакції 1963 року строк прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину. У цих випадках, якщо спадкове майно було прийняте іншими спадкоємцями або перейшло до держави, спадкоємцеві, що пропустив зазначений строк, передається лише те з належного йому майна, яке збереглося в натурі, а також кошти, виручені від реалізації решти належного йому майна.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2004 року «Про судову практику у справах про спадкування» відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Деснянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягає задоволенню.
Позивач ОСОБА_1 із поважної причини, пов`язаної з необізнаністю про наявність заповіту, посвідченого 24 червня 2000 року секретарем виконавчого комітету Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Цимбаліст Н.В., що складений спадкодавцем ОСОБА_2 , пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини. За викладених обставин суд вважає необхідним на підставі ст.ст. 1270 і 1272 ЦК України визначити позивачу ОСОБА_1 додатково три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, посвідченим 24 червня 2000 року секретарем виконкому Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Цимбаліст Н.М., після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Тужар Козелецького району Чернігівської області.
Керуючись ст.ст. 1270 і 1272 ЦК України, ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 352, 354 і 355 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
позов ОСОБА_1 до Деснянської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, посвідченим 24 червня 2000 року секретарем виконкому Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області Цимбаліст Н.М., після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Тужар Козелецького району Чернігівської області.
Додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 відраховувати з дня набрання цим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів із дня проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Суддя
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123560130 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Соловей В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні